7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kdo má zájem na reinterpretaci druhé světové války

Sedmdesáté páté výročí konce druhé světové války – byť zastíněné koronavirovou epidemií – se stalo daleko větším tématem veřejné diskuse, než tomu bylo při všech předcházejících kulatých výročích konce války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 3.6.2020 10:04

Pan9 Moravcová, pokud si vzpomínám se komunistická vláda Československa těšila mimořádné masové podpoře svého obyvatelstva, tak že jeho občané neváhali zuřívě bojovat i za cenu totálního hosopodářského a morálního, ostatně i věcného zničení vlastní země prakticky proti každému zdravému rozumu ...... Článek je tendeční a nezdravý, člověku se dělá špatně z účelového podání historie

R. Veselá 3.6.2020 10:04

"v koncentráku zvaném socialistická soustava" pardon, já v ní žila a koncentrák vypadal opravdu jinak, znám to z obrázků:-)

R. John 3.6.2020 10:04

Máte pravdu.... ale v souvislosti je to pravda..a i ten bolševik se díky hitlerovskejm odborníkům dostal do kosmu... jsou paměti něm. inženýrů, kteří v rusobolševistánu několik let vyvíjeli rakety... někteří, jako zajatci, někteří na kontrakt, takové donucení, ale za slušný plat...na Sloveckých ostrovech... jedno z mnoha míst raketového vývoje...

R. John 3.6.2020 9:55

Dík.... někdy se k tomu můžeme vrátit a pokecat.... dnes již musím "pa".... až později večer zase zde... ještě jdu poškádlit Vobra na úvodník a potom padám....:-)

J. Zima 3.6.2020 9:55

Tím chce říct, že když Sudeťáci v roce 38 chtěli Heim ins Reich, že si chtěli zachovat čs. občanství? To je hloupost, co? To zbavení občanství v dekretech se vztahovalo právě na ty Němce, kteří z nejrůznějších důvodů (např. kvůli práci ve státní správě) měli to protektorátní občanství o kterém sám píšete. Ti by totiž po válce nabyli automaticky zpět čs. občanství a byl by problém s jejich odsunem.

To bolení hlavy při smlouvách uzavřených Willy Brandtem (nikoli E. Brandtem) bylo na německé straně, protože Sudeťáci si nárokovali čs. občanství v naději na náhradu majetku. Byla to od nich drzost, protože kdyby skutečně jim nějak čs. občanství zůstalo, tak by se všichni, co sloužili v ozbrojených složkách Třetí říše, dopustili velezrady a za tu byl v té době trest smrti.

J. Hanzal 3.6.2020 9:54

Pánové, pánové reagujete na úplně něco jiného než je v článku. Ten je o válčení. To bychom mohli klidně říci, že Hitler přispěl k tomu, že člověk stál na Měsíci.

P. Manda 3.6.2020 9:53

neposílá "někoho", 100% nemocného Viktorina ! Zdá se vám to divné ?

M. Moravcová 3.6.2020 9:48

Mimořádnost a výjimečnost německé viny je v něčem jiném. Tato vina je v tom, že se tehdejší genocida a vraždění staly oficiální státní politikou a že byly bez emocí, chladně, za použití byrokratických mechanismů moderního státu, průmyslově uskutečňovány. To bylo zcela zrůdné, naprosto zavrženíhodné a v historii lidstva výjimečné.

Zavrženíhodné je to o to více, že se této zrůdné perverze dopustila vláda civilizovaného státu, která se do poslední chvíle těšila mimořádné masové podpoře svého obyvatelstva, takové, že jeho občané neváhali ze všech sil zuřivě bojovat i za cenu totálního zničení vlastní země až do posledních dnů prakticky proti celému světu, který se musel k porážce tohoto výjimečného zla spojit.

Skvělý článek, díky.

R. John 3.6.2020 9:46

Ano... máte pravdu...Francouzká Akademie věd... "Akademická palma"... a Polytechnický institut...on byl vzděláním dělostřelecký důstojník... s matematikou si "tykal"..

Š. Hašek 3.6.2020 9:44

Uznávám, že mám v přezdívkách tady již opět maglajs.

A to ještě nebyl ovar, zabijačka. Koblihy, cukrárny. Stran alkoholu becherovka.

