4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kolemjdoucí (J.Š.) 8.5.2009 16:46

Re: Jiří Tomáš Payne

Mimochodem k čemu by potom byla věda, kdyby si pravdu mohl vymýšlet každý sám.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.5.2009 16:44

Re: Jiří Tomáš Payne

Pokud chci kvalitní informace, jdu se poradit k odborníkům (např. v otázkách zdraví zajdu raději za lékařem než za šamanem, a už vůbec se nebudu snažit vymýšlet nějakou svou osobní "pravdu") nebo nahlédnu do odborné literatury. Rozhodně se nedomnívám, že žádná objektivní pravda neexistuje a že "každý má svou pravdu", jak tady někdo napsal. Nebo snad pro někoho může být hlavním městem Maďarska Budapešt, pro někoho jiného Moskva, pro jiné zase New York či Honolulu a všechny tyhle osobní "pravdy" budou stejně kvalitní, stejně hodnotné, nebude mezi nimi rozdíl?

jk-jiny 8.5.2009 16:42

No a já si zase myslím,

že grááázl, který nám sem začal zavlékat sv. Radar, by měl být souzen a odsouzen. A v chládku ať si mudruje klidně o smrti, když chce.;-D

princ 8.5.2009 16:40

K těm hodnotám

nepotřebuete žádného guru nebo jiného tlučhubu. Skutečné hodnoty jsou hmotné či nehmotné statky, ke kterým chováte úctu, a jejichž případná ztráta Vás bolí. Jsou to zkrátka věci, které byste neodkopl, nejste-li úplné hovado.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.5.2009 16:30

Na těch vlastnostech, o kterých píše autor a které se stále více šíří,

nevidím nic nepochopitelného, v podstatě jde o hédonismus, požitkářství, styl carpe diem, který je jen logickým důsledkem relativismu a skepticismu šířených nejvzdělanějšími hlavami na vysokých školách a odtud dále na školy střední, základní a do nejširší veřejnosti. A nejen filosofové prohlašují, že život žádný smysl nemá, že je to „jen náhoda“ (tedy něco zcela bezúčelného a zbytečného), že vesmír lidi k ničemu nepotřebuje a že je úplně jedno, jestli nějaké lidstvo na planetě Zemi existuje nebo ne. Vyplývá to především ze samotného vědeckého obrazu světa. Není potom divu, že stále větší počet lidí nedovede brát život příliš vážně, že nenacházejí důvod o něco se příliš snažit. Proč také, když každý stejně za pár let skončí v krematoriu, ať se o něco snažil nebo ne, ať žil dobře nebo špatně. Takže o co vlastně v životě jde? O nic.

Dokud ti nejvzdělanější mezi námi se nezmohou na nic lepšího než na bezbřehý relativismus a skepsi, dokud nebudou schopni oslovit veřejnost něčím konstruktivnějším, nic se nezmění. (Ne náhodou ve 20.letech minulého stol. hovořil Julien Benda o selhání vzdělanců, myslím že i TGM psal v podobném duchu.)

Jenda 8.5.2009 16:23

Re: A co když je to dnes už docela jinak?

Vsichni namornici se take pravidelne ohlizeli s laskou domu na svou maticku zemi, na pobrezi rodneho kraje. Zatim jsme ve stadiu prvnich nesmelych vyprav na more. Usilovne se drzime na dohled pobrezi a dal se neodvazujeme. A ono to do te zlatem a korenim oplyvajici ameriky je trochu dal.

Jenda 8.5.2009 16:20

Re: A co když je to dnes už docela jinak?

Opravdu pazourek dosel? Nebo prestal byt dulezity a lide vubec netusi jestli a kolik se ho kde vali?

Jenda 8.5.2009 16:18

Re: Naprosto přesné.

Prave ten propagovany "trvale udrzitelny" rozvoj neni trvale udrzitelny. Znamena totiz stagnaci. Setreni s tim co je pri soucasnych znalostech surovinou zni hezky, pokud ovsem zaroven neznemozni znalosti rozsirit a udelat surovinu z neceho co je ted k nicemu.

