20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O té chartě a disidentech… snad objektivně

Pokud chceme pochopit, jak vznikla a jak fungovala Charta 77, musíme se vrátit do hloubky padesátých let. Po válce a hlavně pak po „Vítězném únoru“ panovalo ve společnosti velké nadšení pro komunistické ideály.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Merhaut 27.12.2019 19:54

Spodina typu Rudecký si otírá huby o statečné.

J. Calta 8.11.2019 11:51

Už to nepij, Bohouši!

J. Blecha 31.10.2019 14:45

dantejazseznam cn @

S. Ševeček 28.10.2019 17:18

Kajan prostě naletěl.

/nosiči vody

J. Fulková 28.10.2019 14:22

Tak si to zopakujeme, neb opakování je matka moudrosti. Jestli někdo útočil, byl jste to Vy, jste-li vůbec schopen nějaké sebereflexe. Vaše názorová diskuze je plná výpadů "rozhořčená, závistivá paní, která závidí šampus z Tuzexu"(to je opravdu vrchol trapnosti).Černocký je pro změnu "popíková nula" a vůbec prostě nula všech nul, zatímco Vy jste toho v životě jistě mnoho dokázal. Trochu si udělejte pořádek v hlavě.

A na hrubý pytel, hrubá záplata.

A podle sebe soudím tebe. (To je přísloví víc než pravdivé!) To jsou mé odpovědi na Váš dehonestující výplod.

P. Grigar 28.10.2019 9:10

.. pane Rychetský, jako příklad disidenta, se kterým bylo tvrdě, po bolševicku naloženo, jsem úmyslně uvedl Augustina Navrátila. Nebyl osobou neznámou, Petici moravských katolíků podepsalo cca.500 000 lidí, takový počet Charta 77 nedala dohromady dodnes pod všechna svoje prohlášení, ale byl člověkem charakterově pevným, který se ke komunistické ideologii nepřiklonil ani v nejmenším, a to ani v dobách, kdy s bolševiky v rámci Národní fronty kolaborovalo celé vedení ČSL . Pro Chartu představoval Navrátil a jemu podobní nestravitelné sousto, živel schopný narušit idylu názorového konsensu a linii prosíkování o podíl na moci.. takový ten "lidový kvas nepolitické politiky". A podle toho s nimi také StB zacházela, pobyt v kriminále byl oproti psychiatrické léčebně a zbavení právní způsobilosti časově omezenou epizodou.

J. Vintr 27.10.2019 21:37

Šabatová je ročník 51. V padesátých letech ještě tahala kačera.

Š. Hašek 27.10.2019 17:26

Obě jsou stejné škodičky, naparující se, že jenom ony pochopily ten komunismus - pardon, právismusdobro - správně. A běda ostatním! Tedy nám!

Š. Hašek 27.10.2019 17:24

Paní Kombercová, nepochopila jste. Všímejte si prosím dodatku na konci -zkráceno-.

Vaši poznámku si vykládám tak, že každý, kdo v té době žil (zkratka) a neučastnil se disentu (ve straně jsem nebyl) - byl vyznavač smrádku a teploučka.

Máte problém si text rozebrat.

Podle mnohých názorů z mého okolí byla Charta použita potom jako cvičení pro blbé estébáky, členy partaje a přitvrzení husákova. V mém okolí mnohdy víc pro pád režimu udělali řadoví občané z toho smrádku a teploučka. Zjednodušeno/zkráceno.

Asi na Vás moc složité.

M. Pivoda 27.10.2019 16:31

Toto je pro mne naprostá ztráta času. A manželka mne přitom tlačí do užitečnější práce.

V diskusním příspěvku zde nemohu vysvětlit, k čemu směřuje budoucí technologie. Tedy v horizontu desetiletí, nikoliv století.

J. Ráž 27.10.2019 14:44

Ano!!

