2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiří Kájínek 3.3.2008 7:51

Kdy dostanu vyznamenání já? Jsem přece IV. odboj !

;-D

zíralek 2.3.2008 16:34

Pan premiér je vůl.

:-P

Franta Tyčka 2.3.2008 10:43

Pane Topolánek

Já chci taky vyznamenání. Za co je větší za Vás nebo za Klauze? Děkuji poníženě za odpověď.

A. 2.3.2008 23:13

Re: Pane Topolánek

Za Franty je, bohužel, odměna nula. Naopak je nutné zaplatit poplatek za kafilerii. Buďte rád. Jinak už byste tu nejspíš nebyl.:-D

Augustýn 1.3.2008 23:26

Mašínové - vrazy nebo odbojáři

Je to podivné, ale zajímáme se touto kauzou jenom proto, že pan premier mající ke komunistům asi docela blízko (pokud je anamnéza jeho rodičů v tomto smyslu taková jak se říká) a sám s ohledem na svoje studia a prvotní působení jistě ke komunistům loajální se zde pyšní vytažením podivného esa premierské medaile z rukávu. Jeho názor v tomto smyslu je čistě osobním a nikdo ho nemusí brát vážně. Spravedlnost v tomto smyslu mohla by vyjít pouze ze soudního pohledu a rozhodnutí na tento případ a soud pro jistotu se této kauzy zbavil tím, že jí označil za promlčenou.

Je totiž pravdou, že tehdejší režim neustanovil se protiprávně v únoru 1948 jak zde mnozí předhazují, ale řádným postupem na poli politickém a atmosféra zde byla u většiny obyvatel tomu nakloněna. To co přišlo v padesátých letech pak skutečně očekával jen málokdo. Nebyl to pouze generál (a ne plukovník) Mašín, který byl postižen, ale byli to i jiní generálové, politici a občané. S tím, že jen málo který z postižených obrátil zbraň proti pěšákům režimu a to pěšákům takového druhu jako v minulosti byla řada našich občanů před rokem 1989. Tento komunistický režim bohužel měl právo na svou obranu a obranů občanů, ale to uchopil právě v roce 1948 na základě parlamentní krize vyvolané spíše pravicí než levicí.

Není možné myslet si, že policisté či nějací aktivisté, kteří se snažili chránit jak hmotný, tak nehmotný majetek byli zločinými představiteli tehdejšího režimu. Prostě konali svou práci, mírně zabarveni barvou tehdejší vládnoucí moci a to byl kde kdo až do roku 1989 a možná je iomu tak i teď.

Přinejmenším zastřelení pokladníka a spoutaného napůl omámeného policisty - kdo potvrdí, že si příliš prohlížel tváře útočníků -  je možno klasifikovat jako vraždu včetně člověka který bránil stohy slámy - ostatně tehdy možná ještě soukromých zemědělců.

Zapomněl bych a vyznamenání nedal. Je zde řada čestných lidí, kteří mají zásluhy a kteří přinesli oběti v tzv. III. odboji. Mašínové to asi pane Topolánek nejsou!

A. 2.3.2008 14:42

Re: Mašínové - vrazy nebo odbojáři

"To co přišlo v padesátých letech pak skutečně očekával jen málokdo." To tedy vystavujete českému národu titul největších dementů Evropy, drahý  Augustýne. Zajímavé, že každý, kdo chtěl, mohl již za první republiky vědět co obnáší komunistický režim v praxi. Velice výstižně o tom psali bratři Čapkové, proběhlo tu dokonce několik výstav o umělém hladomoru v Povolží a na Ukrajině, vědělo se o sovětských koncentračních táborech - GULAGu. Vycházelo o tom plno článků v novinách, Vyšla řada knih - namátkou "Rusko v koncentračním táboře" od Ivana Soloněviče, kterému se podařilo z lágru uprchnout atd. Takže to divení nad událostmi roku 1948, 1953 a 1968  mi připadá buď jako pokrytectví nebo projev nesvéprávnosti.

