1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nemějte děti, zdržují od práce

Ministerstvo práce a sociálních věcí přichystalo novelu Zákona o státní sociální podpoře. Rodičovská by se podle ní měla zvýšit až na úroveň mateřské.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Hrbek 7.3.2016 4:16

Re: Souhlas ...

1. Co je na tom špatného, že by se o děti měli starat taky muži??

2. A pan Marks se o děti skutečně stará.

3. Pro Vás je ideálem manžel, který se o děti vůbec nestará?

4. Co je na tom špatného, že žena může nastoupit do práce poněkud dříve (třeba když má podporu babiček a dědečků) a neztratit část zákonné podpory 220.000? Ne každý si může udržovat svou kvalifikaci na rodičovské dovolené, jako některé kecalky. Co taková dětská lékařka?

5. A nakonec - co je tak špatného na jeslích, třeba na půl dne (ráno odevzdávala manželka tříleté dítě do jeslí a jsem je vyzvedával odpoledne po jeho odpočinku). Bez jakýchkoliv komplikací.

P. Boublíková 7.3.2016 5:14

Re: Souhlas ...

O tříletých dětech ale řeč není - ostatně ty už nechodí do jeslí, ale do školky. Jde o to, aby děti mladší než tři roky netrávili v kolektivních zařízeních celé dny.

Jak to mají dětské lékařky nevím. Ale sama jsem otitulovana zepředu i zezadu strávila se dvěma dětmi doma více než osm let, podporu jsme neřešili, ke své původní práci už jsem se nevrátila (tzv. mi ujel vlak) a dodnes, kdy je synovi 25 a dceři 20, toho nelituju. Všechno se dá v životě dohnat, jen dětství našich dětí bylo jen jedno.

I. Procházková 7.3.2016 5:51

Re: Souhlas ...

Předběhla jste mě, paní Boublíková, já měla příspěvek napsaný už ve 4:55, ale dělám ještě něco jiného a tak jsem ho odklikla až v 5:34. Přesto jsme se ale shodly - dětství našich dětí bylo jen jedno a my jsme si ho aspoň užily (byla jsem doma se dvěma dětmi také osm let (synovi bude 43 a dceři 38 let).

A. Hrbek 7.3.2016 7:52

Re: Souhlas ...

Jesle byly do tří let, školka od čtyř.

Sama jste potvrdila, že Vám díky osmileté péči o děti ujel vlak. Proč jste tedy studovala, když Vaši profesi neděláte, ačkoli jste pro ni měla ty nejlepší předpoklady. Není to také škoda, nejen pro Vás, ale i pro jiné?

V zaměstnání s každým dnem získáváte stále více znalostí a zkušeností. A jsou profese, kde skutečně výpadek čtyř let zaměstnání znamená ujetí vlaku. Skutečně ne každý, má možnost vykonávat svou profesi od stolu z domova. Předložený návrh nikoho nenutí, každý má plné právo na svobodné rozhodnutí. Jeho přínosem je, že po svém rozhodnutí v žádném případě finančně netratí. A to je snad, proti dřívějšku, plus.

P. Boublíková 7.3.2016 8:13

Re: Souhlas ...

Jesle byly do tří let a školka snad od tří, probuh :-)

Studovala jsem proto, že mě to bavilo - a později mně zase bavily děti. Po mateřské jsem si našla jiné, méně náročné zaměstnání, kde ale také dosaženou kvalifikaci potřebuji. Takže jsem o nic nepřišla a nikdo jiný taky ne :-) Kromě toho si myslím, že život je dost dlouhý na to, aby si člověk vyzkoušel víc rolí, a nejen se soustavně honil za kariérou.

Nešlo mi v reakci na článek pí. Sichtarove ani tak o ten návrh na čerpání rodičovské - jistě je dobré, když existuje víc možností a víc variant - ale o současný trend odkládání dětí co nejdříve mimo rodinu a upozadovani mateřství, který je nepopiratelný.

A. Hrbek 7.3.2016 8:31

Re: Souhlas ...

Horší je, že se čím dál více dětí rodí mimo rodinu a také je čim dál tím více samoživitelek. Ale to je současné společnosti šuma-fuk.

S pozdravem

I. Procházková 7.3.2016 5:34

Re: Souhlas ...

