18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nemějte děti, zdržují od práce

Ministerstvo práce a sociálních věcí přichystalo novelu Zákona o státní sociální podpoře. Rodičovská by se podle ní měla zvýšit až na úroveň mateřské.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Frauknecht 7.3.2016 7:14

Souhlas

bez připomínek.

K. Frauknecht 7.3.2016 7:11

Re: Šichtařová v tom jede taky

Ostatně jako (skoro :-)) vždy.

P. Maleček 7.3.2016 7:02

Šichtařová v tom jede taky

A Šichtařová a spol. v tom odkládání dětí dnešní omladinu podporují, když v zájmu zisků soukromých důchodových fondů tvrdí, že až zestárnou, tak už žádný státní důchod nebude.

Nebo jsem to jen špatně pochopil?

I. Procházková 7.3.2016 5:51

Re: Souhlas ...

Předběhla jste mě, paní Boublíková, já měla příspěvek napsaný už ve 4:55, ale dělám ještě něco jiného a tak jsem ho odklikla až v 5:34. Přesto jsme se ale shodly - dětství našich dětí bylo jen jedno a my jsme si ho aspoň užily (byla jsem doma se dvěma dětmi také osm let (synovi bude 43 a dceři 38 let).

I. Procházková 7.3.2016 5:41

Re: Je to podivné

Souhlas, je to tak, paní Boublíková. Hodnotový žebříček je zase poněkud přeházený ve stylu čím hůře, tím lépe. S lidskou blbostí se těžko bojuje, ale člověk se nesmí vzdát.

I. Procházková 7.3.2016 5:34

Re: Souhlas ...

Ještě si pamatuju, jak mámy v 50. letech tahaly ráno před šestou plačící děti do jeslí (už od 3 měsíců) a pak frčely do práce. To všechno ve jménu komunistické ideologie. Sousedovic tehdy 4letá dcera chodila až do školky, ale každé ráno jsme přes zeď slyšeli její zoufalý pláč. Takových případů, ať z jeslí nebo školky, znám stovky, každé dítě není tak otrlé, aby všechno zvládalo bez problémů. Nehledě na to, že nemocnost dětí v kolektivních zařízeních bývala vždycky dost velká. Časté byly záněty močových cest (většinou z ledabyle umytých nočníků, kdy se takto infekce přenášela). O bronchitidách, pneumoniích nebo anginách ani nemluvě. Chodila jsem na praxi do jeslí (1963-64) a viděla, jak to tam chodí. V naší ulici byly také jesle, vedle bylo hřiště a jako děti jsme mohli ta miminka pozorovat. V teplém ročním období ležely děti v postýlkách na terase, některé vystavené slunci a většina z nich zoufale plakala, protože byly pokakané a počůrané a nikdo k nim nepřišel (bůhví, kde byly sestry). To bylo zhruba v polovině 50.let. Měla jsem na mysli povinnou rodičovskou dovolenou pro muže v rozsahu 1-3 měsíců, jak to požadovala M. Marksová. Dokonce navrhovala, že by rozdíl mezi platem muže a ženy mohl po tu dobu doplácet stát (větší pitomost si vymyslet nemohla). Muži mají většinou mnohem větší platy, na rodičovské by dostávali průměrně 7 tisíc a k tomu plat ženy cca 10-12 tisíc čistého (někdy ani to ne) - to by se jim asi moc dobře nežilo.

Je jasné, že p. Marks se asi o děti starat musí, jeho žena už před 10 lety prohlásila, že domácnost a děti nejsou její hobby. Navíc je vytížená ve funkci ministryně, takže ani nemá čas.

Já měla děti v době, kdy muži chodili do práce a starali se o technické záležitosti v domácnosti a o děti pečovaly mámy. Byla to docela osvědčená dělba práce, i když 24hodinová směna kolem malých dětí nebyla moc záviděníhodná. Ale děti jsem si užila a dodnes na to ráda vzpomínám. Mohla jsem si to dovolit, měla jsem je až 6 a 11 let po svatbě.:-)

P. Boublíková 7.3.2016 5:14

Re: Souhlas ...

O tříletých dětech ale řeč není - ostatně ty už nechodí do jeslí, ale do školky. Jde o to, aby děti mladší než tři roky netrávili v kolektivních zařízeních celé dny.

Jak to mají dětské lékařky nevím. Ale sama jsem otitulovana zepředu i zezadu strávila se dvěma dětmi doma více než osm let, podporu jsme neřešili, ke své původní práci už jsem se nevrátila (tzv. mi ujel vlak) a dodnes, kdy je synovi 25 a dceři 20, toho nelituju. Všechno se dá v životě dohnat, jen dětství našich dětí bylo jen jedno.

P. Boublíková 7.3.2016 5:06

Je to podivné

V 70. letech prováděli čs. psychologové v čele s prof. Matějčkem rozsáhlé výzkumy, v nichž jednoznačně prokázali to, co kdejaká mamina tušila - že dítě si vychutnává společnost ostatních dětí až od věku cca tří let (plus minus, je to jako vše ve vývoji individuální), do té doby jednoznačně preferuje individuální péči a ostatní děti jen na chvíli, třeba na pískovišti... Na to konto se ještě za totáče!!! podařilo prosadit prodloužení mateřské.

