20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když je umělec sám sobě lhářem

Teď nevím, jestli to chci úvodem na sebe prásknout (těším se na odezvu těch o pár desetiletí později narozených, a tedy dnes chytřejších, morálnějších a charakternějších), nebo jestli se chci chlubit. Bylo mně ani ne deset, když jsem skládal pionýrský slib. Nepřemýšlel jsem v tomhle věku nad tím, proč mám být najednou pionýr, když ještě včera jsem byl vlče, nadále s šátkem na krku, leč již jiné barvy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 8.11.2019 17:54

Článek hloupý Není, jako hloupý byste se ukázal možná Vy...:-PPořád čekáááám:-/

P. Grigar 8.11.2019 17:57

.. už rostou?

V. Čermák 8.11.2019 18:07

Nevím, ale už Vím. Je to ten s Kačerem...;-D;-D;-D

P. Grigar 8.11.2019 18:15

..a na kšandách má napsáno "Ahoj".

V. Čermák 8.11.2019 18:25

A na zadku má vytetováno : Nevaž se odvaž se...

S. Landa 8.11.2019 18:58

Pořád čekejte.

P. Grigar 8.11.2019 19:02

.. i vy jeden Godote godotovská.

S. Landa 8.11.2019 19:05

Už jsem holt takový...

Přeji hezký večer.

P. Grigar 8.11.2019 19:19

..děkuji, to mám vždy. V krbu oheň praská... ;-)

J. Stejskal 8.11.2019 17:55

Jen tak ze zvědavosti..., kdokoliv tu projevil výhrady k povinné vojenské službě za socialismu, byl mu vytknut příliš nízký věk nebo rovnou podvodné či protekční získání tzv. "Modré knížky". Jak to s tím souvisí? Držitel Modré knížky nemůže mít v ničem pravdu?

P. Grigar 8.11.2019 18:00

.. držitel modré knížky má v diskusi o vojně hodnotu "slepého a hluchého psa na honu". U soudu se to označuje jako svědectví z doslechu a tak je i bráno, či spíše nebráno.

J. Stejskal 8.11.2019 18:47

Aha, takže když jsem viděl na vlastní oči, jak negativně se projevila ZVS už po roce na mém bratrovi, před vojnou zdravém, statném muži a šikanu jsem okusil osobně už na základní škole, nemá to žádnou váhu. Dejme tomu.

Pak bych byl vděčný, aby mi někdo z těch vyvolených (nebo postižených?) osvětlil, v čem spočívá přínos nechat se buzerovat nadřízenými a šikanovat staršími spolubojovníky. Tahle, podle mě podstatná, věc, tu ještě nezazněla.

P. Grigar 8.11.2019 18:54

..přínos ZVS spočíval, mimo jiné, pro mě v tom, že jsem se naučil nenechat se šikanovat a po čase jsem získal tak vysokou odbornost, že i nadřízení se mnou jednali slušně. Vůl jde k řezníkovi sám, s bejkem je to jiné...

J. Stejskal 8.11.2019 19:25

Chápu, že takovou zkušenost považujete za přínos. Ale určitě víte, že to tak nebylo všude a pro každého. Když je řezníků přesila a jsou mstiví, i bejk rychle narazí, když je sám.

Mimochodem, jak se s šikanou, odehrávala-li se u Vás nějaká, popasovali ostatní? Taky to ocenili? A opláceli to další rok bažantům? A Vy osobně jste se někdy někoho zastal, první či druhý rok, nebo jste si hleděl svého, aby se postaral každý sám o sebe?

P. Grigar 8.11.2019 19:40

.. odmítl jsem ty mazácké opičky a navrhl jim, že při nejbližších ostrých střelbách se jim připomenu.. oni budou mít pohřeb s poctami a já ten Sabinov. Volili dobře pro obě strany. Zastal jsem se i jiných, kupodivu někteří si to nepřáli, jejich argument, že to budou mít o to horší, až odejdu, mi připadal hodně chucpe a máte pravdu, těšili se, až budou oplácet. Lůzři k lůzrům... a nejen na vojně.

J. Stejskal 8.11.2019 20:42

Děkuji za upřímnou odpověď. Tak trochu překvapivě koresponduje s mým názorem na ZVS, přestože se v konečném hodnocení rozcházíme.

Můj bratr byl vždycky pořízek a nikdy si nenechal nic líbit. Na vojně byl v malé posádce a zpočátku si to tam pochvaloval. Za pár měsíců mu začaly vypadávat vlasy, ve Vojenské nemocnici prohlásili, že to je psychického původu a vytrhli mu tři zdravé zuby takovým způsobem, že se nemohl ani pořádně najíst. Po tomto sama převzala iniciativu maminka a stav svého syna a svůj názor na celou věc podrobně vylíčila v dopise na Ministerstvo obrany. Kupodivu se pochlapili a rovnou z nemocnici šel bratr do jiných kasáren. Vlasy časem začaly dorůstat, ovšem bílé (místo černých), ale za dalších pár měsíců se novým vlasům vrátila i barva.

Dodnes nevím, co se v té první posádce odehrálo. Jen jsem si říkal, že když to takto zamávalo s bratrem, co by to teprve udělalo se mnou. Dlouho jsem o všem přemýšlel a došel víceméně ke stejnému řešení jako Vy. Akorát já bych, prostě střílel do jiného terče, až už by to nešlo snést. Stejně by mi nějakou výhružku nikdo nevěřil. Rozhodně bych neobrátil zbraň proti sobě, jako někteří, aby z toho unikli.

