10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když se zahalují a bourají sochy

Sochy jsou symboly. Sochy, které stojí desítky let, jsou odkazem naší historie. Socha Ivana Koněva není oslavou konkrétní osoby, je především oslavou vítězů 2. světové války a osvobození Československa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Kočí 5.9.2019 10:16

Trikokota Klaus

se opravdu rozkročil. Brzy bude favoritem i pro komouše.

P. Janoušek 5.9.2019 9:59

Jest to složité...

...také bych raději sochu rudoarmějce. Historii sochy jsem neznal a děkuji diskutujícím za objasnění. Že ruští generálové byli často arcilotři se ví. Ale na druhou stranu, když nevadila 30 let proč najednou teď?

M. Valenta 5.9.2019 10:18

Re: Jest to složité...

Vadila vždycky, bydlel jsem roky v Terronské.

V. Student 5.9.2019 9:58

Je to o povahách. A prioritách.

Nikdo není černý nebo bílý. Každý má na svém kontě dobré i špatné. Záleží, co si (u těch druhých) vybereme. A nějak nám začíná převažovat jako hlavní argument to špatné. Lidově řečeno: jeden blbý skutek převáží nad deseti dobrými.

Proč to tak je, toť otázka. Ale projevy jsou někdy až tragikomické - rozmazávání dávno vzniklého a dávno zaniklého problému, který je v jiných situacích a u jiných lidí naprosto podružný. Hlavně u lidí, kteří nám vadí, to používáme rádi. A důsledky jsou hloupé, viz ničení soch generálů z války Severu proti Jihu v USA, nebo velitele vojsk armády, která nás osvobodila v roce, kdy většina z nás ani nežila. Je to prostě historie.

Já vím, že tu byl i v osmašedesátém, ale proč tu sochu likvidovat teď, třicet let po převratu?! Až teď jsme si to uvědomili? Já to vím celou dobu, a socha mi nevadí.

J. Krynický 5.9.2019 17:57

Re: Je to o povahách. A prioritách.

A to ještě nevíte, že Koněv ve školce bez předchozího dovolení dal pusu spolužačce!

F. Navrátil 5.9.2019 9:55

Komu Koněv překáží? Developerům!

Nejde o politiku, ani o sochu Koněva nebo spor o to, kdo osvobodil Prahu. Jde o výstavbu mamutích podzemních garáží, kde byly patrně už rozdány úplatky. Socha překáží. Kdyby stála o sto metrů dále, neštěkl by po ní ani pes, ani starosta Kolář. Kdyby starosta uvažoval racionálně, pak si nechá odhlasovat přesun sochy z důvodu výstavby a nechá ji odvézt do lapidária, kde může odpočívat navěky. Ovšem starosta Kolář to chce mít s muzikou, proto inicioval tento nechutný kulturkampf.

A. Alda 5.9.2019 9:55

Možná by si tam Pražáci

chtěli místo sochy maršála Koněva postavit sochu maršála Schörnera.

M. Moravcová 5.9.2019 12:02

Re: Možná by si tam Pražáci

Ne sochu, ale parkoviště. Jako vždycky jde především o prachy.

V. Liptovský 5.9.2019 9:46

Stavanie aj búranie sôch...

...vykazuje všetky znaky tzv. "riťolezectva"... Ktosi chce verejne navonok demonštrovať svoj názor... Zvyčajne ide o názor politický a v súčasnosti prevládajúci (to neznamená počtom jeho nositeľov, ale mocenský). No, pravdou však je, že postavením alebo zbúraním sochy sa podstata nemení - naopak, ešte viac to posilní nositeľov iného názoru. Takže - buď sochy nestavať, alebo nebúrať...

D. Stirský 5.9.2019 9:38

Ještě jednou: Já nevěděl, že socha je až

z let 70. - 80. Což je zásadní fakt Klusem (zřejmě účelově) nezmíněný. Doporučuji mu a jiným poslechnout si na CR četbu z knížky "Muž, který stál v cestě." Je o Krieglovi. Byť nejde o literaturu faktu a s některými autorovými vývody lze polemizovat, vzpomínám si na scénu, kdy Kriegl - nevím již kdy a komu - vysvětluje, jak strašlivou ránu vztahům československo-ruským (sovětským) způsobil Sovětský Svaz svojí invazí v r. 1968. A o to jde! Socha není z r. 1946, ale z doby daleko pozdější. Z doby, kdy byl vděk za osvobození velké části republiky Rudou armádou hodně oslaben a pokálen srpnovou okupací. Socha maršála je symbolem, to ano. Leč jde o symbol naší tehdejší servility vůči Kremlu. Putin a spol. stále nechtějí přijmout fakt, že Česko již není sovětskou gubernií, kde stačil jeden telefon z Moskvy. Já se před 14 dny z Ruska vrátil - zájezd po klášterech. Nádherná země, milí lidé, ale znovu jsem si uvědomil, že já chci patřit na západ. Že raději přetrpím další unijní nařízení GDPR než kuratelu východní. Rusko nyní, toť duumvirát Putina a patriarchy Kirila a po tom opravdu netoužím. Navíc nabídka na to umístit sochu na zahradu ruské ambasády je nabídka slušná. Kdyby se Rusko chtělo vypořádat se svojí historií, což je úkol přetěžký, možná by byla reakce typu: Je nám to moc líto, ale rozumíme vám.

