25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když je umělec sám sobě lhářem

Teď nevím, jestli to chci úvodem na sebe prásknout (těším se na odezvu těch o pár desetiletí později narozených, a tedy dnes chytřejších, morálnějších a charakternějších), nebo jestli se chci chlubit. Bylo mně ani ne deset, když jsem skládal pionýrský slib. Nepřemýšlel jsem v tomhle věku nad tím, proč mám být najednou pionýr, když ještě včera jsem byl vlče, nadále s šátkem na krku, leč již jiné barvy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 8.11.2019 6:58

To je trochu zvláštní pohled. Odpíchnu se asi od té ochoty bojovat s nepřítelem. Otázka totiž je, kdo je pro člověka nepřítelem a jak má správně vypadat ten boj - a kdo to určuje. Celý článek je, zdá se mi, o tomhle.

J. Schwarz 8.11.2019 7:50

Ať je nepřítelem kdokoli mám-li s ním bojovat, musím vědět jak. V cvokhausu se to nenaučím. Komunismus mne s..l, a to velmi, především kvůli falešnému kolektivismu a buzeraci ve jménu "dobra". Ale to pokračuje i dnes, zase se žvaní o "solidaritě" a "nerozdělování národa". Naopak - ať je rozdělený! A ať se lidi solidarizují dobrovolně s těmi, co jsou naladěni na stejnou vlnu. Pomáhat? Možná, ale proč odpůrcům a nepřátelům?

J. Anděl 8.11.2019 7:56

No jo. A co když je nepřítel socialistická vláda se svým pověstným věhlasem vojenské služby?

J. Anděl 8.11.2019 8:07

Nepřítele si buď definujeme sami, svým svědomím či tzv. zdravým rozumem, nebo prostě v sebezáchovné reakci. Nebo ho určí autorita. Vláda, velení v armádě, celebrita (Greta), elity, vedení Strany (strany)...

Mezi osobním a vnějším pohledem nemusí být soulad. Kdo je oficiálním nepřítelem ČR dnes? Kryje se to beze zbytku s vaším pohledem?

Ještě rozlišit, jestli ho určuje prezident, vláda, velení armády... Taky jak komu.

V. Klepetko 8.11.2019 9:19

Ano, ten pohled autora je zvláštní, souhlasím. Tak mě ale napadá... Některé věci by se vůbec nedaly obhájit, kdyby to neumožnila nešikovná kritika! Pan Macků sugestivně postavil vedle sebe text písně (I s tím slovem "zrada" ) do kontextu snah o modrou knížku za marazmu někdy kolem roku 1985...Načež si osvícený čtenář v duchu říká - vždyť ten muzikant drze slibuje zradu "socialistickému zřízení", a ta slova o lžích sobě jsou jen revoltou proti všeobecnému pokrytectví doby!

Jenže Petr Fiala vymyslel ten song Made in Valmez v roce 1991! To chtěl zradit Václava Havla, nebo co? :-) Je to zvláštní. Celkem to rezonuje (a v tom má autor nechtenou pravdu) s tím zvlaštním miliónchvilkařem a jeho poslední uměleckou prezentací, nad kterou se všichni baví, ale která je spíše zmatená a trochu jako ta Fialova duha :-)

J. Anděl 8.11.2019 10:18

V umění asi není vždycky text písničky zpověď přesných názorů a politických postojů autora a hodnotit podle textu písničky postoje člověka je divné.

Milionchvilkařům nerozumím a neřeším je. Ale vidím, že mají jiného nepřítele, než pan Macků, a jinou představu o formě boje. Pan Macků v dětství bojoval s třídním nepřítelem a imperialismem, v normalizaci lidé bojovali po svém s hydrou. Článek je podle mě o tom, že pan Macků specifikuje, že vidí jiného nepřítele, než pan Fiala. Well, na to mají oba nárok.

Já nejsem vůbec zastánce jakéhokoliv bojování. Odlišuji sebeobranu. A hlavně už jsem alergický na bojování jako politický program.

Úplně nejvtipnější je boj za světový mír. Boj proti násilí. My z vás to násilí prostě vymlátíme, i kdybyste při tom měli vypustit duši.......

Za nejtrapnější politický slogan považuji "Budeme bojovat za/proti...". Podstatný je ten nedokonavý tvar.

Chci výsledky, nikoliv příslib bojování. To je asi tak blbý, jako když řekneš "zkusím to udělat". Mistr většinou řekne "nic nezkoušej, prostě jdi a udělej to".