Komunistický projev je už svým principem nedemokratický. Je postaven na teroru a diktatuře nomenklatury. Co jiného je teorie třídního boje, revolučního teroru a diktatury proletariátu, která se okamžitě mění v diktaturu nomenklatury. Komunisté vyhlásili svému národu občanskou válku. Válku Kominterny proti národu.  Ve válce se střílí. Začali s tím oni. Ne Mašíni. Takže vám by se líbila válka, ve které má právo střílet jen jedna strana. Gratuluji! Na to nepřišel ani Goebels!

Augustýn 2.3.2008 21:39

Re: Re: Mašínové - vrazy nebo odbojáři

Vážený pane, používáte příliš silných slov a bohužel se tím projevujete jako dogmatik a nemohu to ponechat bez povšimnutí. Já jsem vycházel z názoru objektivních historiků, kteří chápou, že po Mnichově a po osvobození velké části Československa tehdy Rudou armádou zde byla dostatečná podpora obyvatelstva pro komunisty, A naprostá většina těchto lidí chápala, že komunisté se zde asi nebudou chovat tak jako v Rusku. To nejsou názory moje, ale těch historiků! To že Masaryk a ostatně i bratří Čapkové atd. upozorňovali na reálnou možnost nástupu levice v "revoluční" podobě je pravdou a varovali před tím.  Jenže kdo si to vzal k srdci!!

Já se nedivím nad žádnými událostmi, ale snažím se je pochopit v kontextu mnohem širším, než asi Vy jste schopen. Nejsem zaujatý ani na tu ani na druhou stranu - to Vy asi nedovedete.Mašínové byla skutečně velmi zajímavá rodina a jejich otec (generál in memoriam) i v první fázi jeho synové zajisté konali pro vlast mnohé. Co však nelze pochopit je jejich zkrat při realizaci odboje vůči režimu, kdy za tento zkrat zaplatilo poměrně hodně lidí životem a jestli život pošťáka pro Vás nemá cenu tak potom musíte souhlasit i s násilím které se děje vůči příslušníkům Americké armády v Iráku, protože nevraždí tam jenom Al Quáida, ale také i lidé kteří byly ve skryté oposici vůči Saddámovi. Myslím, že si nevidíte do úst! Ano, Beneš je vyznamenal a právem, to ale nevěděl co se stane potom. Vy holt si plete právo s nějakými podivnými emocemi a to je rovněž neodpustitelné.

Celá legenda bratří Mašínů vychází ze statečnosti a vlastenectví jejich otce. Bohužel, jeho synové to však vzali trochu jinak a mimo jiné podlehli i západní propagandě o třetí světové válce. Myslím, že Mašínové se stali obětí svých představ a proto tvrdím, že smrt ostatních "nepřátel" (policistů, poštovního úředníka, hlídače stohů atd.) dovoluje na tuto událost zapomenout - je přeci promlčena - nic více a nic méně. Nezajímá mě politika, ale pouze fakta!

A. 2.3.2008 23:07

Re: Re: Re: Mašínové - vrazinebo odbojáři

Tak popořádku:

Objektivního historika jsem ještě neviděl a myslím že ani nemůže existovat. Jednak dějiny vždy píší vítězová a kromě toho do interpretace složitých a komplexních dějů vnáší každý historik, ať už vědomě nebo podvědomě svůj životní názor, své osobní přesvědčení. Malý příklad: Anabázi českých legionářů hodnotili prvprepublikoví historici jako hrdinskou epopej. Ruští historici, včetně těch emigrantských ji zase hodnotí jako řádění bandy marodérů, která zneužila svého mocenského postavení k rabování, znásilňování, krádeži třetiny státního zlatého pokladu, krádeži cenných surovin a strojního zařízení a dokladují to stovkami plně naložených nákladních lodí a tisíci vlaků, kteří to naloupené převážely z Terstu do Prahy. Kdo z těch historiků má objektivní pravdu?

Reakce Mašínů byla reakcí nezkušených mladých kluků na vyhlášenou a realizovanou občanskou válku. Tu válku vyhlásili komunisti. Mašíni jen byli jediní z celého národa, kteří se zachovali jako chlapi a postavili se na odpor. Ostatní s režimem Kominterny tiše nebo hlasitě kolaborovali. Tedy včetně těch pošťáků, esenbáků a pomocných fízlů. Chybu Mašínů spatřuji jen a pouze v tom, že se pustili do bitvy předem prohrané. Nikdo těch kolaborantů se k nim v boji o osvobození vlasti od okupantů nepřidal. Masaryk tuhle národní mentalitu označil decentně jako mentalita národa sluhů. No a tihle sluhové buď rabovali v pohraničí majetky po Němcích nebo rozkrádali majetky ukradené Židům, bohatým lidem, sedlákům atd. Ti nejagilnější pak byli "dělnickými řediteli" a nejrůznějšími kápy. Tahle mentalita sluhů se projevila jak v roce 1939 ale i v roce 1968.

