10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když se zahalují a bourají sochy

Sochy jsou symboly. Sochy, které stojí desítky let, jsou odkazem naší historie. Socha Ivana Koněva není oslavou konkrétní osoby, je především oslavou vítězů 2. světové války a osvobození Československa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Salajka 5.9.2019 12:18

Re: Pomníků

Podle mapy.cz je ambasáda pěšky 384 m, což není podstatné. Pavilon přestavěli na ruskou pravoslavnou modlitebnu. Ruský kapitál je ale i za rezidencí Císařský mlýn hluboko ve Stromovce.

E. Derat 5.9.2019 13:01

Re: Pomníků

No, protože z původní modlitebny dostali výpověd od SVJ, které bytový dům zprivatizovalo. Ruský kapitál je všude možně, já jsem bydlel Ve struhách, tedy na straně ke Stromovce, hned vedle nynějšího kanadského velvyslanectví. takže jsem ve Stromovce prožil dětsví a mládí (do svých 22 let). V ul. Papírenská byly ruiny bytových domů, tam jsme jako kluci řádili, i přes kopec na Bubenečské nádraží. Ta nynější rezidnce vypadá slušně, původní mlýn, tedy to co z něj zbylo byl zachován a zrekonstruován, mlýn to byl proto, že tam původně vedlo vodní koryto k malé říčce, slepé rameno Vltavy. To bylo v této části zasypáno, ale mlýn zůstal. Dnešní reálie už tak dobře neznám, ale tak 2x do roka se tam vrácíme s manželkou, začínáme v hospodě U Slamníku a poté Stromovka, až k Fučíkarně. Těším se na obnovenou Šlechtovu restauraci příští rok, chodil jsem tam s rodiči, v altánu hrála muzika, bylo to tam fajn.

J. Krynický 5.9.2019 18:03

Re: Pomníků

Proč by se proboha měl nacházet nějaký španělák?

Kdyby se Španělsku tehdy komunisté vyhráli, tak by tam proběhly takové čistky a hospodářství by šlo tak do pr.., že byl proti tomu Franco zlatý.

T. Kočí 5.9.2019 10:08

Re: Pomníků

Až na toho Dubčeka....

J. Karlík 5.9.2019 8:31

???

Socha Ivana Koněva je sochou Ivana Koněva. Je oslavou především I.K. Není oslavou vítězů WW2. Tou by bylo sousoší spojenců. Přáli si povstalci ve Varšavě pomoc před Varšavou zaparkované Rudé armády? Asi ne, proto jim také nepomohla. A stále se zapomíná, že druhá světová byla zahájena útokem na Polsko nejen Hitlerem, ale z východu i Stalinem. Takže Trojbarevné spíše ne. Škoda.

E. Derat 5.9.2019 8:44

Re: ???

O Varšavském povstání toho bylo dost nyní napsáno. A také to, že si zásah Rudé armády povstalci opravdu nepřáli, a také o něj nepožádali.

F. Navrátil 5.9.2019 10:13

Re: ???

Sovětská armáda nebyla před Varšavou zaparkována. Měla za sebou 600 kilometrovou ofenzívu v operaci Bagration a k Varšavě dorazila naprosto zdecimovaná, bez tanků, bez střeliva, potravin a s týlem bez fungujících komunikací. Útok na Varšavu byl za této situace nemyslitelný. O podobné situaci se poučila, když v záchvatu euforie po bitvě u Stalingradu obsadila Charkov, aby zde utrpěla po protiútoku tankové armády waffen SS těžkou porážku. Ostatně spojenci na západní frontě už koncem srpna 1944 pronikli téměř k německým hranicím, ale na tři měsíce se zastavili a po prosincové protiofenzívě Německa zahájil až březnu generální ofenzívu. Důvodem byla logistika. Zásobovací kalamita, kdy poničené přístavy, železnice a silnice nezvládly zásobování.

J. Vrzal 5.9.2019 8:22

Dobovy kontext

Konevovy sochy ovsem neni o druhe svetove valce a vdecnosti za rozhodujici podil na osvbozeni ceskych zemi.