Ještě si pamatuju, jak mámy v 50. letech tahaly ráno před šestou plačící děti do jeslí (už od 3 měsíců) a pak frčely do práce. To všechno ve jménu komunistické ideologie. Sousedovic tehdy 4letá dcera chodila až do školky, ale každé ráno jsme přes zeď slyšeli její zoufalý pláč. Takových případů, ať z jeslí nebo školky, znám stovky, každé dítě není tak otrlé, aby všechno zvládalo bez problémů. Nehledě na to, že nemocnost dětí v kolektivních zařízeních bývala vždycky dost velká. Časté byly záněty močových cest (většinou z ledabyle umytých nočníků, kdy se takto infekce přenášela). O bronchitidách, pneumoniích nebo anginách ani nemluvě. Chodila jsem na praxi do jeslí (1963-64) a viděla, jak to tam chodí. V naší ulici byly také jesle, vedle bylo hřiště a jako děti jsme mohli ta miminka pozorovat. V teplém ročním období ležely děti v postýlkách na terase, některé vystavené slunci a většina z nich zoufale plakala, protože byly pokakané a počůrané a nikdo k nim nepřišel (bůhví, kde byly sestry). To bylo zhruba v polovině 50.let. Měla jsem na mysli povinnou rodičovskou dovolenou pro muže v rozsahu 1-3 měsíců, jak to požadovala M. Marksová. Dokonce navrhovala, že by rozdíl mezi platem muže a ženy mohl po tu dobu doplácet stát (větší pitomost si vymyslet nemohla). Muži mají většinou mnohem větší platy, na rodičovské by dostávali průměrně 7 tisíc a k tomu plat ženy cca 10-12 tisíc čistého (někdy ani to ne) - to by se jim asi moc dobře nežilo.

Je jasné, že p. Marks se asi o děti starat musí, jeho žena už před 10 lety prohlásila, že domácnost a děti nejsou její hobby. Navíc je vytížená ve funkci ministryně, takže ani nemá čas.

Já měla děti v době, kdy muži chodili do práce a starali se o technické záležitosti v domácnosti a o děti pečovaly mámy. Byla to docela osvědčená dělba práce, i když 24hodinová směna kolem malých dětí nebyla moc záviděníhodná. Ale děti jsem si užila a dodnes na to ráda vzpomínám. Mohla jsem si to dovolit, měla jsem je až 6 a 11 let po svatbě.:-)

A. Hrbek 7.3.2016 3:46

Vážená paní Šichtářová

Máte čtyři děti, takže jste měla možnost čerpat dva roky mateřskou dovolenou.

Na každé dítě jste měla možnost čerpat rodičovský příspěvek v celkové výši 220.000 Kč a to po dobu až do 4 let dítěte. Přitom jste nesměla být zaměstnaná.

Jste narozená v roce 1976, takže vysokou školu jste absolvovala cca v roce 1998 a nějaké měsíce jste strávila stážemi. Byla jste zaměstnané ve Volksbank odkud jste odešla v roce 2004 a ve stejném roce jste založila vlastní firmu. V letech 2006 a 2007 jste byla poradkyní pana Tlustého.

Kdy jste se, prosím, plně věnovala jen svým čtyřem dětem až do jejich věku 4 let?

I. Procházková 7.3.2016 3:54

Re: Vážená paní Šichtářová

Pokud vím, tak paní Šichtařová pracovala hodně z domova a mohla se tak dětem věnovat.

A. Hrbek 7.3.2016 3:59

Re: Vážená paní Šichtářová

1. Ale ne plně

2. Brala podporu a vydělávala přitom?

Š. Hašek 7.3.2016 21:32

Re: Vážená paní Šichtářová

Velice zajímavá připomínka pana Hrbka.

Poznamenávám, aniž bych zjistil životopisná fakta paní Šichtařové.

P. Sulc 7.3.2016 1:32

Uz to vidim : mladi cikani, zijici na davkach,

kteri nikdy nepracovali, se budou starat o zestarle rodice, take zijicich na davkach , kteri take nikdy nepracovali. Ten autor je dosti srandista, mel by psat nejake komedie.

P. Dvořák 7.3.2016 2:11

Re: Uz to vidim : mladi cikani, zijici na davkach,

Píšete jako pitomec.

Znáte vůbec vnitřní život a vzájemné vztahy cikánské komunity?

P. Lenc 7.3.2016 8:05

Re: Uz to vidim : mladi cikani, zijici na davkach,

Jenom jako?

J. Schwarz 7.3.2016 8:32

Re: Uz to vidim : mladi cikani, zijici na davkach,

Jo jo, to se to "cikánské komunitě" žije když ji živí "gadžové". A ti cikáni, co se uživí sami většinou dali "komunitě" vale. Jinak by byli v (_._) spolu s "komunitou".

R. Brzák 7.3.2016 1:12

je to tak - sociální stát je nepřítelem rodiny

a to v důsledku těch nejlepších úmyslů, jimiž je dlážděna ona známá cesta do pekel