S násilím, které se děje vůči příslušníkům Americké armády v Iráku samozřejmě souhlasím. Protože i tam jde o válku a tu válku zahájila právě Americká armáda. Navíc nikoli z důvodů šlechetných ale jen a jen pro ovládnutí zdrojů ropy.

A. 2.3.2008 23:11

dokončení

Ostatně tu Al Kajdu si vyzbrojili a vycvičili právě američané. Zase by se vám líbilo, aby právo střílet ve válce měla jen jedna strana. To už je nějaká posedlost nebo pohled sluhy: Práskat bičem smí jen pán a sluha se musí klanět a může jen pánovi za zády krást stříbrné lžičky. No názory pana Beneše jsou kvintessencí lidské malosti. Tihle zamindrákovaní malí lidé jednají velice emotivně. Beneš nemohl zapomenout západním demokraciím, že jej i s celou ČSR hodili v roce 1939 přes palubu. A tak se rozhodl, že jim to ukáže. A to s pomocí Stalina, o němž se naivně domníval, že si jej snadno omotá kolem prstu.  Nakonec poslušně udělal všechno, co odněj Stalin očekával a umožnil svými postoji bolševický puč.  Dokonce odmítl Stalinovu nabídku navrácení Slezsaka a Kladska a naopak sám nabídl Podkarpatskou Rus.

Augustýn 3.3.2008 11:48

Re: dokončení

Vážený pane, opět jste vyložil řadu argumentů bez souvislosti s historickými fakty a zvláště vůči osobě Beneše vystupujete zcela nekorektně. Laskavě se seznamte s příslušnou literaturou! Je jí dost a i současná garnitura poněkud mění názor na Beneše se kterým se přišlo v devadesátých letech. Z Vašich názorů dovozuji, že  ditkatura proletariátu zde fungovala ve větší či menší míře až do cca roku 1988-9. Tím naznačujete, že tu byly obecně přijatelné podmínky pro ozbrojený boj proti komunismu?!! A naznačujete také, že kdyby se tu vyskytla osoba, která by střílela různé tajemníky i řadové členy KSČ byla by nyní povyšována na hrdinu a byla by tím správným adeptem na jakousi pochybnou medaili? Nemáte pravdu a  v letech padesátých zde nebyl válečný stav - tedy jakási občanská válka! Ať se nám to líbí nebo ne, politický výsledek února 1948 byl legitimní (i já s tím mám problém). nelze tedy obhajovat činy bratří Mašínů na základě jakési odbojové aktivity, když nic z toho co se událo v padesátých letech dosud tzv. III.odbojem vyhlášeno nebylo! A pokud je mě známo, v rámci rehabilitačních procesů a i po roce 1990 byla řada těchto lidí individuálně odškodněna a v rámci restitucí jim byl navrácen i majetek, případně finanční náhrada majetku - vím však, že řadu věcí nelze materiálním způsobem nahradit.

Domnívám se, že naše doba je ve fázi kdy potřebuje vyhledat jakési idoly, které by postavila na piedestal dnešního režimu, protože takovéto idoly měla každá společenská formace již od dob Rakouska-Uherska. Bohužel, intelektuální forma tohoto odporu není žádoucí! Pročpak nedal pan Topolánek takovou medaili třeba panu Werichovi, který toho pro zachování národní hrdosti a smyslu pro čestný život vykonal stokrát více než bratři Mašínové? A já nechci aby se moji vnukové učili ve školách více-méně pokroucené historii (jak snadno to přejímáme z doby bolševismu) o "podivném" odboji mladších pánů Mašínů, který je dokonce stavěn mnohdy na úroveň lidí, kteří provedli atentát na Heydricha!

