19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nosíš roušku? Já ne

Co to jsou roušky, ví každý, každý si je dovede představit a většina z nás je dokonce měla na nose. Takže v rámci boje proti pandemii koronaviru, když už se zdá, že nejhorší máme za sebou, vypukl v naší kotlině boj za svobodu bez roušek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotny 2.6.2020 19:51

Jinak na to, aby se zastavila epidemie, není potřeba 100 procentní ochrana každého, ale stačí snížit pravděpodobnost přenosu tak, aby se reprodukční koeficient dostal pod 1.

Rouška v obchodě či dopravě tomu zcela určitě pomáhá. I ta z trenýrek.

D. Müller 2.6.2020 15:34

Tahle komedie s rouškomilci a rouškobijci snad nikdy neskončí. Ono je to více o víře než o vědění. Chce to pokus. Šťoural jsem se ve staré podlaze na půdě. Předci tam dali vrstvu popela mezi trámy. Dal jsem si takovou tu fajnovou namodralou roušku co teď mají v lékárné. Po 15.minutách byla černá. Jdu do koupelny a ejhle mám i černou hubu a plný nos sazí. No a teď babo raď. Závěr pokusu? Lepší než pádlem do zad, ale také žádné velké posvíceni. Tak se hádejte dál. Já vím své. :-)

J. Kindl 2.6.2020 15:25

Rouška jakoliv líbivá, je imunitě klackem pod nohy. Vdechujeme zpět většinu toho, co plíce usoudily vyloučit jako nezdravé. Čím rychleji se pohybujeme, tím je zpětná zátěž škodlivinami větší, neprodyšnost roušky vše umocní . Roušky jsou určeny k ochraně lidí pracujících s infekčním materiálem. Nepředpokládá se u nich fyzický výkon, tedy ani chůze. Roušku odkládají po krátkém čase užití také proto, aby se nereinfikovali.Místo přiměřených aktivit na čerstvém jarním vzduchu se potíme pod hadříky. Potřebujeme se vrátit k přirozeným hladinám vitaminu D pobytem na slunci. Máme však být raději doma. Imunita úpí a až se s létem prosadí další běžně očekávané a miliony let s námi tady žijící viry, třeba rotaviry, mixoviry, rhinoviry, parvoviry až po chlamydie, oslabená imunita nezabere.

F. Sojka 2.6.2020 15:21

Neudusila se Haidlerová snad rouškou?

Včera nyla po Vlkovi a dosud nic?

J. Ganaur 2.6.2020 13:43

Vlk se stává díky roušce nesmrtelným.

D. Stirsky 2.6.2020 11:52

Jako vždy rozvláčná patlanina všeho možného. Dnes je to jednoduché: Kde je hodně lidí, tam si roušku nasadím. Jde o psycholiciký efekt, ohleduplnost vůči ostatním a o základní, byť medokonalou, cohranu.

P. Grigar 2.6.2020 11:26

.. ve věci účinnosti roušek jen tolik: málokterý filtr zachytí vše, co zachytit má. Jak by se přes filtr s absolutní účinností v daném parametru dýchalo, si zkuste představit sami.

Až bude vzduchem poletovat chmýří z topolů(alergen..) podívejte se na drátěný plot, kolik ho dokáže zadržet. Ne vše, ale přece jen něco, a díky za každý kousek. Třeba ten zachycený mohl vlétnout do oka zrovna vám. Lépe střecha děravá, než žádná.

A panu Vlkovi díky za Gellnera.

O. Uživatel 2.6.2020 10:45

Uživatel požádal o vymazání
P. Munzar 2.6.2020 11:00

Pěkně jste se rozepsal, problém je, že se mýlíte. Viz třeba:

https://www.idnes.cz/technet/veda/rousky-domaci-vyroba.A200316_220334_veda_pka

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/krecek-rousky-vyzkum-hongkong-cina.A200517_195408_zahranicni_tho

Ono je to to totiž jinak, za prvé je viz opravdu často vázán na kapénku, za druhé i když jsou otvory v tkanině větší než je velikost viru, tak může být vir snadno zachycen díky jevům vzniklým při proudění přes tkaninu.

