Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SPOLEČNOST: K čemu je kultura

Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek chce svůj post využít daleko aktivněji, než jeho předchůdci, protože si právě ze zahraniční politiky odnesl pocit, že kultura je jednou z nejvýznamnějších věcí, kterou máme a kterou se můžeme prezentovat ve světě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AA

A. Alda

5. 9. 2019 15:10
Slovo kultura původně znamenalo

způsob obdělávání polí. A kořen, tedy kult, má a vždy měl ryze náboženský význam.

0 0
možnosti
FN

F. Navr8til

5. 9. 2019 10:30
Dotace a kultura spolu nesouvisí

Ministr kultury není schopen změnit duchovní situaci ve společnosti, jak si to představuje autor. Ministr kultury je maximálně schopen dohlížet na proud dotací pro kulturu. Zatím se ukazuje, že dotace a kultura spolu nemají moc společného. Dotace míří zejména do privátních obchodních projektů (od filmů, divadel, pseudokulturních neziskovek až k výkupu prasečáků), zatímco kultura funguje bez dotací nebo dokonce dotacím navzdory.

0 0
možnosti

5. 9. 2019 12:12
Re: Dotace a kultura spolu nesouvisí

Zejména poslední větu tučně podtrhuji.

0 0
možnosti
JK

5. 9. 2019 9:26
Vysílač na Ještědu,

takřka symbol harmonického splynutí lidského díla s krajinou a Tančící dům, budova úmyslně a zrůdně neharmonická, uvnitř nabitá negací, zkřivené vnitřní prostory obtížně využitelné, po hodinovém jednání všechny bolí hlava - ano, autor pěkně vystihl směr vývoje.

Pokusme se to vzít z gruntu. Kultura, použijme to slovo nepřesně a zjednodušeně, podobně jako umění, byla původně součástí náboženství. Byla jedním z prostředků, jimiž se člověk pokoušel spojit se světem transcendentna. To bylo vyhrazeno povolaným, vedlejším účinkem bylo pozvednutí duše prostého člověka, jeho duchovní povznesení. Existuje obraz T.E.Rosenthala "His Madonna", na němž mladý řezbář dokončuje sošku Madonny a ona mu pozvednutou rukou žehná. Na Petronia nebo Boccaccia se kdysi pohlíželo svrchu, ne tak třeba na Petrarcu. Úpadek byl pozvolný a někdy od impresionistů, kteří podle V.V.Štecha rozkolísali zákony umění, je to už volný pád. Za to, že v Národním divadle se při současném aranžmá Smetanovy Libuše lidé hlasitě smějí, pan president Zeman jistě nemůže. Nepochybujme o tom, že potřeba lidí spojovat se s transcendentnem, nikoli víra v ně, ale vědomí o něm a hledání způsobů jak se k němu povznést, se bude vracet s tím, jak se k současnému duchovním pádu přidá pád hmotný. Člověk tvrdý a cynický by mohl říci, že čím méně lidí zbyde, tím větší šance pro ostatní.

0 0
možnosti
AA

A. Alda

5. 9. 2019 15:14
Jestli se v ND při Libuši posluchači smějí,

může za to Burian. Ne impresionisti, ale Burian.

Plzeňáci si velice oddychli, když se ho zbavili.

0 0
možnosti
KJ
Co tom melete ?

Kutura nejsou housky na krámu, ale výraz civilizační úrovně lidí a národů... Dzp.

0 0
možnosti
JV
Re: Co tom melete ?

jestli jste reagoval na me, tak k civilizacni urovni take patri to, ze se nenuti ti chudsi k placeni zabavy bohatsim.

0 0
možnosti
JV
Dane

Neprijde mi normalni, aby posledni uklizecka v Tescu prispivala svymi danemi na dotovany vyssi kulturni zazitek pokrokarskych snobu.

Je potreba dane snizit. A to vyrazne. A prestat platit z verejnych penez herce.

0 0
možnosti
RL

5. 9. 2019 7:47
No, to je zase počteníčko.

Víte, co by kultuře prospělo nejvíc? Úplně ji přestat platit z veřejných prostředků. A v první řadě jí už vůbec neplatit za pěstování a zušlechťování nejrůznějších činností, to ať si laskavě každý zaplatí sám ze své kapsy, případně z kapsy svého mecenáše. Protože už teď se děsím toho, co by seznam těch bohulibých činností obnášel, a kdo by ho sestavoval. :-P

0 0
možnosti

5. 9. 2019 1:29
Až po "...chce hlavně zábavu." souhlas

Poté následuje obvyklý blábol proti Zemanovi a Babišovi, podtrhnutý naprostým nepochopením úžasného kulturního vývoje v naší zemi po roce 1989. Trapné, hloupé. Neviním Hvížďalu, relikt minulosti - viním havloidní redaktory ČRo, viním viditelnou shovívavost Neviditelného Psa.

0 0
možnosti
MR

5. 9. 2019 10:20
Re: Až po "...chce hlavně zábavu." souhlas

To byste snad ani nebyl Vy, abyste se neotřel o Havla. Já pro změnu viním kulturní hovada, která všemu rozumějí a ještě mají patent na rozum.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz