14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bohata 9 15.10.2007 16:22

První Ruska válečná -Bratrská pomoc byla Bitva u Slavkova v roce 1805

Generální štáb bezšancové rakouské armády a spojenecké ruské armády byl tehdy v Křenovicích u Brna na statku knížete Kounice .Protože maršál Kutuzov nechtěl aby ho jeho důstojníci viděli v obětí s vodkou,zalezl si do domku Ondřeje Spáčila na tehdejším rynku a tam se opil na šrot.Díky tomu musel ráno 2.12.1805 vést bitvu car Alexandr .

Oficíři ho neposlouchali(byli zvyklí na Kutuzova)a tak Napoleon ,díky bohu ,vyhrál.Kdyby vyhrál Rus tak jsme již nejméně na Moravě ,mluvili rusky ale hlavně smekali po mužicku

Udivený 15.10.2007 17:10

Re: První Ruska válečná -Bratrská pomoc byla Bitva u Slavkova v roce 1805

Zase jeden z příkladů demagogie. Nebylo to náhodou tak, že mladý všeználek Alexander se svou suitou stejně starých přihlouplých rektálních altruistů se rozhodl neposlouchat rady "starého zbrojnoše" a dělal si vše po svém? Byl "báťuška" car, že by ho nikdo neposlouchal? Proč se vzhlédl v zastaralé pruské liniové taktice a tvrdě vyžadoval její aplikaci i na nevhodném válčišti? Proč si Napoleon vlastně tohle válčiště vybral? A stáhl protivníkova vojska až od Olomouce? Pod takovým vrchním velitelem jako byl Alexander, by jste asi taky sáhla po vodce. Anebo druhá možnost je špagát. Ale to by byla vlastizrada. Faktem je, že díky "neuposlechnutí" příkazů Alexandra podřízení velitelé zachránili před fyzickým zničením alespoň část své armády, která mohla být a byla později použita u Borodina. Kdyby o ni přišli, neměl by kdo další nováčky - doplněné odvody ani učit. Ale tam se Kutuzovovi do řemesla už žádný všeuměl Alexander nemontoval. To byla podmínka, pod kterou po obsazení Moskvy znovu převzal velení. Je třeba studovat historická fakta a to ne pouze jeden výklad. Protože každý historik vykládá většinou svou pravdu, nebo lépe pravdu z pozice svého národa.

A o tom "smekání po mužicku" bych taky pomlčel. Mám za to, že infantilní bláboly sem opravdu nepatří. Nebýt anglických peněz, tak přece nebyl ani Slavkov, ani Borodino, ani Lipsko, není-liž pravda.

jiri 15.10.2007 19:24

Re: Re: První Ruska válečná -Bratrská pomoc byla Bitva u Slavkova v roce 1805

Je taky ovsem mozne, ze Francouzi byli lepsi avojaci a meli lepsi dustojniky a lepsiho vrchniho velitele. Nevyhral snad ten Napoleon jeste nejake jine bitvy?

Woe#terim 15.10.2007 16:09

O dôsledkoch USA na živote národov strednej Európy (1)

Idealistický (a úzko ideologický) článok. Pozrime sa však bližšie na úlohu USA. 19. stor. –  v roku 1848-49 USA vítali (maďarské) hnutie L. Kossutha (takisoto aj v Anglicku) a ešte predtým poľské revolty proti Rusku (1831, 1848, 60-te roky), obe smrteľne nebezpečné pre národný boj Čechov a Slovákov. Ďalej krymská vojna proti Rusku (1853-56) – USA sa zachovali neutrálne, ale podporovali (aspoň verbálne) protiruskú koalíciu Británie, Francúzska, Sardíska, Turecka – existujú o tom (o postoji predst. USA) aj záznamy. Bitka pri Hradci Králové 1866 – USA (sláva zdravému rozumu) nezaujali nijaké stanovisko – mali iné problémy (občianska vojna). Zato V. Británia, dnes verný vazal USA otvorene podporovali Prusov proti Rakúšanom – ďalšie ohrozenie bytia Čechov a Slovákov.

1. sv. vojna a situácia pred ňou (len heslovite) – USA sa postavili za rýchle vyriešenie japonsko-ruskej krízy v Portsmouthe v USA (1906-07). USA sa zaslúžili o to, aby V. Británia (v tom čase už nohsled USA) sa postavili svojím podpisom na stranu francúzsko-ruského spojenectva a proti nemecko-rakúsko-talianskemu. Veľká Británia a USA sa postarali o tzv. 1. balkánsku vojnu – zostavením protitureckej koalície Bulharska, Grécka a Srbska, ktoré by sa inak nedohodli. Ďalej už za vojny USA sa postarali, aby štáty s germanofilskými vládami ako Taliansko a Grécko, bojovali na strane Dohody. Toť americký scenár boja dvoch silovo približne vyrovnaných blokov – Dohody a Trojspolku.