Nyní jako by na dětské psychology všichni zapomněli a opakuje se situace z 50. let, kdy všechny matky musely do práce po několika málo měsících po porodu a děti do jeslí, pokud nebyla po ruce ochotná babička.

Už máme zase podivně přeházený žebříček hodnot a je to o to smutnější, že v těch 50. letech musely ženy do práce víceméně proto, aby národ nezdechl hlady - kdežto dnes proto, abychom žili v dostatečném luxusu.

A. Hrbek 7.3.2016 4:16

Re: Souhlas ...

1. Co je na tom špatného, že by se o děti měli starat taky muži??

2. A pan Marks se o děti skutečně stará.

3. Pro Vás je ideálem manžel, který se o děti vůbec nestará?

4. Co je na tom špatného, že žena může nastoupit do práce poněkud dříve (třeba když má podporu babiček a dědečků) a neztratit část zákonné podpory 220.000? Ne každý si může udržovat svou kvalifikaci na rodičovské dovolené, jako některé kecalky. Co taková dětská lékařka?

5. A nakonec - co je tak špatného na jeslích, třeba na půl dne (ráno odevzdávala manželka tříleté dítě do jeslí a jsem je vyzvedával odpoledne po jeho odpočinku). Bez jakýchkoliv komplikací.

A. Hrbek 7.3.2016 3:59

Re: Vážená paní Šichtářová

1. Ale ne plně

2. Brala podporu a vydělávala přitom?

I. Procházková 7.3.2016 3:54

Re: Vážená paní Šichtářová

Pokud vím, tak paní Šichtařová pracovala hodně z domova a mohla se tak dětem věnovat.

I. Procházková 7.3.2016 3:52

Souhlas ...

... s autory článku, je to tak. A to ještě nepřišla řeč na aktivity ministryně Marksové ohledně norského sociálního systému, který tu chce zavádět. Zvolit ministryní práce a sociálních věcí feministku byla největší pitomost, jaká se mohla stát. Pamatuju, jak se Marksová se Šabatovou po zvolení objímaly se vztyčenými palci a radostně křepčily na chodbě. Bodeť ne, jinde než v politice by se totiž neuchytily. Však Marksová nedávno přiznala, že kdyby nebyly gender kvóty pro ženy, těžko by se ministryní stala.

Vzpomněla jsem si na sérii dokumentárních filmů o významných ženách (političkách, podnikatelkách, umělkyních), z nichž jeden díl byl věnovaný právě M. Marksové (natočeno 2006). Už tam se přiznala, že domácnost není její hobby a že by se o děti měli taky starat muži, aby ženy mohly jít co nejdřív do práce. Tehdy měla tu starší dceru asi 4-5letou (právě ji přivedla ze školky) a druhou čekala (byla asi v 5. měsíci). No a takhle to dopadlo, nakonec její dva předchůdci ve funkci (Drábek a Nečas) byli ještě zlatí, i když jsme na ně občas nadávali. Máme se na co těšit, zaplaťbůh, že jsem už vetchá stařenka a tyhle aktivity mě ani moje děti nepostihnou. A vnoučata až vyrostou, Marksová už v politice doufám nebude.

A. Hrbek 7.3.2016 3:46

Vážená paní Šichtářová

Máte čtyři děti, takže jste měla možnost čerpat dva roky mateřskou dovolenou.

Na každé dítě jste měla možnost čerpat rodičovský příspěvek v celkové výši 220.000 Kč a to po dobu až do 4 let dítěte. Přitom jste nesměla být zaměstnaná.

Jste narozená v roce 1976, takže vysokou školu jste absolvovala cca v roce 1998 a nějaké měsíce jste strávila stážemi. Byla jste zaměstnané ve Volksbank odkud jste odešla v roce 2004 a ve stejném roce jste založila vlastní firmu. V letech 2006 a 2007 jste byla poradkyní pana Tlustého.

Kdy jste se, prosím, plně věnovala jen svým čtyřem dětem až do jejich věku 4 let?

P. Dvořák 7.3.2016 2:11

Re: Uz to vidim : mladi cikani, zijici na davkach,

Píšete jako pitomec.

Znáte vůbec vnitřní život a vzájemné vztahy cikánské komunity?

P. Sulc 7.3.2016 1:32

Uz to vidim : mladi cikani, zijici na davkach,

kteri nikdy nepracovali, se budou starat o zestarle rodice, take zijicich na davkach , kteri take nikdy nepracovali. Ten autor je dosti srandista, mel by psat nejake komedie.

R. Brzák 7.3.2016 1:12

je to tak - sociální stát je nepřítelem rodiny

a to v důsledku těch nejlepších úmyslů, jimiž je dlážděna ona známá cesta do pekel