24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Naivita nových osmašedesátníků v roce 2012

Pražské jaro koncem 60. let je v určitých aspektech heroické a v určitých aspektech velmi hloupé. Byla to doba, kdy spousta poctivých a celkem inteligentních lidí věřila, že socialismus může být reformován tím, že se do politbyra dostanou slušní lidé a že dojde k dílčím změnám některých pravidel. Trvalo celou generaci, než lidé pochopili, že taková drobná zlepšení nemohou fungovat a že režim potřebuje zásadnější změnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Ševeček 22.8.2012 10:05

Re: "Škola základ života"

http://stans.rajce.idnes.cz/Policy/#Viktor_Kolar_-_KSC.jpg

S. Netzer 22.8.2012 12:15

Re: "Škola základ života"

Vy jste navštěvoval nějakou francouzskou či německou školu, že se tak zasvěceně vyjadřujete o francouzských a německých učebnicích?

Mimochodem, "německé" učebnice neexistují, znalče. Každá spolková zem má své vlastní.

M. Sedláček 22.8.2012 14:08

Re: "Škola základ života"

O důvod víc, proč by školství státní být nemělo.

I. Schlägel 22.8.2012 8:20

Jednoduchá pravda.

"Jestliže někdo tvrdí, že se má méně krást a přitom chce zachovat stát v současném rozsahu, je buď pokrytec, nebo hlupák." Do kamene tesat. Ani prováděcí vyhlášky není třeba.

P. Lenc 22.8.2012 8:35

Re: Jednoduchá pravda.

Přesné.Ale mám takový dojem, že máme dost kamene, ale málo kameníků.

L. Písařík 22.8.2012 8:01

Pražské jaro 1968

Bylo inicalizováno kompletně KGB. Podívejte se na tehdejší mapu Evropy: na severu DDR zasahující daleko na západ, obsazeno CA, jižněji my, neobsazeni, ještě jižněji Rakousko, podmíněně neutrální. To se nemohlo Rusům líbit, několikrát nabízeli tehdejšímu prezidentu Novotnému ochranu CA, ale ten odolával. Musel být tedy odstraněn a na jeho místo přišli muži pražského jara, mladí a chtiví moci a taky ti, na které se předtím nedostalo. Stačilo několik slov a media nažhavila lid, mnozí chtěli účtovat a každý si mohl mluvit co chtěl. To stačilo Brežněvovi, aby pracoval na Dubčekovi a postupně vyhrotil situaci. Americká vláda musela být informována, protože jednotky Americké armády v Německu ani nevyhlásily pohotovost. A Ruská armáda se pohodlně dostala do prostoru, který podle Jalty patřil do sféry ruského vlivu. Socializmus v ČR byl zachráněn. Muži Pražského jara posloužili jako užiteční idioti. Škoda jen několika desítek lidských životů a těch, kteří byli přesvědčeni, že bojují za spravedlivou věc.

B. Brousková 22.8.2012 10:56

Re: Pražské jaro 1968

 Díky "bratrské pomoci", kterou nám Brežněv tehdy poskytl a díky tomu, že to bylo perfektně zdokumentováno, to znamená nafilmováno a nafoceno západními žurnalisty, měl celý svět možnost porovnávat "informace dodávané " TASS a vysílačkou Sfobóda a jim podobnými se skutečností. Takže se tím Brežněvovi  povedlo totálně zlikvidovat mezinárodní komunistické hnutí jednou provždy. Italští a francouzští komunisti prakticky přestali existovat jako politické strany s nějakým významem. A to byly ty na západě ty nejsilnější. Novotný byl poslední komunistický dinosaurus mezi papaláši východního bloku, který  byl u moci od  padesátých let. Jeho protivníci v rodné straně využili toho, že měl máslo na hlavě z procesů v padesátých letech. Oni v té době ještě u moci nebyli a tak si to mohli dovolit.  Aby ho donutili odstoupit, začaly se v novinách po lednu 1968 objevovat články, které  na to upozorňovaly. Aby se mohly "objevovat" , musela být částečně zmírněna cenzura. Jenže tím byly otevřeny dveře ke kritice celého sÿstému. A díky tomu, se to těm co to celé rozjeli, začalo vymykat z rukou. Lidé se přestali bát mluvit a začalo to vřít ve fabrikách a ve sdělovacích prostředcích. A zastavit to nějakými prohlášeními ÚV KSČ už nebylo možné. A tak Leonid Iliič  musel vytáhnout nejtěžší trumf. a tím byla" bratrská pomoc včetně pomoci ozbrojenými silami" Jenže  se už nepsal rok 1956, kdy totéž Chruščov zvládl v Maďarsku a NDR sice s problémy , ale vítězně. U nás přes všechny zoufalé pokusy s "nalezenými"  skladišti zbraní a "sudeťáky pronikajícími přes hranice", se snažili , ale  skutečné důkazy veškeré žádné. Proto ty kecy o "plíživé kontrarevoluci".  Takže  výsledek jeho "pomoci" kdosi ohodnotil   lapidárně. Brežněv sice vyhrál hospodsku rvačku, ale tím  prohrá lcelou  válku. Mezinárodní komunistické hnutí přestalo jednou provždy existovat a z pevnosti zvané Tábor míru a socialismu se začaly odvalovat první kamínky ohlašujíci lavinu, která celou  "říši zla" nakonec smetla.