Ale aj úloha na porážke Nemecka, je nesporná – ani nie tak veľmi vojenská pomoc ako skôr finančná – USA poskytli v r. 1916 a 1917 pôžičku V. Británii vo výške asi 50 mld., čím armády V. B. doslova zlomili námornú blokádu Britských ostrovov v r. 1917. Aj nasadením armád na záp. fronte prispeli Američania k porážke Nemecke, hoci bojovali zo striedavými úspechmi a na svojich úsekoch mal americký veliteľ J. Persching prevahu voči Američanov voči Nemcom často až 8:1. Nas mnógo v r. 1917 neplatilo len o ruskej ale aj o americkej armáde...

Woe#terim 15.10.2007 16:35

O dôsledkoch USA na živote národov strednej Európy (2)

Obč. vojna v Rusku – USA ako prvý štát Dohody podporoval červených partizánov na Sibíri už v jan. 1918, proti Kolčakovi. Nebudem to rozpisovať, snáď len to že vtedy ešte ani V. Británia nemala úplne jasno, koho podporovať v Rusku – bielyc, či červených.

V lete 1919 veliteľ Britských síl plukovník Rowlinson vydal rozkaz, že poskytovanie podpory predstaviteľov Zakaukazskej republiky červeným proti Denikinovi (veliteľ bielogvardejcov na Ukrajine – 1919) sa bude považovať za zradu a vzburu. Dôležitý je však list predst. V. Brit. predst., vyslancovi Zakaukazskej republiky na jeseň 1919, že stanovisko pl. Rowlinsona je nezlučiteľné s postojom V. Británie. V. Británia sa otvorene prihlásila k eliminovaniu bielych vojsk na Ukrajine a k podpore červených pár mesiacov po USA... V januári 1920 zrušili USA embargo na nákup zbraní pre ruských boľševikov – zbrane sa dodávali väčšinou cez Turecko. USA nespochybniteľne prispeli v r. 1919-20 k porážke bielych v Rusku, i na oklieštení „červeného“ Ruska o územia na západe...

Možno i skôr, ale najmä od r. 1929 americké, britské a holandské banky pomohli strane A. Hitlera k moci v Nemecku v r. 1933 – nebudem rozpisovať; dodám však, že sa tak stalo zo súhlasom i americkej vlády. Amričania podporovali i Mníchovksú dohodu 1938, v ktorej bolo roztrhané Československo, hoci do Mníchova pozvaní neboli...

Roky socializmu (len heslovite) – Američania bojovali proti socializmu-komunizmu len v niektorých krajinách, dlhé roky nemali na definitívnej porážke záujem. (častokrát ich cieľom neboli komunisti, ale ľavicoví nacionalisti typu Arbenza v Guatemale) Totálnu vojnu proti komunisticko-ruskému vplyvu začali až J. Cartera (Brzezinski) a vyhlásená bola až R. Reaganom (1981).

USA stoja i za podporou rovoja islamských fundamentalistov za komunizmu i po ňom (samozrejme tie správne). Takisto za zbedačenie postkomunistickej Juhoslávie v r. 1989-91 z cieľom vyvolať separatistické tendencie – nacionalizmus otest. i v krajinách Sovietskeho Zväzu.

Martin 15.10.2007 16:04

USA odmitlo mnichovskou dohodu ?

Vzdyt Roosvelt ji povazoval za zachranu miru, oj pane mily, s tou propagandou jste to prepiskl, zjistete si neco o chovani americanu v prubehu Mnichova.

Martin 15.10.2007 16:05

Re: USA odmitlo mnichovskou dohodu ?

