28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Logické problémy multikulturalismu

Multikulturalismus je situace, kdy různé kultury existují v rámci jednoho státu, a to tak, že není usilováno o sjednocení těchto kultur do jedné kultury, ale naopak je podporováno jejich paralelní zachování či samostatný vývoj.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiri Janecek USA 8.2.2006 1:04

LOGICKE PROBLEMY ANTIRASISMU

Za třetí, antirasismus se opírá o hodnotový relativismus, který tvrdí, že nelze objektivně dokázat nadřazenost jedněch hodnot nad druhými. Hodnoty jednoho člověka nestojí nad hodnotami druhého člověka, hodnoty jedné rasy nestojí nad hodnotami rasy druhé. Neexistuje nějaké vesmírné, mimolidské kritérium, které bychom mohli použít pro poměřování hodnot, které ten či onen uznává. Je třeba ale říci, že jsou zde dlouhodobě názory a to názory náboženské, že takové nezávislé měřítko či spíše arbitr existuje, a že se nazývá bůh. Je tedy vidět, že hodnotový relativismus je v podstatě ateistická doktrína a jako taková neslučitelná alespoň s některými náboženstvími, zejména pak monoteistickými jako je křesťanství, islám a judaismus. antirasismus je tedy ve své nejhlubší podstatě nekompatibilní s hlavními světovými náboženstvími. Logický problém je ale jinde, v hodnotově relativním systému sice nemůžeme říci, že jedny hodnoty jsou cennější než druhé, ale zároveň ani nemůžeme říci, že jsou si rovny! Schází nám totiž jakékoliv měřítko. A přeci multirasalisté často o rovnosti ras a hodnot hovoří. Jenže jestli jsme důslednými hodnotovými relativisty, pak musíme připustit, že když chybí ono měřítko či arbitr, tak může být, že hodnoty vlastně žádnými hodnotami nejsou a jejich hodnota se rovná nule. Výsledkem je tedy mravní nihilismus a hodnotové prázdno. A to všechno proto, že se po hodnotách a hodnotových systémech požaduje něco, co splnit nemohou a snad ani nesmí, objektivní platnost. Přitom každý vidí, že lidský svět je plný hodnot (nemyslím pouze mravní hodnoty), ale jejich hodnocení provádí každý sám, individuálně a subjektivně. Používá při tom vlastní hodnotový žebříček, vlastní měřítko a způsob měření, a je jenom logické, že považuje svůj hodnotový systém za prioritní.
Jaroslav 8.2.2006 1:18

Re: LOGICKE PROBLEMY ANTIRASISMU

Spravny prispevek. Hodnoty maji ruznou jvalitu a nikdy nejsou rovnocenne. Jak je ale zhodnotit? Jedine posouzenim, jaky maji vztah k praktickemu zivotu, jak jsou prospesne. Tak treba z naseho hlediska je kukltura australskych domorodcu velmi primitivni, jim ale pomaha prezit v drsnych podminkach centralnich pousti. Kdyby nas nekdo vysadil bez prostredku uprostred Australie, tak i s tou nasi vyspelou kulturou tamzahynem do tri dnu, protoze bychm nevedeli jak najit vodu. Lide zijici v tropech maji tmavou kuzi, je to potrebna obrana pred silnym slunecnim zarenim. Takze neni nadrazenosti jedne rasy nad druhou jaksi samo o sobe, ale pouze v konkretnich podminkach. Na to bychom meli pamatovat. Ten moderni relativismus je nabozenstvim lidi, linych premyslet.
JM 8.2.2006 12:26

Re: Re: LOGICKE PROBLEMY ANTIRASISMU

Jo. Lidožroutství v některých podmínkách taky mohlo být účelnou adaptací k .. něčemu, přesto ho tady a teď prostě trpět nehodlám, multirasalismus nemultinerasalismus ;)
Jiri Janecek USA 8.2.2006 1:04