R. Langer 22.8.2012 11:45

Re: Pražské jaro 1968

No, a teď se nám ti "bývalí" (bývalý komunista je jako bývalý černoch) komanči z celé Evropy slezli do Brusele. Ani vám nevím, jestli je to po těch cca 40 letech nějaká výhra. Lidé mají zatraceně krátkou paměť.

P. Urban 22.8.2012 13:33

A není to jednoduše tak,

že sovětští generálové využili situace, která se vyvinula i bez přičinění KGB ?

Americká vláda informována byla. Sovětským velvyslancem ve Washingtonu. Předpokládám, že jeho rozhovor s prezidentem Johnstonem schválilo politbyro a ne KGB.

D. Polanský 22.8.2012 7:18

Má to malý háček

Státy kde není extra regulace by měly být nejúspěšnější, tedy podle autora. V Německu vládne pořádek a ejhle Němci jsou i úspěšní. Podobně ve Francii či v USA.

Stačí maličkost, zavést majetková přiznání a o 50% snížit počty pracovníků na ministerstvech a přesunout je na finanční úřady ke kontrole majetkových přiznání.  

R. Kříž 22.8.2012 9:59

Re: Má to malý háček

ale ho.no....

zrusit dane z prijmu, nemovitosti apod. a rozehnat 95% uredniku verejne spravy.

P. Urban 22.8.2012 13:35

Dobrý nápad

Můžete mi říci, kde a kdy byl realizován a s jakým výsledkem ? O tom Somálsku jsem se již zmiňoval ...

M. Sedláček 22.8.2012 14:15

Re: Má to malý háček

V čem je Francie úspěšná?

A ten Německý pořádek je vážně dán regulacemi? Odkdy platí pořádek=regulace?

Proč uvádíte USA jako příklad extra-regulované země?

A nějaký příklad těch neregulovaných neúspěšných (demokratických) států byste neměl?

B. Brousková 22.8.2012 20:42

Re: Má to malý háček

V čem je Francie úspěšná? Třeba v tom, že tamější průměrná mzda je v přepočtu na koruny 68 400, U nás pokud se nepletu je asi třetinová - 23 542 Kč  Ceny jsou tam srovnatelné s našimi. Ve srovnání s Norskem, Švýcarskem a Dánskem  je to ovšem skutečně čajíček. Tam je průměrná mzda přes čtyři tisíce Euro. To znamená víc jak 100 000 v přepočtu na koruny. Ale v těchto zemích je to vyváženo tím, že tamní občané vesměs úpí pod knutou socanů a flanďáků s jejich přerozdělováním. Kde by v těchto zemích dnes už mohli být kdyby tam vládla ODS a její kmotři se bojím skoro domyslet.

J. Kanioková 22.8.2012 16:03

Všechny bruselské regulace jsou šity na míru Německu,

takže nejsou v konfliktu s německými zvyklostmi. No a německá disciplinovanost - to je prostě jejich kvalita. Pověstná. A navíc, když je jim jejich německou věrchuškou a hujerskými médii neustále vtloukaná do hlavy....

Když se loni v září p.Sulík tehdejší německé hlavy státu zeptal, jak je možné, že situaci chápou úplně stejně, ale východisko z ní vidí úplně jiné, řekl mu Wulff: "Víte, my máme historické závazky." (K předlužení a transferu financí na Jih)

Z. Rychlý 22.8.2012 6:55

Především si český národ musí připustit,

že parlament je jeho produktem a odrazem. Okázalý nezájem o výsledek svého "volení" (jsou to ha*zli), a na druhé straně pochtívání pomoci od státu, jehož "manažery" volí systémem Sparta - Slavia. Naši vyhráli - hurá ! Že nic nepředvedli - to nevadí, hlavně, že máme titul. 

