1.5.2024 | Svátek práce


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ok 3.9.2008 11:54

Re: ?genetická výbava?

Já jsem se setkal se dvěma romskými dětmi vychovanými seriózními Ćechy - dnes jsou to dospělí lidé a ta genetická výbava s nimi bohužel mává způsobem, který jsem u běžných Čechů nikdy neviděl. Zmítají s nimi emoce, něco si naplánují a realizace se nikdy neuskuteční, násilí v situacích, kdy ani agresívní Ćech o násilí neuvažuje, typicky romské hlasité hádání na veřejnosti atd... Suma sumárum prostě neumějí plánovat, nemají taktické a strategické myšlení.

Samozřejmě, že mnozí Romové mají naprosto běžnou genetickou výbavu, někteří jsou ale hodně odlišní - tak, že to ani celoživotní výchova nezmění do nějaké akceptovatelné úrovně.

Lapil 3.9.2008 12:45

Re: ?genetická výbava?

Ve skutečnosti je to ale jedno. Kromě úplně malých miminek - prostě k vám přijde více či méně problematické děcko a musíte se s tím vypořádat. Jestli k tomu přišlo skrze genetiku, chlast nebo nadměrné fackování...

Charlie 3.9.2008 16:05

Re: ?genetická výbava?

Říká Vám něco jméno Tereza Boučková ? Bohužel její příběh nevypadá na vyjímku ale na pravidlo.

Witch 3.9.2008 16:19

Re: Re: ?genetická výbava?

Měla velké děti a zároveň byla sama poněkud na kraji společnosti. Ty děti měly už za sebou dost, i když si uvědomovaly, že se pro ně dělá hodně. Nikdo tu netvrdí, že vezmete dítě a zformujete ho jako plastelínu. Ne. Vy mu dáte šance, překonáte s ním co nejvíc handicapů, vytáhnete je ze zdravotních malérů, ale zbytek je na něm a taky jeho původní rodině. Je spousta hledisek, které svou prací a výchovou můžete u dítěte ovlivnit. To je ono "dání šance".

Mám zkušenost, že například vzdělanější matka, i když zapadne do klasické mnohočetné romské rodiny, dbá přísně na docházku do školy - protože sama zažila rovnoprávnost mezi děcky a úspěch ve škole. Ona se vyučila, ale její děti, když jim odmala i čte pohádky, zpívá nebo vypráví, určitě prý dosáhnou na maturitu. Zatím vím o třech na učňáku u té jedné konkrétní, ale má prý i dva dvojkaře. Její neteř se teď potí, aby se dostala k matuře a mohla dělat Romům sociálku... Je to moc nebo málo?

Tomáš 3.9.2008 9:46

Pár poznámek

Děkuji za přehledně sepsaný článek, mám ale pár připomínek.

1. Úvěry na bydlení v režii státu mi přijde nešťastné řešení. Vím, jaké jsem měl obstrukce s úvěrem od SFRB (kvůli 300 kKč, tady by se jednalo o miliony). Jako pěstouna si umím představit lidi, kteří nemají (většinou z objektivních důvodů) své děti, takže měli dost času a peněz na vyřešení bydlení. Navíc pěstoun by měl být "v pohodě", nikdo, kdo před výplatou jí suchý chleba.

Stejně tak vybavení pro děti by měli zajišťovat pěstouni. Jsou to lidé, kteří mají svůj styl a zásah státu je jenom na obtíž.

2. Aspoň jeden z pěstounů by měl mít jiný zdroj příjmů. Jak jinak dětem vysvětlit, odkud se ty peníze berou?

3. Služby psychologa budou fungovat jako všechno ve státní správě, špatně. Viz případy týrání dětí, která by sociální pracovníci teoreticky měli odhalit.

4. Finanční stránku věci bych nekomplikoval. Výchova dítěte v ústavu stojí určitou částku peněz (a myslím, že je relativně docela vysoká), nastavme systém tak, aby výchova dětí v rodinách stála stejně (tam jsou ovšem jakoby skryté náklady, např. psycholog, který objíždí rodiny). 5. Jakékoliv komise a nezávislé dohledy budou v budoucnu jenom pro zlost a nic nevyřeší. Prostě úředníci navíc (rozdají brožurky a bonbony a konec). Jinak se zbytkem se dá +- souhlasit, zejména s důrazem na úplnou rodinu (manželský pár).

