1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Dan Drápal 13.10.2008 11:41

Re: Pane Drápale,

Vážený pane doktore,

Bible se samozřejmě nijak nedívá na kapitálový trh atd. O takových věcech nehovoří. Hovoří ovšem o roli státu. Hovoří o tom, že lidé mají být poctiví a pracovití. A poctivý křesťan se bude snažit poctivě jednat i ve světě hypoték a kapitálového trhu.

Pokud budete mít zájem, napište mi přes mů web dan.drapal.org a mohu Vám poslat svou studii "duchovní předpoklady prosperity".

Nemo 13.10.2008 12:02

Re: Pane Drápale,

Vyčerpávající odpověď máme zde:

15. Proto pravím vám: nestarejte se o svůj život, co budete jíst a pít; také ne o své tělo, co si obléknete. Není snad život více než potrava a tělo více než oděv? A co by člověku prospělo, kdyby vyhrál celý svět, ale svůj život ztratil?

17. Proč by Bůh, jenž odívá trávu na poli, která přece dnes stojí a zítra bývá spálena v kamnech, neměl vás mnohem více odívat, ó vy malověrní?

18. Proto se nestarejte a neptejte se: Co budeme jíst?... Neboť váš nebeský Otec ví, že to vše potřebujete. Usilujte nejprve o Říši Boží a o Její spravedlnost, pak vám toto všechno připadne. Proto se nestarejte o útrapy zítřka. Je dosti na tom, že každý den má své vlastní útrapy.

Role státu a obyvatal je popsána zde: 1Každý ať se podřizuje vládní moci, neboť není moci, leč od Boha. Ty, které jsou, jsou zřízeny od Boha, 2takže ten, kdo se staví proti vládnoucí moci, vzpírá se Božímu řádu. Kdo se takto vzpírá, přivolává na sebe soud...Otroci, poslouchejte své pozemské pány s uctivou pokorou.

Vážný 13.10.2008 19:34

Re: Pane Drápale,

Myslím, že se mýlíte, že to vidíte jednostranně: Jak se třeba vypořádáte s výrokem:

Efezským 4:28  Kdo kradl, ať už nekrade, ale ať raději přiloží ruce k pořádné práci, aby se měl o co rozdělit s potřebnými.

2 Tesalonickým 3:7  Sami přece víte, jak máte žít podle našeho příkladu. My jsme u vás nezaháleli 8  ani jsme nikoho nevyjídali, ale ve dne v noci jsme namáhavě pracovali, abychom nikomu z vás nebyli na obtíž. 9  Ne že bychom k tomu neměli právo, ale chtěli jsme vám sami sebe dát za příklad, abyste se jím řídili. 10  Když jsme u vás byli, přikazovali jsme vám: Kdo nechce pracovat, ať nejí!

To jde dost proti Vámi uvedeným veršům (nebo spíše Vašemu porozumění). Hospodin nechce, abychom byli sevřeni starostmi, ale nikoli proto, abychom zaháleli, ale abychom byli svobodní k o to pilnější práci - na jeho díle především, ale i ve světě, každý podle svého povolání. Snad Vám to otevřelo trochu oči.

Nemo 13.10.2008 21:09

Re: Pane Drápale,

Bible má mnoho výkladů. Jinými slovy - z Bible lze odvodit cokoliv. Však také proto vzniklo pořekadlo: Cesty Boží jsou nevyzpytatelné. Každá norma chování, ať je ctnostné, nebo špatné, podlé i nízké, každá tato norma je z Bible odvoditelná. To znamená, že chování kohokoli z nás je v souladu s Biblí, pokud si dáme tu práci a najdeme si na to tam.

Olin 13.10.2008 21:15

Re: Pane Drápale,

Právě jsme se seznámili s ateistickou etikou. A tenhle člověk tu před pár dny básnil o tom, jak ateisti zachraňují svět před náboženstvím. A hrozně se divil, že komunismus vynalezli a šířili ateisti. Nemo? Mimoň.

Kolombo 13.10.2008 9:32

Jinak to

ani dopadat nemůže v "demokracii", kde lidi, co nikdy nic neudělali "hlasují" kolik mají od druhých dostat, protože na "péči" mají "lidské právo". Dřív musel být jeden buď výkonný, nebo alespoň slušný a příjemný k ostatním aby se o něho postarali, když sám nemůže. Dnes se může každý na druhé vykašlat, slušný ani příjemný být nemusí - v rámci "solidarity" se o něho postará za jejich peníze stát. státu a levicovým politikům patří vděk, ne spoluobčanům. Ti se o něho postarají výměnou za hlas, který zase jim pomůže k moci a prachům. Když platí oficiální filosofie že dluhy se neplatí, protože chybějící peníze státní banka prostě natiskne - pak nemá moc smysl šetřit. A že banky vydělávají na poplatcích? Proč ne, když mít účet není možnost, ale povinnost? Je to stát, který vynucuje bezhotovostní styk a pokud prakticky nemůžete banku obejít, banka vybere výpalné.