Konečně článek, který domystifikuje t.zv. Chartisty z komunistické větve. Když jsem seděl po listopadu 89 u kulatého stolu v Brně s Jaroslavem Šabatou a sledoval s jakou úctou se k němu, co by zasloužilému "Chartistovi" ostatní chovali, tak jsem nevydržel a se slovy, že se "Stalinistou u jednoho stolu sedět nebudu", jsem odešel. Pan Šabata byl totiž v padesátých letech šéfem studentské "akční trojky" na filozofické fakultě, který rozhodoval, kdo může studovat a kdo ne, což bratr jeko student buržoázního původu odnesl.. Šabata byl vždy přímo fanatickým komunistou-bolševikem a když prohrál s dalšími "spravedlivými" v roce 68 mocenský boj uvnitř KSČ, tak se sta disidentem a po roce 89 byl aktivní při zakládání Strany práce, a pak když s tím projektem neuspěl, cpal se do ČSSD.

Jeden známý, aktivní chartista antikomunista, mi hned v prosinci 89 řekl: "Uvidíš, jak se ti bývalí komouši budou cpát do funkcí a nás ostatní, co jsme s nimi nechtěli hrát bolševického betla, odstaví" A taky se tak stalo.

P. Harabaska 27.10.2019 13:04

O perzekuci, co je čeká, věděli prdlajs.

P. Harabaska 27.10.2019 12:57

Opravte si tezaurus: rudá fena se říkalo SOUDr, Šiklové. Šabatová, to je ta, co pořád vydává zvuky éééé, ééé, éééé, když mluví.

Z. Lapil 27.10.2019 12:46

Ne postkapitalismus. Socialismus jak vyšitej. Vzorky nepodmíněného příjmu máme všude kolem sebe. Vede to k jedinému: požadavky na příjem ještě nepodmíněnější.

Pokud těm davům nezaměstnaným nezakážete pracovat a výsledky své práce skrze spoustu certifikátů prodávat, například - je mi líto - skrze EET, postarají se o sebe lépe, než by to dokázal jakýkoliv kapitalista. Všimněte se: dnes se člověk reálně nemůže sebrat a jít vandrem do Němec, protože prakticky neexistuje institut nádenické práce. Ne že by v této souvislosti nebylo líp než za socialismu, kdy jste potřeboval razítko v občance.

J. Kombercová 27.10.2019 12:24

K druhému odstavci - "smrádek, ale teploučko"?

M. Pivoda 27.10.2019 10:34

Moje dnes poslední připomínka pro Z. Lapila.

Minimální nepodmíněný příjem se ekonomicky vyplatí, protože budete chtít žít v bezpečné zemi, nikoliv v zemi plné lapků (dokonce i vraždících lapků) - viz historie. Hlad je totiž sviňa.

Minimální nepodmíněný příjem vyjde jako levnější řešení, než investice do všech možných zabezpečovacích systémů pro majetné kapitalisty.

Dalším řešení je všechny nezaměstnané vyvraždit (aby nezatěžovali rozpočet). Jenže počet nezaměstnaných se bude postupně zvyšovat s tím, jak se v průběhu času bude lepšit technologie (hlavně umělá inteligence a brutální výpočetní výkon počítačů) a nahrazovat zaměstnance. Blíží se post-kapitalismus. Nevyhnutelně. Přihlaste se do kurzu Inovací.

J. Blecha 27.10.2019 10:25

Konečně článek plný pravdy jen upřesním že v 50 letech se Šabatové říkalo --steklá rudá fena-dnes mají ti zmetkové kabát Demokratů a touží školit národ ???

Z. Lapil 27.10.2019 10:21

Ad 2: Já vím, že to tvrdíte. A oponuju, že jinak nemohli.

Ad 3: Nedomluvíme. Já totiž nevěřím, že může existovat technologie, která dělá zadarmo. Možná přesněji: jejíž produkty jsou zadarmo. Přinejmenším suroviny si ani ten nejinteligentnější robot nevymyslí a když jich nebude dost - a to nebude, když to bude zadarmo, může se jít inteligent s celým nepodmíněným rozdáváním vycpat, ať je umělý, přirozený nebo pro mě za mě bio.

