15.11.2019 | Svátek má LeopoldDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Může být pěstounská péče funkční?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 47, poslední: 4.9.2008 16:31, přehled diskusí

Nemovitost ve vlastnictvi pestounu? Kazdy sve soukromi?:
Autor: Jenda Datum: 3.9.2008 22:27

A to jako proc? Nevidim jediny duvod proc by meli byt pestouni s najemnim bydlenim vylouceni. Ani duvod proc by lautr tyhle deti meli nutne potrebovat vic soukromi. Nas bylo v 3+1 sest a taky jsme se poskladali. A celkem v pohode.

Pripada mi, ze si pletete "bylo by dobre kdyby" a "je nutne a mozne aby". Kdyz si toho navymyslite prilis tak proste pestouni nebudou. Vubec.

tohle myslite vazne?:
Autor: Jarin Datum: 3.9.2008 17:02

Dnešní dětské domovy jsou totiž zahrnuty velkou pozorností celebrit a

relativním luxusem. Tak v něm vyrůstají děti, které si léta zvykají na

bezstarostný život v dostatku. 8-o

Re: tohle myslite vazne?:
Autor: lucinapes Datum: 3.9.2008 22:02

i z laického pohledu je jasné, že domovy a děti v nich nestrádají materielne, ale chybí jim obvykle (spíš zejména) citové nasazení, které by v pěstounské rodině být mělo. Nebo snad chcete tvrdit, že děti v domovech chodí v cárech a hladové?

Re: Re: tohle myslite vazne?:
Autor: Jarin Datum: 4.9.2008 16:31

V carech ani hladove nechodi, ale luxusem (ani relativnim) bych soucasny stav rozhodne nenazval.

Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: Charlie Datum: 3.9.2008 16:18

Problémy při pěstounské péči se týkají  především cikáňat. Tedy čím míň cikáňat, tím míň problémů.

Řešení: Porodné a přídavky na děti pouze jako úlevu z daní. Tím pádem bude mnohem míň dětí v cikánském etniku, "zadarmo" přece nebudou rodit, a děti přestanou být zdrojem příjmu. Když k tomu přidáme "socku pouze pro sterilizované", pak cikánský problém takřka zmizí.

Manželka Ivana Veselého tyto návrhy (v diskuzi na aktualne.cz před rokem) plně schvaluje.

Re: Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: Witch Datum: 3.9.2008 16:25

Sociální dávky nemůžete podmiňovat sterilizací, to za prvé. Za druhé romské etnikum mít děti bude vždycky, protože je to jeho normální model přežití ve většinové společnosti. Osvědčil se jim po mnoho století, s tím souvisí i to vyobcování lidí, kteří se zapojili mezi nás, studují a podobně. I když to už poněkud opadá. Děti jsou vnímány jako bohatství, po indickém vzoru. takže dávky-nedávky, budou se rodit dál.

Pokud něco pomůže, tedy vliv "zdola", kdy začnou něco chtít oni sami, jeden po druhém, nikoliv z nařízení "pánků akýchsi". tedy terénní práce, terénní práce, terénní práce. A důsledné trvání na stejných povinnostech, jako mají ostatní.

My po ruce prostředky máme na leccos, ale neuplatňují se, v tom je zakopán pejsek jako slon;-)

Re: Re: Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: Pavla B. Datum: 3.9.2008 19:04

Romské děti jsou vnímány jako bohatství - proč je tedy většina dětí v ústavech a v pěstounské péči romského původu, přestože je toto etnikum minoritou?

Re: Re: Re: Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: Witch Datum: 3.9.2008 19:35

Protože byly odebrány. Kdo je vzat z komunity, jako by zemřel. Když se vrátí, uvítají ho a je zase jejich. Od toho se odvíjely a dál odvíjejí ty maléry s návratem dorostlých dětí do etnika se vším všudy. Když se z rodiny, komunity vezme dítě, udělají si další, o tohle se nestarají. I to patří k letitému systému přežití, který se jim osvědčil. Bohužel tato rodová nebo etnická paměť (že díky rozmnožování vydrží jako celek, že na odpadlé jedince se nehledí) je velice silná. Podporuje ji tzv.kultura chudoby, která se týká všech národností v rámci nejnižších soc. vrstev.

Re: Re: Re: Re: Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: Pavla B. Datum: 3.9.2008 20:14

Děkuji za vysvětlení. Tím pádem (odebíráním romských dětí z rodin) si ovšem majoritní společnost přidělává asi celkem zbytečně fůru problémů, aniž by se něco zásadního vyřešilo....

Re: Re: Re: Re: Re: Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: Witch Datum: 4.9.2008 6:29

Tohle se týká hlavně skutečně romských rodin. Dneska je to navíc pomíchané smíšenými vztahy tak, že bývá i dost vyčůrané hledisko od bílých: až vyroste a vychovají mi ho, bude mne živit, jsem přece matka. To jsou ti stíhálkové pohledů na poslední chvíli. No a taky se objevuje sobectví lidí tak silné, že je jim fuk, jestli děti jejich péči přežijí. To i u Romů.