Jako jeden z mála autorů důrazně akcentuje i roli USA a velmi lituje, že se z Evropy stáhly. Prezident Roosevelt se koncem roku 1937 snažil o vytvoření jednotné fronty západních demokracií proti fašismu, ale byl Brity odmítnut. Během roku 1938 se nakonec přiklonil k britské politice a mnichovskou dohodu nakonec pokládal za záchranu míru. Dokonce došlo i k menším tragikomickým sporům mezi Brity a Američany o to, kdo má na Mnichovu větší „zásluhu“. Později ale Roosevelt jako jeden z prvních státníků prohlédl svůj omyl. Neúčast USA v evropské politice pokládá autor za jednu z hlavních příčin vzniku 2. světové války.

http://www.fronta.cz/kniha/celovsky-mnichovska-dohoda-1938

rolandszewczyk 15.10.2007 18:45

Re: Re: USA odmitlo mnichovskou dohodu ?

v 37roce,ještě Franco neslíbil britům na tvrdo,že nevstoupí do konfliktu z německem,proto odmítnutí amerického plánu

Martin 15.10.2007 16:06

Re: USA odmitlo mnichovskou dohodu ?

ezitím Hitler vystupňoval své požadavky v tzv. godesberském memorandu; britští a francouzští představitelé appeasementu přesto pokračovali ve svém úsilí o dohodu s nacistickým Německem a jejich aktivita, podpořená italským fašistickým diktátorem Mussolinim i diplomatickou iniciativou USA, vedla nakonec ke konferenci šéfů vlád Velké Británie, Francie, Německa a Itálie, uskutečněné 29.9.1938 v Mnichově a následně ke zde přijaté dohodě.

http://www.cojeco.cz/index.php?s_term=&s_lang=2&detail=1&id_desc=60710

rolandszewczyk 15.10.2007 22:58

Re: Re: USA odmitlo mnichovskou dohodu ?

budiž ke cti duceho,že se připojil nerad,vždy hitlerovi nedůvěřoval--ono to bylo vzájemné

Pozorovatel 15.10.2007 16:03

Nezávidím Spojeným státům!

Musí to být sakra šichta utírat si pořád tu oslintanou řiť, po které se promenují jazyky Víta Procházky, Bu Bu a dalších kolaborantů a cizáků. Američané takových přátel nepochybně chytře využijí, ale věřím, že jimi nepřestanou po zásluze pohrdat. Mrzí mě, že toto řiťolizství se stalo chrakteristikou tolika příslušníků tohoto národa. Zábavná je toliko hloupost, se kterou se současní řiťolizci domnívají lišit se od řiťolizců éry předešlé, orientované na opačnou světovou stranu. Zdravím vás všechny, nesmrtelné bolševiky a kreatury, pro něž smrt bude vysvobozením od křečí jazykových svalů! :-/Rv

hardass 15.10.2007 17:16

Re: Nezávidím Spojeným státům!

Ty by jsi si radeji mel dat nik "retard "   LOL

Skept/icus Maxi/mus 15.10.2007 18:33

Proč by si měl někdo měnit nick kvůli tomu, že jste naivní pitomec?

Sam Křepelka 15.10.2007 15:59

USA, ČR, radar a spolupracovník IKHB

Autor se sice neoznačil jako spolupracovník BIS, ale instituce IKHB. Má v mnohém pravdu, ale projevovat vděčnost za každou cenu není také správné. To mu se říká vlez**delismus. Takže vyváženě příteli. Stejně jako pro USA i pro ČR musí platit to, že nejlepším řešením je takové řešení, které musí v prvé řadě vyhovovat mě, tedy v tomto případě ČR. Nebo si myslíte, že USA nejdříve zajistí náš zájem a teprve potom svůj ? Blobost! Tomu ani sám nemůžete věřit. Takže přítomnoist radu je nutné zdůvodňovat jinak, než vděčností !!

Lojza z Paseky 15.10.2007 15:59

Zaplať Bůh

Alespoň jeden vysokoškolák od roku 1948 má rozum a nenechá se oblbnout bolševickou demagogií.

Smůla ovšem je (pro nás bruselské poddané), že nejspíše přesídlí do  U.S.A. Ale já mu to přeju.

Pete Brich 15.10.2007 15:37

Kromě domečku s bílou kupolí, jehož celá obsluha se vejde do jednoho dopravního letadla,

tu pořádně velkou základnu americké armády potřebujeme jako sůl!!