LOGICKE PROBLEMY ANTIRASISMU

Někdo by mohl tvrdit, že výše provedená kritika je založena na vlastní, příliš vyostřené definici antirasismu a že může být i definice jiná, např. že antirasismus se pouze snaží, aby lidé různých ras k sobě byli tolerantnější, spíše diskutovali než válčili, že je třeba poznávat cizí rasy apod. Diskuse nad takovou definicí by byla dosti rozvleklá a obávám se, že by nakonec skončila u popisu něčeho, co je prostě rozumně spravovanou demokratickou společností, a pojem antirasismu by se tak stal nadbytečným.
Proč tady vlastně vedu tuto poněkud suchopárnou polemiku? Proč vyvracím ideje, které se dnes již málokdo odvažuje otevřeně hájit? Je to proto, že tyto ideje a jejich deriváty jsou často prosazovány v praxi. Jde o akceptaci různých absolutních pravidel jako „tolerance je lepší než netolerance“ nebo různé formy politické korektnosti až po změkčování práva na azyl. Vliv antirasismu může být obsažen i v politickém přesvědčení, že může existovat Evropa jako federální stát i když její součástí bude Turecko. Aktuálně pak vidíme v Evropě probíhat diskusi, zda-li je možné karikovat Mohameda či zda existuje nebo neexistuje islámský terorismus. Především politická korektnost je ovšem nutnou součástí praktického antirasismu, pomáhá totiž maskovat jeho rozpory, má za úkol zamezit rasovym střetům, respektive má za úkol zajistit, aby se o těchto střetech mlčelo a mlčelo se tak o neudržitelnosti určitého typu praktického antirasismu.
Na závěr bych tedy rád řekl: protože je myšlenka antirasismu neudržitelná od samého počátku, tj. je logicky sporná, nemůžeme doufat, že nám pomůže vyřešit problémy soužití s jinými rasami. Ukazuje se naopak, že logicky správnou variantou je hájit vlastní názory a hodnoty, popř. je i měnit, ne však mlčet nebo ustupovatm či výhýbat se konfliktu v domnění, že jde o princip vedoucí ke „šťastným zítřkům“.
Roman Lenský
68 8.2.2006 5:02

Re: LOGICKE PROBLEMY ANTIRASISMU

Jiří, tiskněte ted zase nějaké jízdní řády, ju?
Quick 8.2.2006 11:09

Re: LOGICKE PROBLEMY ANTIRASISMU

Janečku, autor tvrdí, že různé kultury mají různé ideje a hodnoty a proto vznikají rozpory, lidé různých ras často mají stejné hodnoty a ideje, a proto zde logický rozpor nevzniká. To tvrdíte vy, že rasa produkuje různé hodnoty a různé typy myšlení, což z vás dělá rasistu. Lze si představit (a takové státy existují) – multirasový stát, ale nelze si představit multikulturní stát.  
VLK 8.2.2006 17:26

Re: LOGICKE PROBLEMY ANTIRASISMU

Pane Janecek, opet musim kroutit hlavou nad vasim prispevkem. I kdyz tentokrat s vami souhlasim, autor clanku to mirne prepiskl, napsal si prilis posunutou definici multikulturalismu a pak mu nutne vyslo, ze vysledek je nesmysl. A ono zatim multikulti celkem spokojene funguje na mnoha mistech na svete. (myslim ze to je jedna z veci, na ktere se velmi dobre shodnete i treba s panem Ulcem. Jen podle nej v te multikulti nesmi byt Arabove a podle vas zase Bushovci.)
Ale ten zpusob, kterym jste clanek prepracoval je stejne nevyvazeny, jako clanek sam. Mel jste se nebat trochu vice sahnout do toho dila a  nektere veci upravit tak, aby presneji sedely na odlisne vyznamy slova kultura a rasa. A vybrat tam jen to podstatne, at se to da precist.
Jiri Janecek USA 8.2.2006 18:54

Re: Re: LOGICKE PROBLEMY ANTIRASISMU

Pane Vlk, neberte to tak vazne, me to trvalo 5 minut ten clanek upravit, a bylo to zamerne ze v nekterych slovech to nema smysl.
Multicultiralism sjem mel spise vymenit slovem Integrace ...re 50-60 leta USA civil rights movement.
THANKS
Jiri Janecek USA 8.2.2006 0:59

multicultural society USA - a global World

USA, Canada, Great Britan - to jsou multicultural societies -
me to pripomina segregation clanek - WHITES ONLY - USA - z padesatych let
 
Tady se nadava na zabednene Muslimy
v Miami 70% domacnosti mluvi jinym jazykem nez English dale si dovoluji upravit tuto HLUBOKOU diskuzi jak by probihala v 50 letech - od zastancu rasismu
zalozak 8.2.2006 0:59

Ryze multikulturni spolecnost je predevsim striktne totalitni...v lepsim pripade muzeme hovorit o osvicene diktature

Toto je mimochodem jeden z podtextu ktery si mnoho pomylenych zastancu neuvedomuje na rozdil od architektu. Multikulturalismus, ve sve originalni podobe, je totiz realizace stareho vtipu ... kdyz se lidu politik nelibi , zmente lid...
 
