23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kultura coby pramen politiky

Stručné a výstižné bonmoty o principech politiky jsou většinou dost staré. Většinu pravidel, kterými se politika řídí, objevily už generace před námi, protože lidská povaha se napříč plynoucími věky zas tak moc nemění. V 21. století jich vzniká jen málo. Ale když už vzniknou, jsou důležité a vyplatí se nad nimi meditovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 5.5.2020 19:03

Pro pana Halštu o pojmu "veřejná služba":Veřejná služba je služba ve veřejném zájmu, kterou poskytuje nebo objednává a financuje či spolufinancuje složka veřejné správy, tedy stát nebo územně-samosprávný celek (v Česku kraj nebo obec). Jejím specifickým znakem je, že pokud by nebyla finančně podporována veřejnými subjekty, nebyla by poskytována na trhu vůbec nebo by byla poskytována v nižší kvalitě či rozsahu.

Už to víte, jaký je rozdíl mezi ČT a privátnimi?

V. Halašta 5.5.2020 19:11

No a?

A jen tak mimochodem, pane Zigo, nikde nediskutuji o pojmu "veřejná služba". Řeč byla o slovu "veřejný", což může být i veřejný dům. A v diskuzi používám pojem "veřejnoprávní", což je synonym pojmu "veřejné služby".

A i v dalším se zcela míjíte s podstatou článku a naší diskuze.

P. Aron 5.5.2020 15:27

Přitom i u nás přituhuje. Policie by chtěla například stíhat poslankyni Karlu Maříkovou za to, že přirovnala jisté migranty k invazivním druhům. Hamáček už zřizuje speciální útvar pro stíhání šíření nenávisti na internetu :-( A šíření nenávisti jak dnes víme může být jakákoliv kritika kohokoliv a čehokoliv.

V. Petr 5.5.2020 17:44

Za první republiky bylo NEMYSLITELNÉ, aby byl poslanec stíhán za verbální trestné činy, viz soudruh Gottwald.

M. Miky 5.5.2020 11:41

Ten příměr s hřištěm a velkým vápnem je naprosto přesný. Jenom bych jako aktivní hráč upřesnil: Uhrát remízu lze jen v případě, že zápas trvá jen 90 minut + nastavení, což zde ovšem neplatí.

V. Halašta 5.5.2020 11:27

Tak. Pokud slyším neustále nářky na zaujatost zprvodajství ČT měli ti kritici stejně kriticky zhodnotit i soukromé stanice NOVA a Prima, které mají koneckonců dvojnásobnou sledovanost zpráv.

P. Brich 5.5.2020 13:29

Jak už jsem napsal, Nova a Prima v mezích zákona si za své peníze mohou dělat, co chtějí. Vysílají do veřejného prostoru, ale jako veřejné se na rozdíl od ČT neoznačují. Na svou propagandu, na rozdíl od ČT, od Vás nevymáhají peníze.

V. Halašta 5.5.2020 14:41

Pane Brichu, strhněte tu požární zeď!

Co znamená, že se neoznačují jako veřejné? Chodí tam jen zvaní nebo co? Ne. Neznamená to nic. Jsou veřejné stejně jako ta veřejnoprávní ČT a stejně tak vytvářejí kulturní background i přímo politické preference.

Nota bene jim to skutečně už ukládá ákon, konkrétně § 31, odst. 2 a 3 zákona č. 231/2001.

V. Církva 5.5.2020 15:17

Jasně o tom článek je. Ani soukromý sektor nežije ve vzduchoprázdnu a nemůže třeba vraždit lidi, protože je to nezákonné. V případě veřejnoprávní televize jsme ale nuceni to platit, takže tam by logicky měla být vyváženost důslednější.

V. Halašta 5.5.2020 16:50

Důslednější vyváženost zajišťuje (nebo by měla zajišťovat) rada pro ČT, která nahrazuje činnosti majitele.

P. Brich 5.5.2020 15:55

Máte pravdu, pane Halašto, zákon v tom nečiní rozdíl. Ale nenašel jsem v tom zákoně nic o tom, jak vyváženě mají diváci sledovat vysílání zpravodajství. Kouzelnictví propagandistů spočívá v době předkládaných zpráv a informací, která se dělí na hlavní a vedlejší vysílací časy, kdy hlavní časy jsou využívané pro informace, které chci do diváků dostat a vedlejší pro vyhovění zákonu o vyváženosti, přičemž se používají ještě vhodná kritéria, jako např. různé cinknuté výzkumy.

Zajímalo by mě, pane Halašto: označení např. pravicový extremista, xenofob, apod. je hodnotící komentář nebo informace zpravodajského charakteru?

Mj. poslední věta o vymáhání peněz ČT platí. Když jste takový znalec zákona, pane Halašto, v jakém paragrafu je povinnost občanů platit ČT?

Děkuji za vysvětlení.

P. Victorin 5.5.2020 16:18

Pane Brichu! Neodkládejte návštěvu lékaře! Pomůže vám. Uvidíte!

P. Brich 5.5.2020 18:56

S kterým máte nejlepší zkušenosti, vachmajstře putimské četnické stanice?

Už jste dostal medaili za odhalení Švejka a Pružinského?