A. 3.3.2008 20:34

Re: Re: dokončení

Nevím, proč by měl být atentát na Heydricha záslužnější než na jakéhokoli bolševika. Počet obětí nacionálních socialistů je zhruba na úrovni 10% počtu obětí internacionálních socialistů.  Hitler se učil od komunistů - nikoli naopak.  Skutečnost, že v posledních desetiletích už u nás komunisti nemuseli pořádat politické procesy a provozovat koncentráky nevypovídá o jejich polepšení či zmoudření, ale spíše to vypovídá o totálním morálním úpadku celého národa, který se rozhodl kolaborovat se zločinným režimem zcela dobrovolně.  Právě proto je zapotřebí špendlíčkem hrabat každý, byť sebemenší příklad občanské statečnosti a projevu lidské hrdosti a rovné páteře. Pokud tohle morální bahno všeobecné kolaborace se zločinným režimem povýšíme na standard a normál, tenhle národ se nikdy nezbaví cejchu poserů s mentalitou sluhů, jak to kdysi hodnotil TGM. Jak si vážím Jana Wericha zha jeho umělecké kvality, jsem nucen jej lidsky řadit do stejné kategorie v níž jsou osmašedesátníci, kteří zázračně prozřeli, až jim kolaborace s komunisty přestala vynášet.

Zdeněk Černý 1.3.2008 19:09

Oběti padesátých let versus oběti Mašínů

Padesátá léta: zinscenované politické procesy, justiční vraždy a podobná zvěrstva. Oběti Mašínů: , zákeřně, brutálně, zbaběle zavraždění řadoví občané, kterým tito "hrdinové" vystavili dodatečně  nálepku třídního nepřítele jenom proto, že jim přišli do cesty při realizaci jejich plánu opatřit si peníze a zbraně k útěku na Západ....bez procesu!Oceňovat takové lidi a vzhlížet se v nich může jen člověk s inteligencí houpacího koně

A. 2.3.2008 14:45

Re: Oběti padesátých let versus oběti Mašínů

Ano soudruhu Černý. Hlavně se nikdy nikomu nebránit a hbitě zalézt do řiti tomu velkému strejcovi, který je momentálně nejsilnější. Smrádek ale zato teploučko!  Blahopřeji vám k vašim ideálům!!!

Zdeněk Černý 2.3.2008 17:55

Re: Re: Oběti padesátých let versus oběti Mašínů

boubelka 1.3.2008 18:29

mám prosím dotaz.

Pane  autor, můžete mi  nějak srozumitelně vysvětlit za co že to byli braři Mašínove oceněni  medailemi za protifašistický odboj když jim bylo  po válce 13 resp. 15 let?Nebyla to spíš nějaká pozornost za činnost jejich otce?  Jen si prosím chci doplnit  znalosti tak se ptám.

Jan 1.3.2008 22:32

Re: mám prosím dotaz.

bratři Mašínové už jako děti bojovali proti totalitě. V roce 1946 byli oba bratři osobně vyznamenáni prezidentem Benešem za jejich boj proti nacistům československou medailí Za chrabrost. Udílela se vojákům za statečnost v poli a oba bratři, kterým bylo teprve 15 a 14 let, byli jejími vůbec nejmladšími nositeli. Byli na toto vyznamenání ohromně hrdí. A za co ji dostali?

1. Na podzim roku 1944 Němci přes Poděbrady převáželi ruské válečné zajatce. Dvěma uprchlíkům pomohli, dovedli je domů a schovat ve větrací šachtě. To samozřejmě byla velmi riziková akce, protože jejich rodina byla kvůli otcově odboji na mušce gestapa, byla pod stálým dohledem a každou chvilku v jejich bytě probíhala prohlídka.

2. Ke konci války našli vesničané u kolejí po jednom vlakovém transportu tři těla, židy, kteří ještě jevili známky života. Ti se dostali k plukovníkovi Vaňkovi, kterému posléze mladí Mašínové ukázali písečné náspy v nichž žily kolonie králíků a kde měli vyhloubené úkryty. Zde tito židé, jeden z uvedených Rusů a plus další dva byli schovaní a Mašínové je zásobovali jídlem.

3. V noci chodili chlapci na železniční trať a když byla červená, vylézali na vlaky směřující na východ, na kterých byly převáženy tanky, letouny a kulomety. Bratři s pomocí kladiv rozbíjeli všechnu hydrauliku, přístroje a součástky, které rozbít šly.

boubelka 2.3.2008 14:27

Re: Re: mám prosím dotaz.

