18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Lví silou, vzletem sokolím

Československo bylo vyhlášeno 28. 10. 1918, a letos tedy oslavíme 100. výročí založení našeho státu. Našinec by očekával, že celý rok 2018 se ponese v duchu slavnostních příprav na ono vzácné datum, případně celý rok bude oděn do slavnostního hávu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 5.7.2018 20:45

Díky paní autorko,

moc mě mrzí, že ten slet není jaksi víc prezentován v TV, není k němu víc nějakých besed. Mě pohled na ty Sokoly dojímá, protože u nás doma se Sokolem žilo. Až moc. Bylo to jedno z mála, nač místní lidi mohli být hrdí. Tyrš, to byl obrovský vliv na národní emancipaci. Sokolská vystoupení, to bývalo hrozně krásné, dojemné..

J. Hanzlík 5.7.2018 13:01

Nazdar, sokolové!

Patřili jste neodmyslitelně k našemu národnímu obrození a vaše důležitá činnost na podporu dobré fyzické kondice národa se zúročila při mocenském zakládání našeho státu. Hnutí vskutku realistické, bez invalidity věčných intelektualizujících skeptiků. Přes všechny výhrady ke kolektivu je jasné, že bez dobrého a zdatného týmu se nic smysluplného pro společnost nevykoná. Popřál bych zdar vaší práci, ale vím, že vám doba příliš materiálně nepřeje. Obézní a líné mládeži se od akční počítačové virtuality příliš nechce, ale jsou ve vašich řadách nadšenci, kteří vědí jak na to, inu sokolové. Tak tedy: Zdar vaší práci!

S. Rehulka 5.7.2018 11:20

Díky Markéto Kabourková,

za hezký článek o Sokolu. Můj táta byl Sokol tělem a duší, před válkou cvičil ve Vinohradském Sokole v držstvu gymnastů, spolu s Aloisem Hudcem a velice si toho vážil !

Mně vždycky říkal - Ve zdravém těle, zdravý duch !

V. Peroutka 5.7.2018 10:50

Neškodilo by poukázat na bídný dnešní stav

dnešních sokoloven a zrovna v tomto roce by neškodil nějaký přípsěvek od státu na jejich rekonstrukci.

P. Sulc 5.7.2018 5:52

A jak to bylo v 18 a 19 roce, kdy se

fronty vraceli Cesi, slouzici verne v cisarske armade na italske fronte ? Sokolove je okradali, brali jim nejen zbrane a vystroj, ale kradli jim i jejich osobno majetek, vZdyt to byli jen ''Rakusaci". Jejich chyba byla ta, ze zustali verni sve vojenske prisaze a to se v Cecsku nenosi.

P. Lenc 5.7.2018 9:42

Re: A jak to bylo v 18 a 19 roce, kdy se

A potom jsi ses ty blbe v té Americe probudil a zatleskal, jak to v ní dobře funguje a lidi jsou tak "usměvaví".Jsi Šulci pouhá hromádka nešťastného zakomlexovaného hnoje, která umí pouze špinit.To, že většina vojáků nebyla ani okrádána, ani nijak napadána, že mnoho R-U úředníků přešla plynule do správy Československého státu atd.se ty hovádko boží můžeš dozvědět z historických pramenů.Ale to není samozřejmně pravda, že?Pomníčky padlých rakouských vojáků za 1.sv. války po vesnicích včetně té naší jsou samozřejmně výmysl, že?Jsi opravdu ubožák.

M. Bílý 5.7.2018 10:16

Re: Dobrý den, pane Šulci! K Vašemu příspěvku z 5:52:

Můj otec se, jako třiadvacetiletý, v roce 1918 v rakouské uniformě vracel vlakem (část cesty na střeše vagonu) z italské fronty a nikdo je při příjezdu neokrádal. Slyším to poprvé, takže Vaše sdělení nepovažuji za pravdivé.

Pokud jde o přísahu Rakousku - Uhersku bych jen dodal, že vynucenou přísahu nelze brát vážně (závazně) podle mne neplatí!

P. Sulc 5.7.2018 18:23

Re: Dobrý den, pane Šulci! K Vašemu příspěvku z 5:52:

Ku podivu, ten blabol o vynucene prisaze se moc neobjevuje s prisahou komunististickou, ta zrejme sedela na 100 procent.Jinak ovsem neplati-li ''vynucena'' prisaha podle vas, plati podle jinych, snad i vy, vlastenecek, pochopite, ze nemuze byt kazdy vojak garantem sve vlastni prisahy a zachazet s ni podle momentaloni potreby.Ten pitomy blabol, kterym argumentujete, ktery je tak modni, by zaslouzil poradne vysvetleni nejakym odbornikem ci i knezem. Nezda se to tak jednoduche, jak to vlastenecti prostackove predkladaji.

J. Kanioková 5.7.2018 20:49

Pane Šulci,

podezírám, že vy si tu chodíte občas prostě jen tak uplivnout nad vaším bývalým národem.

Udělá vám to aspoň dobře na duši ?

P. Sulc 6.7.2018 3:37

Re: Pane Šulci,

Zajimave, zase zadny argument, ze? Ze by nedostatek intelektu branil vysvetlit, jak to s prisahou obecne a zavlaste z tou vojenslou vlastne je ? Pokud vim, vsechny armady sveta maji vojenskou prisahu, ze by jen Cesi meli takovou, ktera je vynucena a nemusela se dodrzovat? Jak je to, pani Kaniokova, vysvetlete to, nez se do mne zase pustite. Ja vim, ze Cesi se kritisovat nesmi, celicky svet se jim obdivuje, jen nevi, kde vlastne ziji.

J. Jurax 5.7.2018 23:06

Re: Dobrý den, pane Šulci! K Vašemu příspěvku z 5:52:

Jojo, zdravím, pane Sulc ... zase blbnete? Měl jste špatný den nebo tak něco?

Think positively, je to za stejné prachy jako takhle pitomě brblat ... :-)