M. Pivoda 27.10.2019 10:04

Pro diskutujícho Z. Lapila

Ad 2) Já vůbec nezpochybňuji zásluhy Charty 77 v dobách českého reálného socialismu. Já výše upozorňuji na organizační znehodnocení přijetím kariéristů do ideologicky zaměřené organizace (tedy i Charty 77). To je můj názor z oboru řízení. Já jsem dosáhl na vědeckou hodnost CSc v oboru Teorie řízení.

Ad3) Nedomluvíme se. To není v omezeném diskusním příspěvku možné, když nemáte představy o technologických možnostech 21. století. Ten může (s pomocí technologických podnikatelů) přivést lidstvo do situace materiální hojnosti. Minimální nepodmíněný příjem je stav, kterým začne post-kapitalismus. To dnes stačí.

Z. Lapil 27.10.2019 10:04

Nerad vám zase (:-)) šlapu po bábovičkách, ale opravdu jsem nikdy neslyšel o tom, že by k podpisu charty bylo nutné povolení již podepsavších.

Z. Lapil 27.10.2019 9:58

Jakou stejnost, probůh. Rovnost před zákonem.

Z. Lapil 27.10.2019 9:41

Ad 2: V tom je, podle mě, obyčejný pud sebezáchovy. Zapomínáte totiž, že chartisté měli čerstvou zkušenost s Plastick people: je možné kapelu vyhnat z pódia, ale není možné pozavírat několik set návštěvníků koncertu bez pozdvižení. Takže zůstat elitním klubem znamenalo vážné riziko zmizet někde v Ruzyni nebo aspoň v kotelně, aniž si toho veřejnost všimla. A jáchymovské koncentráky a procesy s Horákovou, Slánským a dalšími byly tenkrát mladší historii, než je dnes rok 1989.

Ad 3: to zní, jako byste měl představu socialismu dostatkového. Není to nesmysl? Bez legrace - jak si to představujete? Protože jestli vycházíte z představy nepodmíněného příjmu neboli že bohatí budou rozdávat své bohatství a chudí ho dostávat bez jakékoliv protihodnoty...

To vám fakt přijde funkční stav, kdy člověk přijde do supermarketu, přispěje na mzdu pokladním a nic si neodnese? A nezačínejte s UI, mezi robotem a pokladní není systémový rozdíl: ti také nepracují zadarmo, ani když nejsou inteligentní a umějí jen na přímý pokyn posouvat zboží k pokladně.

M. Pivoda 27.10.2019 9:09

Hlavní problém pro jakýkoliv sociálně-ekonomický systém je uspět v konkurenčním střetu. A v tom reálný socialismus (v konkurenčním střetu s kapitalismem) neuspěl.

Není až tak velký problém zblbnout lidi a provést nějakou revoluci (na ideologii tak moc nezáleží). Klíčovým problémem je udržet porevoluční stav v tuhém konkurenčním střetu. Klíčové slovo je tedy KONKURENCE! Ledaže byste revoluci dokázali provést současně na celé zeměkouli a nepřipustit tak žádnou konkurenci. To se ale v případě reálného socialismu nestalo. Byl nekonkurenceschopný!

Vězte, že tzv. morální opora českého národa, Charta 77, byla jen využita k zakrytí skutečného účelu politické změny, prostřednictvím tzv. sametové revoluce. Už to slovní spojení "sametová revoluce" je nesmysl. A přesto ten pojem tak dlouhou dobu žije.

Š. Hašek 27.10.2019 8:53

Jsem rád, že konečně se obecně připouští fakt (Šabatová nepřipustí), že Charta 77 byl spolek od nejhorších komunistů až po několik konzervativců. Procento komunistů nejvyšší - snad s výjimkou KSČM (a to bylo řečí, kolik je v té které straně po listopadu komoušů!).

