18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
hudry 3.12.2007 8:02

Etika ?!?

Doporučuji přečíst si článek o mobilování v dopravních prostředcích:

http://www.lupa.cz/clanky/etiketa-a-cestovani-s-internetem

Malý výběr:

... Mnozí se totiž dodnes nenaučili pravidlům mobilní etiky, tj. kdy je vůbec vhodné mobily používat a kdy je nezbytné je vypnout, jak mobilní hovor slušně přijmout ve společnosti a jak do něj mluvit (nejen hlasitost vlastních slov, ale i jejich výběr!).

Málokdo dobře odhadne v hlučném prostředí, jakou sílu hlasu má zvolit, aby ho druhá strana slyšela, což jednoznačně vede ke zvýšení hlasu a postupného překřikování se se sousedy. Výsledkem by byl jen nepříjemný pocit skoro na všech stranách, případně až bolest hlavy (zkuste si nuceně vyslechnout pár – desítek či dokonce stovek - mobilních telefonátů neznámých lidí, když nemáte sebemenšího úniku z jejich dosahu). A stačil by zřejmě jeden jediný neukázněný hlučný pasažér s mobilem u ucha, aby donutil ostatní chtě nechtě vzít si na dálkových letech sluchátka, a pokud je nemají k dispozici, pak už jen mobil, a překřikovali by se všichni ...

Yarda 2.12.2007 18:36

Vše co bych chtěl říci už tu bylo řečeno

Akorát bych dodal že třeba když dva mluví na pohřbu nebo v divadle je dost pravděpodobné že jsou natolik slušní a ohleduplní že svou konverzaci přizpůsobí situaci. Pokud někomu v nevhodné době zazvoní mobil a telefonující třeba z druhého konce světa se vnucuje s názorem že poslední zásilku štyftů do trýbů budou reklamovat, je to na trestní zákoník. Nedávno proběhla zpráva že v jednom státě na východ od nás na koncertě zazvonil někomu mobil a to dvakrát po sobě, načež houslový virtuos sbalil nástroj a koncert ukončil. Někde vítá příchozí symbol přeškrtnutého mobilu a lze předpokládat že uživatel takového objektu bude mít - třeba legální - zařízení aby ten zákaz dokázal prosadit. Takže je konflikt zájmů mezi uživatelem objektu a uživatelem mobilu. A nesetkal jsem se s tím, že by tento problém řešila nějaká pravidle slušného chování.

Yarda 2.12.2007 18:39

Re: Vše co bych chtěl říci už tu bylo řečeno

Jo a už jsem se ocitnul v situaci kdy jsem litoval že nemám v kapse takovou krabičku s tlačítkem. Pokud já volám někomu na mobil, snažím se hned na začátku hovoru zeptat jestli mohu mluvit, jestli ten dotyčný třeba zrovna neřídí.

Jana 1.12.2007 22:34

Asi nejsem normální

Telefonování na veřejnosti mi ale vůbec nevadí, sama sice moc netelefonuju, ale někdy je nutnost vyřídit si hovor mimo uzavřený prostor. Proto nechápu, proč bych jiným lidem měla toto právo upírat a oni mne svým telefonováním ani v nejmenším neobtěžují.

Skelnik 2.12.2007 17:59

Re: Asi nejsem normální

Asi jste tady jediná normální.R^

Michael 1.12.2007 19:56

nejen telefonování

Mnohem víc než veřejné telefonování mne štve všudypřítomné rádio (restaurace, obchody, apod.) Princip obtěžování je přesně stejný, jen si to kupodivu nikdo neuvědomuje.

