4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Honza42 8.5.2009 9:43

Re: Naprosto přesné.

stálý a udržitelný - naprosto vágní pojmy. Navíc se nic nezadrhlo. A ekonomové naštěstí běh světa neurčují. To by napřed museli znát kurs eura k dolaru za rok. Oni ovšem netuší co bude za 14 dní.

Honza42 8.5.2009 9:39

Re: A co když je to dnes už docela jinak?

Naopak, Vaše představy o světě jsou staré někoik tisíc let. Bojíte se, že nastane katastrofa až dojde pazourek, bronz, železo, ropa, uhlí, uran......     Ovšem, kdo se bojí, se.. v síni.

Ano, fyzikální zákonitosti jsou stejné jako před tisíci lety.  A stejně jako před tisíci lety z nich známe jen zlomeček. Avšak jsou někteří jedinci trvale pod parou, kteří tvrdí: "no jo tenkrát, ale dneska už to víme". A stačí jim k tomu omílat dokola dva nesmyslné internetové odkazy, které navíc nemají s fyzikou zbla společného.

para 8.5.2009 9:37

Re: Naprosto přesné.

Jo Honzo42 - znám ty články i úvahy další dnes již překonané. Dobře také vím že donedávna si klasičtí ekonomové mysleli, že rozvoj bude stálý a ten jen udržitelný se jim příčil   Varování už od dob Římského klubu - který se rovněž v lečems zmýlil - ekonomové bagaelizovali. Dnes neumějí vysvětlit kde se to zadrhlo?  V odkazech co jsem dal lze odpověd najít - chce to ale uchovat si zdravě kritický nadhled a nepodléhat egoismu pánú tvorstva.;-)

realista 8.5.2009 9:28

Re: Devastující vliv reklamy / žít a nechat žít

Tým pod vedením oxfordského profesora Davida Stucklera došel k závěru, že překotná privatizace si vyžádala v bývalém komunistickém bloku životy přibližně jednoho milionu mužů v produktivním věku.

S jednou krizí si svět poradí, ale co když se jich sejde víc? Hlavní vědecký poradce britské vlády, profesor John Beddington varuje, že kolem roku 2030 postihne lidstvo znásobený efekt několika krizí najednou, které budou souviset s nedostatkem potravin, pitné vody a energie.

Právě současná krizová situace ukázala, že spoléhání se jen na moudrost hrstky „renomovaných“ ekonomů, kteří „vědecky“ řídí armádu poslušných zaměstnanců (ve smyslu F. Taylora před 100 lety), by bylo pro občany současného demokratického státu velmi nemoudré (MP 09)..

Konkurenceschopnost ekonomiky dle M. E. Portera. Jakékoliv rozumné protikrizové opatření vedoucí ke snížení negativních sociálních dopadů ve společnosti by proto mělo být současně posuzováno z hlediska dopadů na dlouhodobou konkurenceschopnost ekonomiky!

para 8.5.2009 9:28

Re: A co když je to dnes už docela jinak?

Myslím si to proto, že naše představy o světě jsou rozdílné od dob před tisíciletími. To co je stejné jsou fyzikální zákonitosti. Život je ve své podstatě projevem biolofyzikálních transformací energie a platí pro něj termodynamické zákony jako pro přírodu neživou. Máme naprosto stejný vnitřní metabolismus jak za dob dávných a ten je dokonce podle řady zákonitostí ekvivalentní ostatním živým druhům včetně projevú populačních. http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich  nebo http://www.esf.edu/EFB/hall/.  Nejde jen o velikost zdroje ale předně o schopnosti z něj efektivně těžit. To se nám povedlo při využití fosilů. U ostatních technologií jako jsou i ty jaderné nedosahujem zdaleka tak velhých efektivit. Umíme už nyní dělat kouzla fantastická ale zapomínáme, že jsou energeticky, surovinově či prostorově obvykle velmi náročná. Tam kde se nám podaří dělat věci efektivněji jak dříve - tam můžem prosperovat a naopak. ;-)

Honza42 8.5.2009 8:59

Naprosto přesné.

