29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Minutus 8.5.2009 21:02

Re: Jsem zastáncem "relativismu a skepticismu"

Jen mě to tak napadlo, vzhledem k tomu pesimismu . . . Nechci hodnotit pana doktora Payneho (nebo Payna?), jen ten článek a podle něj se osobnost soudit nedá . . .

Jenda 8.5.2009 19:43

Re: Jsem zastáncem "relativismu a skepticismu"

Coby sef ustavu humanitnich studii uz pacienta urcite nekolik let nevidel.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.5.2009 20:43

Re: Jsem zastáncem "relativismu a skepticismu"

Co Vy jste to za člověka, že někoho ještě ani neznáte a už se ho snažíte za každou cenu pomluvit?

Jenda 8.5.2009 23:05

Re: Jsem zastáncem "relativismu a skepticismu"

Zamestnani o cloveku dost vypovida. Tuplem pokud je v tom zamestnani sefem. A v clanku nam toho o sobe dost rekl.

princ 8.5.2009 23:31

Re: Na těch vlastnostech, o kterých píše autor a které se stále více šíří,

Negativní věci, které popisujete podle mne nevyplývají ze samotného vědeckého obrazu světa. Věda sice předkládá např. druhou větu termodynamiky, jejíž důsledky pro život nejsou nikterak povzbuzující, ale zároveň definuje život jako vzdorování entropii, vytváření řádu a smyslu bytí.

Presne 9.5.2009 0:53

Re: Na těch vlastnostech, o kterých píše autor a které se stále více šíří,

R^

Kolemjdoucí (J.Š.) 9.5.2009 6:23

Re: Na těch vlastnostech, o kterých píše autor a které se stále více šíří,

Zřejmě patříte k těm šťastným, kteří si ještě neuvědomují, že to na nesmyslnosti a bezvýznamnosti lidského snažení nic, opravdu vůbec nic nemění.

Jenda 8.5.2009 16:10

Valky byly vzdycky. Asi ty cirkve transcendendentalni rozmer nikdy nemely

Hnyk 8.5.2009 14:43

Úpadek mravů?

V temném středověku se zlodějům usekly ruce a špatné rádce poslal pán buď zhubnout do hladomorny a nebo rovnou na šibenici. V dnešní osvícené době bankéři kteří prošustrovali miliardy a připravili o peníze desetitisíce lidí dostávají nanejvíš zlatý padák a nebo ještě spíš prémie za úspěšnou činnost. Ratinkové agentury které tři dny před krachem ohodnotily Lehman Brothers jako AAA banku dnes vesele dál ohodnocují. A těch pár procent nebo spíš promile, co udělali rajbach a na finanční krizi si namastili kapsy se oslavují jako finanční géniové.

A když se politici konečně probudili z letargie a dohodli se o přísnějším dozoru nad finančním sektorem, tak se od českých modrých honzů ozývá pokřik o eurosocializmu a už chybí jen nějaký ten obama-komunizmus.

R.J. 8.5.2009 14:06

Páni, dámy, beseda začíná.

Tak jenom skromný dotaz diskutujícím, kolik knih jste přečetli od začátku roku? A co to bylo za knihy? Aby mne zde nějaký "intelektuál" nenapsal že Broučky. Světlonosiče.;-D

Minutus 8.5.2009 17:22

Re: Páni, dámy, beseda začíná.

No, pane světlonosiči, dnes se dá vzdělávat nejen z knih. Nevím, zda vás už dostihl nejaký trn e-learning, e-book, eee... :-)

para 8.5.2009 18:53

Re: Páni, dámy, beseda začíná.

Jednu tématicky si s chutí pročítím na přeskáčku "Něco přektásného se končí" a neb Kolapsy v přírodě a společnosti. Mohu jen doporučit. R^

R.J. 8.5.2009 18:55

Re: Páni, dámy, beseda začíná.

O čem to zhruba je, autor ?

para 8.5.2009 20:45

Re: Páni, dámy, beseda začíná.

Je to právě o kolapsech. Sepsalo to 14 autorů - Pokorný, Bárta, Cílek, Černý... Vydalo nakl. Dokořán 2008. Není to homogení čtení - každý se k tomu postavil po svém. Pojem Krize je zde vesměs chápán jako přelomový bod vývoje.

R.J. 8.5.2009 23:08

Re: Páni, dámy, beseda začíná.

Dík, mrknu na to. Nějak mě to ušlo.

