7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Komu dnes vadí maršál Koněv?

Proč socha maršála Koněva nevadila třicet let a dnes najednou vadí? Co se změnilo v postkomunismu? Zažili jsme už některé nesouhlasné projevy se sovětskými památníky, ale vždy to bylo jaksi kultivované a logické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tachovsky 3.9.2019 9:21

Re: Vzhledem k tomu

Uz 30 let nam nikdo neporucnikuje, ale socha vadi az ted. Pisete nesmysly.

M. Prokop 3.9.2019 9:21

A ta (místy dost oblíbená) myšlenka,

jak jsou Rusové největší obětí komunismu, je mylná. Komunistická myšlenka je sice původně německožidovská, ale v Rusku byla rozvinuta velmi tvůrčím způsobem, dokonale odpovídajícím tamní mentalitě. Imperialismus, paranoia, mesiášství pro ni byla dokonale plodná půda.

J. Lepka 3.9.2019 9:21

Již první věta stačí, k poznání, jak přesný je pohled

p.Podrackého na problém. Jednak je to 39 let a jednak vadilo. Jestliže posledních 30 let byla vcelku tolerována, neznamená to, že tomu tak bude i nadále, tuplem ve světle ruských lží a pokusů o falšování dějin. Takže s nihilismem to asi moc nesouvisí, zvlášť jak asi jsou nihilistické zkušenosti našeho národa s ruskou okupací versus s muslimskou.

J. Tachovsky 3.9.2019 9:20

Re: Nad nacistickým Německem

Jasne, ze nezvitezil jen SSSR, ale nesl tihu valky tak z 80%. Americani vstoupili do valky az kdyz bylo jasne jak to dopadne. Bez nich by Rusove stejne zvitezili, ale pozdeji.

M. Prokop 3.9.2019 9:15

Nad nacistickým Německem

nezvítězil pouze Sovětský svaz (který ho dokonce dlouho podporoval, dokud to Němci sami neuťali), ale celá protiněmecká koalice. Výkon GB, která bojovala od začátku do konce, je podstatně obdivuhodnější, stejně tak Kanady, která, ač sama v bezpečí, vyslala své občany do boje, případně Polska, bojujícího také od začátku (a úlohu SSSR, napadnuvšího Polsko ve spolupráci s Německem doufám netřeba připomínat) a s největšími ztrátami přepočítanými na počet obyvatel.

Socha není "o něčem", socha je něco, v tomhle případě, vzhledem k době vzniku nejspíš symbol podřízenosti Sovětskému svazu. I tak bych ji neodstraňoval, lze uvažovat o vhodném umístění, aby neprovokovala extrémisty obou zúčastněných světonázorů.

Není nihilistou ten, kdo vyznává jiné hodnoty, než pan Podracký.

K. Janyška 3.9.2019 9:07

Mně !!!

Vadí mi všichni socialističtí zločinci světa všech možných barev... Dzp.

M. Varadinková 3.9.2019 8:57

Re:

Taková svoboda byla i za komoušů. Na vlastní chatě či zahrádce. Mezi svými. Veřejně ne. To je jakobyste řekl Židovi, kterému hitlerovští náckove rozmlátili obchod na hlavní třídě, že přece někde v zapadlé vísce si ten obchod může otevřít, pakliže ho tam lidé strpí.

J. Vintr 3.9.2019 8:50

Vzhledem k tomu

že ten pomník byl postaven až v osmdesátých letech, nejde ani omylem o nějaký projev vděčnosti za "osvobození", ale o projev vlezdoprdelismu tehdejšího bolševického režimu vůči našim poručníkům v Moskvě. Jestli někdo touží tento pomník zachovat, asi mu poručníkování Moskvy nevadilo a nevadí.

J. Sedlář 3.9.2019 8:40

Re: Zajímavý úhel pohledu

O tom copatém "zázraku" se v článku nepíše, nespletl jste si diskuzi?

J. Anděl 3.9.2019 8:12

Ano, taky. Souhlasím.