PB

Skepti/cus Maxi/mus 15.10.2007 17:55

U Vás v Arizoně klidně, cizácký spamere

Sarka 15.10.2007 15:11

Stale - a marne - cekam na odpoved

na pomerne jednoduchou otazku. Takze znova, jeste jednou. Mohl by mi nektery z nasich permanentnich rozhorcencu vysvetlit, jednou provzdy, copak ze vlastne Cesku (ci pred tim Ceskoslovensku) Spojene Staty kdy DLUZILY? Cim byly teto zemi jaksi povinovane? Uz me opravdu unavuji kocourkovsti kteri se imrverend rozciluji nad tim, jak nam "oni" ucinili to ci ono prikori, "oni" zavinili ze my nic nemohli,  je to vse "jejich" vina, to ci ono delali "jen pro vlastni prospech", atd. Necht mi tedy nekdo z vecnych remcalu dopodrobna vysvetli cim nam kdy byly Staty povinovany, a proc. A pak by jeste pomohlo expose na tema co kdo kdy Cesko ci Ceskoslovensko ucinilo, nezistne a bez jakychkoli reciprocnich ocekavani, pro nekterou druhou zemi. Jakoukoli, kdekoli. Treba Lucembursko

Skept/i/cus M/aximus 15.10.2007 15:24

Sarko Farko, tady se neustále mele o morálním dluhu ČR vůči USA, který neexistuje.

Tedy je naprostý nesmysl se ptát, čím byly USA povinnovány, ničím a zrovna tak my nejsme ničím povinnováni USA.

Na tu nezištnost ČR si najeďte na stránky ministerstva zahraničí.

Sarka 15.10.2007 16:02

Ale milanku,

kdyz nam nebyly nikdy nicim povinovany, tak odkud ty neustale narky o tom, jak nas "nechaly na holickach" (at sjou historicky presne ci nikoli) - v 38, v Jalte, v 68......

Nas totiz porad nekdo "nechaval na holickach", my jsme nikdy nechteli neco za nic :-/

Tonevadí 15.10.2007 16:13

Židům prchajícím před Hitlerem v 1939 přece USA taky nic nedlužili,

když je s tou jejich lodí St.Louis nepustili do New Yorku a poslali je šupem zpět. Ale pěkně se jim to pak vymstilo, už 70 let za to pykaj - a celý svět s nimi.

Ale asi že tenkrát s nima Židi neměli žádnou smlouvu, zrovna jako my, že Sárko? Tak co by jim taky pomáhali?

Ale ono by se taky dost špatně v tom čase dál pak kšeftovalo s Hitlerem a spol., kdyby pomá-hali nám nebo Židům tenkrát, že Sárko?

A k tomu se musí mít smlouva, aby jeden pomoh druhýmu?   Irácký (Vietnamský, Afgánský, Panamský, etc) lid taky neměl smlouvu s USA a oni jim nezištně pomáhaj, že?

Udivený 15.10.2007 16:45

Re: Židům prchajícím před Hitlerem v 1939 přece USA taky nic nedlužili,

Opravdu nezištně? Pokud vím, v Iráku ropa, ve Vietnamu kaučuk a další suroviny, Panama - strategický průplav, které jsou už po desetiletí souhrnně označovány jako "životní zájmy USA", to nic neznamená? Chápu, že rektální altruismus je tu od časů Bílé Hory hluboce zakořeněn a každá příležitost k demagogii je dobrá. Ale fakta jsou fakta.

hardass 15.10.2007 17:21

Re: Re: Židům prchajícím před Hitlerem v 1939 přece USA taky nic nedlužili,

kaucuk ??????????? ty jsi ale blb na 10,kaucuk uz davno neni strategicka surovina,nahradila ho umela guma,to se divis co????????????  hahahaha  LOL

Historik 15.10.2007 15:58

Zkuste sama přemýšlet, Sarko

Češi například udělali mnoho pro Německo. Nechali se Německem 6 let absolutně bez odporu drancovat (kdybyste nepřišla na to, o čem mluvím - 2. sv. válka). Předtím udělali mnoho pro Rakousko, tím se nechali drancovat dokonce 300 let. Toto Vám nestačí? Bylo to všechno nezištně, protože od těchto států nedostali Češi nikdy žádnou náhradu. Spojené státy nám již dluží, protože se bez náhrady podařilo Američanům zlikvidovat Tatru Kopřivnice a české letecké fabriky. Američani nám nejsou ničím povinováni, řekl bych spíše, že jsou nám se svým politickým srabem lhostejní, do kterého se dostali teď třeba v Iráku. Teď nám sem cpou jakýsi radar a sami ani nevědí proč. I v USA jsou silné hlasy, že to jsou zbytečné provokace vůči Rusům a vyvolávání problémů pro USA, které to potřebují co nejméně. Chemické zbraně v Iráku se dosud hledají.

Sarka 15.10.2007 16:08

To si hHistoriku delate srandu,

vidte. Nebo se z nejakeho tezko pochopitelneho duvodu domnivate ze mate patent na premysleni? Cesi dobrovolne vlezli do protektoratu, aby "hodne udelali pro Nemecko"?  ;-D ;-D ;-D To jako obet, ktere nekdo rozbije hubu, "hodne udelaloa pro utocnika"? VY mate nejakou zvracenou moralku, historiku. A kdepak ze jste tu historii studoval?