Minutus 8.5.2009 14:04

Jiří Tomáš Payne

Docela by mě zajímalo, zda je autor věřící. Takových názorů plných katastrofických scénářů plných moralizování jsem slyšel hodně a většinou od křesťanů. Spousta z nich dokonce vyjadřovala přání aby konečně došlo k nějaké krizi, protože to lidi donutí k návratu zpět ve víře. Článek obsahuje spoustu tezí, se kterými nijak nelze souhlasit. Je plný populismu a neopodstatněných tvrzení.

Proč si autor myslí, že Češi chtějí méně pracovat a více si užívat, než například Holanďané, Němci, Britové, Italové nebo třeba Španělé? Já mám tedy z práce v mezinárodní firmě zkušenost opačnou. Jsme levnější, výkonnější a pracovitější, než obecně lidi v pobočkách uvedených národů. Dokonce i kvalifikovanější. Nejsložitější práce se stěhuje do Prahy, kde ji zvládáme obvykle v polovičním počtu lidí.

Vůbec není pravdou, že chceme jen odpočívat a ne pracovat. Konzumní podstata naší civilizace, jejíž příčinu vidí autor v nemorálním člověku, který neposlouchá autority má přece příčinu jinde, a to v samé podstatě tržního kapitalismu ve volné soutěži nabídky a poptávky.

Je toho víc, s čím nemohu souhlasit, vlastně v podstatě většina tezí tohoto článku. Ale nejspíše se bude líbit takovým lidem, kteří jsou přesvědčeni o výlučnosti svých morálních kvalit a špatnosti všech ostatních. Možná je takový i autor a myslí svůj článek upřímně, jen u politika jeden nikdy neví.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.5.2009 15:37

Re: Jiří Tomáš Payne

Pro Minutus: Patrně Vám uniklo, že ten článek nenapsal politik Jiří Payne, ale MUDr. Jan Payne z Ústavu pro humanitní studia v lékařství, mimo jiné spoluautor velmi zajímavého sborníku Kvalita života a zdraví.

K tomu trhu: Jednou z nevýhod tržního hospodářství je, že funguje čistě mechanicky, bez ohledu na skutečné hodnoty, že pro trh a pro tržního ekonoma je hodnotou vše, po čem je poptávka, i kdyby to byl sebevětší brak. Tržní hodnota je určována poptávkou. Takový mechanismus sám o sobě ovšem sotva může vést ke svobodě a prosperitě, jak nám bylo počátkem 90.let slibováno, daleko spíš povede k nesvobodě a chudobě. Rozhodující pro směr vývoje společnosti totiž je, po čem je poptávka, a to zase záleží na prioritách, čili na hierarchii hodnot (většiny) občanů. (Pro srovnání viz např. hierarchie hodnot u našich Romů a výsledky, k jakým vede.) Společnost, která nemá jasno v nejdůležitějších základních hodnotách, sotva může být úspěšná.

Takže nejde o samo tržní hospodářství, pane Minute, jeho funkce je nezastupitelná, ale trh je, pro zdárný rozvoj, pouze podmínka nutná, nikoliv postačující. Druhou podmínkou je kvalitní žebříček hodnot. Ale někteří naši teoretikové zřejmě cítí potřebu pohybovat se ode zdi ke zdi - poté, co jedna generace trh zcela zavrhovala, ho druhá pro změnu nekriticky obdivuje a požaduje "trh bez přívlastků". V tom nekritickém zatracování nebo obdivu je problém, v příliš jednoduchém nekritickém myšlení, nikoliv v samotném trhu.

Jenda 8.5.2009 16:13

Re: Jiří Tomáš Payne

"Ustav pro humanitni studia v lekarstvi"? To zni jako prima zasivarna. Mimochodem o tom co je "skutecna hodnota" rozhodujete primo vy nebo na to mate vybraneho nejakeho guru?

princ 8.5.2009 16:40

K těm hodnotám

nepotřebuete žádného guru nebo jiného tlučhubu. Skutečné hodnoty jsou hmotné či nehmotné statky, ke kterým chováte úctu, a jejichž případná ztráta Vás bolí. Jsou to zkrátka věci, které byste neodkopl, nejste-li úplné hovado.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.5.2009 17:58

Re: K těm hodnotám

Myslím že kdyby k takovému marx-leninismu chovalo úctu a klanělo se sebe více vzdělanců, na hodnotě by mu to nepřidalo ani v nejmenším, i kdyby je pozdější ztráta tohoto učení jakkoli bolela.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.5.2009 16:44

Re: Jiří Tomáš Payne

Pokud chci kvalitní informace, jdu se poradit k odborníkům (např. v otázkách zdraví zajdu raději za lékařem než za šamanem, a už vůbec se nebudu snažit vymýšlet nějakou svou osobní "pravdu") nebo nahlédnu do odborné literatury. Rozhodně se nedomnívám, že žádná objektivní pravda neexistuje a že "každý má svou pravdu", jak tady někdo napsal. Nebo snad pro někoho může být hlavním městem Maďarska Budapešt, pro někoho jiného Moskva, pro jiné zase New York či Honolulu a všechny tyhle osobní "pravdy" budou stejně kvalitní, stejně hodnotné, nebude mezi nimi rozdíl?