Abyste mohl mit zisk, musite investovat.

Jenda 8.5.2009 16:14

Re: Doba nemůže být v úpadku.

Aaaa. Para a jeho dochazejici fosily. Doufam, ze mate barak narvany uhlim od sklepa az po pudu.

Jenda 8.5.2009 16:13

Re: Jiří Tomáš Payne

"Ustav pro humanitni studia v lekarstvi"? To zni jako prima zasivarna. Mimochodem o tom co je "skutecna hodnota" rozhodujete primo vy nebo na to mate vybraneho nejakeho guru?

Jenda 8.5.2009 16:10

Valky byly vzdycky. Asi ty cirkve transcendendentalni rozmer nikdy nemely

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.5.2009 15:37

Re: Jiří Tomáš Payne

Pro Minutus: Patrně Vám uniklo, že ten článek nenapsal politik Jiří Payne, ale MUDr. Jan Payne z Ústavu pro humanitní studia v lékařství, mimo jiné spoluautor velmi zajímavého sborníku Kvalita života a zdraví.

K tomu trhu: Jednou z nevýhod tržního hospodářství je, že funguje čistě mechanicky, bez ohledu na skutečné hodnoty, že pro trh a pro tržního ekonoma je hodnotou vše, po čem je poptávka, i kdyby to byl sebevětší brak. Tržní hodnota je určována poptávkou. Takový mechanismus sám o sobě ovšem sotva může vést ke svobodě a prosperitě, jak nám bylo počátkem 90.let slibováno, daleko spíš povede k nesvobodě a chudobě. Rozhodující pro směr vývoje společnosti totiž je, po čem je poptávka, a to zase záleží na prioritách, čili na hierarchii hodnot (většiny) občanů. (Pro srovnání viz např. hierarchie hodnot u našich Romů a výsledky, k jakým vede.) Společnost, která nemá jasno v nejdůležitějších základních hodnotách, sotva může být úspěšná.

Takže nejde o samo tržní hospodářství, pane Minute, jeho funkce je nezastupitelná, ale trh je, pro zdárný rozvoj, pouze podmínka nutná, nikoliv postačující. Druhou podmínkou je kvalitní žebříček hodnot. Ale někteří naši teoretikové zřejmě cítí potřebu pohybovat se ode zdi ke zdi - poté, co jedna generace trh zcela zavrhovala, ho druhá pro změnu nekriticky obdivuje a požaduje "trh bez přívlastků". V tom nekritickém zatracování nebo obdivu je problém, v příliš jednoduchém nekritickém myšlení, nikoliv v samotném trhu.

Hnyk 8.5.2009 14:43

Úpadek mravů?

V temném středověku se zlodějům usekly ruce a špatné rádce poslal pán buď zhubnout do hladomorny a nebo rovnou na šibenici. V dnešní osvícené době bankéři kteří prošustrovali miliardy a připravili o peníze desetitisíce lidí dostávají nanejvíš zlatý padák a nebo ještě spíš prémie za úspěšnou činnost. Ratinkové agentury které tři dny před krachem ohodnotily Lehman Brothers jako AAA banku dnes vesele dál ohodnocují. A těch pár procent nebo spíš promile, co udělali rajbach a na finanční krizi si namastili kapsy se oslavují jako finanční géniové.

A když se politici konečně probudili z letargie a dohodli se o přísnějším dozoru nad finančním sektorem, tak se od českých modrých honzů ozývá pokřik o eurosocializmu a už chybí jen nějaký ten obama-komunizmus.

R.J. 8.5.2009 14:06

Páni, dámy, beseda začíná.