Socha byla odhalena v dobe normalizace.

Druha vec je, jaky duvod se v posldenich letech objevil se tou sochou vubec zabyvat. Kdyz nejakych 25 let od roku 1989 tam stala nepovsimnuta.

M. Prokop 5.9.2019 8:26

Re: Dobovy kontext

Někdo tam chce postavit garáže. Fakt je, že ty garáže by byly užitečnější.

E. Derat 5.9.2019 8:30

Re: Dobovy kontext

No, já jsem poblíž do roku 82 bydlel, to je totální nesmysl, ten pomník přilehá k parku, a ten by musel být zrušen, místo pomníku by mohly vejít tak tři-čtyři garáže pro radní Prahy 6, ale od radnice je to dost daleko.

P. Manda 5.9.2019 9:57

Re: Dobovy kontext

podzemní garáže

D. Rajninec 5.9.2019 8:00

Klaus je iba klaus !

Prečo nezačal o tomto národnom športe boričov sôch od roku 1918 ?

Lebo potom by sme mohli na našich námestia Marianský stĺp , Mariu Tereziu na korunovačnom pahorku v Bratislave , nespočet Masarykových a Štefánikových sôch , pár stoviek Gottwaldov, leninov, Stalinov , pár Beriou a Dzeržinských v kasárach ŠTB .

Stovky ton mramoru , bronzu sa vyhodilo do luftu , roztavilo ale Klasa bolia zuby pre vraha stoviek budapeštianských občanov na ktoré pustil svorky ruských mierových tankov aby rozstrielali jednu celú ulicu . Videl som tú ulicu na vlastné oči , šokovaní maďari ju neboli schopní opraviť ani 10 rokov po 1956.

Pán Klaus , lásku rusov ku svojim satelitom by ste videl / váš taťka/ keby sa zo zbraňou v ruke v Prahe niekto postavil proti internacionálnym pomocníkom . Vaclavák by bol na rešeto! A sv.Vaclavovi by ustrelili hlavu !

K. Salajka 5.9.2019 8:45

Re: Klaus je iba klaus !

Naprostý souhlas. Jestli v Praze byla normalizovaná čtvrť byly to Dejvice. Koněva si může sázet ambasáda u sebe vedle Stalinů a jiných trpaslíků.

M. Moravcová 5.9.2019 11:59

Re: Klaus je iba klaus !

Klaus je iba Klaus. Myslím že Slováci mají se svou historií v období II. světové války problémy až, až. Tak si řešte svoje.

R. Mayer 5.9.2019 12:59

Re: Klaus je iba klaus !

Copak Vám vadí ausgerechnet na Marii Terezii? Že jí uherští šlechtici přísahali věrnost a podporu? To byste snad jako jejich potomek (soudím podle jazyka, který používáte) mohl dodržovat.

J. Svoboda 5.9.2019 7:44

O Pattonovi sepsal každou špatnost,

o Maďarsku 56 ani slovo :o)

Pěkný den.

J. Sova 5.9.2019 7:47

Re: O Pattonovi sepsal každou špatnost,

Každou ne, jeho antisemitismus vynechal.

J. Krynický 5.9.2019 18:09

Re: O Pattonovi sepsal každou špatnost,

Opravdu je nutné zopakovat to, co už napsala spousta lidí před ním?

D. Stirský 5.9.2019 6:54

A jde rovněž o reakci dnešního Ruska. Zdá se mi, že stále žijí v domnění, že Česko je ruskou gubernií a že stačí jeden telefon jako kdysi.

D. Stirský 5.9.2019 6:42

Vk jaksi zapomněl uvést ze socha byla vztyčena až 35 let o válce. S to už byl onen vděk za osvobození hodně podkopán okupací srpnovou. Lépe než tímto rádoby objektivním cláneckem svoji porokremelskou orientaci vyjádřit nemohl. Proc tedy tehdy nebyl odhalen neutrální pomnik rudoarmějcům?

P. Hlosta 5.9.2019 7:20

Re:

Pochopitelně se nedá od vám podobných očekávat kladné hodnocení toho článku V.Klause. Tak jen otázka na vás: vzpomenete si jaký vy jste byl hrdina za socíku? Že tak najednou bojujete proti soše...

