29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Je česká katolická církev „dům ze skla“?

Nemine týden, aby se mne média neptala na „napomenutí“, které mi k letošním Vánocům daroval kardinál Duka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 104, poslední: 1.2. 2019 21:16, přehled diskusí

F. Houžňák 31.1.2019 15:42

Mě by moc zajímalo, jestli třeba šimpanzové nebo gorily

mají taky ta minimálně tři a maximálně padesát osm nebo kolik pohlaví. Ti, co nám ta pohlaví cpou, vykládají zároveň zpravidla, že mezi námi a zvířaty není vlastně žádný rozdíl, no a když tedy my máme tu spoustu pohlaví, museli by je šimpanzové a gorily mít taky. Nebo jinak formulováno, jaký to vývojový skok způsobil, že u nás, lidí, je pohlaví pouhá sociální konstrukce bez biologického základu, zatímco třeba u psů nebo goril je pohlaví dáno biologicky.

Š. Hašek 31.1.2019 17:58

Re: Mě by moc zajímalo, jestli třeba šimpanzové nebo gorily

Zahráváte si!

M. Moravcová 31.1.2019 18:54

Re: Mě by moc zajímalo, jestli třeba šimpanzové nebo gorily

a to si představte, že špatně orientovaného jedince gorilí nebo šimpanzí skupina vyžene, to už se vůbec nesmí říct

D. Stirský 31.1.2019 14:02

A co je špatné třeba natomto:

"Oběma stranám je jasné, že po překonání extrémů obou stran – ahistorického lpění na neměnné formě mužské a ženské sociální role na straně křesťanských fundamentalistů a na druhé straně podobně jednostranný názor extrémní „genderové ideologie“, že pohlaví není „nic jiného než“ zaměnitelný společenský konstrukt – se otvírá široké pole pro vzájemné obohacení teologické etiky a současné sociální antropologie."

J. Vlček 31.1.2019 14:21

Re: A co je špatné třeba natomto:

Pane Stirský, je vidět, že ve vás dřímá filosof amatér, tak se nad těmi kudrdlinami zamýšlejte, třeba něco chytrého vymyslíte. Pokud jste věřící křesťan, držte se víry, a vystačíte s jejím výkladem vztahu muže a ženy, a jejich rolí ve společnosti, a pokud věřící nejste, spolehejte se v tomto ohledu na svůj vlastní zdravý rozum (tedy pokud ho máte, což je předpoklad), a nenechte se oblbovat rádoby filosofickými tezemi nějakého pana Halíka.

Š. Hašek 31.1.2019 14:34

Re: A co je špatné třeba natomto:

A též mě napadlo, že Halík je ten pravý. Ten pravý, ustanovit se arbitrem vztahu muže a ženy. V historickém kontextu věků, jak namyšleně praví. Asi studentům, tady na NP ale nejsou jen studentíci. V životě také ne.

To je tak, když kněz se dá na politiku. Moderní, pomíjivou politiku, bruselskou politiku.

Také byl kádrovákem, nezbavil se toho.

P. Moravčík 31.1.2019 14:47

Re: A co je špatné třeba natomto:

Stačilo by možno prejsť základy biológie, všetko sa odvíja od nespochybniteľných faktov. Kam také odvodzovanie zájde je už vec inteligencie a ako správne poznamenávate - zdravého rozumu. Tak sa mi zdá, že by tomu Halíkovi pomohla pekná kuchárka. Škoda, asi si neprečítal Chevalierovo Zvonodrozdovo (v češtine, tuším, Zvonokosy?).

Sexu dokonca holdujú aj mikroorganizmy (F+ a F- sexpilli) a nezdá sa, že by ich trápilo 56 genderových pseudotypov. O čom sa, doparoma, dá s genderistami debatovať, keď sú to evidentne nedouci, neschopní zvážiť a posúdiť viac vecí ako jednu?

D. Stirský 31.1.2019 15:25

Re: A co je špatné třeba natomto:

No, poněkud nekatolické. Pro katolíky jest u kléru a řeholnic předepsán celibát a sex je nečistý. Měl by se provozovat hlavně za účelem plození dětí. Jinak by přece řeholníci a řeholnice neslibovali čistotu, čímž se určitě nemyslí, že si před jídlem umyjí ruce a budou si čistit zuby.

P. Moravčík 31.1.2019 16:05

Re: A co je špatné třeba natomto:

Myslíte asi "normálny" sex :-)?

M. Moravcová 31.1.2019 18:58

Re: A co je špatné třeba natomto:

Myslíte, že Halík neonanuje? :-) Tomu sám nevěříte.