A u věcí, jako je alkoholismus, klimatické změny, násilí na ženách atd., žádný takový konečný cíl politik během svého volebního období nemůže zrealizovat. Neodstraní alkoholismus, nezastaví klimatické změny, nezabrání násilí na ženách. Co znamená: budeme bojovat proti ohrožení demokracie? Jsou to jen kecy, za kterými se může ukrývat naprosto cokoliv. Od tisku letáčků, přes chození k volbám až k pouličním popravám.

Měli by dávat konkrétnější sliby a se sliby neustávajícího boje ať jdou do zadele. Ale to už jsem asi hodně odbočil :-).

V. Klepetko 8.11.2019 12:38

Zdravím, Jindro! Doufám že už jsi zdráv... V souvislosti se zpěváky nerad mluvím o "boji" a "nepříteli"... Natož pak když jde o klima nebo podobné věci. Takže se mi o tom ani nechce přemýšlet :-)).

Tento kontext úvah vytvořil autor, a já jen vidím, že ten Fialův text vypadá buď anachronicky, nebo podivně v diskurzu doby svého vzniku. Vždyt ́ zrada, ta se nemusí týkat jen toho vojenského kontextu nebo odporu "nepříteli", můžeme zrazovat i lásku, sebe sama, nebo třeba minimalismus :-)

J. Anděl 8.11.2019 15:22

Jsem už zdráv, děkuji za optání :).

Nechme "boj" stranou.

Umělci mají dvě základní schopnosti. Tou první je schopnost přesně (ať obrazem, veršem, sochou, skladbou...) vyjádřit určitý dojem, pocit, postoj, příběh, osud. Někdy je ve dvou slovech ukrytý obrovský poklad. Někdy si z celého románu neodnese člověk nic...

Druhá schopnost spočívá ve schopnosti vžít se do pocitů jiných, skutečných či imaginárních lidí. A v jejich "kůži" pak prezentovat je. A tím třeba v širším smyslu prezentovat svůj pocit ze světa (takže ano, i tehdy to je osobní, ale jinak).

Moje poznámka k Fialovu textu: nevím, za koho se vyjadřuje, když zpívá "zradím". Obvykle se u umění záměrně vyhýbám snaze odhadnout, jestli autor mluví o sobě.

Jestli je všeobecně známé, že se jedná o jeho osobní vyjádření, zpověď, tak minimálně část mých komentářů je úplně mimo :-).

Mňágu a žďorpa jsem sice mnohokrát slyšel, ale nikdy neposlouchal.

V. Klepetko 8.11.2019 15:52

Ani se Ti nedivím :-)

Umělci mívají i třetí základní schopnost. Provokovat a vyvolávat diskuze. Což se některým daří, ačkoliv po nich nejspíše nic jiného bohužel nezůstane :-)

V. Klepetko 8.11.2019 20:14

P. S. Jako nadporučík v záloze to vím jistě :-)

P. Grigar 8.11.2019 10:04

.. i v rámci oné věhlasné vojenské služby v ČSLA se mohl člověk naučit spoustu užitečných věcí, měl-li zájem. A uložit si je do krabičky se štítkem "možná se bude hodit".

J. Anděl 8.11.2019 10:20

Ale jistě, že "mohl". O tom vůbec nepíšu.

Píšu o tom, že záleží, koho člověk považuje za nepřítele. Když za nepřítele považujete socialistickou armádu, pak s ní bojujete. Třeba blázincem, nebo vdechováním kakaa. Nebo jinak. Když máte priority jinak, třeba tak, že i v tom pekle se dá naučit něco užitečného a je dobré to podstoupit, no tak jdete, naučíte se a uložíte si do krabičky se štítkem. Je to na vás.

J. Anděl 8.11.2019 10:35

Ještě ke svému příspěvku výše: samozřejmě ono "je to na vás" je hodně relativní. Záleží taky, co je člověk ochotný tomu boji obětovat.

P. Grigar 8.11.2019 11:20

..cílem efektivního vedení boje není, abychom my umírali za naši věc, ale aby za svou věc umíral protivník.

J. Anděl 8.11.2019 12:40

S málo věcmi bych souhlasil více, než s tímhle. Ale dodal jste přídavné jméno efektivní.

Lidé vedou i spravedlivé boje, čestné, hrdé... Je-li něco hlavně hrdé, nemůže to pak být hlavně efektivní.

Jinak ještě efektivnější je, když dosáhnu cíle i bez umírání protivníka, tedy není-li ta smrt přímo tím cílem.

P. Grigar 8.11.2019 19:15

..pán je idealista.

J. Anděl 8.11.2019 21:52

Ani ne a není nutné mi psát ve třetí osobě. Kolik už jste zabil lidí?

