7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kdo má zájem na reinterpretaci druhé světové války

Sedmdesáté páté výročí konce druhé světové války – byť zastíněné koronavirovou epidemií – se stalo daleko větším tématem veřejné diskuse, než tomu bylo při všech předcházejících kulatých výročích konce války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 3.6.2020 11:16

Jen díky Američanům si Rusi na nic netroufli. Jinak by byla celá Evropa součástí "tábora míru a socialismu".

J. Vintr 3.6.2020 11:13

Hitler taky nebyl Němec, ale Rakušan. Nezáleží na tom, jaké je darebák národnosti, ale na tom, kde vládne.

J. Jurax 3.6.2020 11:12

Do toho přehledu dat by snad ještě patřilo, že 1.9.1939 napadlo Polsko taky Slovensko (silami tři divizí) a 3.9. vypověděly Německu Velká Británie, Francie a Austrálie, 6.9. pak Jihoafrická republika, kdežto 5.9. USA deklarovaly svou neutralitu.

J. Vintr 3.6.2020 11:09

Ruský bolševický režim nezachránil část světadílu před zotročením, jen nahradil jedno zotročení jiným, což bylo od začátku součástí jeho plánu, kdy pomohl Hitlerovi získat moc v Německu a pomohl mu rozpoutat otevřenou válku. Na válce bolševický režim nevykrvácel, krváceli jen jeho poddaní, které i tak vraždil po milionech. Bolševický režim na válce naopak obrovsky vydělal a upevnil svou moc.

V. Petr 3.6.2020 11:03

Nikdy nikdo nedokáže Stalinovi, že jeho interpretace vpádu do Polska (údajná ochrana etnických Ukrajinců) je lživá. Sice si s Německem rozdělil sféry zájmů, ale po německém útoku na Polsko vyčkával, jak se věci vyvinou. Pokud by třeba 10. 9. 1939 došlo k úspěčné francouzské ofenzivě proti Německu, kdo ví, jak by se zachoval...

J. Jurax 3.6.2020 11:02

Technická - noc dlouhých nožů byla v noci z 29. na 30. června 1934. Stalinské procesy začaly v lednu 1935 a specielně ten s maršály byl až v létě 1937.

Takže Vámi uváděný směr inspirace je chybný, skutečnost byla právě opačná. Tedy pokud zde nějaká inspirace byla.

H. Rybnická 3.6.2020 10:59

To je právě Váš problém...

V. Heidlerová 3.6.2020 10:58

Já se bohužel v ekonomice vůbec nevyznám. Klaus měl odvahu a jako jediný měl vizi do budoucna, že je třeba klamná, nedovedla jsem tehdy posoudit. Obdivuji Vás a teď ještě víc, neb jste světa znalý a dokážete věci posoudit z nadhledu, což já, babka plácající se doma v okrajové části ČR, neumím. Že to byla moje chyba(druhá volba VK), na to jsem přišla později. Cibulku mám ráda, ale na průnik do politiky jde neobratně a asi čestně.

V. Petr 3.6.2020 10:56

Mimochodem, rozkaz k povraždění polských důstojníků v Katyni nese sedm podpisů - Stalin, Berija, Vorošilov, Mikojan, Molotov, Kaganovič a Kalinin. Z těch sedmi byli Rusové jen tři, Vorošilov, Molotov a Kalinin.

B. Lukáš 3.6.2020 10:55

Přehled historických dat:

29. 9. 1938 Mnichovská dohoda,

16. 3. 1939 okupace ČSR a zřízení protektorátu Čechy a Morava,

23. 8. 1939 smlouva Ribbentrop-Molotov s dodatkem rozdělení sfér vlivu,

1. 9. 1939 Německo napadlo Polsko,

17. 9. 1939 SSSR napadlo Polsko z východu,

30. 11. 1939 SSSR napadlo Finsko,

1940 SSSR okupoval a anektoval pobaltské státy,

22. 6. 1941 Německo napadlo SSSR,

8/1945 SSSR vypověděl válku Japonsku.

Další vojenské vpády na cizí území po r. 1945 vedených maršály SSSR včetně Koněva bylo víc než dost. Článek autorů IVK je záměrně rozsáhlý, aby se ztratil přehled podílu Ruska (tehdy SSSR) na diktát a udržení „ poslušnosti“ států, do kterých vstoupila RA. SSSR utrpělo ve válce největší podíl lidských ztrát a utrpení, avšak velký podíl viny mají na tom i jejich krutí maršálové. v čele se Stalinem. Mimo pobaltské státy, které SSSR po ústupu Němců opět anektoval v r. 1944, si SSSR po kapitulaci OSY přivlastnil poměrně velká území poražených stran a „překreslil“ hranice ve svůj prospěch.