Petr 13.10.2008 9:04

Jak může selhat svobodný trh?

Tak mi napadá jak může selhat trh?Selhat můžou lidé (tím že podvádějí,lžou,kradou atp.)nikoliv trh.Trh znamená že se kupuje a prodává a to nemůže nikdy selhat,trh může jedině zaniknout v okamžiku kdyby nikdo nic od druhého nepotřeboval ale to znají jen nebožtíci.

I-Worm 13.10.2008 9:09

Re: Jak může selhat svobodný trh?

trh sám nemůže nic, vystupuje jen jako prostředek. A jako takový může být zneužit. Pak se o něm dá v přeneseném slova smyslu říci, že selhal. Nebo se snad chcete jen hádat o slovíčka?

Petr 13.10.2008 9:17

Re: Jak může selhat svobodný trh?

Zneužit k čemu?Že někdo vydělá a jiný prodělá,že hodně lidí prodělá,že všichni prodělají,co je selhání trhu? Vždycky někdo "vydělá a někdo prodělá".A já se prosím nehádám :-P

I-Worm 13.10.2008 10:27

Re: Jak může selhat svobodný trh?

ptejte se spíše "jak zneužit". Například podvodnými informacemi. Zfalšovaným účetnictvím.

V 13.10.2008 9:21

Re: Jak může selhat svobodný trh?

Jak může selhat svobodný trh?

no jak, treba tak, ze je ucinen nesvobodnym, coz se vskutku stalo

u nas po valce primitivove znarodnili podniky, kdezto na o neco chytrejsim zapade znarodnili menu a tak mohli danove poplatniky vice podojit, nakonec jde ale o stejny princip, o kontrolovane hospodarstvi - penize jsou totiz krvi ekonomiky a kdyz si s nima stat muze delat co se mu zachce, tak obcane musi skakat jak bude piskat a na nejakou svobodu muzou zapomenout, tedy tu ekonomickou

co tu dnes vidime je selhani pracek, kterym se zachtelo manipulovat s ekonomikou a jak znamo, kapitalismus ma moto 'pracky pryc'

Kolombo 13.10.2008 9:42

Re: Jak může selhat svobodný trh?

On si s nima "stát" nedělá, co chce. Je to podobné, jako u nás za socíku. Oni se soudruzi opravdu snažili dát "Lidu" jistoty a pohodlí. Neštěstí je v tom, že v dnešní demokracii lidi hlasují hlavně o peníze, které si představují že by měli dostat. Hlasují i ti, co nic nevydělávají. Pokud by šlo o rozhodování, jestli jít například do války - OK. Ale měl by invalida hlasovat o tom, jaké má dostat požitky? Měl by student hlasovat o tom, jestli se bude nebo nebude školné? Nezaměstnaní Rómové si budou sami určovat, kolik jim "bílí" zaplatí? Nejde spíš o výpalné než o "solidaritu"? íS takovou by mohli i Afričani hlasovat o tom, kolik zboží a potravin jim má Evropa poslat. Zatím se o tom rozhoduje tady, ale kdyby se podařilo rozšířit vnitrostátní "demokracii" globalizovat, tak se dočkáme.

I-Worm 13.10.2008 10:32

Re: Jak může selhat svobodný trh?

právě že v našem slavném parlamentu hlasují o svých platech lidé, kteří nic nedělají, nebo, lépe řečeno, vyrábějí jeden zmetek za druhým!

Spirit 13.10.2008 9:32

Re: Jak může selhat svobodný trh?

Jen připomínám, že TRH není žádný přírodní úkaz, řídící se přírodními zákony, ale užitečný výmysl lidské společnosti z nedávných dob, kdy lidé vynalezli pěstování obilí a chov dobytka - asi před 10.000 lety. Každý umělý konstrukt může za změněných okolností ztratit svůj smysl, čili selhat.

franta 13.10.2008 10:48

Re: Jak může selhat svobodný trh?

Tak to už jsem, Petře, někde slyšel. Komunisti taky říkali, že socialismus není špatný, špatní jsou někdy jen lidé, za jejichž vedení je budován.  

Petr 13.10.2008 11:17

Re: Jak může selhat svobodný trh?

Ojo joj srovnávat trh (výměnný obchod) s ideologií? To snad ne.Já se tady nezamýšlím jestli je trh spravedlivý nebo ne,ale říkám že trh selhat nemůže dokud je někdo kdo chce (či musí)obchodovat.O tom jestli ty obchody jsou spravedlivé či ne(za války třeba za chleba zlato atd.)tu diskuze není.Pokud se myslí tím selháním že trh není spravedlivý,tak se ptám kdy je?

portwyn 13.10.2008 15:54

Neselhal. Jen není tak všemocný,

jak nám občas někdo tvrdí.

Trh zajistí výměnu a distribuci zboží. Nic víc. Redukovat celý svět na trh, na koloběh peněz, je příliš primitivní. Možná by to šlo - kdyby lidé nebyli lidé, ale programované mašiny.