D. Stirský 31.1.2019 15:21

Re: A co je špatné třeba natomto:

No, držel-li bych se křesťanské víry, tak bych měl svoji ženu nutit k tomu, aby ve shromáždění mlčela (sv. Pavel), byla podřízena muži, činila, co on nařídí. Různé spisy teologické pak ještě v 19. století učily, že většina zla od ženy pochází, že je od přírody chtivá smilstva, že je původkyně prvotního hříchu, že je nečistá... Naštěstí nejsem praktikující člen žádné církve, byť řada novozákonních myšlenek je nadčasová. Rodiče mne vychovávali nikoli na křesťanských, ale na skautských zásadách. Halík holt vidí svět barevně a nikoli černobíle a neměnně. Vyvíjí se vše! Pěkný příklad jsou rozvody: v 19. století prakticky nemyslitelné (byť výjimky vyly), v první půli 20. století již častější (ale stále se říkalo "vona je rozvedená"), od druhé půle běžná věc, nad kterou se pozastaví málokdo.

F. Houžňák 31.1.2019 15:45

No, ty skautské základy, onehdy jsem četl,

jak dva skautští vedoucí někde v Čechách dostali deset let natvrdo za souložení s dětmi, tedy s menšími skauty a skautkami. Tím, že jste byl vychován podle skautských zásad, bych se až zas tak moc nechlubil.

J. Vlček 31.1.2019 16:03

Re: A co je špatné třeba natomto:

Výborně. Jste vychován na skautských zásadách, tak se jich držte a používejte svůj rozum. Hledání rozumu v prachem zanesených teologických knihách přenechte teologům a historikům, a uvidíte, že na tom, jak žili naší prarodiče, rodiče a my s nimy, netřeba v zásadě nic měnit a vynalézat jakékoli novodobé konstrukty, kterými se tak rádi zabývají dnešní liberální demokraté, a jak vidno, také morální kapacity typu pana Halíka.

K. Tejkal 31.1.2019 19:13

Re: A co je špatné třeba natomto:

Názory pana Stirského mi v tomto vlákně připadají jediné rozumné, přestože rozumem se tu ohání kde kdo.

V. Čermák 31.1.2019 18:06

Re: A co je špatné třeba natomto:

Pane Stirský, klidně si šukejte se svým kolegou, mně je to Putna, ale Halíka se nezastávejte. On vás a mnohé další jen zneužívá, ke svým "Politickým" Ambicím...

B. Hančl 31.1.2019 13:43

Amen

ďábel opět promluvil.

M. Moravcová 31.1.2019 13:34

Mě vždycky překvapí,

když katolík, křesťan, věřící vyznávající všemožná lidská práva, má tak vřelý vztah k islámu, který veškerá lidská práva pro ženy, děti, homosexuály, nevěřící a jinověrce popírá. A teď se s tím Halíku poperte.

M. Jandáková 31.1.2019 13:55

Re: Mě vždycky překvapí,

(S)věří ovečkám.-)

Š. Hašek 31.1.2019 14:39

Re: Mě vždycky překvapí,

Paní Moravcová,

často mě napadá, že Halík tím - co jste vyjmenovala, ani skutečně není. Hraje si na to, možná by i chtěl, se sepnutýma rukama v televizi. Namyšlenost sama. Studenti mu ten modernismus přímo papají.

J. Vlček 31.1.2019 14:50

Re: Mě vždycky překvapí,

Zvlášť, když mu v médiích začnou podkuřovat, a dělat z něho morální autoritu.

F. Houžňák 31.1.2019 15:46

To je jednoduché, Halík není žádný katolík

ani křesťan, ale člověk ve vleku své pýchy, který hlásá to, co mu nejvíc nese.

V. Čermák 31.1.2019 18:02

Re: Mě vždycky překvapí,

On ve skutečnosti žádný Křesťan Není. On Křesťanství hodil za hlavu a stal se Politikem-Sluníčkářem-Havloidem-Lepšočlověkem. Proto ho normální lidi nesnáší...

J. Vlček 31.1.2019 12:49

Pane Halíku,...

...to, že jste zván do médií, abyste tam mohl šířit vaše altruistické postoje vůči imigrantům s nekompatibilním způsobem myšlení a života vůbec, a působit tak na city zdejších obyvatel, aby těmto imigrantům vycházeli vstříc, brali je mezi sebe a nechali se jejich přítomností obohacovat (neznámo jak a čím), svědčí jednak o vaší nezodpovědnosti vůči zdejším lidem, jednak o tom, jak jsou tato média, která vás k takovýmto diskusím zvou, nakažena levičáckým liberalismem západního světa.

Důsledky otevřené náruče vůči těmto islámským přivandrovalcům jsou totiž dostatečně známé ze zkušeností zemí, které jim svoji náruč otevřely.