Děkuji za vyčerpávající informaci, teď už se nedivím  že němci tu IIWW  prohráli, když jim takhle  motali hlavu  12 + 14 letý kluk navíc  z rodiny která byla pod  dohledem.  Ještě jste asi zapomněl dodat , že   několikrát  doma v noci za tmy  plivali na   fotografii  vůdce. Viděl jste někdy zblízka tank - co se na  něm  asi dá  rozbít kladivem ? Víte o případu ,že se kulomety někdy transportovaly jako  volně ložené uhlí , že  by do nich bylo   také možné volně tlouci kladivem každému kdo by vylezl na vagon. Možná že jste jen zapoměl ,že  transporty  zbraní byly vždy   doprovázeny početnou stráží a zrovna tak  transporty zajatců nebo vězňů  z koncentráků, také si dovolím zpochybnit tu dobu "na konci války" to už asi  na trati v Poděbradech nepřicházelo  v úvahu, válčilo se už  totiž někde jinde.  Houpat se nechám, ale dělat  sebou veletoče  to ne!

Josef Kašpárek 1.3.2008 16:29

...

Když se za minulého režimu upravovali dějiny, taky tomu nikdo nevěřil. Stejně tak časem vyjde najevo,že tak jak to popisuje tento článek to nebylo.

Jan Novotný 1.3.2008 11:14

Jak to skutečně bylo?

Za nejlepší knihu o Mašínech považuji tu, která u nás po Listopadu vyšla nejdříve - Ota Rambousek: Jenom ne strach (vyprávění Ctirada Mašína). Dále jen několik ukázek vztahujících se k událostem líčeným v článku pana Petříka. Neberu nikomu právo obdivovat Mašíny, ale neměl by jejich činy znát jen z  limonádových úprav.

"Kašík se bránil příliš vehementně, což ho stálo život." K tomu kniha: Příslušník otevřel dveře a jen poznamenal, že si musí cosi vzít s sebou ... Na nic jsem už nečekal. Vytáhl jsem z rukávu ocel a vedl prudkou ránu na zátylek; k mému překvapení se esenbák zvolna, nemotorně otočil čelem k nám a snažil se vytáhnout pistoli z pouzdra. Pepa okamžitě dvakrát vystřelil.

"Josef se mu ji (pistoli - JN) snažil vyrvat z ruky a padl výstřel, který smrtelně zranil pokladníka." K tomu kniha: Pepa zastavil a vyzval Rošického i Minaříkovou, aby vystoupili... Při překračování příkopu se náhle Rošický otočil a namířil na Pepu malou pistolí ... Pepa byl od něho téměř dva metry. Stačilo stisknout spoušť. Pepa rychle pokročil a díval se pokladníkovi do očí. Skočil Rosickému po ruce a zkroutil mu ji za záda. Pistole se octla v jeho ruce. Přemožený stále kladl odpor a Pepa vypálil.

"Při tom (vypalování stohů-JN) byl výstřelem těžce zraněn příslušník Pomocné stráže VB." K tomu kniha: Co tu děláš, vyjel na mě Lecián drze. Neřekl jsem ani popel, vytáhl bouchačku a prásk, prásk. Zasažený pustil kolo a svalil se na zem. Zasáhl jsem ho do hrudníku a druhý projektil mu vystřelil pravé oko.  

 

čtenář 1.3.2008 12:56

Re: Jak to skutečně bylo?

Myslím, že tomu, kdo chce poznat povahu a principy národněosvobozeneckého boje by měly pomoci knihy o praktikách takových es, jakými byli Che Guevara, Ho-či-min a podobní týpci. Tam se zajisté lze dočíst, co je a co není boj za národní osvobození a jaké způsoby likvidace nepřátel se obecně "nosí". Vzhledem k tomu, že odpůrci skutků bratří Mašínů, se rekrutují především z těch, kteří metody Che Guevary a dalších uznávají a těší se z nich ve svých myslích, tak, že těmto lidem pomůže dobrá znalost těchto záležitostí k mnohem mírnějšímu a zajisté shovívavějšímu postoji k působení obou bratří a jejich spolubojovníků.