S ohledem na politiku Facebooku při rušení účtu je takový blok potenciálním požehnáním. Když jsem si rušil před lety účet já, platilo pravidlo, že link na zrušení si člověk musel vyguglit, v nabídce FB nebyl k nalezení, a po vyplnění formuláře vydržet 2 týdny se tam nepřihlásit, jinak byl proces rušení účtu přerušen.

Tak nějak se pěstují závisláci.

Svoboda je mimo FB, nehledě na to, jak tam fungují admini.

A, obávám se trochu, že i mimo diskuzi NP.

M. Varadinková 3.9.2019 7:58

Re:

A v jiných bublinách se organizují svazácké úderky, které ničí svobodu slova a postarají se třeba o toto:

...Napsal jsem tohle: „Voerde! Frankfurt! Stuttgart! Co bude dál, Angelo?“ Přidal jsem zadumaného emotikona a ilustroval to fotografií Angeliných do tradičního kosočtverce sepjatých zakrvácených rukou. Vyfasoval jsem za to 30denní blok.

Ve Voerde strčil migrant ženu pod vlak, žena zemřela. Ve Frankfurtu migrant shodil pod vlak matku s chlapcem, chlapec je mrtvý, jeho maminka nadosmrti zmrzačená. Ve Stuttgartu ubodal migrant mačetou za bílého dne a před zraky veřejnosti jiného muže. To vše během pár dní. Odpovědnost za tohle řádění nesou unijní politici na čele s Angelou Merkelovou, protože právě oni a nikdo jiný spustili lavinu nekontrolované ilegální masové migrace. Prostě příčina a následek. Aby si jedni mohli hrát na humanistické dobrodince, druzí lidé umírají. V tomto smyslu má Merkelová na rukou nikoli kapky, nýbrž hektolitry krve. Pouze v totalitních režimech se pravda nesmí říkat...

... Minule mne Facebook na 30 dní pro změnu zablokoval, když jsem se jednoho hňupa, který o mně psal nesmysly, otázal, zdali je idiot. Ano, 30 dní natvrdo za otázku: „Jste idiot?“ To vše v lehce emocionální diskusi, kde mi druzí nadávali do hovad, blbců a idiotů. Ty samozřejmě nikdo nezablokoval. Facebookoví cenzoři pracují selektivně. Jsou to zločinci. Destruují svobodu i demokracii.... https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Petr-Stepanek-v-razi-Blbecek-Minar-obleka-se-jako-Goebbles-Osmasedesatnici-Jedna-parta-bolseviku-vydrbala-s-druhou-A-Mouckova-594541

J. Anděl 3.9.2019 7:39

Tak to jsem rád, že přízrak hodnocení nihilistické generace neexistuje, děkuji za uklidnění.

A jinak - ano i ne. Bubliny jsou horší jen relativně. Do řady bublin totiž svazáci neproniknou.

P. Lenc 3.9.2019 7:37

Re:

Jo soudruhu Priknere, hlavně ta ODS...

M. Varadinková 3.9.2019 7:13

Re: Soud na základě generace

Bojujete proti přízraku, který jste si sám vytvořil. O žádné "jednotnosti" té či oné generace není v článku řeč. Jisté je, že mladá generace je silně manipulována (médii, školou a tam působícími neziskovkami, jakož i žitím v uzavřených do sebe zahleděných bublinách sociálních sítí). Jisté je, že ne všichni podléhají té manipulaci stejně, že někteří se z ní dokáží vymanit dříve, jiní později a někteří nikdy. To všechno samozřejmě ví starší generace (opět nikoliv unisono, ale většinou), protože ta podobné masírování ve svém mládí také zažila od komunistů, jen s opačným znaménkem. A také se z toho dokázala vymanit (ne všichni, ale většina). Problém je v tom, že dnes jsou podmínky pro možnost vymanit se horší, než byly tehdy. Technické prostředky tu možnost paradoxně zhoršují, protože vytvářejí předpoklady pro vznik uzavřených názorových bublin, jejichž příslušníci se navzájem utvrzují ve svých bludech. Navíc jsme v ranné fázi nastupující nové totality, tedy dnešní "mladí svazáci" jsou svojí "vírou v dobrou věc" a svým "bojovým zapalem" podobní víc těm zapáleným svazákům z 50. let, tedy těm nadšeným budovatelům komunismu, než těm už dávno skeptickým svazákům, kteří organizovali protikomunistickou demonstraci v listopadu 89.