D. Stirský 5.9.2019 7:33

Proti soše nebojuji, nikdy bych ji nepoškodil. Jen si myslím, že mladý opět píše, to co plebs chce slyšet.

E. Derat 5.9.2019 8:20

Re:

No, a starosta Prahy 6 dělá to co chce plebs vidět.

V. Mokrý 5.9.2019 6:38

Pan starosta Prahy6, by se měl starat o důležitější

věci ve svém teritoriu a nepředvádět se/nezviditelňovat se tanečky kolem sochy ( i když je zrovna Koněvova ).

K. Novák 5.9.2019 6:05

Praha nebyla osvobozena Sovětskou (Rudou) armádou.

Praha nebyla přímo osvobozena nikým. V Praze se přestalo bojovat prostě proto, že skončila válka. Sovětské tanky přijeli do Prahy až po válce. Toto ovšem neplatí pro Brno, Ostravu ap. Praha byla osvobozena nepřímo protihitlerovskou koalicí, která donutila "Třetí říši" kapitulovat a jejíž součástí byl tehdejší SSSR, USA, Velká Britanie, Francie, Polsko a také Československo. Pražáci ovšem údajně svým povstáním konec války o pár dní uspíšili. Kdyby nepovstali, Dönitz by možná poslal Jodla do Remeše o něco později. Padlí sovětští vojáci mne až tak nedojímají. Sověti měli mnoho obětí, jak mezi vojáky, tak mezi civilisty. Bylo jich ovšem hodně díky přístupu sovětské věrchušky k lidem, ve kterém se ještě odrážely staré carské manýry a neschopnost sovětského velení. Dnes se o tom lze dočíst i v knihách ruských autorů. jestli budeme uctívat Koněva je naše věc. Jeho socha byla vztyčena až 35 let po válce spíš jako propagandistický akt tehdejší KSČ. Může být ponechána, ale může být i odstraněna tak jako mnoho podobných propagandistických "pomníků", třeba na Ústředním hřbitově v Brně nebo tank u Jihlavy. Nazývat ho krvavým vrahem je ovšem nepatřičné. Byl to prostě sovětský velitel.

D. Stirský 5.9.2019 7:09

Tak je to

A. Alda 5.9.2019 10:03

Není.

Pražané se prostě dohodli s maršálem Schörnerem, že umožní jeho vojskům odchod.

E. Derat 5.9.2019 8:41

Re: Praha nebyla osvobozena Sovětskou (Rudou) armádou.

Pomník byl vztyčen 35 let po válce, to je pravda. A my nyní 30 let po revoluci ho budeme odstraňovat. Zvláštní, nedaleký Lenin byl odstraněn hned po roce 89. A i jiné relikty, jako Šverma, Fučík atd. Odstraňování pomníku bývá většinou právě tou revoluční záležitostí, i lůza která strhla Mariánský sloup tak učinila, a pomník Radeckého atd. byl odstraněn v té době, naštěstí nebyl zníčen.No, možná někdo vidí vzor u těch černochů, co dnes odsraňují a demolují pomníky jižanských generálů v USA.

J. Krynický 5.9.2019 18:12

Re: Praha nebyla osvobozena Sovětskou (Rudou) armádou.

Myslím, že pod těmi hadry přes ksicht magorů ničících sochy v USA jsou obvykle sejrovaté uhrovaté ksichty antifáků.

J. Anděl 5.9.2019 6:00

Emancipace?

Rád bych uvedl jeden trochu jiný aspekt sochy pana Koněva. Ano, sochy jsou v nějakém smyslu pojítkem s historií. Ovšem - i s ohledem na filosofii Trikolóry, alespoň mám takový dojem - pojítkem s částí, na kterou český národ nemá proč být zvlášť hrdý (ne že by se měl naopak stydět, to prosím nepíšu!).

Je symbolem vděku. Nikoliv hrdosti. A že ten vděk - historicky - skřípe? Není se podle mě čemu divit. Co když i toto je projevem oné někým vytoužené emancipace národa?