Abdéřan 2.12.2007 10:34

Re: nejen telefonování

Naprostý souhlas, ten všeobecný a nepříčetný kravál nás jednou (dříve nebo později) odrovná všechny.;-(  

Tupohlav 1.12.2007 16:43

Použití mobilu na veřejnosti je projev hulvátství a neohleduplnosti

Naše současná doba se stále více vyznačuje hulvátstvím a neohleduplností. Mobilní telefonování je bohužel jedním z těchto projevů a omezuje svobodu druhého a slušnějšího. Je na čase uvažovat o maxi telefonních budkách, kam by nadržení telefonisté vstoupili a vyřídili si "nezbytný"telefonát - většinou o zbytečnostech a prapodivných pocitech a dojmech" a nerušili tím okolí, které o jejich soukromí nemá pražádný zájem. Něco podobného jako  uzavřené buňky pro nervozní  kuřáky (viz letiště JFK v NYC).  (Y)

dj.giovanni 2.12.2007 16:17

Re: Použití mobilu na veřejnosti je projev hulvátství a neohleduplnosti

jak můžete vy vědět, že někdo volá většinou o zbytečnostech? Sorry ale po tom vám opravdu nic není

bohuš 2.12.2007 16:44

Re: Re: Použití mobilu na veřejnosti je projev hulvátství a neohleduplnosti

Opravdu mi potom nic není, kdo komu co volá, ale huláká li někdo do tydlifonu na půl hospody, že Sparta projela dva nula, tak mě to se.re. Ne pprotože Sparta projela, ale že musím poslouchat hňupa a jeho výrony blbosti.

Richard III. 1.12.2007 15:01

Civilizace necivilizovaná

"Toť věčné dilema moderní civilizace."

Nikoliv! To je dilema civilizace, která si neví rady s hulváty, dokonce mnohé z nich bere v ochranu. Ve skutečně civilizované společnosti, jíž přestáváme být, by se tyhle věci vyřešily dohodou a ohleduplností. To jest něčím, co mnozí z nás nikdy v životě neslyšeli natož aby se tím řídili.

Když uvážíme, že už před dvěma tisíci lety říkal jeden muž "nedělej jiným, co nechceš, aby oni dělali tobě", je dnešní stav dost neutěšený. Zákonem se to nevyřeší.

horduch 1.12.2007 13:49

nevím proč

někteří do tydlifonu řvou a obtěžují ostatní,je to nevychovanost ,nebo snaha na sebe upozornit?

Tomáš 1.12.2007 12:33

Záleží na způsobu vedení hovoru

Záleží na tom, jak je hovor například v čekárně veden. Je-li hovor veden pěkně, slušnými slovy a slovními spojeními, třeba s cílem potěšit toho, s kým telefonuji, dokonce si myslím, že může býti i přínosem k tomu, že v čekárně se zlepší nálada (samozřejmě se musím vyhnout konkretním informacím). Je-li hovor veden sprostě, ošklivým jazykem doslova urážejícím osobu na druhém konci spojení je to nezdvořilé ke všem, i k lidem v čekárně.

hudry 1.12.2007 13:00

Re: Záleží na způsobu vedení hovoru

Víte, ono záleží ještě na více věcech než jenom na "způsobu vedení". A jejich posouzení není nikdy zcela jednoznačné a definitivní. Především bych já preferoval to, že (jakýkoliv!) hovor by neměl rušit nikoho z přítomných. A když už, tak na dobu nezbytně nutnou a pouze v případech "opodstatněných". Pokud např. jedete v tramvaji a soused vytáhne mobil, někomu řekne, že přijede o 1/2 hodiny později a hovor skončí, tak každý tuto situaci pochopí. Pokud ale bude někomu obsáhle a na celou tramvaj vykládat dlouhé story o tom, že Franta byl včera zase máznutej a toho využila Mařena k tomu, že jej znásilnila a podobné pikanterie, tak se na mně nezlobte, to je hulvátství. A rovněž tak jsou situace, kdy je jakýkoliv hovor zcela nepřijatelný. Např. na kremaci. Přesto se ale jistě najdou frajeři, kteří budou puberťácky vykřikovat, že jejich práva nebude NIKDO omezovat a to ani na pohřbech!

Prokop Holý 1.12.2007 14:40

Re: Re: Záleží na způsobu vedení hovoru

a když o tom samém (Franta byl včera zase máznutej a toho využila Mařena k tomu, že jej znásilnila a podobné pikanterie)budu mluvit s kamarádem stojícím metr mně, tak se situace změní nebo budete stejně přísný jako v případě telefonování? Dále, vy na kremaci s nikým nemluvíte, držíte bobříka mlčení? Opět, jaký rozdíl je mezi rozhovorem na 1 metru a na 100 km?

hudry 1.12.2007 14:46

Re: Re: Re: Záleží na způsobu vedení hovoru

Pro méně chápavé opakuji:

Především bych já preferoval to, že (jakýkoliv!) hovor by neměl rušit (obtěžovat) nikoho z přítomných.