Zachránil mě nejprve odklad kvůli alergii na prach a pyly, co mám od malička a během toho mi diagnostikovali epilepsii, takže bylo vymalováno.

J. Stejskal 8.11.2019 20:50

Jsem možná kripl po stránce fyzické, nikoli však duševní, kterých na takové vojně člověk potká celou řadu. Rád si takovou zkušenost odpustím. Především proto nepovažuji ZVS za přínosnou věc. Ti lidé tam byli proti své vůli, a protože nemohli vracet šikanu těm nahoře, vylévali si s chutí vztek na těch dole.

Jinak proti výcviku v ovládání zbraně nemám nic, jsem rád, že ve škole jsem se v Branné výchově naučil střílet aspoň ze vzduchovky a vůbec něco obecného o tom, jak při střelbě něco trefit.

P. Grigar 8.11.2019 21:13

..zásadní otázkou při ovládání zbraně je, zda dokážete vystřelit na člověka s pocitem, že ukončíte jeho existenci. Ne každý je toho schopen.

Pocit bezmoci vede k šikanování slabších jen ty slabé, lidi, kteří si necení ani sebe sama.

J. Stejskal 8.11.2019 22:21

To je pravda. Naučit se to nedá na žádné střelnici a teprve v reálné situaci člověk zjistí, jak na tom je. Ostatně je známa řada příběhů vojáků nebo policistů se všemi předpoklady, kteří v rozhodující chvíli selhali. O civilistech s vlastní zbraní nemluvě.

Jestli bych to já sám dokázal, nevím. A nechci se do takové situace ani dostat. Ovšem u člověka, co Vás nějakým způsobem dlouhodobě týrá, ono lidství časem začne vyprchávat. Na první místo se dostane úsilí, aby to trápení konečně skončilo. A přitom stačí tak málo... Je to trochu jako vyskočit z letadla. Nemusí být ani nutné tyrana zabít, stačí zranit nebo jen vystrašit. Oni jsou to zpravidla zbabělci a stát proti střílející hlavni některé z nich může přivést k rozumu.

Řekl bych, že šikanují zbabělí s pokřiveným charakterem. Sám o sobě nemám valné mínění, a přitom jsem nikdy neměl potřebu nikoho šikanovat. S odstupem času ani tyrany, co jsem v životě potkal. Nemám potřebu jim to vracet, necítím, že by mi to pomohlo. Jen je nechci už nikdy vidět.

Jenže ono to vypadá, že právě na vojně se z nějakého důvodu většinou sešlo těch zbabělců poměrně velké procento.

M. Moravcová 8.11.2019 18:06

Může. Ale i tak je to buď "krypl" nebo krypl.

V. Čermák 8.11.2019 18:09

Ano, Fiala není krypl, ale "krypl"....

P. Grigar 8.11.2019 18:22

.. no, to bych ani neřekl. Jenom odvahy moc nepobral.. ve Valmezu se tomu říká "bez gulí". To se potom jeden takový "přizdi ogárek" pokouší okecat neokecatelné, namísto aby dupl a zařval "tož tady ňa máte, tady stojím a stáť budu!".

V. Čermák 8.11.2019 18:45

No možná jsem mu trochu přidal, hlavně za to dnešní machrování...

P. Grigar 8.11.2019 19:00

..v umělecké komunitě narazíte výjimečně i na prima lidi, ale většina je tak trochu 30cm nad zemí, mimo realitu. Ovšem i drobný pád z téhle výšky jim stačí k tomu, aby se "strašlivě potloukli". Doktoreéé, pomoóc..

J. Macků 8.11.2019 18:11

Dočkal jste se, nic není tajné... Počítal jsem, že důvtipný čtenář si z informace, že jsem nastoupil dvouletou prezenční službu na začátku 60. let, vydedukuje s pomocí vlastního mozku jednak to, že jsem modrou knížku neurval, a navíc si celkem snadno spočítá můj věk. Ale to jsem skutečně měl na mysli čtenáře důvtipného, tedy ne přímo Vás a podobné. :-/

V. Čermák 8.11.2019 18:22

Pane Macků, vy jste nějak dramaticky během diskuze změnil jméno z Landy, na kterého jsem reagoval na Macků? A Čeho jsem se tedy vlastně dočkal pane Lando-Macků? ;-O

P. Grigar 8.11.2019 18:31

..řekl bych, že se to v novém sytému řazení příspěvků nějak pomotalo, a ne poprvé. Uvidíme. Uvidíme?

J. Macků 8.11.2019 18:37

Omlouvám s p. Čermákovi (17:34), špatně jsem se, při svém teprve prvním příspěvku do diskuse, zorientoval ve sledu a návaznosti jednotlivých příspěvků. Naopak mu za jeho stanovisko děkuji.

V. Čermák 8.11.2019 18:42

Pochopil jsem to, Co jsme si ...;-D Mimochodem, jeden z nejlepších a nejaktuálnějším článků z poslení doby...R^

P. Grigar 8.11.2019 19:24

.. ono to bude asi tím, že se týká naší reality, kterou prožil mnohý z nás. I já děkuji, v diskusi jsem se pobavil výtečně.

Paličkování vamberecké krajky by mě tak nezaujalo. ;-D