3.3.2024 | Svátek má Kamil


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: K čemu je kultura

Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek chce svůj post využít daleko aktivněji, než jeho předchůdci, protože si právě ze zahraniční politiky odnesl pocit, že kultura je jednou z nejvýznamnějších věcí, kterou máme a kterou se můžeme prezentovat ve světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 6.9.2019 16:15

Uživatel požádal o vymazání
J. Jurax 5.9.2019 21:19

Re:

Ano.

J. Jurax 5.9.2019 21:14

Re:

No jo, kolik třeba divadel, najmě těch pěstujících vysoké umění, přežije jen ze vstupného? Kolik hudebních těles najmě ze sféry vážné hudby taky? Baletních či operních souborů?

R. Langer 5.9.2019 15:24

Re:

Možná že je zde rozpor v tom, co kdo považuje za nejkulturnější pravou kulturu...

O. Uživatel 5.9.2019 15:22

Uživatel požádal o vymazání
A. Alda 5.9.2019 15:14

Jestli se v ND při Libuši posluchači smějí,

může za to Burian. Ne impresionisti, ale Burian.

Plzeňáci si velice oddychli, když se ho zbavili.

A. Alda 5.9.2019 15:10

Slovo kultura původně znamenalo

způsob obdělávání polí. A kořen, tedy kult, má a vždy měl ryze náboženský význam.

J. Jurax 5.9.2019 14:20

No jo, ale i ti provozovatelé a tvůrci té nejkulturnější pravé kultury musí platit složenky. Takže potřebují někoho, kdo by to platil. A konzumenti oné nejkulturnější pravé kultury, ať už pod tím rozumíme cokoliv, to nezaplatí. Takže?

I. Štípek 5.9.2019 12:23

Re: Až po "...chce hlavně zábavu." souhlas

"Havlističtí redaktoři" je spíš berlička k pojmenování, které bude asi srozumitelné, tak jsem to myslel. S Havlem pro mne nemají nic společného. Já na Havla - symbol a pro vzpomínku na tu nádhernou naději po Listopadu nedám dopustit, i když ten symbol se projevil politicky naivně. Myslím, že po Lisabonu se taky divil a jeho dnešní názory by mě hodně zajímaly. Všichni se vyvíjíme.

I. Štípek 5.9.2019 12:12

Re: Dotace a kultura spolu nesouvisí

Zejména poslední větu tučně podtrhuji.

J. Vrzal 5.9.2019 10:39

Re: Co tom melete ?

jestli jste reagoval na me, tak k civilizacni urovni take patri to, ze se nenuti ti chudsi k placeni zabavy bohatsim.

F. Navrátil 5.9.2019 10:30

Dotace a kultura spolu nesouvisí

Ministr kultury není schopen změnit duchovní situaci ve společnosti, jak si to představuje autor. Ministr kultury je maximálně schopen dohlížet na proud dotací pro kulturu. Zatím se ukazuje, že dotace a kultura spolu nemají moc společného. Dotace míří zejména do privátních obchodních projektů (od filmů, divadel, pseudokulturních neziskovek až k výkupu prasečáků), zatímco kultura funguje bez dotací nebo dokonce dotacím navzdory.

M. Rozbořil 5.9.2019 10:20

Re: Až po "...chce hlavně zábavu." souhlas

To byste snad ani nebyl Vy, abyste se neotřel o Havla. Já pro změnu viním kulturní hovada, která všemu rozumějí a ještě mají patent na rozum.

J. Kraus 5.9.2019 9:26

Vysílač na Ještědu,

takřka symbol harmonického splynutí lidského díla s krajinou a Tančící dům, budova úmyslně a zrůdně neharmonická, uvnitř nabitá negací, zkřivené vnitřní prostory obtížně využitelné, po hodinovém jednání všechny bolí hlava - ano, autor pěkně vystihl směr vývoje.

Pokusme se to vzít z gruntu. Kultura, použijme to slovo nepřesně a zjednodušeně, podobně jako umění, byla původně součástí náboženství. Byla jedním z prostředků, jimiž se člověk pokoušel spojit se světem transcendentna. To bylo vyhrazeno povolaným, vedlejším účinkem bylo pozvednutí duše prostého člověka, jeho duchovní povznesení. Existuje obraz T.E.Rosenthala "His Madonna", na němž mladý řezbář dokončuje sošku Madonny a ona mu pozvednutou rukou žehná. Na Petronia nebo Boccaccia se kdysi pohlíželo svrchu, ne tak třeba na Petrarcu. Úpadek byl pozvolný a někdy od impresionistů, kteří podle V.V.Štecha rozkolísali zákony umění, je to už volný pád. Za to, že v Národním divadle se při současném aranžmá Smetanovy Libuše lidé hlasitě smějí, pan president Zeman jistě nemůže. Nepochybujme o tom, že potřeba lidí spojovat se s transcendentnem, nikoli víra v ně, ale vědomí o něm a hledání způsobů jak se k němu povznést, se bude vracet s tím, jak se k současnému duchovním pádu přidá pád hmotný. Člověk tvrdý a cynický by mohl říci, že čím méně lidí zbyde, tím větší šance pro ostatní.

K. Janyška 5.9.2019 8:49

Co tom melete ?

Kutura nejsou housky na krámu, ale výraz civilizační úrovně lidí a národů... Dzp.

J. Vrzal 5.9.2019 8:27

Dane

Neprijde mi normalni, aby posledni uklizecka v Tescu prispivala svymi danemi na dotovany vyssi kulturni zazitek pokrokarskych snobu.

Je potreba dane snizit. A to vyrazne. A prestat platit z verejnych penez herce.

R. Langer 5.9.2019 7:47

No, to je zase počteníčko.

Víte, co by kultuře prospělo nejvíc? Úplně ji přestat platit z veřejných prostředků. A v první řadě jí už vůbec neplatit za pěstování a zušlechťování nejrůznějších činností, to ať si laskavě každý zaplatí sám ze své kapsy, případně z kapsy svého mecenáše. Protože už teď se děsím toho, co by seznam těch bohulibých činností obnášel, a kdo by ho sestavoval. :-P

I. Štípek 5.9.2019 1:29

Až po "...chce hlavně zábavu." souhlas

Poté následuje obvyklý blábol proti Zemanovi a Babišovi, podtrhnutý naprostým nepochopením úžasného kulturního vývoje v naší zemi po roce 1989. Trapné, hloupé. Neviním Hvížďalu, relikt minulosti - viním havloidní redaktory ČRo, viním viditelnou shovívavost Neviditelného Psa.