Co se týče kardinála Duky, je mi nesrovnatelně bližší jeho chování a postoje, než ty vaše. Má totiž daleko blíž k lidem, ať věřícím, nebo nevěřícím, než vy, který ze sebe dělá nevím jakou morální autoritu, ale k lidem máte strašně daleko.

Vašim řečičkám může podlehnou leda snadno zmanipulovatelná část mládeže, ale u lidí moc šancí nemáte. Plýtvání energií by bylo vaše snažení ucházet se o funkci prezidenta. Toho už jste si doufám sám dobře vědom. Jste totiž typem člověka, který nevzbuzuje v bližním potřebnou oporu a lásku, ale pocit potřeby se vám vyhnout.

V. Student 31.1.2019 12:55

Re: Pane Halíku,...

Už jsem to někde psal, ale nedá mi to; p. Halík napsal m.j. knihu Vzdáleným nablízku. Vzdálený je řecky "idios", a skutečně tak byli označováni lidé, rozumově těm ostatním poněkud vzdálení. Čili ta kniha by se také mohla jmenovat Idiotům nablízku. Docela by mi to, vzhledem k osobnosti p. Halíka, dávalo smysl. Ano, možná takhle o ostatních opravdu smýšlí:-)

F. Houžňák 31.1.2019 15:52

No, nevím, žádného Řeka po ruce nemám,

ale Google mi idios překládá jako "stejné". "Vzdálený" mi vyhodí jako "apomakrysméni".

V. Student 1.2.2019 0:01

Re: No, nevím, žádného Řeka po ruce nemám,

Ať koukám jak koukám, fakt je, že teď jsem našel výraz " soukromý nebo soukromník". Ale tu informaci mám ještě z vejšky, možná jsem po letech trochu popletl význam. Nebo to mělo ve starořečtině jiný význam než teď, nevím. Pokud jsem tady někoho mystifikoval, tak se omlouvám.

F. Houžňák 1.2.2019 6:48

Já neříkám, že nemáte pravdu, ostatně si z kníh

pamatuju tvrzení, že řecké slovo "idiótés", ze kterého se vyvinul náš idiot, značí "soukromník", tedy člověk nestarající se o veřejné záležitosti. Kdoví, jak to je. Náš ústavní Řek je už bohužel pryč, takže se ho nemůžu zeptat. Googlu se nedá moc věřit, německé slovo "Kater", značící především "kocour", mi překládal do ruštiny a bulharštiny zásadně jenom výrazem pro kocovinu (to je Kater taky, ale až v přeneseném významu).

K. Salajka 31.1.2019 12:46

Husova kázání

Nemýlím-li se, ignorujete výrok soudu a zajímá Vás jenom zdůvodnění, tedy ta část rozsudku, proti které se postižený nemůže odvolat. Přečtěte si Husova kázání a pak si představte, že by předstoupil před stejný soud. Dopadlo by to nejinak než v Kostnici.

Jinak soudružka Petani má za manžela Albánce - je to snad křesťan? Pokud je muslim, musela před sňatkem prohlásit, že bude společné dítě vychovávat v muslimském duchu, takže jí může být dost jedno, co dělají křesťané, respetive nekritizuje Piťhu jako katolička, ale jako osoba, která sází na budoucnost Islámu.

A propo. Už jste promítali filmy o tom, "Jak je těžké dodržovat svobodně přijatý závazek celibátu?"

D. Stirský 31.1.2019 12:41

K Haškovi:

""Ahistorické lpění na sociální roli muže a ženy na straně fundamentalistů", hezké. Jako by to křičela nějaká svazačka na Klinice! Nikoliv! Prohlašuje to "katolík" Halík!"" A vám se nikdy nestalo (mně teda ano), že vám někdo řekl: "Pořádnej chlap má....", "Každá ženská přece musí...." Moje mamka byla "divná", protože ji nebavily ruční práce. Má milovaná babička, jsouc z vesnice, zase žila v domnění, že "každej kluk má přece lézt po stromech." A já nelezl. Moji sestru mohla ranit mrtvice, když jednou dostala k vánocům nějaké ručníky (jako že do výbavy) - tak to přece u každé ženské má být. A přesně to měl Halík na mysli. Tyto stereotypy v myšlení. Navíc jste necitoval i dovětek, kde se p. Halík vymezuje proti bláznům, kteří tvrdí cosi o tom, že pohlaví neexistují, že jde o věc volby atp.

Š. Hašek 31.1.2019 13:03

Re: K Haškovi:

Pane Stirský,

myslím, že právě tohle vůbec nemají Halík a moudraři moderní na mysli!!!

Nebo dnes hrozí "společenské odsouzení" ženě, která "leze po stromech"??? Vybral jste jen detaily v diskusi o vážných věcech.

Hádat se zde, my dva, zda chlap je chlap a žena ženská ....... o tom to není.