30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nežilo se za bolševika svobodněji?

Pro mnohé občany a politiky je takové srovnávání předlistopadového a polistopadového režimu čirým kacířstvím. Nicméně, lidé v našem civilizačním okruhu čelí stále silnějšímu a maskovanému tlaku na osekávání svobody a soukromí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 9.4.2019 12:29

Re: Zahrádkáři

Dcera staví na vesnici svépomocí dům, včetně té studny. Stavební povolení bylo vyřízeno celkem rychle v řádu měsíců. Srovnání se stavebním řízení za bolševika pravda nemám.

S. Netzer 9.4.2019 12:19

Autor je zřejmě mladý a blbý.

Přála bych mu, aby si té svobody za bolševika užil na vlastním těle.

Nejlépe na uranu v Jáchymově nebo v nějakém srovnatelném zařízení.

Z. Lapil 9.4.2019 12:17

Re: je to možné?

Špatně jste četl.

Brutální cenzura - bod pro dnešní socialismus. Politická svoboda - bod pro dnešní socialismus.

Lepší vyhlídky za bolševika by jistě něčí děti měly. Dnes mají lepší vyhlídky jiné něčí děti. Ty dnešní nezávisle na vztahu jejich rodičů k lidově demokratickému zřízení, později ke vstupu vojsk. Bod pro dnešní socialismus.

Mmch - dobová odpověď: Cítím s ním, ale neumím mu pomoci.

V. Petr 9.4.2019 12:17

Tady máte tu dnešní "svobodu"

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli výrokům, které pronesl ve sněmovní restauraci na adresu homosexuálů, Romů a Židů. Muž má také zaplatit 70 tisíc korun. Podle soudkyně Heleny Králové se dopustil trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/soud-udelil-byvalemu-tajemnikovi-spd-stanikovi-podminku.A190409_110215_ln_domov_ele

P. Čoupek 9.4.2019 11:58

Zahrádkáři

Před několika lety jsem zakoupil zanedbanou zahradu. Povolení ke stavbě studny jsem řešil dva roky, celkem bylo potřeba sehnat neskutečné množství potvrzení a vyjádření - od získání územního souhlasu, přes územní rozhodnutí, stavební povolení, povolení ke kaolaudaci až po kolaudační souhlas. Vyjádřit se musely tři odbory na magistrátu, geologická služba, místní stavební úřad se dvěm jeho odbory, čekalo se na rozpor sedmi sousedů. To jenom prosím, abych na své zahradě mohl zalévat své rostliny z vrtu o hloubce 10m a průměru 25 cm. Od té doby si myslím, a nerad to říkám, že za bolševika to měli zahrádkáři jednodušší.

M. Mikulec 9.4.2019 11:45

Euro a rubl

Není hezčí příklad socialismu než byt finančně přes euro solidarni s neschopnymi? Bolševici nám rubl nenutili, bod pro ně.

V. Petr 9.4.2019 11:43

Rozsah prověrek byl možná větší, než naznačujete, já

ale srovnávám jen ty, kteří byli opravdu vyhozeni ze zaměstnání a bylo jim zabráněno jiné adekvátní zaměstnání získat.

Jinak, nevidím zásadní rozdíl mezi "hanobením státu světové socialistické soustavy a jeho představitele" a "hanobením národa, rasy a PŘESVĚDČENÍ."

V. Petr 9.4.2019 11:25

No, r. 1988 už bylo možno cestovat, pokud Vám peníze

"daroval" devizový cizozemec, předtím to bylo prakticky vyloučeno, příslib, podmiňující doložku mohl od roku 1978 dostat akorát důchodce jednou za život. Takže se to pár měsíců před pádem režimu už dalo obejít. Bylo to ale tak, že třeba Švýcaři chtěli pro udělení víza prokázat vlastnictví mnohem většího množství peněz na den, než komunisté pro získání doložky.

V. Braun 9.4.2019 11:23

Re: Např. hon na pana Bátoru mě připomíná "nejlepší" tradice

Tak prověrkami myslím procházeli všichni komunisté včetně případných nekomunistických vedoucích pracovníků a v profilových oborech, média a spol., pracovníci všichni. Přirovnávat to k případu jedince, proti kterému vystupovaly veřejně bez jakékoli možnosti jej "neprověřit" skupiny a jednotlivci může jen člověk, který neví o co jde.

V. Petr 9.4.2019 11:17

"Nejlepší je počkat, kdo bude zvolen a toho pak zařadit

na výplatní listinu." (c) David Rath

Pokud je většina lidí takových, jak to krátce před svým zatčením viděl pan Rath, pak je celá demokracie naprostou formalitou, naštěstí tomu tak úplně není.

A naše soudní moc, neávislá jak na zákonech, tak i na zdravém rozumu, by měla být podřízena kontrole VOLIČŮ, třeba volbou soudců!

