1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kem Azbrna 13.10.2008 2:35

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Myslím, že byste měl také připomenout, že dnešní problémy lze vystopovat ke Clintonově tlaku

na Fanny Mae rozšířit levné hypotéky pro chudší a chudé a následné

manipulace jeho dvou pohůnků Franklina Rainese and nynějšího Obamova

poradce Jima Johnsona. (New York Times, 30. září 1999). Dále byste měl vysvětlit mechanizmus padajících akciových trhů.  Každou takto padající akcii musí někdo koupit - tak se tvoří cena akcií. Kdo je kupuje? Nějaká ekonomická charita? A kdo, podle Vás, asi zařídí " Že bankovní úřednice nebude brát třikrát tolik co zdravotní sestra. Že si výrobci vydělají přinejmenším tolik jako obchodníci" ? KSČ? ČSSD? Prezident? Máte pravdu v tom, že trh selhal. Hlavně proto, že mu byla ujmuta schopnost chovat se přirozeně: Korupcí, protekcionizmem a sociálním inženýrstvím, podbízením ceny peněz a "dobrými úmysly".

Kdo zařídí "Že bankovní úřednice nebude brát třikrát tolik co zdravotní sestra. Že si výrobci vydělají přinejmenším tolik jako obchodníci"?  Další dobrý úmysl.

Olin 13.10.2008 2:59

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Dan Drápal toho o platech moc neví, protože bankovní úřednice neberou víc, než zdravotní sestry, a výrobci vydělávají většinou tolik, a často víc, než obchodníci. On jen chybně vychází ze statistik. Ve skutečnosti valná většina obyčejných lidí vydělává právě tolik, kolik ještě snesou, aby druhý den přišli do práce.  Protože je bankovní úřednice na trhu práce snadno nahraditelná, zatímco sestra ne, berou banky své úřednice velmi zkrátka.  Ten, kdo je bankami velmi dobře placen, není úřednice ale vysoce kvalifikovaný odborník, kterého se banka bojí pustit ke konkurenci. Proto jsou přepláceni. Ale to je v Drápalově článku detail. To podstatné ti uniklo, game!

Velice a velmi potřebujeme právě ty dobré úmysly, a to v hlavách nadaných autoritou. Jako za každé krize. Lidí se špatnými úmysly je všude dost a lidí bez úmyslů, zato s vyvinutými stádními instinkty je přehustíno i v politických a hospodářských kruzích. A krize často končí zle, v tom je podstata Drápalovic sdělení. Ten základní kurs nijak nemůže zpochybnit poukazování na úmysly, jež se nevyvedly.

Dan Drápal 13.10.2008 9:25

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Milý Oline,

pravda, bankovní úřednice asi neberou třikrát tolik jako zdravotní sestry, nicméně bankovní úřednice, které shodou okolností znám, berou více než zdravotní sestry, které shodou okolností znám.

Proč jsem zabalil své nakladatelství? Protože mým problémem nebylo knížku vyrobit, ale knížku prodat. Ten, kdo mi ji prodal, vydělal mnohem více než já, který jsem ji vyrobil, a to jsem vyráběl hodně levně.

Podobně jako překladatel si vydělám pětkrát tolik než jako spisovatel. Když napíšu dobrou knížku, je můj autorský honorář směšným zlomkem toho, co si vydělám jako překladatel. 

V zemědělsví je to o dost jiné, zemědělství je deformováno dotacemi na různých úrovních, ale také tak jsou marže obchodníků mnohem vyšší než marže výrobců.

Kem Azbrna 13.10.2008 10:48

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Věřím vám každé slovo. Jen pořád nevím, po kom chcete, aby to změnil.

Olin 13.10.2008 10:54

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Well, ale to všechno má konkrétní důvody, ne? Nemůžeš vydělávat na knížkách, ani jejich psaní ani jejich vydávání, když si z nějakého důvodu vybereš tak úzký segment čtenářů, jimž je určena. To Dan Brown je na tom líp než ty a taky líp než všichni knihkupci v ČR, co se s ním zkusili svézt, dohromady.