T. Kočí 5.9.2019 10:04

Re: Ještě jednou: Já nevěděl, že socha je až

velmi dobře

K. Salajka 5.9.2019 10:13

Re: Ještě jednou: Já nevěděl, že socha je až

Dobře jste to vystihl. Rusko vždycky bude zaplněno mužiky, kteří budou mít své popy a ti za ně budou myslet. A ti popové mají dost vědomostí na to, aby obhajovali samoděržaví, které má dumu jenom na ozdobu. Proto nám nerozumí.

Upřímná zbožnost se snoubí s oddaností státu, který je stále spíše monarchií než republikou.

Tomuto stavu se mají blížit adresáti Chvilek pro destrukci demokracie.

V. Student 5.9.2019 10:22

Re: Ještě jednou: Já nevěděl, že socha je až

Za Rusko "vždycky" mluvili popové, coby zástupci mužiků? Jste si jist, že tomu tak bylo i v dobách SSSR? A upřímná zbožnost se snoubí s oddaností státu? Můžu se zeptat, odkud máte tuto informaci?

K. Salajka 5.9.2019 10:58

Re: Ještě jednou: Já nevěděl, že socha je až

Měl jsem na mysli mužickou mentalitu, kterou skutečně silně ovlivňovalo pravoslaví - nejlépe snad u Dostojevského - "Bratři Karamazovi". Komunisté likvidovali popy a kostely právě proto, že je chtěli nahradit novými modlami. A v ruských lidech je skutečně oddanost vrchnosti více zakořeněná než kdekoli na západě dodnes.

Za války v nouzi Stalin polevil na čas v útlaku a působení pravoslaví povolil a do řad popů infiltroval osoby oddané vládě komunistů. Putin vědomě posílil postavení pravoslaví a bývá dokonce v kostelích uctíván. Pravoslaví je unikátní tím, že je nadřazené ostatním církvím a náboženským společenstvím v Rusku.

Mám na mysli devótnost, které se projevuje i u vzdělaných Rusů, kteří do kostela nechodí.

V. Petr 5.9.2019 12:35

Rusové jsou především oddaní své zemi a pak teprve

momentálnímu vládci, viz "Za ródinu, za Stálina, vpěrjod."

Úspěšní vojevůdci byli buďto přímo prohlášeni za svaté (Alexandr Něvský), nebo byli alespoň uctíváni v kostelích, o čemž se zmiňuje i K. H. Borovský. Dokonce i různých rozhlasových hrách z doby po WW2 ruská mládež kritizuje Taťjanu z Evžena Oněgina, že si neváží svého manžela, postaršího generála "který třeba bojoval u Borodina..."

J. Krynický 5.9.2019 18:06

Re: Ještě jednou: Já nevěděl, že socha je až

Tak nám ještě rozeberte, co silně ovlivnilo a ovlivňuje německou mentalitu. Když už jste v tom.

V. Petr 5.9.2019 12:41

GDPR lze skutečně přetrpět, ale invazi primitivů z Afriky

NIKOLIV. A proto bychom neměli Rusy zbytečně nasí=rat. můžeme je ještě potřebovat!

Tak jako byly česko-ruské vztahy nenávratně poznamenány rokem 1968, jsou vztahy k EU naprosto zásadně ovlivněny rudozelenou politikou Bruselu. Na tento západ jsme nechtěli ani náhodou!

M. Valenta 5.9.2019 9:36

Hrušky s jabky míchá junior

Klaus by měl jet do Polska a tam nastudovat, co má tenhle zamindrákovaný obr na svědomí, když už mu nestačí naše vzájemná historie a ani současné lumpárny Kremlu. So geht das.

K. Zelený 5.9.2019 9:26

Fuj tajbl, něco tak křivýho se hned tak nevidí!

Srovnávat generála armády demokratické země s generálem sloužícím diktatuře, zmiňovat cholerikovo fackování vojáků a zamlčet běžnou praxi střílet vlastní vojáky protože ustupují, zmiňovat exces a jeho potrestání a zamlčet nikdy nikým nešetřené natož trestané krutým zacházením se zajatci, vydávat samovládcovo šachování s lidmi za zásluhu figurek, popírat podíl na přípravě invaze do naší vlasti poukazem na údajný důchod, s mimořádnou křivostí zatáhnout do obhajoby nesmyslné dilema vězňů v Osvětimi a stejně nesmyslné dilema pražanů, lživě vydávat přestřelené upozorňování na negativní stránky působení vysochaného za ničení smlouvy o dobrých vztazích a nezmiňovat četné skutečné činy proti duchu této smlouvy ... po mém soudu esence demagogie!