Odebíralo se dřív velice moc, někdy až cíleně, dneska je to ve chvíli, kdy jsou ta děcka ohrožena na životě. Vzhledem k preferenci léčby celé rodiny se kolem problematických tancuje  a jsou úspěchy, ale když se narazí na čerstvý malér... No, co mám říkat: jak asi vypadala ta rodina, kde kojenec lezl po zemi nahatý v nevytopeném bytě v lednu? Paní, která tam odebrala pět dětí, se mi zhroutila na telefonu. Viděla už leccos, tak tohle muselo být silné kafe. 

Sociální dávky lze podmínit čímkoliv,:
Autor: Historik Datum: 3.9.2008 19:50

pokud dokážete ustát řev, který to vyvolá.

Re: Sociální dávky lze podmínit čímkoliv,:
Autor: Witch Datum: 3.9.2008 20:04

;-D

Re: Re: Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: zajicek8 Datum: 3.9.2008 20:55

Romske etniku v mezivalecnem obdobi melo v prumeru stejny pocet deti jako byl celostatni prumer. To pouze system davek je pobidl k nekontrolovatelnemu plozeni deti.

Re: Re: Re: Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: lucinapes Datum: 3.9.2008 22:05

ona spíš v meziválečném období nebyla na dnešní úrovni kontrola porodnosti obecně,u všech etnik

Re: Re: Re: Re: Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: Witch Datum: 4.9.2008 6:31

a existovala vysoká úmrtnost.

Re: Re: Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: Sunny Datum: 4.9.2008 11:21

Nejde přeci o to, aby cikáni neměli děti. Ať jich mají klidně 10, když si je uživí. Myslím, že přídavky na děti i porodné formou daňových úlev, by  mohlo být dobré řešení. Daň přeci platíme ze mzdy a tu dostáváme za práci, a tady je jádro pudla:-) Co se týče problematiky pěstounských rodin, je to složité a zaslouží si to solidní řešení. Obdivuju lidi, kteří se na to dali. Myslím, že je v zájmu celé společnosti, aby ty děti vyrůstaly spíše v pěstounských rodinách, než po ústavech.

Re: Nepotřebujeme humánní řešení, ale fungující řešení:
Autor: Lída Datum: 4.9.2008 14:27

Ale na dítě v ústavu nebo v pěstounské rodině přece cikánští rodiče žádné dávky neberou. Takže váš návod by mohl tak leda ovlivnit počet dětí vychovávaných v cikánských rodinách, určitě ne těch odložených.

Může.:
Autor: Schumacher Datum: 3.9.2008 15:59

Ale záleží na plodině.

Souhlas:
Autor: JK Datum: 3.9.2008 15:08

Jen bych si dovolil oponovat myšlence, že relativní blahobyt v ústavu a náhlý přechod do reality je příčinou kriminality. Dříve ústavy moc blahobytné nebyly, ala výsledek byl stejný.

Re: Souhlas:
Autor: Witch Datum: 3.9.2008 16:05

Jenže ty děti měly přednostní právo na dekret na lůžko (lepší ubytovna, třeba bytečky po dvou lidech) nebo dokonce na byt, který se dal i s energiemi docela slušně utáhnout. Díky nějakému tomu ROH nebo mistrovi nebo přímému nadřízenému nebyla taková tragédie, pokud dotyčný plnoletý chovanec nevyšel s penězi. Dneska má, za co a kde to utratit nebo prohrát, tehdy to přece jenom dalo fušku. proto se lidi snaží zajišťovat těmhle chovancům domy na půl cesty a chráněné bydlení. Mimochodem, "sociální" verze toho chráněného  bydlení by úžasně pomohlo i mnohým vyjukaným lidičkám, kteří vrší jeden průser na druhý, až se utopí.

Pan Pich se nemýlí, přechod z ústavu je skutečně tvrdý.

Re: Re: Souhlas:
Autor: Witch Datum: 3.9.2008 16:08

Omlouvám se, vypadla mi argumentace na Vaše slova: ta kriminalita dřív nebyla v takovém rozsahu a tak rychlá.

Re: Re: Souhlas:
Autor: Historik Datum: 3.9.2008 19:42

 "sociální" verze toho chráněného  bydlení by úžasně pomohlo i mnohým vyjukaným lidičkám, kteří vrší jeden průser na druhý, až se utopí.

To máte pravdu, ale je to také otázka svobody. Bezdomovci byli "podchyceni" do nějaké práce pod hrozbou kriminálu. A v krliminálu se MUSELO pracovat.