J. Anděl 3.9.2019 6:14

Soud na základě generace

Tohle se mi nějak nezdá. Spojovat celou generaci (starší, co zažila komunismus, jak uvádí autor) s postojem odporu ke komunismu bez odporu k historickému Rusku. Už dvacet let čtu na NP různé hlášky o "Rusácích" a opravdu se mi nezdá, že by starší generace, co zažila komunismus, byla v postojích k historickému Rusku jednotná. Argument, stavící na vlastnostech generací, mi tak kulhá na obě nohy už v tomto směru.

Proto se mi nezdá ani druhá část, ta o nihilistické mládeži. Z článku na mě dýchá dojem, že autor buď s žádnými takovými mladými nemluví, nebo měl při této komunikaci obzvlášť stěstí/smůlu na reprezentanty jednoho názoru. Samozřejmě, že jejich postoj bude kvalitativně jiný (můj postoj k Německu byl kvalitativně jiný, než postoj mého dědy), to ovšem automaticky neznamená, že bych byl zcela mimo realitu, nebo přesněji, že bych nemohl v životě tu realitu poznat časem. Je elementární vlastností života, že vyrůstají generace, které teprve získávají své zkušenosti, které jsou jiné, než zkušenosti předků.

Virtuální realita tabletů se v podstatě neliší od virtuální reality socialistické realitě. V podstatě své virtuality. Reálný život je vždycky někde trochu jinde a je konečnou výzvou pro každého dospívajícího tento rozdíl pochopit. A tak, jako není jednotný názor starší generace (jak píšu v úvodu), není jednotný ani názor té mladší. Nejsou všichni multikulturními progresivisty.

Události druhé světové války, role Ruska v této válce a hlavně následující události po válce prostě jsou diskutabilní a kontroverzní, stejně tak postava pana Koněva.

Skutečný nepřítel je ten, který na mě útočí. Jistě, mladý člověk se potřebuje párkrát spálit, než pochopí, považuji však za přehnané podceňování (nabízí se, že typicky stařecké) mladé generace, že se nedokáže zorientovat. Źivot si už poradil i ve složitějších situacích. Apokalyptické závěry jsou varianta, nikoliv však jediná.

S. Prosek 3.9.2019 6:00

Re: Zajímavý úhel pohledu

Asperger syndrome (AS), is a developmental disorder by

significant difficulties in social interaction and nonverbal communication,

along with restricted and repetitive patterns of behavior and interests...

P. Manda 3.9.2019 5:28

Re:

jdi do toalety, rudý noku !

J. Prikner 3.9.2019 5:12

Top,KDU,stan a ODS (hlavně ti idioti v senátu) se stále více dopouštějí zkreslování historie. Jejich mluvčí v ČT občas lžou tak, že i Rudé právo by se červenalo. Výuka dějin se stále více řídí instrukcemi BIS a neziskovek. Tupouni jako Kolář to dotvrzují.

A. Trick 3.9.2019 4:59

Re: Zajímavý úhel pohledu

Polemizujte.

J. Krásenský 3.9.2019 3:30

Děkuji

vidím to podobně.

K. Pavlik 3.9.2019 2:15

Zakladni problem

Ze se na to Cesko nevykasle. No holt tam bude Konev, kedy voliciv problemov nebolo - jak rikal major Terasky blahe pameti

Osobne si myslim ze socha Radeckeho a Mariansky sloup by mely byt postaveny. Jak rikam keby volaciv problemov neboylo.

B. Baron 3.9.2019 1:18

1*

M. Rozbořil 3.9.2019 0:16

Zajímavý úhel pohledu

I když o některých příkladech nicotností a hodnot "dalo by se s úspěchem polemizovat".