Kultura je primarnim nositelem pravidel dle kterych se spolecnost ridi. Cim monolitejsi kultura tim mene psanych pravidel jest treba a tim vetsi podil na vychove a orientaci lidi maji tradice a rodina. V tom dobrem a bohuzel take v tom zlem.  Naproti tomu spolecnost kde kazdy jedinec (teoreticky) muze mit svoji vlastni kulturu prakticky potrebuje definovat naprosto vsechno.
 
Proto take, v dnesnich "multinarodni" a multikulturnich spolecnostech vznikaji normy i na veci ktere drive byly "samozrejme" v ramci uzsi a uzavrenejsi skupiny lidi. Prikladu jsou stovky od  predpisu na detska hriste, a definice tvar toalet a poctu toalet, prez definice prava kazdeho clena rodiny az po "extremy" jakym se muze zdat zakaz zvykani ci plivani. Tyto predpisy, v siroce multikulturni spolecnosti jsou totiz nutne. 
 
Idealni multikulturni spolecnost je striktne definovany totalitni rezim ktery v lepsim pripade muze mit formu "osvicene" diktatury.
 
 
 
šakal 8.2.2006 5:08

...MIMOŘÁDNÉ!

Tenhle postřeh chválím zvláště, pane (7:- )) "Naproti tomu spolecnost kde kazdy jedinec (teoreticky) muze mit svoji vlastni kulturu prakticky potrebuje definovat naprosto vsechno."
MF 8.2.2006 7:49

Re: Ryze multikulturni spolecnost je predevsim striktne totalitni...v lepsim pripade muzeme hovorit o osvicene diktature

Perfektní. Ale hrůza co nás ještě čeká.
rýpadlo 8.2.2006 12:20

nutná podmínka pro přežití multi-kulti

Pokud by společnost multi-kulti chtěla mít naději na přežití je zcela nutné striktně vyžadovat vzájemnou toleranci jendnotlivých "kulti". Naše multi to ale nedělá, protože islámská kulti by tooznačila za důkaz netolerance (!).  Politická korektnost v praxi. 
hkmaly 9.2.2006 8:04

Re: Ryze multikulturni spolecnost je predevsim striktne totalitni...v lepsim pripade muzeme hovorit o osvicene diktature

Mate spravny postreh ze multikulturalismus vyzaduje vetsi pocet zakonu. Normy na detska hriste a zakrivenost bananu ovsem nejsou priklady zakonu, ktere vyzaduje multikulturni spolecnost - jsou prikladem toho, co se stane kdyz profesionalni byrokrate s totalitnimi sklony dostanou prilis velkou moc. Spravna metoda vytvareni zakonu, ktere v multikulturalismu zastupuji kulturni pravidla, je vzit nepsana pravidla nejake kultury (pripadne vice KOMPATIBILNICH kultur) a sepsat je. Pokud vam misto toho vyjde pravidlo, ktere je prisnejsi nez sjednoceni pravidel vsech uvazovanych kultur, bude pricina jinde nez v multikulturalismu ... Mimochodem, normu na toalety jsem necetl, ale tipnul bych si ze ta je dobrym prikladem multikulturniho pravidla.
hkmaly 9.2.2006 8:05

Re: Re: Ryze multikulturni spolecnost je predevsim striktne totalitni...v lepsim pripade muzeme hovorit o osvicene diktature

Techncka: je tahle dskuse textplan, nebo texthtml ? Proc to sem nemuzou napsat ?
hkmaly 9.2.2006 8:08

Re: Re: Re: Ryze multikulturni spolecnost je predevsim striktne totalitni...v lepsim pripade muzeme hovorit o osvicene diktature

Hmmm ... ani text/plain, ani text/html. Neco jeste horsiho. A neni tu nahled a porad nevim jak se dela dalsi odstavec.