Řešením  by bylo, kdyby voliči chtěli po svých reprezentantech prosazení dvou zákonů. O financování partají včetně transparentního účtu a o veřejné službě (služební zákon). Neprosazení těchto dvou zákonů v parlamentu by mělo býýt pak vnímáno jako červená karta fotbalistovi. Nebyla by to sice žádná revoluce, ale pomohlo by to k vytažení z tohoto nejhoršího parlamentního bahna.

R. Kříž 22.8.2012 10:02

Re: Především si český národ musí připustit,

a coz prosadit proste zasadu, ze o nektrych vecech se nehlasuje? o mem zdravi, zivote, mych penezich...

kdyz nebude co u statu ukrast, tak se ke korytum nebudou tlacit prasata a nepotrebujete tedy kontrolu financovani partaji. sluzebni zakon? na co? aby urednik uz nesel vyhodit?

M. Pernický 22.8.2012 15:03

Re: Především si český národ musí připustit,

 Služební zákon,není dobre uzákonit,dokud nebude snížen stav uřednictvá ,

 jinak se nezbavíme nadbytečných sil.Za těch dvacetdva roků,stačilo posílat důchodce

do důchodu a nepřibírat nové uředníký až na nezbytné výjimky .

P. Urban 22.8.2012 6:41

Když se pravda mění v ideologický kec

Jakýkoliv stát a státní regulace vybízí k nepoctivosti a generuje ji. V Anglii za královny Alžběty I. se kradlo relativně (vzhledem k možnostem) ještě více, než dnes. Přestože šlo o stát minimální nejen v porovnání s dnešním stavem, ale i některými státy kontinentálními.

Taky bychom mohli tvrdit, že kapsářství je generováno lidmi, kteří chodí po ulici s peněženkou. Kdyby nikdo žádné peníze nenosil, nebylo by kapsářů. Kdo říká něco jiného, je hlupák nebo pokrytec. Logicky se proti tomu nedá nic namítnout. Akorát, že chodit bez peněz a platit kartou každý rohlík by bylo ještě dražší.

Nejviditelnějším příkladem regulace je státní policie. Neměli bychom ji zrušit a nahradit případně domobranou, jako v Anglii před založením Scotland Yardu ? Ten byl ovšem založen právě proto, že předchozí stav se ukázal jako neefektivní.

Škody způsobené regulacemi jsou často podceňovány a přehlíženy. Škody způsobené jejich absencemi ovšem mohou být ještě větší. A to nejen v případě války proti Hitlerovi, ale třeba i v případě hromadné dopravy. To je nutno posuzovat případ od případu. Kdyby tomu tak nebylo, tak nejúspěšnější jsou státy s co nejmenšími regulacemi. Například Somálsko.

F. Pavlis 22.8.2012 7:05

Re: Když se pravda mění v ideologický kec

poněkud se vám, p.Urbane, popletly nudle a myšlenky... Zkuste to znovu a přečtěte si toho Hayeka. On to každý nedělá, protože  má jihého guru. Ale ty výsledky jsou přiměřené. Kapsáři nejsou miliardoví a policie reguluje bídně i dopravu. Přesuny nepřizpůsobivých už vůbec ne. Rergulace a dotace jsou o něčem jiném... 

P. Urban 22.8.2012 13:27

Takže zrušíme policii ?

Nebo naopak, její výsledky jsou přiměřené ?

Hayeki má pravdu, ale život není rovnice o jedné neznámé. Kapitalismus je také v mnoha směrech problematický systém, ale zdravá společnost se s těmi problémy dokáže vyrovnat. Je to otázka míry. A nezdravé společnosti žádné reformy nepomohou.

Z. Rychlý 22.8.2012 7:19

Re: Když se pravda mění v ideologický kec

Máte sice pravdu, ale pravdu má také přísloví, že příležitost dělá zloděje. Současné penězovody jsou vytvářeny především proto, aby se počet příležitostí zvětšil a bylo více "cecíků". Čím víc bude stát přerozdělovat, tím více příležitostí. Samozřejmě policie zabrání těm nejbrutálnějším zločinům, ale ty fikané zůstanou. Takový bohulibý záměr úpravy parku přece musí všichni chtít ! A přitom ......