V. Petr 9.4.2019 11:03

Např. hon na pana Bátoru mě připomíná "nejlepší" tradice

komunistických "prověrek" z roku 1970!

M. Valenta 9.4.2019 11:02

Re: Já bych bolševikovi přidal ještě jedno superplus!

Soudruzi v Opletalce by přednosti té doby nevyjádřili lépe. Jste dobrý, ale fakt.

V. Petr 9.4.2019 10:58

Já bych bolševikovi přidal ještě jedno superplus!

Přes míru regulace kde čeho, je současný systém v mnoha směrech naprosto neakceschopný v NEPROSPĚCH OBČANŮ! Např. tažení proti automobilistům mi skutečně připomíná až 50 léta, kdy byl automobilista něco jako nepřítel lidu. Desetiletá zpoždění při výstavbě D5 (obchvat Plzně), D11 (za což nemůže Havránková) D8 a současná rekonstrukce D1 hovoří samy za sebe a stav silnic o loňské dovolené jak by smet. Toto by bylo za bolševika NEMYSLITELNÉ!

Neumím si též představit, že by soudruh Štěpán stopnul výstavbu tunelu Blanka do doby, než se vyjasní "právní vztahy," to by totiž vyletěl z funkce jako raketa!

J. Chaloupka 9.4.2019 10:50

Např. v bývalé Jugoslávii si řídící funkce přidělili jen

komunisté a ostatní nechali dělat, co se jim zachtělo. Třeba cestovat. Dokonce povolovali malé fabriky, pokud měly do 25 zaměstnanců a soukromé dílny do 5ti zaměstnanců. Proto ten komunismus museli zaměnit za nacionalismus a proto byla na Balkáně válka, kterou se podařilo ukončit zejména rozdělením Jugoslávie na menší státy. A nezapomeňte, že před Krymem bylo Kosovo.

I. Hendrych 9.4.2019 10:28

No comment

Vidí si autor do huby ?

Zřejmě nezažil nebo vědomě lže.

I. Schlägel 9.4.2019 9:54

Re: Taková srovnávání nemají žádnou

Stát je bohatší a bohatší? Započítal jste veřejné dluhy? Započítal jste osobní dluhy? Jsme bohatší z velké části na dluh. O většině vyspělých západních demokracií to platí násobně.

P. Zinga 9.4.2019 9:32

Re: Ad.1 - policejní dozor

Orwell by z Vás měl radost.

P. Zinga 9.4.2019 9:30

Re: O morálním imperialismu.

Osobní dotatek: Výše uvedené potvrzuje mé přesvědčení, které jsem již zde na Psu zveřejnil: Nikoli rozpad SSSR (Putin), nýbrž tzv. lidská práva jsou největší katastrofou 20. století.

P. Zinga 9.4.2019 9:27

O morálním imperialismu.

"Morální imperialismus se odlišuje od imperialismu 19. století tím, že zabil všechnu lidskost a tvrdošíjně působí na principech, které jsou označeny jako lidská práva. Tato lidská práva,formulována a kodifikována OSN, byla prohlášena za to nejlepší, co se mohlo lidstvu přihodit a nyní jsou nemilosrdně prosazována, bez ohledu na ztráty,bez ohledu na pluralitu, diversitu a individuální odlišnosti, bez rozvážení, zda nemohou produkovat nezamýšlené následky, které by mohly mít pro lidskými právy obdarované katastrofální následky anebo pro jiné, kteří byli prohlášeni za dodržovatele lidských práv a kterým byly uloženy odpovídajíce drahé náklady, tudíž problémy, které již nejsou zvládnutelné ".sciencefiles.org 9.4.2019

V. Braun 9.4.2019 9:23

Re: Taková srovnávání nemají žádnou

Tak ona ta pravice a konzervativci taky nic moc. Dnes jsem si například se zájmem přečetl, že v Británii se po 50ti letech konečně mění zákon o rozvodu manželství. Až do teď tam platilo, že dokud nebyl jeden z manželů označen za viníka, tak manželství nemohlo být rozvedeno, také se před rozvodem požadoval důkaz tuším dvouleté odluky. Jestli tohle není státní regulace ad absurdum tak tedy nevím co by se tak dalo označit.

J. Svoboda 9.4.2019 9:15

Re: Nesvoboda může mít různé podoby.

Soroš, vy "někdo" :o)

Pěkný den.