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.5.2009 16:46

Re: Jiří Tomáš Payne

Mimochodem k čemu by potom byla věda, kdyby si pravdu mohl vymýšlet každý sám.

Minutus 8.5.2009 16:57

Re: Jiří Tomáš Payne

Také se považuji za odborníka. To znamená, že mohu někomu poradit, podat mu validní informace (chcete-li podmíněně pravdivé) a pomoci. Ale ocením, pokud dotyčný poté dokáže zapojit svůj mozek a využít tyto informace pro sebe způsobem, který vyhovuje jemu. Nehodlám nikomu vnucovat, že má něco dělat tak a tak.

Minutus 8.5.2009 16:59

Re: Jiří Tomáš Payne

Skutečný vědec a skutečná věda pochybuje stále a o všem, prověřuje validuje, zasazuje informace a "pravdy" do nových okolností. Nedělá si ambice na absolutní pravdu. To pavědci dělají z vědy náboženství 21. století.

Minutus 8.5.2009 16:53

Re: Jiří Tomáš Payne x MUDr. Jan Payne

Ano, popletl jsem to, za což se omlouvám. Mé hodnocení se nemění, jen chci podotknout, že nejsem fanatickým pžívržencem trhu bez přívlastků kdykoli, kdekoli a jakkoli. :-)

Nicméně pokud chce někdo měnit ostatním žebříček hodnot opravdu k lepšímu, mudrováním o tom, jak je svět zkažený a v krizi a jak jsme v úpadku atd., tj. nepřestávajícím mentorováním ztěží něco dokáže. Může se klidně ohánět Masarykem nebo Epikurem, Kantem nebo Kierkegaardem a nedokáže tím víc, než že umí googlovat, nebo má dobrou paměť. Ale kde je nějaký tvořivý nápad? Nějaký návrh? Vše je definováno jen negacemi?

Promiňte, přečetl jsem si to ještě jednou a ještě více to duní jako prázdný sud.

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.5.2009 17:32

Re: Jiří Tomáš Payne x MUDr. Jan Payne

Píšete: „Ale kde je nějaký tvořivý nápad? Nějaký návrh? Vše je definováno jen negacemi?”

 

V tom s Vámi souhlasím, proto také v jiném příspěvku píšu Dokud ti nejvzdělanější mezi námi (…) nebudou schopni oslovit veřejnost něčím konstruktivnějším, nic se nezmění.”

Minutus 8.5.2009 17:50

Re: Jiří Tomáš Payne x MUDr. Jan Payne

A jsme u toho tržního kapitalismu. Ti nejschopnější a nejvzdělanější jsou také obvykle v něčem dobří.  V něčem, za co jsou slušně zaplaceni a proto to dělají. Moc sil na osvětu už jim pak nezbývá. Pracuji v IT a znám několik přinejmenším subgeniálních lidí. Měli by co říct, ale jsou zcela pohlceni svou prací.

MR 8.5.2009 19:05

Re: Jiří Tomáš Payne

Synonymum pro slovo trh je "dobrovolná" směna. Pokud někdo tuto dobrovolnost omezuje, vymezuje atd. dopouští se aktu násilí čili agrese. A tato dobrovolná směna se uskuteční pouze tehdy, pokud na ní obě dvě strany něco získají.

Jak dobrovolná směna pak vede k nesvobodě a chudobě je mi záhadou?

Také z toho vyplývá, že přidávání jakéhokoliv přívlastku, je de facto absurdní.

Kolemjdoucí (J.Š.) 9.5.2009 6:41

Re: Jiří Tomáš Payne

Vy "dobrovolná směno", kam na tahle moudra chodíte, trh je především konkurence, to znamená tvrdý, bezohledný boj, mnohdy vedený velmi špinavými metodami, jak přiznávají sami jeho úastníci.

A kromě toho, když jsou "dobrovolně" vyhazovány z práce tisíce lidí, kteří musí živit rodiny, platit nájem, dětem školu, v případě mladých manželů splácet půjčky na byt, atd., atd., sotva asi mají nějaké pocity dobrovolnosti.

Pepek 8.5.2009 12:41

krize?

Co je krize? Shořely snad peníze v bankách, jsou snad zničeny továrny, pošly snad krávy s vepři? Jen strach vehnaný médii do duší lidí..