Doporučuji Parovi vyhledat dobové články staré 100 - 150 let. Třeba o tom, že Londýn se již nemůže zvětšit, protože je fyzikálně nemožné ho zásobovat potravinami. Skončil by totiž pod několikametrovou vrstvou koňského trusu...... a další a další.  Je to legrace. Stejně jako Parovo strašení.

Nebezpečí pro civilizaci je ukryto v (nemocných) lidských duších, nikoliv v uspořádání hmotného světa. To je vedlejší a vždy řešitelné.

Vlastimil 8.5.2009 8:51

Devastující vliv reklamy

Soudím, že nejvíce jsou dnes lidé oblbováni masivní reklamou v médiích typu: "Nevaž se, odvaž se!" Ve virtuálním světě reklamy lidé jenom odpočívají, užívají si na plážích u moře, za volanty nových aut, před obrazovkami nových televizorů nebo při konzumaci různých lahůdek. Všechno musíš mít teď hned a všude jsou jen mladí a krásní lidé. Musíš žít "naplno" každý den. Dnes se rádi chlubíme, že boříme všechna tabu a že je to projev modernosti. Ve skutečnosti nám tu ale pomalu a potichu vyrůstá nové tabu - tabu stáří a smrti. Staré lidi bychom nejraději schovali někam do léčeben, aby nám nekazili to naše každodenní štěstíčko a nebránili nám "žít naplno". Úmrtí bychom nejraděli vůbec neviděli, zesnulému nevystrojíme pohřeb (proč vlastně - vždyť je to drahé a za to by byla pro jednoho dovolená), a když se vnouče někdy zeptá, kde je dědeček, tak se mu odpoví, že dědeček už není. 

Vendy 8.5.2009 8:02

Zavykálení.

Pane J.Payne

Národ se vždy zakaluje od shora. Tzn. výkal vždy padá se schodu od hora. První jsou na řadě akademické občanstvo. Druzí zachycují výkal vysokoškolské občansko. Třetí napadá středoškolské občansko. Čtvrtí jsou zasaženi výkalem ti, kteří musí makat rukama. A konečně zbytek výkalu zůstane stát na těch se bez základním vzděláním. Řešení je jedno. Nepřipustit zákon padajícího výkalu. Bez jakýkoliv skrupulí kastě nad sebou kopancem uzavřít řitní otvor. Prosím vás pane Payne, začněte se svým uzavřením horního a dolního otvoru !!!

Jura 8.5.2009 7:49

Re: Naše doba není v úpadku.

To je pravda, pravda je barová tanečnice..která tančí pro každého zvlášt´.  Jinak ale chci vyjádřit souhlas s tím, že dnešní podoba člověka se opravdu dá vyjádřit popisem - homokonzumus....a tím lenošením a poleháváním u televize a jiných tzv. "zábav" homokonzumus nutně degeneruje, fyzicky i duševně...o tom není přece žádná diskuze,

pepazdepa 8.5.2009 7:14

Re: Naše doba není v úpadku.

Milá Jarmilo,vzhledem k tomu,že píšete slovo pravda s velkým P,nejspíš Vám straší ve věži.Pravd je přece tolik kolik je na světě lidí a každý má svou.

Standa 8.5.2009 6:49

Krize

není nikdy o vzestupu, tak se nedivme.

Jarmila 8.5.2009 6:34

Re: Naše doba není v úpadku.

Mýlíte se.Hlas,jako je pana Payna,je naprosto nutný v každé době,bohužel je podobných hlasů málo.Já panu Paynovi děkuji ,řekl Pravdu.Není ani mravokárce ani rádoby spasitel.

Fafa 8.5.2009 6:01

Re: A co když je to dnes už docela jinak?

