28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I-Worm 13.11.2009 10:26

Re: Konkrétní příklad

vidím, že o skutečném podnikání víš opravdu, ale opravdu houno...

ZW 13.11.2009 10:37

Re: Konkrétní příklad

Ano, i o tom rodiče mé ženy uvažovali, protože přesně takhle to fungovalo před rokem 1948 (otec mé tchyně byl kdysi skutečně zelinářský "velkostatkář" s mnoha hektary zahrad). Zahradníci tehdy měli své prodejní družstvo, které pomocí aut rozváželo zeleninu do všech měst v okolí. Jenže jakékoliv úvahy o jeho založení ztroskotaly na stěžejní otázce obchodníků: "A budete nám dodávat taky banány? Pokud ne, tak litujeme."

Hlavní problém je v kartelovém (prakticky monopolním) chování velkoskladů napojených na zahraniční řetězce. V zemi je několik málo obřích firem dovážejících ovoce a zeleninu a každá po odběratelích chce, aby odebírali výhradně u něj a ne u nějakého místního "prodejního družstva". A protože obchod se zeleninou založený výhradně na místní produkci by se neuživil, obchodníci jsou nuceni s žádaným tropickým ovocem odebírat i zahraniční předražený a nekvalitní česnek. (O "nákupní politice" obchodních řetězců ani nemluvě.)

Dokud budeme v obchodě požadovat v každé roční době banány a rajčata (jakože asi budeme), musíme se smířit s tím, že i v době naší vrcholné sezóny budeme kupovat zahraniční nechutná bledá rajčata, předražená jablka a nekvalitní čínský česnek.

huhu 13.11.2009 10:58

Re: Konkrétní příklad

nevymlouvejte se na banány. Třeba ve stáncích u silnic je taky neprodávají. Pokud chcete prodávat ve větším, chce to prostě si založit nejen ten stánek u silnice, ale vlastní prodejnu. Kapitál na to soudruzi velkostatkáři mají...otázkou je, zda mají konkurenceschopné zboží do těch vlastních prodejen, když nemají konkurenceschopné zboží do hypermarketů...

oh 13.11.2009 13:30

Re: Konkrétní příklad

Tohle už vypadá na profesionálního chrliče teoretických pouček.

Podobná praxe "neprodám ti banány, když si nekoupíš zelí" smrdí. V maloobchodu je to přímo zakazané zákonem, žádný obchodník vám v prodejně nesmí prodávat zboží s tím, že si k němu musíte koupit něco jiného. Tak proč by to mělo být košer na úrovni velkoobchodu? 

Jura Jurax 13.11.2009 13:49

Re: Konkrétní příklad

i Vy srandisto ;-D;-D;-D

dulcibelka 13.11.2009 9:37

Mně je celkem jedno,

jestli ta erteple v mém košíku cestovala přes půl světa, pokud to vypadá a chutná jako erteple...půl kila české hlíny jako bonus opravdu nepotřebuju.

Peta 13.11.2009 9:54

Re: Mně je celkem jedno,

Milá dulcibelko. Kdypak jste naposled viděla české erteple? Brambory s hlínou už jsem neviděl.... no bratru 20 let. A to kupujeme výhradně tuzemské!

dulcibelka 13.11.2009 10:05

Re: Mně je celkem jedno,

Tak to asi chodíme do různých obchodů;-)

huhu 13.11.2009 11:00

Re: Mně je celkem jedno,

a proč do těch s hlínou chodíte ? Já tedy zeleninu/brambory jinou nežli umytou už řadu let neviděl taky. Nakupuju vlastně jen v hypermarketech...

I-Worm 13.11.2009 10:28

Re: Mně je celkem jedno,

Peto, skleroza se projevuje tím, že člověk si nepamatuje, co dělal (kupoval) včera, ale má živé vzpomínky na to, co dělal před dvaceti, třiceti i více lety...

Peta 13.11.2009 12:19

Re: Mně je celkem jedno,

No sklerózu asi mám, proč by mě jinak bolely nohy? :-D

Ale kdybych koupil zablácené brambory, to bych si pamatoval určitě. ;-) Protože to drhnutí brambor je nezapomenutelné.

R 13.11.2009 11:39

Re: Mně je celkem jedno,

U nás stále prodává brambory soukromý zemědělec. Jenže je musí prodávat za stejnou cenu, za kolik prodávají ty nejlevnější brambory v supermarketu. Jinak by je neprodal. Nechci ani odhadovat, kolik mu to vychází, když odečte náklady, čistý výnos  z hektaru. Nejspíš to dělá proto, že rozhodují stále staří a ti to dělají z tradice. Až se dostanou k rozhodování mladí, pole nejspíš prodají na parcely.

Ale jinak třeba Kaufland má  třeba brambory  stále z poloviny české a ty ve velkém balení na uskladnění jsou české vždy. Penny tuším se chlubí tím, že všechna zelenina u nich pochází z domácí produkce.

Vladimír 13.11.2009 8:48

Nechápu otázku, proč?

Protože jsme silou mocí vlezli do EU. To si jenom přihlouplý naivka myslí, že nám někdo chce pomáhat. Dobře nám tak, za hloupost se platí, v kapitalismu zvlášť!

mackie 13.11.2009 8:47

V Kalifornii nabízejí zemědělci výrobky kolem cest

a často to funguje tak, že je tam pouze stánek s ovocem a kasičkou. Kdo chce vezme si ovoce a zaplatí. Dovedete si to představit u nás?