Dale - Vase pokusy o dialekticky krok stranou s Irakem jsou roztomile, ale hloupe. Copak ze maji spolecneho s mou otazkou - tedy tim, cimpak je nam Cechum KDO, vcetne Spojenych statu, povinovan? Aby to totiz zase neskoncilo jako tolikrat predtim, ze budeme jecet jak Viktorky ze jsme byli zrazeni, svedeni a opusteni az nam zas nekdo d pres drzku a vykrade obyvak.

JInak, verte mi, Historiku,  my jsme si tady ve Statech vzdy vlastni srab uklizeli sami, a uklidime si jej znovu. Jen abyste dokazali vy totez na vasi strane oceanu.

Historik 15.10.2007 16:13

Americká roztahovačnost Významný americký spisovatel irského původu Frank Harris toto řekl o Američanech před 2. světovou válkou

Z Harrisovy knihy Můj život a mé lásky: ...A nyní bych chtěl říci několik slov k mému vlastnímu národu a zmínit se o jeho nedostatcích. Anglosaská panovačná bojechtivost je největším nebezpečím pro lidstvo v nynějším světě. Američané jsou hrdi na to, že vyhubili Indiány, že je oloupili o jejich majetek; upalují a mučí černochy ve svatém jménu rovnosti. Musíme se za každou cenu zbavit svého pokrytectví a šalby a vidět se, jak opravdu vypadáme: jsme panovačná rasa, pomstychtivá a brutální, jak jsme dokázali na Haiti. Musíme studovat nevyhnutelné účinky své bezduché, pošetilé sobeckosti, jak jsme ji projevili za světové války. Anglický a americký ideál je germánský ideál dobyvačného samce, který pohrdá všemi slabšími a méně inteligentními rasami a usiluje zotročit je anebo vyhladit. Tohoto ideálu se musíme zříci. Před sto lety bylo toliko patnáct milionů Angličanů a Američanů. Dnes je jich skoro dvě stě milionů a není pochyby, za další století budou nejpočetnější rasou světa jako jsou dnes rasou nejmocnější.

Dosud nejčetnějším národem byli Číňané, kteří dali všem dobrý příklad, neboť neopustili vlastních hranic. Dobyvatelští a kolonizující Anglosasové však hrozí zaplavit zeměkouli a zničit všechny ostatní odrůdy lidského rodu. Dosud ještě vyhlazujeme zbytky Indiánů, protože nejsou dosti servilní, zatímco se spokojujeme degradací černocha, poněvadž neohrožuje naše panství.

Je moudré usilovat, aby zůstala toliko jediná květina v zahradě světa? Je moudré vyhladit lepší druhy, aby byl zachován druh nižší? A anglosaský individuální ideál je dokonce ještě nižší a nevhodnější. ...

Spisovatel Frank Harris (1856-1931) byl pro své názory v USA v období 1. světové války a po válce perzekuován.

http://wikipedia.infostar.cz/f/fr/frank_harris.html

Sarka 15.10.2007 16:28

HIstoriku, VY jste vazne

historik nebo jste na to dostal papiry v nbektere z delnickych pripravek? To se skutecne domnivate ze kdyz budete citovat nazor nejakeho pana z nejake knihy tak ze tim dokazete nejaky historicky fakt? Chcete asbych Vam citovala z knih ktere pisi o tom,ze nasi zemekouli ridi Martane? Ze oni Vam v te Vasi pripravce zapomneli vysvetlil podstatu rozdilu mezi faktem a nazorem ??? ;-D ;-D

Tonevadí 15.10.2007 16:50

A Sárko, ty taková knihomolka,

a ty nemáš Harrise v knihovně?  Ale on nebyl asi dost amerikofilní, a ty si nechceš asi popudit sousedy, nebo to dostat do posudku...

Tonevadí 15.10.2007 16:17

kdože vám tam uklizí ten váš srab?

Sárko, prozrad nám, kdo to je "MY". 

Sarka 15.10.2007 16:26

Bobesku, ne ze bychom si byli

kdy potykali, ale ze jsem pri pondelku v dobre nalade, odpovim i takovemu notorickemu hulvatovi: My jsou ti, kteri za zemi, v niz ziji, berou zodpovednost a berou ji vazne. Nekteri protoze se v ni narodili, jini proto, ze se jim prici ono krasne, tak cesky tradicni "neco za nic".