Witch 3.9.2008 10:42

Re: Pár poznámek

Váš příspěvek vyjadřuje, co jsem nerozepsala, ale zároveň je na polemiku -i ta ovšem panu Pichovi může pomoci. Ad1) dost času na vyřešené bydlení je dobrá připomínka, ale dá se předpokládat, že k rozhodnutí o péči se dojde časem. Při  čtyřech dětech jsou nutné úpravy a přístavby, úprava podkroví, WC a koupelen. Pokud renovujete vlastními silami, i na ten chleba dojde;-) i když vím, že jste to zamýšlel jako varování před prvoplánovitou výdělkovostí.

Ad 2) Ono by bylo skvělé, kdyby fungoval normální - nebo lépe tradiční model, tedy otec v práci, což by se ale dalo vnést do požadavků jako zemědělská výroba, řemeslná dílna nebo snížený úvazek jinde. On mužský, marná sláva, potřebuje už od přírody ještě něco mimo kuchyň a obývák. Není nutno se stydět kvůli státnímu zdroji peněz za výchovu svěřenců, protože jde prostě o profesionalitu. Jde o další výchovné možnosti a duševní hygienu VŠECH.

Ad3) Jéžiš, s tím psychologem jste mi to ale vyfoukl! Nesměšujte ale psychology a sociální pracovníky. On psychologii jde studovat kdekdo a pak zdrhá, neschopen výkonu. Ano, jsou potřeba, ale dobří takřka nejsou k mání. A prakticky použitelná věc, čtyřletý psychoter.výcvik, stojí osmdesát tisíc.

Ad 5) Měla jsem stáž na skvěle fungujícím OSPODu malého města. Holky sociálky s jazyky na vestě, ale  vypátraly šlapku, dokonce její pravé jméno, zjistily péči o dítě, přimáčkly mámu, vše do 10 dnů. Přitom  pokračovala rutina: několik desítek rodin ve zvýšené péči navštíveno bez ohlášení i s ním (cca po 7-10 dnech, optimální je týden, ale byly dovolené), včetně kontrol matek na drogy, bububu na čerstvě načapané  rodiny(mejdla dítek, krádeže a pod.), porady s kriminálkou, pomoc vyhladovělé rodině, ... Jak píše pan Pich, potřebovalo by to asistenty. A povědomí měst, že právě tady se nemá šetřit.

Martin Pich 3.9.2008 10:54

Re: Pár poznámek

Profesionální pěstounskou péči by měli vykonávat právě lidé, kteří již své děti vychovali. Jak jinak získat zkušenosti s výchovou skupiny dětí (které k vám navíc mohou přijít jako děti starší s řadou problémů). Pro bezdětné je jako řešení jejich problému určena adopce.

Výbavou pro děti jsem měl na mysli financování této výbavy. Jedná se totiž o částky v řádech desítek tisíc. Věřte, že když mají do rodiny přijít čtyři sourozenci, nedá se to spolu s úpravou domu finančně utáhnout. Nám hodně pomohly různé nadace, i to je však pouze suplování úlohy státu.

Děti v pěstounské péči zpravidla dobře vědí jak se do rodiny dostali, proč tam jsou a kdo jsou pěstouni. Pokud bude PP vykonávat pouze jeden, nelze vůči němu dodržovat Zákoník práce (pracovní doba, dovolená, nemoc). Ve věku, kdy děti musí pochopit, že peníze se vydělávají prací, již mohou pochopit, že prací pěstouna je právě starost o ně. Mylný názor veřejnosti vzniká falešným mýtem o tom, že děti v PP jsou vaše, který podporuje stát. Pro něj je to totiž nejlevnější cesta.

;-o 3.9.2008 12:48

Re: Re: Pár poznámek

Rozumím správně? Na cigány přidat, čechům zas ubrat. Ony si to přece zaslouží obě etnika.. Pane Pich, běžte do pichi.

Witch 3.9.2008 15:58

Re: Re: Re: Pár poznámek

Jedná se o děti, všechny mají naše občanství. teprve ve druhé a další řadě lze možná řešit, jestli jsou puntíkaté nebo pruhované.