Ve skutečnosti by měli zdejší čtenáři vědět, že "vyrobit" a "prodat" jsou součástí jediného procesu, který začíná na trhu tím, že někomu něco chybí a končí na trhu tím, že to dostane. Na procesu se podílí a živí mnoho lidí a trh sám hledá neustále rovnováhu tak, že se účastníci přetahují o to, kdo má větší podíl. Pokud nějaký rozumný podíl mají všichni, trh se blíží rovnováze. Pokud je tomu naopak - což máme teď před očima - přichází na řadu vnější, tedy státní zásahy. Ale lidi si myslí, že za všechno můžou ty státní zásahy... 

Mezi ty zásahy, již dosti dávné, patří umělé zpřístupnění zdravotnictví "všemu lidu". Pozitivní důsledky jsou tak jasné, že je nikdo nezpochybňuje. Vedlejším účinkem je to, že zdravotnickou službu si zadává "veřejnost", v podstatě stát, a nikoli zákazník, což má další důsledek: poskytovatelé jsou placeni z nějakých rozpočtů a tedy nemohou bohatnout tak, jak by mohli vzhledem ke exkluzivitě toho, co poskytují.

Tady se vyskytuje spousta chytrolínů, kteří žádné zásahy z vnějšku nechtějí. Trh si prý najde rovnováhu sám. Jistě, a sice podle darwinismu. Bude mnoho mrtvých a mnoho škod, a chytrolíni pošetile doufají, že jich se to netýká. - a co se týče tebe, tak sice krásně poukazuješ na to, jak to fungovalo před sto lety, ale k tomu se dá upozornit, jak to fungovalo před sedmi sty lety: každá věc měla "spravedlivou" cenu a ta se podle tehdejšího mínění neměla měnit. Proto nikdy "nemělo" dojít ke všem těm ekonomickým procesům, které nakonec vedly k tomu, co bylo před sto lety anebo co je dnes. Smutnou bezvýchodnost těchto úvah vyzpíval Nohavica ve své písni o Těšíně (Kdybych se narodil před sto lety).

jezevec 13.10.2008 20:52

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

ale dane - zdravotní sestra v soukromé ordinaci bere podstatně větší plat než úřednice v bance, protože její plat je vyjádřením ceny její práce, ona totiž něco umí. holt jsou chovný koně a tažný koně, jako všude a vždycky. podobně tak jsou spisovatelé co si psaním vydělají pětkrát víc než nějaký prašivý překladatel či p(r)odavač knížek.

ostatně pamatuji doby, kdy jsi pravil, že dar slova je dar od boha, a nikdy bys autorská práva na svoje dílo nepoužil ani neprodal. možná kdybyses toho držel, lidi by vaše nakladatelství udrželi.

68 13.10.2008 4:13

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Ano už za vlády Clintona se začalo „půjčovat“ ve velkém. V červnu 1995 Clinton, Gore (Nositel ceny!) a sekretář Cisneros oznámili kompletně "novou strategii" pro zvýšení počtu pánů domácích.  A tak  „Fannie a Freddie“ a  skupiny (nátlakové!) jako ACORN   (far-left  „komunity organizátoří“!) začínají zařizovat hypotéky zákazníkům, kteří byli doposud „historicky vyloučeni z vlastnictví domu“. Počátky celého marastu ovšem leží již  někdy v roce 1977 v zákoně nazvaném  „Community Reinvestment Act (CRA).  V každém případě se od počátku jedná o práci levicových nátlakových skupin ve spolupráci s Demokraty.  A kupodivu, opět se v té souvislosti objevuje jméno šarmantního tlučhuby Obamy, který byl velmi angažovaný ACORN organizátor v Chicagu (s Madelene Talbott!) a další, jako Saul Alinsky (Obamův idol), Dem. Allan Dixon, Dem. Joseph P. Kennedy a podobní výtečníci.  Tito lidé brutálně nátlakovými metodami a s politickpu podporou Demokratů způsobyli, že nakonec nejen „Fannie and Fredie“, ale celý finanční systém byl přinucen k naprostému přehlížení nejzákladnějších finančních standartů a zásad. Nemusíte tomu ovšem věřit, ale můžete si to potvrdit, není to nedostupné

Tomas Pansky 13.10.2008 8:42

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Konecne jeden solidni nazor tady v te brecce.  top0625top@hotmail.com

Octomil 13.10.2008 15:38

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Historie této pohromy např. zde:

http://beliefcorner.com/Latest/Freddie-Mac-and-Fanny-Mae-Hearing.html

V 13.10.2008 9:26

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

zdravotni sestra bude brat jako urednice v bance az nebude zdravotnictvi socialisticke