Josef Kašpárek 1.3.2008 16:32

Re: Jak to skutečně bylo?

Myslím,že tak i tak to bylo loupežné přepadení a vražda. Ty peníze by stejně byli na nic. Je to jen jiná varianta obhajoby.

bear 1.3.2008 10:42

je mi z toho na nic...

Čert ať vezme oba Mašíny i Topolánka, který těm vrahům ještě dává medaile... ;-€

B,Kounic 1.3.2008 10:19

Byli jsme ve válce?

Opravdu jsme byli po únoru 1948 ve válečném stavu, že bylo možno beztrestně zabíjet?  Únor  48 byl parlamentně čistý. Metody kterými byl dosažen byly podlé ale účinné, jek se uvádí v jednom českém filmu. Ostatně takovéto metody nejsou cizí ani dnešním politikům. Nakonec byl  posvěcen i  prezidentem  Benešem. Pokud by jsme přistoupili na to, že jsme byli ve válečném stavu, tak dáváme právo i komunistům bělat válečné procesy a střílet na hranicích.

Další otázka je, kdy tento válečný stav zkončil. Bylo to v roce 1960, 1968 nebo až 1989. Pak by jsme mohli říci, že kdyby někdo v rode 1988 zabil příslučníka VB, LM nebo člena KSČ tak není vrah ale bojovník za lepší zítřky.

Bral bych, kdyby Mašínové zastřelili členy Pohraniční stráže při přechodu hranice, nebo příslušníka VB, který je chce zadržet. Zdraně se však v té době (bylo po válce a zbraní bylo všude dost) dali  opatřit  i jinak. Nemusel se kvůli tomu podřezávat spoutaný esenbák.

Dále je potřeba si uvědomit, že v roce 1953 nebylo tolik nepřátel socialismu jako je jich dnes. V té době většina lidí myšlence socialismu věřila i za přispění prezidenta Beneše, který se aktivně podílel na komunistické propagandě a nikdy veřejně neřekl, že je to něco špatného.

Zabíjet lidi pro nějakou sebevznešenější myšlenku je špatné. Ať je to ve jménu Boha, socialismu nebo demokracie.

Ludva 1.3.2008 11:19

Re: Byli jsme ve válce?

Myslím, že přesně tak jako Vy, to vidí většina lidí. I když mám pravdu, nemohu ji prosazovat vražděním v zásadě nevinných lidí.

čtenář 1.3.2008 12:58

Re: Byli jsme ve válce?

"Bral bych, kdyby Mašínové zastřelili členy Pohraniční stráže při přechodu hranice, nebo příslušníka VB, který je chce zadržet."  -  ruku na srdce "B ,Kounici", ty bys bral pouze to, kdyby členové Pohraniční stráže nebo VB prostě zastřelili ty bratry Mašíny. Tak se nedělej !

salcher 1.3.2008 8:50

osud paní mašínové

zapomínáte na otřesný osud paní mašínové,ale co ženské snesou všechno---

salcher 1.3.2008 8:45

otřesný osud paní mašínové

se jaksi ignoruje

baltahsar 1.3.2008 22:50

Re: otřesný osud paní mašínové

A ten byl prosim příčinou, nebo následkem toho odboje?

fo-ol 1.3.2008 1:33

dekuju

ta historie je moc zajimava. dik za clanek, vubec sem nemel poneti o jejich zivotech pred utekem... v ramci odbojove cinosti proti rezimu (pripadne snahy si pred nim zachranit zivot) jsou hlidaci psi rezimu zabijeni, chapu to. kdo z koho. tvuj nebo muj zivot. policie a milicionari jsou v totalitnim rezimu vojaci namireni dovnitr statu a ve valkach vzdycky umiraji pesaci a ne generalove...

Jozka 1.3.2008 0:44

Topolánek v USA

Topolánek  prezidentovi Bushovi daroval nějakou světovou vintovku.Zřejmě vyrobenou ještě v Brněnské zbrojovce ,podniku světového věhlasu.V současné době,jak jsme se mohli před několika týdny dočíst tisku,tento světově  věhlasný podnik už neexistuje.Tak jako řada dalších našich světově známých podniků.Další ukázka  kladů současného vývoje v naši zemi.Že mu není převlečenému svazákovi stydno.