A. Pakosta 2.6.2020 11:15

U těch virů má pravdu pan Vlk, nikoli pan Payne. Virus, který se namnoží v našich dýchacích cestách, žije v podstatě v kapalném prostředí, a z huby nebo z nosu vám nevyletí sám. Vyletí z vás větší či menší kapičky (aerosol) které mohou viry obsahovat. Takže porovnávat velikost viru s hustotou tkaniny je demagogie. Stejně tak má pan Vlk pravdu i v tom, že roušky začali lidé používat tisíce let předtím, než objevili baktérie, viry a nanometry. Prostě ze zkušenosti lidé věděli, že roušky pomáhají. Dokonce ještě za Velké války (zvané dnes První světová) když hrozilo použití chlóru jako bojového plynu, měli vojáci (bez plynových masek) instruktáž použít na tvář navlhčenou roušku - v nouzi ji měli dokonce navlhčit vlastní močí. Význam je v tom, že kapalina v roušce opravdu plyn absorbuje, trochu. Nevím, jestli někoho takový prostředek před chlórem uchránil, před yperitem určitě ne. A znovu je třeba zdůraznit, že funkcí textilní roušky je zejména ochrana okolí před kapénkami, které může šířit nakažená osoba. Roušky tedy mají rozhodně význam jako projev ohleduplnosti vůči ostatním, pokud sám kýchám či kašlu. Pokud už mi teče z nosu, je mi rouška spíš na obtíž, a takový člověk by se měl držet v izolaci. Rád bych v té souvislosti připomněl, že toto použití roušek je v Asii velmi rozšířené, na druhé straně smrkání do kapesníku se tam považuje za neslušnost.

P. Adámek 2.6.2020 10:43

Předem uznávám argument, že jestliže se mi fejetony pana Vlka nelíbí, že je nemusím číst. Ale stejně nevím, proč se do obrany roušek musí vmísit, kdy dal pan Vlk komu facku, kdy ho odkud vyhodili nebo kam ho povýšili. Buď obhajuji roušky, nebo píšu vzpomínky "z druhého kopce", jak to také někdy vidím, ale takhle "je to pěkná směsice" jak ze třetí B.

J. Plíva 2.6.2020 10:10

Půvabné příklady nošení roušek hezky překládané panem Vlkem, se vesměs (kromě snad lidí na operačních sálech) týkají toho, že roušky chrání jejich nositele před vnějším prachem a dalšími vnějšími svinstvy. Nynější nošení roušek naopak má zabránit aby se svinstva nedostala z nějakého nositele ven. To je podstatný rozdíl. A tu je relevantní Vlkova zmínka o tom, že se nošení roušek stane sociální povinností Tedy ne zákonnou povinností,i když obvykle, když se něco stane sociální povinností, tak se najdou politikové, kteří z toho chtějí udělat povinnost zákonnou.

Myslím, že se z nošení roušek nestane ani sociální povinnost. Nyní jsou lidé pobláznění, vystrašení, debilizováni, ale časem to myslím pomine, ono se to vyvrbí, a nošení roušek se ukáže jako zbytečné.

J. Novotny 2.6.2020 9:57

Rouška v obchodě, zvlástě obchodě se zeleninou, či v hromadné dopravě má velký smysl. Jenom dement by to popíral. Madlo nákupního vozíku vítězí mezi rizikovými povrchy.

Na druhém místě se umístila ovládací myš u počítače v internetové kavárně. Ulpělo na ní 690 jednotek bakterií tvořících kolonie na centimetr čtvereční. Následovaly řemínky na držení v autobusech s 380 jednotkami na čtvereční centimetr, kliky u veřejných umýváren s 340 jednotkami, tlačítka ve výtazích (130) a držadla v metru (86).

"Důvodem, proč je na držadlech vozíků tolik bakterií, je srovnatelně větší plocha, kde lidé mají více prostoru, kam položit ruce," vysvětlil výsledky výzkumu jeden z expertů Kwon Jong-il. Na klikách u veřejných záchodků je bakterií méně, neboť mytí mýdlem podle expertů z rukou téměř všechny bakterie odstraní.

F. Navrátil 2.6.2020 9:44

Rouška nechrání nositele, ale osoby, které s ním přicházejí do styku. Rouška je tedy projevem ohleduplnosti a snahy nenakazit spoluobčany. Nenosit roušku, to je u mladého Bendy běžný projev jeho egoismu.

B. Lukáš 2.6.2020 9:26

Pane Vlku díky za skvělý článek. Jen prosme Boha, ať parlament a senát následkem „korony“ nezkolabuje a vláda se nedostane do rukou bezcharakterních hradních vychytralců, které náš současný prezident již nezvládá. V tomto případě by byla možná lepší varianta vládnutí zmíněným triumvirátem .

J. Jurax 2.6.2020 20:43

Nevyberete si. Ono je to v podstatě furt jedna pakáž.

P. Hatina 2.6.2020 8:57

O výrocích našich politiků už nemá smysl ani diskutovat, ty už svou hloupostí překračují všechny meze.