Tak jenom skromný dotaz diskutujícím, kolik knih jste přečetli od začátku roku? A co to bylo za knihy? Aby mne zde nějaký "intelektuál" nenapsal že Broučky. Světlonosiče.;-D

Minutus 8.5.2009 14:04

Jiří Tomáš Payne

Docela by mě zajímalo, zda je autor věřící. Takových názorů plných katastrofických scénářů plných moralizování jsem slyšel hodně a většinou od křesťanů. Spousta z nich dokonce vyjadřovala přání aby konečně došlo k nějaké krizi, protože to lidi donutí k návratu zpět ve víře. Článek obsahuje spoustu tezí, se kterými nijak nelze souhlasit. Je plný populismu a neopodstatněných tvrzení.

Proč si autor myslí, že Češi chtějí méně pracovat a více si užívat, než například Holanďané, Němci, Britové, Italové nebo třeba Španělé? Já mám tedy z práce v mezinárodní firmě zkušenost opačnou. Jsme levnější, výkonnější a pracovitější, než obecně lidi v pobočkách uvedených národů. Dokonce i kvalifikovanější. Nejsložitější práce se stěhuje do Prahy, kde ji zvládáme obvykle v polovičním počtu lidí.

Vůbec není pravdou, že chceme jen odpočívat a ne pracovat. Konzumní podstata naší civilizace, jejíž příčinu vidí autor v nemorálním člověku, který neposlouchá autority má přece příčinu jinde, a to v samé podstatě tržního kapitalismu ve volné soutěži nabídky a poptávky.

Je toho víc, s čím nemohu souhlasit, vlastně v podstatě většina tezí tohoto článku. Ale nejspíše se bude líbit takovým lidem, kteří jsou přesvědčeni o výlučnosti svých morálních kvalit a špatnosti všech ostatních. Možná je takový i autor a myslí svůj článek upřímně, jen u politika jeden nikdy neví.

R.J. 8.5.2009 13:58

Re: Ehm, ti nepotrestaní zločinci stejně vymřou.

Schumachere, znáte to, "vstanou noví bojovníci -  zločinci" kdežto noví lenoši ulehnou, ať žijí lenoši, neškodí. ;-D

para 8.5.2009 13:07

Re: A co když je to dnes už docela jinak?

Všeho dostatek? - Jo např v tom smyslu jak velkou práci dá technikům u urychlovače v Cernu nebo tokamaku ITER vytvořit vacuum - tak toho je ve vesmíru kole opravdu dost a nacháyejí se tam i velmi energetické částice o nihž ani nevíme jak jen mohli vyniknout. To ostatní je z hlediska pozemského prakticky dokonalá prázdnota a jen pro spisovatele scifi kvetocí zahrada možností. Co vím tak se všichni kosmonauté pravidelně ohlíželi s láskou dolů na svou matičku a jen pozemštané chvilkami zamilovaně hledí vzhůru. Realira je pak následně pro ně pravidelně ryze pozemská.;-)

Pepek 8.5.2009 12:41

krize?

Co je krize? Shořely snad peníze v bankách, jsou snad zničeny továrny, pošly snad krávy s vepři? Jen strach vehnaný médii do duší lidí..

para 8.5.2009 12:12

Re: Doba nemůže být v úpadku.

Jo čas může jít jen vpřed - v tom smyslu "doba" tedy skutečně úpadková být nemůže. Pro hodnocení kultury se dá vzít za východisko např i její celková energetická spotřeba či spotřeba na jednotlivce.... V tomto smyslu naše kultura pravděpodobně oslabí velmi výrazně - pokud se tedy nenajde za fosily nějaká dosud neznámá náhrada. Může to ale přivodit takové tlaky na vývoj člověka, že se duchovně změní dosud nebývale. Může se stát, že jsme na začátku nástupu méně početné ale podstatně kulturnější civilizace - to bych si přál.

Schumacher 8.5.2009 12:00

Ehm, ti nepotrestaní zločinci stejně vymřou.

Kdežto televizní lenoši zůstanou....

Schumacher 8.5.2009 11:58

Re: A co když je to dnes už docela jinak?

V okolním vesmíru je všeho dostatek. Zatím po tom neumíme sáhnout. Až budeme umět, pokud budeme umět, bude se naše civilizace od té dnešní lišit více než dnešní od starověké. Pokud nějaká bude.