V. Halašta 5.5.2020 16:41

Já se nikde neoznačuji za znalce zákonů ale existuje gůgl. Věta o financování neplatí až tak docela. Dalo by se možná i říct, že financování ČT je - na rozdíl od soukromých stanic - transparentní. Soukromé stanice totiž platí každý při zakoupení inzerovaných produktů. Nebo je někdo dotuje, zřejmě právě pro manipulaci divákem.

Triky propagandistů samozřejmě nijak nezpochybňuji ale (v souznění s vyzněním článku) říkám, že mohou být a mají být terčem naší kritiky stejně u soukromých i věřejnoprávních kanálů.

P. Aron 5.5.2020 10:48

Zase skvělý článek Mariana Kechlibara. Přiznám se, že mě hrozně vytáčí, když pravicový volič řekne, že FB může mazat a cenzurovat jak chce, protože je soukromá firma. Jejich libertariánství je zcela mimo. To by také soukromá firma mohla své zaměstnance podle nich asi trestat za prohřešky bičováním ?

R. Gramblička 5.5.2020 12:52

to tvrzení by mělo opodstatnění pouze v libertariánské společnosti, nikoli v našem korporátním socíku.

P. Brich 5.5.2020 13:22

Za své peníze si doma soukromá firma může dělat, co chce. Nesmí omezovat svobodu jiného.

Pokud se deklaruje jako veřejná společnost a cenzuruje na svých stránkách, není to veřejná společnost, ale soukromý propagandista. A lze ji takto veřejně označovat. Nelze jí to ale zakázat. Jediné (a i může být účinné) - ignorovat.

Bičování zaměstnanců je jiná váhová kategorie.

P. Aron 5.5.2020 15:36

To bičování byla pochopitelně nadsázka. Ale je to stejný princip. Zákony platí stejné pro veřejnoprávní média stejně jako pro ta soukromá. O takové maličkosti, že FB o který jde hlavně nedodržuje ani vlastní pravidla, protože blokuje nikoliv za neslušnosti či vulgaritu nebo skutečné šíření nenávisti ale za pouhou kritiku podle toho jak se cemzorovi zlíbí. Ale pozor na dvě věci, které se směšují. Právně je FB soukromá společnost ale působí ve veřejném prostoru. A princip činnosti : FB nezveřejňuje něčí články či příspěvky jako noviny ať už tištěné či eletronické. Jsou pouze platforma pro uživatele. Takže oni z principu nemluví do toho co si kdo zveřejní ale cenzurují. A to je v rozporu se zákonem.

P. Victorin 5.5.2020 16:19

Pane Brichu! Neodkládejte návštěvu lékaře! Pomůže vám. Uvidíte!

P. Brich 5.5.2020 19:01

S kterým máte nejlepší zkušenosti, vachmajstře z putimské četnické stanice?

Už jste dostal medaili za odhalení Švejka a Pružinského?

P. Staronový 5.5.2020 14:19

Věci, které nejsou proti ZÁKONŮM soukromá firma dělat smí.

Horší je, že maže pod nátlakem státních orgánů.

V. Petr 5.5.2020 17:43

ANO!

ALE soukromá firma nesmí pronásledovat své zaměatnance za to, že někde něco tvrdí ve svém volném čase!

J. Jurax 5.5.2020 21:32

Nesmí. Ale stává se to.

P. Kubáč 5.5.2020 10:13

Hezký článek. Pravicová sféra bohužel přitahuje lidi s autistickou mentalitou, kteří vzdychají po liberálním klimatu Ameriky 18. století, ale současný oligopol státní správa + korporace je nechává zcela klidnými ( dokud stát nezvedne daně o 0,001-nic )

P. Aron 5.5.2020 10:46

Přesně tak !

P. Staronový 5.5.2020 14:21

Pak tedy nevím, co máte na mysli pod tím označením "pravicová sféra". Leda snad ty lidi, kteří se za pravičáky nebo liberály vydávají.

V. Klepetko 5.5.2020 10:06

Pokud vím, tak existuje dokonce judikát našeho Ústavního soudu, podle kterého platí ústavní princip svobody slova i pro soukromá média. Takže si myslím, že by test proporcionality pro cenzory sociálních sítí u Ústavního soudu nedopadl dobře. Možná by tomu ale měl předcházet nějaký verdikt Nejvyššího soudu USA proti cenzuře na Facebooku, přeci jenom by to mělo větší praktický dopad! Proto je tak důležité, aby Trump stihl jmenovat ještě pár soudců!

A pan Kechlibar má pravdu, politika má kořeny v kultuře. O tom se ale ve zkratce v diskuzi napsat nedá! :-)

P. Zinga 5.5.2020 9:45

Stupně svobody: svoboda názoru-svoboda zveřejnění a šíření názoru a nakonec-ale nejdůležitější-svoboda poté...

Ne, zatím basa není až tak aktuální, většinou to končí omezením možností šíření názoru.

P. Brich 5.5.2020 13:09

Chce-li sníst šišku salámu, nesmíte se zahltit velkými sousty.

I. Polák 5.5.2020 9:20

Pokud jde o různé "vůdce" vyšel velmi pěkný článek včera na Oslu:

http://www.osel.cz/11159-jaci-vudci-jsou-sto-znicit-spolecnost.html