Jinak, s těmi rouškami je to poměrně jednoduché. Někde jsou povinné, někde volitelné a někde zbytečné.

Například, jak sleduji situaci u nás v MHD, tak tam řidič když zjistí někoho v buse bez roušky, zastaví, strašně ho seřve a dá mu demokraticky 3 možnosti

1) Okamžitě si nasadí roušku (nebo tak něco)

2) Okamžitě si vystoupí

3) Zavolá na něj policajty

A je vymalováno, žádná debata se nevede..:))))

A. Pakosta 2.6.2020 11:21

Nojo, to víte, řiditel autobusu má svý pravidla a svý nouhau...

https://www.youtube.com/watch?v=8qacVvm-8ao

K. Salajka 2.6.2020 8:15

Díky Vám víme, který národní stát je nejlepší a který národní politik nejchytřejší. Žijete v neblahé iluzi, že západ, ještě leží na západě.

K. Salajka 2.6.2020 8:18

Vzkaz pro Mařáka.

M. Mařák 2.6.2020 9:54

Ano, jediný Lukašenko se nezbláznil. No a pak Švédové korporativisté.

Neuvěřitelné.

I. Emr 2.6.2020 6:56

Pan Payne, na jehož kritiku roušek autor reaguje, ve své bohorovnosti zapomněl, že i mezi prostým lidem jsou tací, kteří si místo roušek koupili nanovláknové návleky Respilon, jako to naší rodině zařídila moje žena. Namísto roušek ze starých prořídlých trenýrek šijí naše holky roušky s kapsou, do níž denně měníme nanovláknový filtr. A v rozumné míře budeme tyto roušky nosit i přes pošklebky vševědů jakým je pan Payne.

O. Uživatel 2.6.2020 8:08

Uživatel požádal o vymazání
M. Matura 2.6.2020 9:10

Buďte rád, že kvůli těm, co ty roušky nosí, můžete dýchat "čistý" vzduch. Však i odmítači očkování jen využívají toho, že většina kolem nich je nenakazí díky tomu, že jsou očekáváním chráněni. Zatímco vy budete mít čistý vzduch, za vámi se potáhne proud vašich chrchlů s flusanců. Ale nebojte, rouškaři si s tím nějak pořadí. :-)

J. John 2.6.2020 9:24

Hezky napsáno.

M. Matura 2.6.2020 9:33

Omlouvám se za překlepy. Ale ten čínský blbec si to tam doplňuje sám. Že by Putin?

M. Mařák 2.6.2020 6:46

Vidím to stejně jak Václav Klaus, akorát tu diktaturu národního státu oproti němu umím pojmenovat, to skutečné největší nebezpečí pro svobodu občana v současnosti je bez debat národní stát a jeho národní politici.

No a ta burka, kterou teď všichni poslušně nosí, no, to k tomu patří.

J. Fialová 2.6.2020 7:34

Kurňa, pane Mařáku, Vy v té Francii musíte pod diktátorem Macronem fakt strašně trpět... Neuvažujete o emigraci do Švédska?

K covidu: těžký stav při nákaze koronavirem - kdo je nejvíc ohrožen?

Ten kdo má/měl problémy se srdcem, nebo cukrovku, nebo chronické onemocnění ledvin, nebo astma, nebo měl v posledních pěti letech protinádorovou léčbu. (Ústav zdravotnických informací a statistiky)

Jestli sám jste docela zdráv a mezi příbuznými a přáteli nikoho ohroženého nemáte - tak gratuluji.

M. Mařák 2.6.2020 7:44

Svůj pohled na věc jsem od začátku té podle mne zbytečné paniky dodnes nezměnil. Riziková část populace se měla chránit a "izolovat" a zbytek společnosti nechat normálně fungovat, aby se vytvořila přirozená imunita.

Diktátoři toho rychle zneužili a bystře nastolili diktatury národního státu. No a lidé, ty poslušné ovce, jsou jim ještě vděční za obojek.

Nepochopitelné.

J. Fialová 2.6.2020 7:56

Riziková část populace = kardiaci, cukrovkáři, ledviňáci, astmatici, rakoviňáci... Chránit a "izolovat" - velmi zajímavá představa. Držet je zavřené doma nebo v nějakých lágrech? Děti a vnoučata nepouštět k prarodičům? Ode mě "izolovat" mého manžela ledviňáka? Zákaz návštěv přátel, kteří prodělali onkologickou léčbu?

Tak s takovouhle diktaturou běžte do (_:_)