Program byl stanoven nepoliticky, protože samozřejmě na nějakém smysluplném programu se nemohli chartisté nikdy dohodnout. Pouze zajišťoval pravidelné vstupy do zahraničních vysílání. I já spolkl všeliké jejich udičky.

Slyšel jsem též názory (od všelikých, velice různých spoluobčanů), že pokud by nebylo Charty, husákov by byl mírnější "takový švejkgulášchatičky". Charta nahrála největším křivákům v StB, partajním nemehlům, komouši měli v ruce zas něco, v Bartolomějské byly vysoké prémie, ........ myslím, že na tom něco je.

V dnešní době, kdy víme, kdo je kdo, plní chartisté většinou již jen roli trojského koně novokomunismu bruselského, změnou občanských voleb a bláznivé nepolitické politiky. A také poněkud legrační (televizní) roli "strážců listopadu/listopadových hodnot". Zkráceno.

P. Han 26.10.2019 22:35

Cožpak vy...

J. Vintr 26.10.2019 22:19

Situace dozrála k tomu, že bolševická ideologie, kterou režim v Moskvě (a podřízených státech) využíval, se prostě přežila a soudruzi se rozhodli změnit taktiku. Ano šlo i o majetek. Vedoucí soudruhy už nebavilo hrát si na proletáře a chtěli vlastnit majetek. Ono se dá docela dobře hrát na demokracii a přitom může dál zůstat u moci stejná klika.

Ale i tak je to dnes mnohem lepší než před Listopadem. Jenže se nám ta totalita začíná vracet z druhé strany.

J. Vintr 26.10.2019 22:13

Já jsem ji takto hodnotil už v době, kdy vznikla. Lídé, kteří to podepsali (byť v doré víře) jen sedli na lep estébákům. O nic jiného nešlo. Režim měl opratě v Moskvě a nic, co se dělo u nás, ho nemohlo změnit. Jak povolení "Pražského jara", tak povolení "velké sametové" přišly nepochybně z Moskvy.

D. Stirsky 26.10.2019 21:59

Já bych řekl, že za listopadem byli svobodní zednáři nebo mezinárodní židovstvo nebo imperialisté z Volštrýtu. Kapišto?

D. Stirsky 26.10.2019 21:57

Četl. Ba dokonce opsal na stroji. I mně se to zdálo tehdy vcelku mírné. Jenže ti, co podepsali či ti, co odmítli odsoudit, to měli dosti těžké. “Neblázni”, říkala mně mamka, “víš, co by oni mohli”. Hodnotit ten text prizmatem dnešní doby může jen idiot.

P. Han 26.10.2019 21:44

Četl jsem Chartu a nepodepsal. Byl to dobrý pokus, jak dokázat, že bolševická stranovláda nerespektuje ani své vlastní zákony. Což bylo jasně prokázáno celému světu. To bylo na tom to kladné. Ano, byl to odboj proti režimu, ano, byl to pokus - i když nesmyslný - vrátit se před 21. srpen 1968. Ale nepleťte se. Ta polednová "kontrarevoluce" nebyl pouze boj mezi dvěmi frakcemi KSČ. Ono se to Dubčekovi a spol. zcela vymklo z rukou, uvolnila se svoboda tisku, což bylo znát třeba v Literárních novinách, ve Studentovi a v dalších. Vznikl K231, přípravný výbor sociální demokracie, KAN. Prostě všechno, co o léta později přišlo v SSSR. Akorát že to nebylo za Gorbačova, ale za Brežněva. Charta byl pokus ukázat světu, že pořád neryjeme držkou v zemi. To, co se na ni v průběhu let nabalilo, je už jiný příběh.

A proč jsem ji nepodepsal? To je ještě jiný příběh. To je příběh mé ženy, která mě o to prosila. Která si v dětství a mládí užila svoje. Která poprvé spatřila svého otce ve svých pěti letech, když se na amnestii vrátil z uranového lágru. Nějak neměla chuť si to prožívat znovu.