1.6.2020 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Je česká katolická církev „dům ze skla“?

Nemine týden, aby se mne média neptala na „napomenutí“, které mi k letošním Vánocům daroval kardinál Duka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 104, poslední: 1.2. 2019 21:16, přehled diskusí

J. Hruška 31.1.2019 6:18

Sláva na výsostech...

Sláva na výsostech za 13 509 Kč. Trocha pokory by neškodila, který důchodce má takovou penzi, pane Halíku?

O. Musil 31.1.2019 7:53

Re: Sláva na výsostech...

Shodou okolností je to téměř přesně výše průměrného mužského důchodu a rovněž i výše minimální mzdy. To jen tak pro pořádek...

F. Žůrek 31.1.2019 3:56

Duka versus Halík - je to zbytečné

Známý světec otec don Pio z Pietrelciny také byl jednou zbaven svými nadřízenými možnosti provádět ve zpovědnici svatou zpověď. Podřídil se svým nadřízeným. Potom se to změnilo, protože to bylo nešťastné rozhodnutí, jak se brzy ukázalo. Chyby se přece můžeme dopustit každý, to je známá věc. Snad již "taková nemoc" pana profesora a kněze Tomáše Halíka přejde. Byl bych tomu velmi rád.

J. Sova 31.1.2019 9:28

Re: Duka versus Halík - je to zbytečné

Páter Pio - to byl ten, co si dělal stigmata kyselinou karbolovou?

https://zahranicni.ihned.cz/c1-24258480-mrtvy-svetec-lezi-ve-vitrine-vydela-miliony

M. Jandáková 31.1.2019 1:51

Nejde o to, čí je dům. Čí jste Vy?

Myslím, že T. Halík přeceňuje zájem o to, co nazývá "zápasem Duka - Halík". Protože tato bitva je jeho soukromou bitvou, jak dokládá text článku. V té náboženské bitvě načrtl svůj autentický obraz již dříve - když namísto nestranného nadhledu "kněze všeobjímající duchovnosti", který by averzi mezi vyznavači dvou kultů(r) zmírňoval a posouval všechny věřící, stejně citlivým způsobem, ke vzájemnému sbližování, vyhodnotil zcela rozdílně karikaturu Proroka a karikaturu Krista. Zatímco v jednom případě káral autory karikatury, ve druhém káral autory protestu. Jedny hájil, druhé tupil.

M. Němcová 31.1.2019 9:02

Re: Nejde o to, čí je dům. Čí jste Vy?

chová se snad katolická (křesťanská, islámská, budhistická.....) církev jinak? vše, co je jim svaté požadují, aby bylo svaté i ostatním, vše, co je svaté jiným, je samozřejmým terčem posměchu, je to tak i v politice, nejen v církvích... jak říká příslové, břevno ve svém oku nevidíme.

K. Salajka 31.1.2019 13:26

Re: Nejde o to, čí je dům. Čí jste Vy?

Mýlíte se. Mezináboženský dialog probíhá ne mnoha úrovních a není v něm místo pro posměch. Jednoduše se v něm hledá to, co je společné ne, to co rozděluje. Silnější církve v něm občas vystupují s pojmy jako je katolicita - která zjednodušeně vychází z toho, že křesťanem nemůže být ten kdo nesdílí katolický katechismus. Jinak ale mnoho lidí je v tomto směru liberálnější a snaží se o vytvoření ekumenického prostředí.

Problém pátera Halíka není to, že je katolík, ale to, že je jezuita - v tomto řádu se snoubí mimořádný intelekt /povinné studium dvou vysokých škol/ s nesmiřitelností, která se ovšem u Halíka promítla do liberalismu zvláštního druhu. Opravdu se choval statečně a má za sebou i úctyhodné výkony.Nejpodstatnějším jeho rysem je ale ambivalence - česky přeloženo aj-aj, prostě někdy pravdu nemá. Pokory je v něm stejně jako ve Václavu Klausovi . O tom se traduje, že když při basketbalu obě mužstva uznala sporný koš, Klaus jako hráč dál trval na tom, že nebyl.

M. Jandáková 31.1.2019 13:50

Re: Nejde o to, čí je dům. Čí jste Vy?

: )

M. Jandáková 31.1.2019 13:49

Re: Nejde o to, čí je dům. Čí jste Vy?

Nechce se mi Vám věřit, nezlobte se. ) Že by Vás osobně obtěžovala církev? Která a čím? Snad - Svědkové Jehovovi mě přišli navštívit, několikrát v životě, ale ani ti nic "nepožadovali", alespoň já jsem to tak nevnímala.

S. Kalužík 31.1.2019 0:41

Nebudu komentovat text páně Galíka,

jen si říkám, kam se podšla jeho křesťanská pokora.

S. Kalužík 31.1.2019 0:39

Nebudu komentovat text páně

R. Meišner 31.1.2019 0:36

ano pane Halíku

Bůh to všechno vidí. a protože je vševědoucí, tak také ví, jak to s vámi dopadne. a když umíralo v plynových komorách šest miliónů nevinných obětí, tak byl zrovna asi na dovolené. tak s pánem bohem. jo, a bacha na to peklo.

T. Šmilauer 31.1.2019 0:13

Ignorovat!

Tomáš Halík je hrobařem katolické církve v Česku, podporovatel islámské invaze, eurofanatik. Několik let již jeho články nečtu, jeho knihy zmizely z mé knihovny. Když zmizí z mého života natrvalo, nebudu litovat.

J. Novak 31.1.2019 1:07

Re: Ignorovat!

No jo, říkáte ignorovat. Sám jsem to měl v úmyslu, protože Halík - to není potřeba dále rozvádět. Jen ze zvědavosti nahlédnu jestli už třeba někdo nenapsal něco do diskuse .. a ejhle. Halík je prostě "přitažlivý". :-)