P. Grigar 9.11.2019 8:57

..dobře tedy, idealistu beru zpět. Ovšem pokud očekáváte odpověď na svou otázku, jste naiva. Jestliže odpověď neočekáváte, máte v oblibě kladení řečnických otázek a s tím bývá pro mě spojeno i plané filosofování. Svým založením jsem praktik života.

J. Anděl 9.11.2019 9:03

Vyjadřuju se košatě a mám sklony k filosofickým úvahám, tohle je ale čistě praktické. Když se mi kdosi na ulici pokusil vyrvat z ruky mobil, došlo ke krátkému boji, telefon jsem uhájil a toho člověka naštěstí nemusel zabít.

P. Grigar 9.11.2019 17:07

..jste občan podvědomě dbalý zákona. Obrana může, dokonce by měla převyšovat intenzitu útoku, aby byla účinná, neměla by však být zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Tak jsem si vzpomněl.. na vojně nás učili, že v případě použití zbraně máme střílet tak, aby mohla být protokolována pouze naše výpověď. ;-D

J. Anděl 9.11.2019 21:11

To je skvělá formulace :-)

J. Anděl 9.11.2019 21:12

Ironie náhody. Odeslal jsem vám reakci a na odkazu na Lidovky napravo od diskuze vidím titulek: "

Policistu, který se podílel na zatčení syna mexického mafiána Prcka, zavraždili 155 střelami"

P. Khail 8.11.2019 13:32

Fakt? Pokud se pamatuji bylo určeno k jaké jednotce nastoupíte, nebyl to váš výběr. A třeba u PS nebo nějaké strážní jednotky jste si profesi moc nezvýšil, pokud jste nebyl určen třeba na řidičský výcvik. O nějakém sváření, jak zde kdosi výše píše, ani nemluvě. Rád bych si přečetl tu vaši "spoustu užitečných věcí". :-)

J. Anděl 8.11.2019 15:55

Tak třeba při čištění hajzlu kartáčkem na zuby jste mohl trénovat trpělivost a pokoru.

Obojí se vám pak může hodit. Třeba při realizaci pomsty. ;-)

P. Grigar 8.11.2019 20:24

..tož vás si nechávám na konec. K PS chodili pouze vybraní a dobrovolníci, byli pod velením Ministerstva vnitra.

Technický personál ILS služby, obzvláště v TO, na tom byl s užitečností získaných vědomostí a schopností velmi dobře(specialista třídy M, 500Kčs/měsíc) a hodnost ve sporu proti třídnosti málo znamenala. Nějaký vojenský ouřada náhle zjistil, že technici mají nedostatečný vojenský výcvik, tož se u vybraných exemplářů přecvičovalo či docvičovalo, TO bylo určeno ke zpětnému odřadu, t.j. zajištění jednotky při přesunech(vpřed i vzad..), což znamenalo: výsadek do prostoru záložního letiště(OVP ), orientaci, rekognoskaci a zajištění terénu s likvidací případných cílů(SVD), chemická příprava včetně detekce BChL. V opačném gardu zajištění bezpečného odsunu jednotky(na zdrženou..). Certifikát promítače 35mm filmu(600Kčs/ měsíc) platný i v civilu(hodil se..), zdravotnický kurs(hodil se opakovaně..) a celkově směrování k samostatnosti, nikoli polehávání na kavalci v pivním oparu. Když už jsem tam musel být, tož ať si odnesu i něco jiného, než výstrojní součástky.

Jinak ovšem ZVS v ČSLA obecně stála za starou belu, vždy zásluhou některých exemplářů důstojnického sboru(tzv.darmožrouti), přičemž jim zdatně sekundovali i někteří vojáci ZVS, v civilu vynikající jako zakomplexované nuly. ;-D

Dobrou noc.

J. Jurax 8.11.2019 12:16

To máte těžký ... ale střelecký výcvik je v podstatě apolitický a všude stejný. Nepřítele si pak už můžete zvolit - nebo, a to častěji, je Vám zvolen ...

O. Musil 8.11.2019 6:38

Hmm, copak nějaký brnkal, ale že má modrou knížku vrchní velitel našich ozbrojených sil, to Vám nevadí?

P. Grigar 8.11.2019 10:12

.. což o to, United States Armed Forces vedl do bojů druhé světové války nejvyšší velitel na invalidním vozíku. A jak to dopadlo..

O. Musil 8.11.2019 11:55

No, popravdě vůbec nevím, proč má náš nejvyšší velitel modrou knížku, i ve svém věku je podle včerejší informace naprosto zdráv a má kondici třicátníka. Ale v jisté době byla "modrá" známka každého správného intelektuála.

O. Musil 8.11.2019 11:59

Už jsem to nalezl, měl tehdy údajně drdeční vadu. Ale ta už bezpochyby sama odešla...