J. Pavelka 3.6.2020 10:52

Nicméně,paradoxně, kdyby vyhrálo nacistické Německo, už bychom neexistovaly...Také ani v padesátých letech státní teror nenabyl zdaleka takových rozměrů, jako v sovětském svazu...

J. Jurax 3.6.2020 10:51

Paní Rybnická, Vám s prominutím kape na karbid. Máte snad za to, že občané Československa neváhali zuřívě bojovat za Husáka a KSČ i za cenu totálního hospodářského a morálního, ostatně i věcného zničení vlastní země v rozvalinách Prahy bis zum bitteren Ende?

Ovšem že Vám článek neleze pod nos chápu.

V. Církva 3.6.2020 10:50

Jako jistě, Rusové dělali méně oficiálně to, co Němci oficiálně. I když s tím záměrným hladomorem na Ukraji to tak evidentní není. Prostě komunismus dělá i nezáměrně sebevražedné věci. A to i ten nový Západní, multikulti, gender,... modernismus.

Přesto všechno kdyby Němci vyhráli bylo by mrtvých víc, navíc Stalinismus je přece jen nejhorší forma komunismu, za Chruščeva se sice zavíralo, ale už ne tak jak za Stalina. Jinak jasně, komunismus nepodceňovat.

J. Pavelka 3.6.2020 10:49

no Jo, ale do války jsme za komunistů netáhli....Jak by to vypadalo, je těžko představitelné...

J. Matuška 3.6.2020 10:46

Ad 10:34 1***

O rusofobii svědčí i používání hanlivého RUSÁCI...

J. Vintr 3.6.2020 10:46

A jste si tak jistý, že to současné Německo není jen nástrojem Moskvy? Soudružka Merkelová měla vzhledem ke své svazácké minulosti do Moskvy hodně blízko. A za těch čtyřicet pět let, kdy jim patřila půlka Německa, si tam Rusi takových oddaných slouhů mohli vychovat kolik chtěli. ...

J. Matuška 3.6.2020 10:42

... "Historické zkušenosti s nimi by nás měly vést k opatrnosti. My však namísto toho obvykle pokračujeme ve válce minulé. Tehdejší strach z Německa nás přivedl ke komunismu a ke čtyřiceti letům vazalství Sovětskému svazu, dnes se pro změnu zalykáme protiruskou rétorikou a nevšímáme si toho, že se postupně znovu měníme v protektorát Německem dominované Evropské unie."

Tečka cé zet...

J. Jurax 3.6.2020 10:39

Ale plynové komory a krematorium v Jáchymově přece jen nebyly. Ani stínítka z lidské kůže tam nevyráběli.

To víte, herrenwolk byl technicky na výši, kam se na něj podřadné slovanské rasy hrabou, že?

J. Jurax 3.6.2020 10:34

Velmi dobře a správně napsáno. A popisuje skutečnost, kterou neváhám nazvat alarmující.

A alarmující rovněž je, že ke zveřejnění tohoto textu je dnes třeba mediální odvahy, jak nasvědčují některé příspěvky puncovaných nových rusobijců. Ne bolševikobijců, potažmo komunistobijců, nakonec komunisty máme i v parlamentu, že, ale urputných rusobijců.

Neboť za Lidice, holocaust a Buchenwald mohou nacisté, kdepak Němci, ale za gulagy, Katyň etc. můžou Rusové.

T. Kočí 3.6.2020 10:32

Já byl zase v Igarce- taky hezké místo.Bylo tam -47.

Jeden z ostrovů gulag, aby bylo jasno.A ne ten nejhorší.

F. De Winter 3.6.2020 10:32

Přesně!

P. Munzar 3.6.2020 10:31

Opravdu se chtěl spojit s Británií? Ne chtěl ovládnout východní Evropu a to mu zajistil až Hitler. Británie nemohla nabídnout SSSR to co chtěl - půl Polska, pobaltské a další státy. To že se chtěl spojit s Británií proti Hitlerovi je jen propagandistická lež.

T. Kočí 3.6.2020 10:28

Když, tak Soloveckých- pěkné místo!

T. Kočí 3.6.2020 10:24

Článkům IVK se delší dobu vyhýbám. Dnes jsem udělal výjímku.To jsem neměl.Je to dlouhé, nepřesné a tendenční.Usilují o medaily od Putina?

ČR plus a seriál o konci války, to bylo něco jiného-plus!

M. Moravcová 3.6.2020 10:21

Vůbec nerozumím tomu, proč mi to píšete.