Penězovod z našich daní do Prahy a pak do Bruselu s návratem do Česka ve formě mnohdy velmi pochybných bohulibých projektů (o jejichž skutečné potřebě lze diskutovat) - to je miliónová příležitost.

Já rozlišuji zlodějinu (kriminálně rozpoznatelnou) a mrhání státními prostředky. To druhé považuji za větší a horší zlo. Pokud zastavíme mrhání - sníží se prostor pro korupci.

Člověk je od přírody hříšná nádoba. Pokud ho budeme neustále pokoušet a provokovat, dozvíme se jediné. Že skutečně stoprocentních slušňáků je malé procento a navíc jsou pro život nepoužitelní. Dovolím si velmi nefér poznámku - takoví patří ukřižovat na oltář a my hříšní se k nim budeme modlit. Ale berte to s velkou rezervou.

P. Urban 22.8.2012 13:50

Re: Když se pravda mění v ideologický kec

Jak to říká jeden český levicový sociolog : zrušme stát úplně a nebudeme mít korupci.

Je to otázka míry. A také společnosti. Ani Skandinávci nejsou stoprocentními slušňáky. Jsou ale poctivější. Vůči státu i vůči sobě navzájem. Takže ten park budou mít upraven levněji, než Češi. I když nějakému menšímu neviditelnému zaokrouhlení se asi nevyhnou ani tam.

Z Čechů Švédy neuděláme. Je ale otázka, kam až jít v případných deregulacích. A také, zda si jejich hlasatelé uvědomují jejich pravděpodobné a možné dopady. Zkušenost říká, že politická víra (liberální i levicová) velmi rychle upadá, pokud na ni má její vyznavač doplácet.

Autor má pravdu, že žijeme v přeregulované společnosti. Ale popisovat zrušení regulace jako univerzální recept je stejná ideologie, jako představa marxistů o zrušení kapitalismu. Možné to je, ale výsledky jsou ještě horší.

R. Langer 22.8.2012 11:34

Re: Když se pravda mění v ideologický kec

Vy jste ten článek tak nějak nepochopil, že? Zkuste si to pročíst ještě jednou...

P. Urban 22.8.2012 13:28

Vy jste ten článek tak nějak nepochopil, že?

To je možné. Napovězte mi ...

M. Sedláček 22.8.2012 14:49

Re: Když se pravda mění v ideologický kec

Co to přesně znamená "kradlo se relativně ještě více než dnes"? Mohl byste přiblížit metodiku, dle které jste to stanovil? Navíc srovnávat Anglii v době Alžběty I. s dneškem je trochu blbost.

Nevšiml jsem si, že ti, kdo volají po malém státu, chtějí zrušit policii. Naopak, vnitřní a vnější obrana by měla být jedinou úlohou státu.

Hromadná doprava v soukromém vlastnictví by nefungovala proč?

Jste tedy pěkný demagog, dávat za příklad Somálsko. Ona je tam nějaká demokracie? Lze snad srovnávat Somálsko s vyspělým západním světem?

P. Sulc 22.8.2012 5:26

Clanek velice poucny, jenze nenabizi vychodisko.

A jak take , vasalsky stat, jako je Cesko, si nemuze dovolit  v Unijni Risi priliz vyskakovat, kdyz zaroven natahuje ruku a ceka, co spadne z risskeho stolu, aby to zvedli a radovali se, jake ze bajecne dotace si nyni politici budou prerozdelovat. Mozna ze cesti politici budou fasovat kompasy, aby se mohli nekolikrate denne klanet smerem k Bruselu.A narodu pak daji levne pivo.

R. Langer 22.8.2012 11:32

Re: Clanek velice poucny, jenze nenabizi vychodisko.

Pokud budeme pokračovat nadále Bruselskou cestou, tak se zanedlouho budeme muset klanět doopravdy, ale ne k Bruselu, ale k Mecce.

P. Sulc 22.8.2012 20:38

Re: Clanek velice poucny, jenze nenabizi vychodisko.

To je ovsem pravda. A kdyz se proti tomu nekde v Evrope, v CR ne, protestuje, ihned jsou tito protestujicu oznaceni medii, vcetne ceskych, jako fasouni, neo nazi, ultra right, extremisti, jen nikde nikdo nerekne, ze to jsou obycejni lide, kteri nechteji zit v islamskem state a ze tito lide maji odvahu svou vuli vyjadrit demonstraci.