Trotl 13.10.2008 8:27

Trh selhal...

Jaký trh? Ten řízený trh socialisty? Ten trh se státním dozorem? Ano, ten selhal.

V 13.10.2008 9:09

Re: Trh selhal...

presne tak, ten tezce zregulovany trh jim vybouchl do tvari, vsem tem pitomeckum, kteri tu horuji pro statni regulovanou papirovou menu ktera se da tak krasne nafukovat a tim umoznovat zadluzovani az po usi, kdyz to nevybouchne uplne ted, tak za par let to bude jeste vetsi bomba, z tehle pasti totiz ven cesta nevede

honzak 13.10.2008 8:13

dneska s autorem

naprosto souhlasím! Bankovní sektor s jeho "finančními produkty" je stejná swiňárna jako prodej předraženého nádobí důchodcům (PRO KAŽDÝ MANŽELSKÝ PÁR DÁREK + OBĚD ZDARMA). Nicméně když to systém dovolí, tak se páni "bankéři" chovají tak, jak se chovají.

I-Worm 13.10.2008 10:35

Re: dneska s autorem

a systém to dovolí, když dostane zpropitné... tedy, moderně řečeno, sponzorský dar.

Frank 13.10.2008 7:43

Možná svět opravdu předěláme.

Ale nejsem si jist, že zvyšováním výdajů na zbrojení.

68 13.10.2008 8:02

Re: Možná svět opravdu předěláme.

Make Love! Not War!!!

I-Worm 13.10.2008 10:37

Re: Možná svět opravdu předěláme.

když budeme válčit pomocí klacků a kamenů, tak to ekonomiku moc neoživí...

No... 13.10.2008 6:58

A je pondětí, třináctého ....

A rok končící osmičkou. Mazec začíná .Důsledky budou, ale jak špatné, to nikdo neví.Že špatné, to je jisté. Zase na to doplatí ti, co "za nic nemohou" , protože jen volili zadlužování, rozdávání z cizího...

ranbow 13.10.2008 6:18

V jednom má autor asi pravdu

Systém burzy se asi přežil - ještě starý pan Ford když zakládal svoí první dílničku na auta, obešel pár známých a uprosil je, aby se k němu připojili a vložili nějaké peníze do jeho výroby aut. Snad je přesvědčil on, snad uvěřili nejen v budoucnost automobilů jako takových ale hlavně v jeho schopnost vést a řídit úspěšně jejich výrobu.

Dost velký rozdíl oproti dnešní burze - kolik investorů investuje do určité továrny, protože osobně věří v její budoucí výkon a chtějí na něm participovat? Kolik z nich se řídí jen technickou , či jinou analýzou, aniž by se podívalo dál než za číselné kódy v seznamu podniků? Kolik z nich prodá stiskem klávesy své akcie v okamžiku kdy stoupnou či klesnou o procentního bodu aby nakoupili jiné? Kolik z nich rozmělňuje vé vklady do portfólií, dluhopisů, certifikátů, ve snaze rozložit své riziko, vydělat a neprodělat?

A na druhé straně - kolik z těch peněz za nakoupené akcie, dluhopisy, certifikáty, atd se opravdu projeví v rozvoji daného konkrétního podniku? V rozšíření výroby, v zlepšení technologie, v novém výzkumu a vývoji??A kolik z nich zmizí v dalším víru burzy, nebo je, v lepším případě daná firma použije na milionové platy managementu, zlaté padáky, vlastní finanční transakce, fůze, budováni politického vlivu, podporu politických elit,..? Je možné že tenhle systém už se přežil a teď vybuchuje jako na počátku minulého století vybuchovaly balóny plněné vodíkem, a bude třeba najít něco bezpečnějšího???

Trotl 13.10.2008 8:25

Re: V jednom má autor asi pravdu

Bezpečný systém lidstvo zná již tisíce let. a to je komoditní krytí měny. stačí se k němu vrátit.

Olin 13.10.2008 11:21

Re: V jednom má autor asi pravdu

Ty jsi ale trotl! Komoditní krytí měny bylo, pravda - ale co na něm bylo bezpečného? Běž se podívat do 16.stol. na to bezpečí! Kdybychom měli o čem píše pan Silverberg poslal bych tě tam šupem. Takový tam pohřbívali bez obřadu.

Kem Azbrna 13.10.2008 10:43

Re: V jednom má autor asi pravdu

Máte pravdu. Cena akcií nevydanývh podnikem, který takto chce zjískat kapitál, je jen odrazem toho co si akcioví investoři o tom podniku myslí. Burza akcií se stala více hernou než prostředkem pro IPO. Na druhé straně, v IPO (prodej originální emise) by nikdo akcie nekupoval, kdyby si nemyslel, že jejich cena půjde nahoru.

Pepek 13.10.2008 18:19

Re: V jednom má autor asi pravdu

Nemíchal bych dohromady profi tradery s bulíky, kteří se po několika přečteních příslušné stránky FT či HN cítí nejen schopni, ale přímo "povinni" se obchodování účastnit.