D. Stirsky 3.6.2020 10:13

Pravdou je, že GULAGy nebyly vyhlazovací tábory. Leč něměcké "Vernichtung durch Arbeit" (zničení prací) se tam praktikovalo v míře nebývalé. Genocida Židů, jejich průmyslové vyhlazování evropským kulturním národem je něco hrůzného. Zcela stejně hrůzné je záměrné vyhubení vlastních občanů hladomorem (Ukrajina, Kazachstán...). Zde šlo o národ Dostojevsklého, Čajkovského, Mendělejeva, Lomonosova... A nacistické čistky nikdy nedosáhly úrovně Velkého teroru. Proti roku 1937 byla Noc dlouhých nožů slabým odvarem. Rovněž si přiznejme, že naše (tj. protektorátní) oběti okupace byly ve srovnání s Poláky, Rusy, Ukrajinci, Balkánem atd. relativně skrovné (zvláště odečteme-li Židy). Nebýt atentátu, A54, britských letců a L. Svobody, kdoví, zda bychom nebyli mezi poraženými. A propos: I L. Svobodu internovali. Byl jsem minulý rok v Suzdalu. V tamním klášteře byl malý GULAG. Pikantní bylo, že jedna paní nám vyprávěla: "Já tu byla shodou okolností před dvěma roky. A ruská průvodkyně nás k expozici GULAGu vůbec nezavedla." Byl jsem i na Solovkách: Klášter je nádherný, ovšem muzeum prvního GULAGU je stranou. V dešti a blátu jsem se k němu nedostal. Zakladatelem vzorového KT v Říši byl Theodor Eicke (Dachau). Obdobnou roli v SSSR hrál Naftali Frenkel (Solovky). Oba režimy si byly podobny jak vejce vejci. Přečetl jsem "Novou třídu" od Djiase. Uvádí tam pro obveselení citáty z projevů stranických fukcionářů o kultuře. Vůbec nepoznáte, který je sovětský a který nacistický. Lze je zaměnit.

D. Stirsky 3.6.2020 10:11

Pravdou je, že GULAGy nebyly vyhlazovací tábory. Leč něměcké "Vernichtung durch Arbeit" (zničení prací) se tam praktikovalo v míře nebývalé. Genocida Židů, jejich průmyslové vyhlazování evropským kulturním národem je něco hrůzného. Zcela stejně hrůzné je záměrné vyhubení vlastních občanů hladomorem (Ukrajina, Kazachstán...). Zde šlo o národ Dostojevsklého, Čajkovského, Mendělejeva, Lomonosova... A nacistické čistky nikdy nedosáhly úrovně Velkého teroru. Proti roku 1937 byla Noc dlouhých nožů slabým odvarem. Rovněž si přiznejme, že naše (tj. protektorátní) oběti okupace byly ve srovnání s Poláky, Rusy, Ukrajinci, Balkánem atd. relativně skrovné (zvláště odečtemeli Židy). Nebýt atentátu, A54, britských letců a L. Svobody, kdoví, zda bychom nebyli mezi poraženými. A props: I L. Svobodu internovali. Byl jsem minulý rok v Suzdalu. V tamním klášteře byl malý GULAG. Pikantní bylo, že jedna paní nám vyprávěla: "Já tu byla shodou okolností před dvěma roky. A ruská průvodkyně nás k expozici GULAGu vůbec nezavedla." Byl jsem i na Solovkách: Klášter je nádherný, ovšem muzeum prvního GULAGU je stranou. V dešti a blátu jsem se k němu nedostal. Zakladatelem vzorového KT v Říši byl Theodor Eicke (Dachau). Obdobnou roli v SSSR hrál Naftali Frenkel (Solovky). Oba režimy si byly podobny jak vejce vejci. Přečetl jsem "Novou třídu" od Djiase. Uvádí tam pro obveselení citáty z projevů stranických fukcionářů o kultuře. Vůbec nepoznáte, který je sovětský a který nacistický. Lze je zaměnit.

S. Pavuk 3.6.2020 10:09

Doporučujem spustiť sa na zem. Z občianskeho zákonníka Napoleon nenapísal ani vetu. Inicioval ho, lebo to podporilo jeho vládu. Eliminovalo to vplyv starej šlachty, ktorá bola proti nemu v opozícii.

D. Marynel 3.6.2020 10:06

Jen v prezdivkach to bych nerekl a znamena toto?

A to ještě nebyl ovar, zabijačka. Koblihy, cukrárny. Stran alkoholu becherovka. To neni maglajs?:)

H. Rybnická 3.6.2020 10:05

.. já také na příklad Jáchymov..