Re: Re: Re: Souhlas:
Autor: Witch Datum: 3.9.2008 20:03

Ano, dneska je základem všeho svobodná vůle. A věřte, že je zatraceně těžké jednak lidi té vůli učit a zároveň jim nabízet vedení a pomoc. Je to tak zatraceně dlouhodobá a pomalá věc, že to chce opravdu silné zázemí ve vzdělání a prevenci vyhoření. Pokud bych se soustředila pouze na pomoc s hospodařením, což bych si právě pro to chráněné bydlení představovala, je to v současných podmínkách jen těžko proveditelné. Ale jde to.

Abych nebyla jen teoretik: Musím počítat se zažitým stereotypem člověka, který si drobně půjčuje nebo něco štípne už nějakých 20 let. Musím mu dát naději, pomalu umořit dluhy, chválit i za učesanou ofinu, nevýt, když  zase něco potento. Proč? prootže užý mmá jinou psychiku, uspokojuje momentální potřeby. Fakt, že je z průšvihu venku, ho potěší asi na deset minut. Klidně se přijde desetkrát ubezpečit, že je opravdu tak dobrý, přičemž sonduje, nemohl-li by si dopřát, co viděl u kamaráda.  A tak je to obden.

Naopak u méně zažraných stereotypů Romek různého věku se mi práce daří líp. Nesmím ale lhát nebo zamlčovat důležité věci. Lze se spiknout s ostatními v rámci dobré pomoci a potom an celé sdružení pět písně u táborových ohňů. Je nutná přirozená autorita, rovnost jednání, znalost nějakých detailů. Bože, vždyť já pár děvčat dokonce učila hrdosti na původ, pouštěla jim Romale v telce... Potom zastanete místo jakéhosi důležitého člověka, i když ne zcela jejich. Potom jsou schopni akceptovat rady.

No a kolik roků k tomuhle člověk spěje? Kde nabrat lidi, co by byli ochotní se neofrňovat? navíc je vše placeno skoro symbolicky - donedávna SŠ pracovnice v azyláku braly základní mzdu při úvazku se 400 pohotovost. hodinami ročně...

Re: Souhlas:
Autor: Historik Datum: 3.9.2008 19:37

Je tu ještě něco. Různé firmy hradí dětem z DD (a jejich vychovatelům !!!) třeba několikaměsíční pobyt u moře ve školním roce, přičemž výuka se v tu dobu nekoná, ač by ji při tom kvantu doprováyekících šlo zajistit.

Souhlas:
Autor: JK Datum: 3.9.2008 15:08

Jen bych si dovolil oponovat myšlence, že relativní blahobyt v ústavu a náhlý přechod do reality je příčinou kriminality. Dříve ústavy moc blahobytné nebyly, ala výsledek byl stejný.

Máte moje uznání:
Autor: Pavel 60 Datum: 3.9.2008 13:49

Jsem rád že takoví lidé jako Vy ještě jsou a že za svojí věcí jdou. Jeví se že to i umíte - vydržte. Držím Vám palce a přeji také hodně sil.R^VV

Pane Pichu, máte moji podporu:
Autor: jiří50 Datum: 3.9.2008 13:27

alespoň morální. Se vším, co píšete, souhlasím, je to srozumitelné, i když Vaši oblast neznám zblízka. Přeji Vám hodně síly.

?genetická výbava?:
Autor: khjarda Datum: 3.9.2008 10:01

Mám pocit, že problémovost daná výchovou v drtivé většině nesouvisí s genetickou výbavou po rodičích!

Re: ?genetická výbava?:
Autor: MF Datum: 3.9.2008 10:09

Já se naopak domnívám, že genetická výbava má větší vliv, než se dnes připouští ale dá se částečně výchovou ovlivnit.

Re: Re: ?genetická výbava?:
Autor: Witch Datum: 3.9.2008 11:15

Genetická výbava je sice krásné heslo, ale projděme si, co ovlivní pouhopouhý temperament dítěte, tedy jednu z vrozených vlastností: kouření matky v těhotenství, stresy, marihuana, problematický porod s poraněním mozku(krvácení), novorozenecká žloutenka.

Co ovlivní inteligenci a sociální vnímání: pohodový nitroděložní život, dostatek jódu, naladění matky(chtěnost dítěte), trauma při porodu, brzké přiložení k prsu, kojení, dostatek podnětů z okolí včetně brzké rehabilitace porodních úrazů, zjištění metabolických vad, pohoda rodiny, nestresovaná matka, schopná delšího kojení. A její pestrá výživa včetně příjmu jódu a všech léků a drog.

Teprve potom, ke kojenci, batoleti a předškolákovi, přistupujeme s důsledností, rozvíjením schopností, hrami, zpěvem, usměrňováním projevů ADHD...  Jde o celkový "luft" prostředí, takový ten základní, ne veřejné líbánky a juchání. Je zkrátka mnoho vlivů, za které genetika opravdu nemůže a přitom je výsledek podobně krutý.