Ano je a v pomeru ke zdrojum mozna dokonce mene.

Z hlediska energetickych a dalsich moznosti naseho dnesniho prostredi jsme limitovani stejne jako byl Empedokles. Ale treba anticti autori si jiste nedokazali predstavit, ze by v Athenach zilo nekolik milionu lidi. Taky byste jim asi nevysvetlil, ze smolinec je lepsim zdrojem energie pro pohon lodi nez par tisicu kvalifikovanych veslaru. Proc si myslite, ze zrovna nase predstavy (AD 2009)  o konecnosti sveta  a jeho zdroju jsou lepsi nez predstavy, ktere meli politici v Athenach BC 490.  

důchodce30 8.5.2009 4:28

Tak tak

Pěkně napsáno, Jane Payne. Co však s tím dělat, když lidé, žárliví na svá lidská práva,  se již cítí vyňati z dávného zaslíbení, že v potu tváře budou jísti svůj chléb, dokud se zpátky do země nenavrátí..  To pak je samozřejmé, že budou vykrmovat své srdce i v den zabíjení, abych tak řekl,  a když už se jim po těch staletích heroického úsílí zdařilo vymanit se víceméně ze závislosti na přírodě, na církvích i Pánubohu, užívat si pohodlíčka v živobytí,  zaslouženého odpočinku a "bytí v pohodě", žádoucí zodpovědnosti konzumenta...

Je to skvělá doba : jakožto důchodce si žiju doslova jako prase v žitě, teď dokonce i ti, kdo mi zajiš´tují důchod, chtějí za mě platiti i u doktora, atd, atd... Jen kdyby ta smrt nenačuhovala...

R.J. 8.5.2009 2:53

Jó, mravokárců, co jen jich již bylo, k lepšímu světu však nikdy nepomohli, tak maximálně někomu na krchov.

Pane autore, nevím, ale stesky nad nemravností společnosti již zjevují i Vaši citovaní antičtí myslitelé, ten stesk se  táhne jako červená nit celou kulturní existencí lidstva. Ovšem historie nás poučila, že nejvíce bolesti můžeme očekávat od různých mravokárců, pokud se dostanou k moci. Ten lenoch od televize mě nenažene do lágru na tu "pravou" převýchovu, pokud  z něj nějaký "mravokárce" ve jménu svého "lepšího" světa neudělá bachaře v tom lágru. Takže v lamentacích nad leností, bych radši uvítal Váš příspěvek třeba na tema potrestání komoušů, to je to pravé, to je potřebné, ale kritizovat lenocha u televize, dejte pokoj, to nás neohrožuje. Přímo, máme zde jiné "ptáčky" co by zasloužili, ovšem to se Vás asi tak netýká, bolševici ve vládě a parlamentu či senátu, ovšem lenoch Vás "bere". Nepotrestaní zločinci KSČ , Stb , LM a VB, to je asi podle Vás nic,  ale ten co si koupí pozlátko Vám nějak moc vadí, zvláštní. Takže se vykašlete na zahálku, nemusíte jí podléhat, ale napřete svou energii na výše uvedené, to bude o hlas více, třeba se pak dostanete i v té zahálce dál.

para 8.5.2009 2:33

A co když je to dnes už docela jinak?

Je nás na planetě v poměru k ploše a zdrojům stejně jak za dob Empedoklových? Sotva. Tím spíš pak mohou mít větší váhu jiné fatálnější scénáře:

http://ac.blog.sme.sk/c/181117/Skutocne-priciny-financnej-krizy.html

http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/scenare-soumraku-civilizace-rustu

Jirka 8.5.2009 0:42

Re: Naše doba není v úpadku.

Každá doba a každá společnost je taková,jaká je a různí mravokárci a rádoby spasitelé s tím nic nenadělají.

JaS 8.5.2009 0:28

Naše doba není v úpadku.

Naše současná společnost je v úpadku!