Schumacher 8.5.2009 11:53

životy přibližně jednoho milionu mužů v produktivním věku...

Otázka je jakých. Kde je studie k mání ?  Spoléhání na ekonomy - problém je v tom, že nynější množství vědomostí je tak vysoké, že na rozdíl od stavu před, řekněme sto lety, není v možnostech člověka mít nejen všeobecný přehled o všech zásadních oborech a technologiích, ale i odborníci musejí mít čím dál tím užší specializaci. Doba géniú přeskakujících z oboru do oboru minula. Právě soustředění mnoha zdánlivě nesouvisejíích poznatků v jedné mysli vedlo k významným objevům a vynálezům. To dnes není možné. Otázka je jak to nahradit. Dříve kvalifikovaným vládcem mohl být každý rozumný člověk, zvláště uměl-li číst a psát. Dnes je to nemožné. Zdůrazňuji kvalifikovaným, nemám na mysli chlapíka s holínkami od hnoje nebo tlustého výčepního.

Schumacher 8.5.2009 11:44

Doba nemůže být v úpadku.

Jedině kultura. Někým může být vývoj hodnocen jako úpadek, jiným jako rozvoj. To je relativní. K hodnocení vývoje jako úpadku mívá blíže starší a odcházející generace.

para 8.5.2009 11:17

Re: Devastující vliv reklamy / žít a nechat žít

Jo - také to vidím na více civilizačních tlaků najednou,  přičem každý z nich se osamoceně zatím jeví jako nepodstatný a zvládnutelný.

para 8.5.2009 11:13

Re: A co když je to dnes už docela jinak?

Honzo42 asi jsi nepřečetl pozorně ty odkazy. Tam je dokonce i graficky znázorněn scénář, že lidstvo už brzy vyrazí ke hvězdám... Je to ale podmíněno objevením dosud neznámých technologií - a v tom je ten háček. Háček je i v tom, že ten pazourek už došel. Přeji Ti nezlomný  a přitom reálný optimismus. ;-)

hafusak2 8.5.2009 10:57

Úpadek?

Prakticky každá generace se označuje z zdegenerovanou a ty předchozí označuje jako poslední, za kterých ta doba za něco stála. Pouze v té dnešní nám je tvrzeno, že žijeme v té nejlepší možné době a celá minulost byla špatná. Už tu bylo řečeno, že žijeme v éře: "Nevaž se, odvaž se", "když musíš, tak musíš", všichni musíme být: in, cool, bamboocha a kdoví co ještě. Čerpat úvěr zní mnohem lépe než - zadlužit se. Všichni máme žít přítomností a užívat si výdobytky svatého konzumu. Budoucnost se zmiňuje jen tehdy, když je potřeba strašit lidi socialistickým zadlužováním. Islamisté nás považují za společnost v úpadku a já si s hrůzou uvědomuji, že mají pravdu, neboť oni mají na každou situaci řešení nalezené ve své víře. Co ale máme my? Věříme vůbec v něco? Má naše společnost nějakou ideu, nějakou vizi? Naše věrchuška dělá vše jen pro blaho podnikatelských kruhů, na lidi kašle. Jinak bezradně čeká, co se ve světe semele a pak se snaží něco zbastlit. Konzum nás nespasí, naši současní politici také ne. Nalezněme svou vizi!!!

Posleda 8.5.2009 10:57

Re: Zavykálení.

Tady nezapracoval přítel Alzheimer- jen dočasné zcenzurování předchozího příspěvku.

Posleda 8.5.2009 10:53

Re: Zavykálení.

Já žasnu: opravdu i TOHLE smí na internet?

Posleda 8.5.2009 10:50

Re: Zavykálení.

Já žasnu- opravdu i TOHLE smí na internet? Další důkaz, že " Lenin žije, Lenin žil, Lenin bude žít!"

S.T.K. 8.5.2009 10:32

Re: Naše doba není v úpadku.

... a ti jen o něco málo línější posedávají u monitoru a ťukají do klávesnice...  ;-)