Š. Hašek 3.6.2020 9:41

Mein lieber Gott!!!

Představte si, že byl!

Končím. Dnes.

Než zas někdo nastartuje hodnocení osvětové činnosti Německa v letním táboře Birkenau. A druhý namítne, že to bylo proti hladomoru na Ukrajině! A sobotovali ten Kurzarbeit nějací obyvatelé vsi u Kladna. A úplně to rozvrtal Koněv!

Zdar, pane Zimo!

J. Zima 3.6.2020 9:39

Ne jen to. Napoleon byl velkým podporovatelem vědy. Ne náhodou velký počet známých francouzských matematiků, fyziků a dalších vědců žil za jeho éry.

J. Vintr 3.6.2020 9:37

Kdybych byl výsledkem našeho "výchovně vzdělávacího padkvilu" (což jste pojmenovala správně) tak budou jásat nad osvobozením naší vlasti Sovětským svazem, jak to dělá většina zdejších diskutujících. Jenže já na rozdíl od nich právě výsledkem tohoto vzdělávacího padkvilu nejsem, protože moji rodiče nebyli hlupáci s já jsem měl v těchto věcech jasno už od základní školy. Což je víc jak 55 let.

Š. Hašek 3.6.2020 9:35

Pokud si člověk uvědomí, že opravdu snadno mohli nechat Lenina pověsit ....

Ne! Dostal bianco šeky!!

A podobně i .... ten student v Sarajevu mohl být včas zatčen.

P. Victorin 3.6.2020 9:35

Pane Johne - BRAVO!

PS Interpretaci WWII. a Pražského povstání bych raději četl od Vás, než od prof. Ing. Václava Klause, CSc., dr. h. c. mult. a jeho fábula... Čestné slovo!

R. John 3.6.2020 9:34

Už jsem chtěl hodit.... ale rozbil bych si monitor... :-) Bonaparte nejen že byl skvělý vojevůdce....ale zapsal se do dějin né bojem, jak se zdá na první pohled.... ale obrovskou prací na "Cod de Civil".... tedy první "Občanský zákoník".... to je jeho velká zásluha...

Š. Hašek 3.6.2020 9:32

Až zachráníte část světadílu před zotročením, vyhlazením. Sám notně vykrvácíte, potom budete žádat kompenzace. Všude, kam jste vstoupil.

Dělat bych to stejně, nevyvracím Vám, že Vy byste jen rozdával z vlastního.

Stran občanů ČSR ruského původu to berte tak, že Stalin nebyl demokrat, byl to bolševický gauner. Ty bolševické gaunery ovšem mohl Vilém pověsit. A nedávat jim v roce 1916 peníze proti starému Rusku. Atd.

P. Victorin 3.6.2020 9:31

Pane Zimo, nikdo zde dosud netvrdil, že Kuponová privatizace nebyla životním úspěchem mezinárodního finančního podvodníka Koženého a jeho hlavního propagátora - tehdejšího ministra financí Klause a množná i několika akcionářů, prokazatelně podvodných Koženého tzv. Harvardských fondů, ke kterým se zde hlásíte.

Ovšem pro náš stát a poctivé soukromé podnikatele to úspěch nebyl, nýbrž pravý opak...

PS Národohospodářský efekt nelze objektivně posuzovat dle vašich osobních kriterií... Pochopeno?

R. John 3.6.2020 9:30

Ten Hitler byl učenlivej... von se podíval na východ, na jednoho socialistu, internacionálního..a založil socialismus dělnický národní.... a koukal dál na východ... a co uviděl ? "Osvobozování" Polska Tuchačevským , po letech "osvobození "Finska"... dokonce dvakrát... Besarabii...Litva Estonsko a Lotyšsko také Stalin "osvobodil"... a to se Hitlerovi líbilo... ten "osvobozovací boj"..a koukal dál na východ... to probíhaly čistky v RA... věšeli se maršálové a i nižší hodnosti... to se Hitlerovi také líbilo, tak udělal krátkej proces s SA.. "krásná" čistka ...kdo měl štěstí, skončil v Dachau, nebo na východě v Gulagu...také "vymoženost " socialistů..i proti židům se Hitler poučil na východě....viz dvacátá léta ...Polsko-Ukrajina ...a ve velkém finále se ti dva rozhodli, že se "osvobodí" navzájem, když si strategicky společně obsadili Polsko... aby se dostali na dotyk.. a to je celé...Stalin vyhrál a kam rusobolševik vstoupil, zavládla krutovláda po bolševicku... tedy, mučení, vraždění, kradení ve velkém..koncentráky se zostřeným režimem v koncentráku zvaném socialistická soustava.... Němci se poučili a jsou kde jsou,Rusové jsou nepoučitelný doposud... a jsou kde jsou...