T. Kočí 5.9.2019 10:06

Re: Fuj tajbl, něco tak křivýho se hned tak nevidí!

máte pravdu. Z článku čouhá Goebbels.

V. Student 5.9.2019 10:06

Re: Fuj tajbl, něco tak křivýho se hned tak nevidí!

Kruté zacházení můžeme kritizovat teď, s odstupem desítek let klidu. Ale každý ví, jak se nacisté na území Ruska chovali, a je jen logické, že Ruští vojáci se s nimi taky nepárali. Nebyl bych jiný, kdyby mi vypálili rodnou vesnici. A Amíci se s krutostí nacistů mohli setkat, když osvobodili nějaký ten koncentrák. Pádnou ruku bych jim nevyčítal, taky jich pár padlo. Holt byla válka. Co takhle přestat vzpomínat, co kdo dělal jinak, než je "přece správné", a nechat to historii?

M. Veleba 5.9.2019 9:10

Na autorovy plky

lze nalézt jednoduché argumenty ve článku paní Machalické. Sice se mi kolikrát z ní otevírá kudla v kapse, ale tady to vyhmátla dokonale: https://www.lidovky.cz/nazory/machalicka-pamatka-normalizace-socha-koneva-je-vyrazem-nove-poroby-v-70-letech.A190904_213324_ln_nazory_ele

K. Janyška 5.9.2019 8:46

Odmítám se klanět zločincům.

Hitler u nás stát nesmí. Tak nekecejte nesmysly!!! Dzp.

P. Götze 5.9.2019 9:00

rikate nekecejte nesmysly, ale nesmysly kecate. neco s yim udelejte u sebe, vypadato vazne hloupe. a vy jiste nejste hlupak. nebo jste? pak se omlouvam.

E. Derat 5.9.2019 9:25

Re: Odmítám se klanět zločincům.

Holt s ním nemáme tak pěkné zkušenosti jako Francouzi, kteří si jeho bustičku pro jistotu uchovali v Senátu.

J. Krynický 5.9.2019 18:00

Re: Odmítám se klanět zločincům.

On po vás někdo chce, abyste se Koněvovi klaněl?

K. Salajka 5.9.2019 8:41

Pomníků

osvobození máme dost a ten důvod, proč byl Koněv v roce 1980 vztyčen bylo připomenutí závislosti na Sovětském svazu tak jako Lenin na nedalekém kulaťáku. Místo nebylo náhodné, tak jako je v Paříži latinská čtvrť, je tato oblast pražská kremelská čtvrť. Na náměstí Interbrigadistů by měl stát pomník např. Františka Kriegla, který ve Španělsku tenkrát byl a statečnost osvědčil i při podpisu Moskevských protokolů.

Myslím, že Praze chybí pomník Štefánika a Dubčeka.

Už jednou u nás Rusové byli jako doma a nevzpomínám na to s radostí.

E. Derat 5.9.2019 8:52

Re: Pomníků

No, rusko-ukrajinská oblast se nachází okolo Sibiřského náměstí, tam mají svoje obchody, restaurace atd. Což je hodně daleko od nám. Interbrigády. U Kriegla by musela být ovšem také vysvětlující cedulka, tedy že kromě toho co popisujete, byl kovaným komunistou a zakládal tady LM. A Dubček, vlastizrádce, to snad nemyslíte vážně.

K. Salajka 5.9.2019 9:56

Re: Pomníků

S tím Krieglem jsem to fakt přehnal, ale snad by se našel jiný vhodný španělák. Dubček se sice podílel na špatných věcech ale přesto si připomínku zaslouží víc než sovětský maršál. Nakonec, Prahu skutečně zachránil generál Prchlík, který si to odseděl, toho byste nebral ?

Ulicí Terronskou, dříve Ždanovou, rusko-ukrajinská oblast začíná. Ukrajinská ambasáda je od náměstí s Koněvem asi 100 metrů. Nemyslel jsem jenom budovy s cedulkami, ale také vily a byty.

E. Derat 5.9.2019 12:04

Re: Pomníků

Tak to máte dost špatný metr, ulice Ch.d.Gaulla není od pomníku 100 metrů, to je tak hospoda U Švejka na druhé straně. Největší osazení rusko-ukrajinskou komunitou je poblíž Sibiřského náměstí, tam byly zbourány i historické domy, postaveny byty, měli tam i výstavní pavilon, školu atd. V ulici Rooseveltova byla porodnice, kde jsem se narodil, po roce 89 byla zdemolována pro luxusní dům. Ale, v téže ulici měli i pravoslavnou modlitebnu v jednom z obytných domů. Dubček byl vlastizrádce, který zníčil tisíce životů, a byl náš. Koněv byl aspoň cizí.