Je to moc složitý na pochopení ?

Prokop Holý 1.12.2007 15:51

Re: Re: Re: Re: Záleží na způsobu vedení hovoru

ano, s výrokem souhlasím. Ale co je obtěžující pro vás, nemusí být obtěžující pro jiného (třeba pro mně), a samozřejmě naopak. Dovedeno ad absurdum, nikdo by nesměl mluvit nebo vést konverzaci, protože by se našla alespoň jedna osoba, kterou by rozhovor obtěžoval. To samé platí v jídle, chcete zakázat některá jídla jen proto, že je nemáte rád, ať už ze školní jídelny, vojny nebo z domova? Ale co je potěšující, že se shodneme v tom, že se neshodneme.

kája 1.12.2007 19:47

Re: Re: Re: Re: Re: Záleží na způsobu vedení hovoru

Jsem dost velká nervóza a dojíždím do práce deně skoro hodinu tramvají, takže zažívám obé. když nade mnou stojí dva či více lidí v čilé zábavě, ruší mě to, ale pokud hovor není vysloveně hrubý nebo pokud stále neřvou, snáším to celkem v pohodě. Jen se nemohu učit, ale to přežiju. Také si vždy připomenu, že sedím ve veřejném prostředku a nemohu omezovat druhé.

Ale pokud za mnou sedící slečna pronikavým hlasem vykládá své soukromé věci do mobilu, vysloveně mně to vadí a často jí třebas na celou tramvaj řeknu, když vystupuje: "To jsem ráda, že vím, že nemáte ráda zelenou barvu! To je pro mne velice významné!" Někdy to pomůže líp. než jiné věci. Někdy ale slušně požádám, zda by si osobní věci mohl/a vyřídit, až vystoupí, protože když někdo vykládá jen tu svou půlku rozhovoru vám do ucha, je to vlastně jakoby to říkal vám a vy před tím nemáte kam utéci. a proč mám vystupovat já?

kája 1.12.2007 19:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Záleží na způsobu vedení hovoru

Oprava  - denně

dj.giovanni 2.12.2007 16:19

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Záleží na způsobu vedení hovoru

Pokud jsem dobře pochopil, tak vám hlavně vadí to, že z hovoru slyšíte vždy jen půlku?;-D

hudry 1.12.2007 23:26

Re: Re: Re: Re: Re: Záleží na způsobu vedení hovoru

Pro úplně natvrdlé znovu opakuji:

Především by jakýkoliv hlasitý hovor by neměl obtěžovat vůbec nikoho z přítomných.

To, že se sem tam najde nějaký prokopnutý hejhula, který rochní nad  cizím řvaním, ještě neznamená, že všichni ostatní musejí být taky s tím řvaním spokojení a pokorně držet hubu.

Vy se asi považujete za pánaboha, který je bláhově přesvědčen, že to, co nevadí jemu, nesmí vadit ani nikomu jinému.

A váš příměr s jídlem je hodně debilní (je pro vás typický). Pokud rád žerete šlichtu, tak si ji klidně žerte dál, to se mě přece vůbec netýká - já o tom vůbec nevím (ledaže byste ji žral, hlasitě mlaskal a prskal kolem sebe v tramvaji) na rozdíl od řvaní mi do ucha telefonujícími mobilisty na veřejných místech.. Sbohem pane, a pozdravujte své oddané vazaly ...

dj.giovanni 2.12.2007 16:21

Re: Re: Re: Re: Záleží na způsobu vedení hovoru

Ale jak poznám co třeba vy ještě preferujete a co už ne? Resp. do jaké míry jste nervózní z toho, že si někdo volá?