J. Hanzal 3.6.2020 9:28

Dějiny se vždy dají s odstupem času vykládat různě. Tak například Napoleon Bonaparte, dnes líčen jako skvělý vojevůdce a vojenský stratég, což nepochybně byl, ovšem kolik zemí, hlavně těch, jenž napadl, by ho takto označilo v jeho době.

Nebo klidně zabrousím do našich končin Jan žižka z Trocnova a jeho husité-táborité, vypalování, vrždění, ničení a to, prosím, na vlastním obyvatelstvu.

A teď mně kamanujte.

J. Zima 3.6.2020 9:27

To je jistě pravda. Je ale třeba připomenout, že to byla politika tehdejší britské vlády a zdaleka ne všichni s ní souhlasili. Je snadné posuzovat tehdejší situaci dnešníma očima. I když samozřejmě se jednalo o chybnou politiku, strach ze stalinského SSSR a nacistického Německa byl tehdy na Západě asi tak stejný. Co bylo špatně byla nedůvěra ve vlastní síly a politikaření v obavě, že válka s Německem by Chamberlainovi a dalším vzhledem k náladě ve společnosti neprošla ve volbách. Podobná situace byla i ve Francii. Daladier osobně se při návratu z Mnichova cítil jako zrádce a byl velmi překvapen ovacemi s nimiž byl uvítán.

M. Krátký 3.6.2020 9:26

mám to podobně - hezký den

Š. Hašek 3.6.2020 9:25

A Vy jste zapomněl, že v tom "spojenectví" byly časové mezírky/epizody důležité a bylo vytvořeno i v souvislosti s tím, že spojenci Německa byly i Británie a Francie. Před rokem 1941.

Tak zdar Británii a Francii. Vždycky měly zásadový postoj.

V. Zadák 3.6.2020 9:24

"Prokopové" ochotně zapomínají, že SSSR se chtěl spojit s Británií proti Hitlerovi.

Jenže Británie měla jiné plány, jak uvedl profesor Bělohradský.

V. Zadák 3.6.2020 9:21

Po dobytí Zimního paláce německá Říšská banka uvolnila dalších mnoho milionů marek na "politickou činnost v Rusku", nevzdělaný Fridrichu.

M. Krátký 3.6.2020 9:21

nesouhlasím - mě se Němci ještě ani náhodou neomluvili za vraždu mé babíčky dva měsíce před mým narozením v roce 1943 - ani bych tu omluvu nepřijal !!! A současné Německo v tom zdárně pokračuje budováním IV říše Německé za účasti jimi pozvaných muslimů a podobných teroristů !!!

P. Victorin 3.6.2020 9:21

Pane Zimo, ovšem zcela zapomínáte nebo si neuvědomujete, minimálně dvě principiální okolnosti

1)"Nedostatečnou legislativu" při Kuponové privatizaci prosadil přes odpor třeba Čechoameričana prof. Jana Švejnara ale nejen jeho, právě Václav Klaus.

2) Václav Klaus, jako kompetentní ministr financí, vlastníkům kuponových knížek doporučil bezskrupulózního finančního podvodníka Koženého, jako důvěryhodný "Motor privatizace".

PS Pochopeno?

P. Staronový 3.6.2020 9:21

Tvrdí ti, kdo ochotně zapomínají, že až do června 1941 byl SSSR spojencem Německa, i v boji proti GB.

P. Staronový 3.6.2020 9:17

"Ale je třeba upozornit, že válku skutečně rozpoutalo nacasitické Německo a SSSR se za pár dní přidal." TAK, JAK BYLO DOMLUVENO.

O materiální podpoře ani nemluvě.

J. Zima 3.6.2020 9:17

Takže hladomor na Ukrajině v letech 1932 - 1933 způsobený Stalinovou vládou nebyl?