Xury 13.11.2009 9:02

Re: V Kalifornii nabízejí zemědělci výrobky kolem cest

Jel jste někdy v době sklizně meruněk, broskví nebo třešní přes jižní Moravu? Obdobně třeba přes severní Čechy nebo Šumavu v době borůvek.

huhu 13.11.2009 9:28

Re: V Kalifornii nabízejí zemědělci výrobky kolem cest

je to kolem silnic celý rok, nejen ovoce, ale i zelenina, brambory. Většinou u toho někdo sedí, což měl meckie na mysl, ale občas ne.i

mackie 13.11.2009 13:03

Re: V Kalifornii nabízejí zemědělci výrobky kolem cest

Díky za upřesnění, myslel jsem to právě tak, že tam často vůbec nikdo není, jen zboží a kasička.

Andy 13.11.2009 8:23

nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

před pár lety jsem byla na měsíc ve vesnici u Drábských světniček. Spousta nezaměstnaných domkářů. Všude okolo stovky třešňových stromů obsypaných rudočernými obrovskými třešněmi, pomalu hnijícími na stromech, protože se nikdo nesebral, nešel je otrhat a prodat někde u silnice. Děti se nudily u autobusové zastávky, dospělí žvanili na zahrádkách a v hospodě. V té době se ty samé třešně z dovozu prodávaly v Praze za šedesát korun kilo.

A je zbytečné hovořit o hygieně, směrnicích atd. Prostě to byly třešně a basta.

huhu 13.11.2009 9:13

Re: nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

to jste chtěla ty dotyčné pochválit, že nekradou ? Ty třešně jistě někomu patří a tou správnou otázkou je - co majitel, proč je nechal na stromě ? Nebyli lidi ? Pak by platilo, co píšete...

402 13.11.2009 10:30

Re: nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

Stromy u silnic patri vetsinou majiteli silnice. A od nej si lze strom velice levne pronajmout k ocesani.

Majitele silnic (kraj) tuto moznost nabizi, ale je snazsi brat podporu nez podnikat.

huhu 13.11.2009 11:05

Re: nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

Ti nezaměstnatelní mají dostatečné podnikatelské schopnosti a také podnikají - žijí na podpoře - vědí, že je jednodušší být voličskou základnou ksčssd, která je živí (z peněz daňových popatníků) nežli třeba trhat třešně a mít zkrácenou podporu

I-Worm 13.11.2009 12:54

Re: nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

takový třešně ze stromu u silnice, ty jsou tuze zdravý!

ZW 13.11.2009 9:31

Re: nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

Prodej u silnice nikoho neuživí, zvláště ne v místech, kde je málo potenciálních zákazníků. To si mohou dovolit leda tak "domkáři" ve Štěchovicích, kudy každý víkend projede půlka Prahy na chaty (a ani tam to není nijak extra kšeft).

A prodej do výkupu? I v době, kdy jsou v obchodech třešně za 60 Kč, výkupny vykupují za pětikorunu, což se opravdu nikomu nevyplatí.

huhu 13.11.2009 10:03

Re: nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

kdyby platilo co píšete, jistě by byl pro třešně za 30 Kč odbyt u silnice...

portwyn 13.11.2009 12:36

Re: nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

Ano. V Praze.

honzak 13.11.2009 11:33

Re: nesvádět vlastní lenost na politiky, prosím

kecáš! Za 4,- Kčs jsem trhal třešně v roce 1969 v Nebušicích. Na krámě byly za 8,- Kčs.

huhu 13.11.2009 7:55

řešení - svobodný trh . Ale dotace, pobídky, daňové úlevy chce kde kdo..pro sebe

i naši soudruzi velkostatkáři či voliči ksčssd chtějí dotace, daňové úlevy, progresivně zdanit ty druhé - a bojují proti tomu, že jiní vyžírají a sami chtějí vyžírat také...

Řešení je staletí známo - nechat fungovat objektivního soudce - svobodný trh, svobodných vlastníků, svobodných pracovníků  - tam každý dodavatel i kupující zjistí, jak lidé svými peněženkami jeho zboží/práci opravdu hodnotí.

honzak 13.11.2009 7:52

likvidace konkurence

ze strany starých zemí proběhla (naštěstí ne vždy úspěšně). Svoji hnusnou roli sehrála média, která masírovala a masíruje veřejnost eurokydy o tom jací jsme blbci a neumětelové a jak je všechno nas západ od Aše nejúžasnější.

Když se člověk setká profesně s úžasnými projectmanagery ze světoznámých firem, tak nestačí zírat, co všechno dokážou bez uzardění kváknout.  Naopak potěší, když se na horizontální úrovni zeptá člověk ze světoznáme firmy "toho blbýho Čehůna" na jeho názor k technickému problému.

Posléze se oba shodnou v názoru na managery všech spojených eurozemí...

ZW 13.11.2009 9:14

Re: likvidace konkurence

Typickým příkladem budiž ohromný areál skleníků bývalých SLZ v Praze - Hodkovičkách (a mnohé další na jiných místech). Když ho v polovině 90. let prodávali Holanďanům, četli jsme, jak tito zkušení zahradničtí obchodníci našim kvalitním výpěstkům otevřou nové trhy. Místo toho Holanďani skleníky zavřeli, aby mohli do našich obchodů dodávat svoji produkci z Holandska.

havránek 13.11.2009 7:30

My jsme

jako spotřebitele zcela nevinni, musíte se obrátit na politiky, co podepsali tak zvanou Přístupovou smlouvu ČR k EU a s ní  závazek o odstranění celních bariér pro dovozy z EU-15, oslíku. Mimochodem, naše máslo má jen 64% tuku v porovnání se standardními másly v EU-15: Dánsko-LURPAK, IRSKO- Kerrys...kde je skutečně obsah mléčného tuku 82%, tak ho nemusíte na hodinu vyndat z lednice, pokud si chcete namazat chleba.