V. Braun 9.4.2019 9:14

Kdo nezažil neuvěří

Tak mne zajímalo, jak je pan Polanecký starý a zda zažil dobu, o které

píše, tedy tzv. "reálný socialismus". Dle LinkedIn ukončil VŠ v roce

2001, lze tedy soudit, že danou dobu zažil, ale ve věku školáka. Troufám

si soudit, že přímá osobní zkušenost z dospělého života je zásadní pro pochopení, jak se v daném režimu žilo. Osobně jsem to zažil přece jen o něco déle než pan Polanecký a na základě osobní zkušenosti nesouhlasím s jeho "bodem pro bolševika" u bodů 1 a 6. Policejní dozor tehdy sice neměl dnešní technické možnosti, ale atmosféru všudypřítomného špiclování a všudypřítomné regulace a většinou i autocenzury uměl nastavit dokonale. Jiným slovy, vaše měřítka srovnání jsou dost mimo, pane Polanecký.

M. Valenta 9.4.2019 9:05

Chce to mokrý hadr na hlavu

a kdyby to nepřecházelo, tak v KSČM stále berou anebo počkat až V.K. junior konečně založí tu zaručeně pravicovou stranu.

K. Janyška 9.4.2019 8:54

Ano, z EU. Ona je rudočernými založena, jako socialistický

velkostát a tato příkaznická struktura vždy potlačuje 3 velká negativa. Tedy mír, svobodu a spravedlnost... Dzp.

J. Vintr 9.4.2019 8:52

Nesvoboda může mít různé podoby.

Bolševická diktatura byla primitivní a přímočará. To, co ovládá náš dnešní svět je mnohem méně viditelné, ale to neznamená, že méně škodlivé a nebezpečné. Někdo, aniž bychom s tím mohli něco dělat, ničí náš svět. Zaplavuje Evropu přivandrovalci z muslimských zemí, ničí ekonomiku ve jménu oteplovacího náboženství a vymývá mozky naší mládeži. Tohle není něco, co časem přejde, tohle nejspíš trvale zničí naši civilizaci.

J. Roškota 9.4.2019 8:48

je to možné?

má cenu se k takovémuto článku vyjadřovat? Asi je to nutné. Celý text se mi zdá podivný. Brutální cenzura, omezování politické svobody horší než před rokem 89?

Položme si otázku zda by naše děti neměly náhodou lepší životní vyhlídky za bolševika.

Š. Hašek 9.4.2019 8:18

Re: Nežilo.

Souhlas.

A ti neokomunisti se nezakecají. Jsou mladí, přihlouplí v exaktních vědách a zapálení, vražedná kombinace. Zkráceno.

I. Mertl 9.4.2019 8:17

No co, chlapec

v tom nežil a kdo ví, co mu říkali rodiče. O jejich postojích nemravno přemýšlet. Ať tedy žije v pokoji, naivka. Ale pochybnost, ti Svobodní ani nečtou? A nad přečteným nepřemýšlejí? A přemýšlejí vůbec? Jen tak lze stvořit takový šperk do pokladnice hlouposti.

Z. Rychlý 9.4.2019 8:16

Ad.7 možnost cestovat

Bezpochyby je to teď lepší. Ale při tom srovnávání rozlišuji dvě věci. Předkládání dokladů a získání dokladů. Mě nevadí předkládání dokladů na hranicích. Je v tom jistá nepohodlnost, ale při srovnávání totáče s dneškem nevidím problém v tom, že na cestě do Ghany si musím vyřídit vízum, ale v tom, že za totáče jste povolení nedostal od vlastních(!) úřadů. Doklady a jejich předkládání jsou marginální. Komunista bránil lidem tyto doklady získat a to je jádro pudla, to bylo to omezování svobody, nikoli nějaké předkládání dokladů. Na cestě do Egypta předkládám vízum a pas, a nevadí mi to, nepovažuji to za omezování svobody.

To, že je hranice průjezdná bez kontroly je sice bonus, samotná hranice až tak velký problém není. Schengen je fajn, ale ještě víc než mě, vyhovuje teroristům a pašerákům všeho druhu.

PS.: Myslím, že mladí ani netuší, co je to výjezdní doložka a devizový příslib. Takový devizový příslib byla vlastně dobrotrusná myšlenka, která jako fíkový list bránila pověst ČSSR, aby po západních zemích necestovali občané ČSSR bez prostředků. A jako každá dobrotrusná myšlenka, i tato měla v pozadí perzekuci a zneužívání. Mohli jste být i korunoví milionáři a příslib? Tůdle.

J. Svoboda 9.4.2019 8:02

To je příklad alternativní pravdy, nebo hloupost.

Začal bych pilíři demokratického státu. Výkonná moc není obsazena z ústředního výboru státostrany, zákonodárná moc se mění ve svobodných volbách a ne kandidátkou národní fronty sestavovanou státostranou, soudní moc je nezávislá a ne řízená státostranou.

Přístup ke vzdělání a zaměstnání se neřídí kádrovým profilem vedeným státostranou prostřednictvím uličních výborů a stranických buněk na pracovišti.

A to jsou jen ty nejhrubší a nejpodstatnější rozdíly. Pokud zůstaly pod rozlišovací schopností autora, pak je píp.

Pěkný den.