3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: K čemu jsou na světě ženy

Odpověď na základní otázku všehomíra, proč jsme my ženy na tomto světě, bychom po všech těch staletích výskytu člověka na planetě měli mít perfektně promyšlenou. A přece se zdá, že stále nejsme schopni se shodnout na jediné uspokojivé odpovědi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Pávek 17.1.2022 9:39

Dušovala se, že žádný styk nebyl. Proto to pokládám za nenormální. Třeba mu to, nebo jim stačilo. Jinak bych tady takovou kuriozitu nepsal. ;-D

Z. Lapil 17.1.2022 12:42

Možná to nebyl styk, ale sociologický experiment: řekne to někomu? Komu? Jak rychle se to rozkecá?

J. Novák 17.1.2022 8:02

k čemu je nám prohnilá justice česká, když ponechá píchat neznámé složení vakcín do těl, a soudy nic řešit nechtějí, kontrolujme žrádlo pro psy, ale roztoky do občanů a dětí nejsou kontrolovány, podezřelí pachatelé nepotrestáni covid podvodů s následkem úmrtí nepotrestáni, k čemu nám budou neplodné ženy????

J. Ticháček 17.1.2022 19:46

No, já osobně bych řekl, že neznámé roztoky jsou do těla píchány jen některým narkomanům. A zrovna ti si je píchají sami. Složení vakcín je většinou známé, pečlivě dokumentované, a kýmkoli dohledatelné.

Š. Zemek 17.1.2022 7:45

Já v tom mám už dávno jasno. Žena je na světě přece proto, aby polidštila chlapa. Naučila ho smrkat do kapesníku a tak. A Evě jsem to v ráji utržené jablko už dávno odpustil.

M. Grundmann 17.1.2022 1:41

Současné právo podporuje, aby každý člověk sám hledal a nacházel vlastní štěstí. Vychází tedy z předpokladu, že hledáním vlastního štěstí dosáhneme dobře kolektivně fungující lidské společnosti. Je zcela jasné, že podmínkou individuálního štěstí každého jednotlivce je dobře fungující lidská společnost. Na druhou stranu však opak neplatí. Mezi lidmi existuje přirozená konkurence a protichůdné zájmy v podstatě na každém kroku a většina štěstí jednoho člověka je dosažena na úkor jiného člověka, ačkoliv si to lidé obvykle ani neuvědomují. Parkovací místo pro rezidenty na Praze 1 je udělováno na úkor všech ostatních lidí, kteří nejsou rezidenty na Praze 1 a jejichž životní štěstí se zhorší. Podobné mechanismy platí v podstatě na každém kroku.

Lidská společnost má samozřejmě určitou setrvačnost a může fungovat samospádem i po narušení pravidel, která umožnila její vznik. Lidská společnost nemůže jen uspokojovat všechny potřeby žen, ale musí také uspokojovat skutečné potřeby velké většiny mužů. Pokud nebude, nebudou muži dostatečně motivováni k užitečné činnosti a hlavně nebudou mít dostatečnou motivaci společnost bránit a riskovat vlastní život při obraně vlastní společnosti. Nejedná se o nějakou abstraktní vizi, k podobné situaci již dochází v některých zemích jako je Japonsko nebo Jižní Korea. Všeobecně platí, že je bojová morálka armády nepřímo úměrná úrovni emancipace vlastních žen. Japonsko se zatím nezhroutilo jenom díky tomu, že je to ostrov chráněný před ostatním světem. Jižní Korea je rovněž relativně dobře chráněna před jinými etniky, i když by dnes asi válku se svým komunistickým sousedem kvůli špatné bojové morálce prohrála. Jen málokdo ví, že jsou jihokorejské ženy natolik emancipované, že přítomnost těhotné ženy v hromadné dopravě vyvolává nepřátelské reakce přítomných mužů a stát musí řešit například odmítání mužů pustit těhotnou ženu na sedadlo pro těhotné ženy.

Chtějí české ženy dosáhnout stejného výsledku ?

J. Krásenský 17.1.2022 3:28

Souhlasím. Pěkně a názorně vysvětleno.

A odpověď na závěrečnou otázku zní: Ano, chtějí.

J. Krásenský 17.1.2022 4:09

Oceňuji zvlášť myšlenku - Koho a co mají (můžou) muži bránit, když je opustí ženy?

Ženy si nechaly vnutit paranoidní představu, že jsou - jako ženy - obětmi spiknutí mužů, posléze přírody a nakonec mužů a přírody dohromady. A současným životním posláním ženy je vzpoura proti přírodě, osvobození z moci mužů. Co z nich vyroste hezky popsal pan Ivo Fencl v dnešním článku o posledních dnech Johna Lennona ( https://neviditelnypes.lidovky.cz/kultura/kniha-posledni-dny-johna-lennona.A220115_162603_p_kultura_wag ).

M. Grundmann 17.1.2022 9:29

Taková malá úvaha. V 60. letech 20. století se muži jako hrdinové vrhali do vesmíru a několikrát i přistáli na Měsíci. A od té doby 50 let žádné hrdinské chování ze strany kosmonautů. Sice se hodně mluví o tom, že se znovu poletí na Měsíc nebo dokonce i na Mars, ale skutek utek.