Historik 3.9.2008 19:59

Re: Re: Re: Pár poznámek

Je třeba vědět že poměr dětí a zaměstnanců v dětských domovech se blíží 1:1. A výsledky jsou známy.

lucinapes 3.9.2008 22:13

Re: Re: Pár poznámek

připadá mi, že by se ty děti jen ještě líp naučily žít z dávek na děti

marconas 3.9.2008 9:44

Naprosto souhlasim

Pane Pichu,

se zajmem jsem si precetl vas clanek a souhlasim s nim.  Pekne zformulovane, jasne, vystizne. U nas stale panuje mysleni typu, "nechce se jim makat, delaji pestouny..." se kterym jsem se nekolikrat setkal. Stejne jako u ucitelu (nejsem ucitel) si neuvedomuji, ze je to celodenni prace a ne si udelat svych 8.5 hodiny a padla.

Witch ma pravdu, dnes je doba frazi "Je treba ..."  a "Nevite, jak tezka je to prace, jsem hrozne unaveny" apod. Takze na jasne argumenty neni nikdo moc zvedavy (viz vase bonbonkovo-brozurkove stretnuti)

Drzim vam pesti, i kdyz to vidim spise na boj s vetrnymi mlyny.

jen tak na okraj, my jsme se rozhodli pro adopci a tam ta psychologicka priprava mi prisla na celkem dobre urovni.

StandaT 3.9.2008 9:18

autore

Autore, klobouk dolů.R^

horduch 3.9.2008 8:03

co tak trochu více

přitlačit na rodiče ,aby se o své děti postarali,když je uměli udělat

bara 3.9.2008 8:02

hezké holky

:-) a vyrostou z nich "exotické krasavice". Přeju jim, aby vyštudovaly co nejdál :-) 

Witch 3.9.2008 7:08

Jasné, stručné, proveditelné. Takže se na to vykašlou.

Pane Pich, máte jednu zásadní vadu: Víte o věci až dost a umíte zformulovat, co je potřeba, ba dokonce to i obhájit. Tím ohrožujete mnohá korýtka a teple vysezená místečka teoretiků;-). Ale vážněji: Vaše obhajoba rozumných a potřebných řešení má jednu malou trhlinu. Jste prostě jeden z pěstounů a mluvíte o lásce, kvůli které je možné tuhle práci dělat. Tím dáváte ouřadům možnost citově vydírat. Buďte tvrdší a o té lásce pomlčte, nebo ji využijí jako Vaši slabost. Z hlediska manažerského potřebujete být tvrdší v argumentaci, proč platit lidem slušně. S láskou se dá dělat lecjaká práce, ale pokud se zaměřuje na lidi a zmíní se, je z toho sprosté citové vydírání - jako ve zdravotnictví a pomocných profesích. Takže spíš berte jako samozřejmost, že prověření lidé k výkonu služby budou mít duševní předpoklady a schopnosti. Tečka, konec.

Naopak vyčíslete nebezpečí syndromu vyhoření, fakt celodenního úvazku s noční pohotovostí navrch, samozřejmost celoživotního vzdělávání, cokoliv Vás napadne. Nikdo nesmí pochybovat o náročnosti, která je nějak zjistitelná a měřitelná. Určitě by Vám mohli s teorií pomoci zkušené pracovnice Klokánku, včetně nějakých čísel o fluktuaci svých lidí. Tím by se dalo doložit, jakým vzácným materiálem pěstouni jsou, manželé tuplem.

On si totiž leckdo může myslet, že si ti lidé s dětičkami hrají. Jenže i "drobnosti", jakými je deprivace dětí znamenají třeba enurézu, noční děsy, náměsíčnost. Každé dítě potřebuje něco jiného, to znamená schopnost pěstouna naplánovat službu, vyhodnocovat ji, optimálně přizpůsobovat stavu,... Pokud začnete mluvit jazykem teoretiků, umlátíte je argumenty v tu ránu. Akorát vás budou mít ještě méně rádi. Hodně štěstí! R^

gerontusinza 3.9.2008 9:29

Připojuji se,.. a rád Re: Jasné, stručné, proveditelné. Takže se na to vykašlou.

R^R^