kopec 2.12.2007 9:54

Re: Re: Re: Záleží na způsobu vedení hovoru

pane Holy, vite mezi hovorem pres telefon a primym je prece jen rozdil.Ja kdyz chci treba v divadle neco spitnout sousedovi tak pred tim nevyzvanim.Jinak se musim priznat, ze jsem ve veku kdy na kremace chodim velmi casto, ale necham mluvit jen smutecni recniky.Nemam totiz nic tak duleziteho o cem bych mel na kremaci mluvit urgentne.Temi 15 minutami ticha a soustredeni se snazim vyjadrit uctu k zemrelemu.

korsika.korsika 1.12.2007 7:53

mobil

Souhlasím  s autorem. Před tím, než vejdu do restaurace či cukrárny, tak si vždy vypnu zvuk. A když mně tam  někdo volá, což poznám podle displeje, tak se u stolu omluvím a jdu si vyřídit hovor ven. Nechápu, proč by ostatní měli poslouchat moje soukromé hovory, považuji to nezdvořilé. Stejně tak to dělám i na úřadech atd.

Prokop Holý 1.12.2007 12:08

Re: mobil

a jaký je rozdíl mezi tím, když mluvím s někým po telefonu nebo u stolu? Obě situace jsou přeci naprosto symetrické, jen při tom tlefonování dotyčná osoba nesedí naproti či vedle mně.

hudry 1.12.2007 12:41

"symetrické situace"?

Už to tu bylo řečeno, ale některým lidem některé věci asi docházejí pomaleji. Takže znovu:

Vůbec nejde o technickou stránku věci (tj. zda spolu hovoří dva co sedí vedle sebe, nebo dva co jsou propojení mobilní sítí). Jde pouze o akustickou (decibelovou) stránku této komunikace, čili jak hlasitě probíhá. Pokud budou u vedlejšího stolu konverzovat velmi hlasitě dva lidé, tak vás to bude rušit a obtěžovat stejně jako když tam bude sedět někdo sám a bude řvát do mobilu tak, že jej uslyší celá restaurace. A to to jde, ne o pouhé mobily. A z praxe je zřejmé, že lidé hovoří do mobilu mnohonásobně větší hlasitostí než k sousedovi, který sedí vedle nich.  A dále je rovněž jasné, že někteří lidé mají naprogramovanou potřebu se předvádět (prý je to zaručeno Listinou lidských práv). Takže to pak vypadá tak, že čím větší primitiv - tím větší řev (mobil-nemobil). Nejde vůbec o mobily, ale o normální lidskou slušnost nebo hulvátství. A hulvátství není trestné !!! Takže žádný strach.

Prokop Holý 1.12.2007 12:54

Re: "symetrické situace"?

Jakou praxi máte na mysli? Vaši soukromou, subjektivní, vaše jediná pravda? Nebo někdo dělal výzkum na téma akustika hovorů? Jestli jo,hoďte sem link. Jinak pouze blábolíte.

hudry 1.12.2007 13:07

Re: Re: "symetrické situace"?

Na základě vaší připomínky koriguji:

Do mobilů lidé šeptají.

V přímé komunikaci na sebe přímo řvou.

Pozn. termíny "šepot" a "řev" jsou autorovy nevědecké, žádným hozeným linkem nepoložené postuláty ...

Prokop Holý 1.12.2007 14:36

Re: Re: Re: "symetrické situace"?

víte, lepší by bylo (s vaším svolením užiji vaše výroky): V přímé komunikaci a i do mobilů lidé šeptají i řvou. To je přesně to, co jsem měl na mysli, když jsem psal, že je to symetrická situace. Ten kdo řve, bude řvát bez ohledu na situaci, toť moje zkušenost, ale s klidem anglického gentlemana tento prohřešek přejdu. Ostatně pod pojem "přímá komunikace" lze zahrnout i telefonování, rozhovor jako rozhovor. Jaký rozdíl je (nyní odhlédněme od toho řvaní) mezi tím, že mluvím s někým na dva metry nebo s někým, kdo je stovky kilometrů daleko?

hudry 1.12.2007 14:50

Re: Re: Re: Re: "symetrické situace"?

Jsem rád, že dokonale potvrzujte mou větu:čím větší primitiv - tím větší řev (mobil-nemobil). Takže nejde vůbec o mobily, ale o normální lidskou slušnost nebo hulvátství. A hulvátství není trestné !!! Takže žádný strach, pane.