Mám pro tuto situaci vlastní vysvětlení. Koncem 60. let 20. století došlo k sexuální revoluci a k výrazné emancipaci žen a dnes již žádný muž v atmosféře meToo nezíská žádné body u žen tím, že by letěl někam do vesmíru. Proto si myslím, že natrvalo zůstane jenom u planých řečí a kosmonauti si místo toho zajdou do posilovny, kde si bez rizika zlepší své šance u žen, a nebudou se plahočit někam na Mars.

V 70. a 80. letech minulého století padla většina diktatur na celém světě a udržely se pouze ty, kde nedošlo k emancipaci žen. Padl nejen komunismus, ale i pravicové diktatury v Řecku, Španělsku, Portugalsku nebo v latinské Americe i v Asii. Emancipace žen měla zcela demoralizující vliv na chuť mužů se angažovat v těchto diktaturách, když už pro podporu režimu neměli rozumný důvod.

Jiný zajímavý postřeh : při velkých revolucích či společenských změnách vždy dochází k výraznému oslabení postavení žen vůči mužům. V podstatě každá úspěšná revoluce je antifeministická a proti roli žen v politice. Putin velmi inteligentně nechává manželky svých oponentů v čele opozice a tím v podstatě tato hnutí pohřbívá.

Z. Lapil 17.1.2022 12:59

Ty revoluce se mi nezdají. Máte nějaké příklady? Preventivně oponuji zavedením volebního práva žen ve vzniknuvší ČSR, na rozdíl od politicky extra stabilního Švýcarska (volební právo žen bylo zavedeno snad v r. 1975; rozhodně nehorázně pozdě).

Pravlastí feminismu jsou rovněž politicky stabilní USA, ALE reálná práva žen radikálně vzrostla v souvislosti s komunistickými revolucemi v Evropě (Kambodža a okolí - nemám nejmenší ponětí).

Spíš si myslím, že emancipace žen je postupný proces a revoluce, spíš ve smyslu širším než je násilná výměna systému vlády, naopak spíš kodifikuje jejich větší vážnost vzniklou postupným vývojem. Viz první světová válka, při níž se ženy ujaly (byly nuceny ujmout) mnohých prací a povinností, přičemž je překvapivě mnoho příběhů ve smyslu "chlap odešel na vojnu a když se vrátil, nestačil zírat, jak manželka podnik zvelebila"

M. Grundmann 17.1.2022 13:18

Velká francouzská revoluce, bolševická revoluce, nástup fašismu, pád íránského šacha, nedávné arabské revoluce, apod., to jsou vše příklady revolucí a rychlých politických změn, kdy došlo k oslabení vlivu žen ve společnosti. Vliv žen se posiluje spíš evolucí, pomalu a postupně až do nějakého bodu zvratu, kdy se politický systém náhle zhroutí.

Vznik Československa nebyl žádnou revolucí, Rakousko-Uhersko se samo rozpadlo. Je ovšem otázka, zda časné volební právo žen v Československu neoslabilo první republiku a neusnadnilo převzetí moci komunisty v roce 1948. Československo bylo jedinou zemí v Evropě, kde se komunisti dostali k moci bez boje díky volbám.

Problém vlivu emancipace žen na bojovou morálku mužů byl reálný a například nacistické Německo bylo postaveno před neřešitelný problém. Buď povolat německé ženy do továren a tím demoralizovat německou armádu, nebo je do továren nepovolat, udržet bojovou morálku, ale mít nedostatečnou produkci zbraní.

M. Grundmann 17.1.2022 13:40

První světová válka znamenala velký zásah do západní společnosti a začátek jejího postupného úpadku. Hlavním úkolem lidské společnosti není maximální efektivita výroby, ale zajištění vlastní reprodukce. A fungující lidská společnost zajišťuje svou vlastní reprodukci kontrolou chování žen muži. Úkolem politických, ekonomických, společenských, kulturních a jiných struktur je tedy ve skutečnosti držet ženy v závislosti na mužích a nikoliv jejich deklarovaný cíl.

Tento systém je výhodný i pro ženy. Emancipované inteligentní ženy mají málo dětí, protože jsou pro muže těžko zvladatelné. Díky účinné společenské kontrole chování žen pak nedocházelo k tomu, že děti měly hlavně hloupé a psychicky nestabilní ženy, a ženská populace celkově nehloupla. Dnes bohužel k tomuto negativnímu vývoji na Západě dochází.

P. Dvořák 17.1.2022 7:05

Správná emancipovaná žena nemá proč být těhotná. Chce-li mermomocí s partnerkou mít dítě, jsou jich plné dětské útulky.

F. Žůrek 17.1.2022 0:41

Děkuji za úvahu či zamyšlení. Je skutečně zbytečné něco vymýšlet. Takové pojmy, jako je rodina, muž a žena mají mít svůj smysl... Nu, a to ostatní je to ostatní... Zdař Bůh!

J. Procházka 17.1.2022 0:16

Kandidujte na prezidentku. Prosim, prosim !!!

M. Vlasák 17.1.2022 7:14

Skvělý nápad, všemi 10 pro!

R. Kováč 17.1.2022 0:11

Vy jste žena z velkým Ž