28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak se vám líbí moskevský zimní čas?

Jaro už je více než týden a naše vláda nám nařídila používat moskevský zimní čas. A hrozí, že u tohoto nesmyslu zůstaneme. Měli bychom se usilovně bránit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Meišner 2.4.2019 0:22

bohužel

nesmysl zvaný "letní čas" zřejmě zůstane navždy, a to i v zimě. a to prostě proto, že si to budou přát okolní země, Německo a Polsko, a i kdybychom se postavili na hlavu, musíme se jim přizpůsobit.jsme přece jedna velká rodina-EU. (ironie). takže tak. škoda. ovšem protože svět se už dávno zbláznil, tato marginálie mě už ani nepřekvapuje. toť vše.

R. Langer 2.4.2019 6:14

Re: bohužel

Co vám vadí na tom, že je večer světlo?

J. Pospíšil 2.4.2019 6:54

Re: bohužel

Večer je světlo pořád ve stejný čas, odpovídající roční době. To jen vy chcete špatně nastavovat hodinky, aby bylo světlo jako déle. Nebude. Stejně tak byste mohl chtít, abychom se "posunuli číselně" na jih, aby bylo jako tepleji.

M. Řepa 2.4.2019 7:35

Re: bohužel

To co říkáte je samozřejmě demagogie. To by platilo, kdbyste neměl žádné povinnosti a celý den se válel na zahradě. Velká část národa si povinnosti plní v první části dne a relaxuje ke konci dne. Zatímco pro práci přirozené světlo většinou nepotřebujete nebo ho můžete nahradit umělým. Pro relaxaci je přirozené světlo vyloženě blahodárné.

Z. Lapil 2.4.2019 8:41

Re: bohužel

Nesmíte být tak závislý na přístrojích.

Jo, a v těchhle záležitostech, myslím si, by člověk měl mluvit za sebe, ne za "velkou část národa". Jedině v tom případě má hlasování, v kolik začínají úřední hodiny, smysl.

R. Langer 2.4.2019 8:45

Re: bohužel

No tak ještě by hodiny mohli zůstat stejné, jenom by se do práce chodilo na 5 hodin. Počkat? Nebylo by to vlastně to samé? Co vlastně děláte, že "nejste závislý na přístrojích"?

Z. Lapil 2.4.2019 9:29

Re: bohužel

Projektuju. Mám štěstí na zaměstnavatele, který toleruje několikahodinový rozptyl příchodu do práce.

R. Langer 2.4.2019 10:09

Re: bohužel

No, tak v čem je tedy problém?

Z. Lapil 2.4.2019 10:27

Re: bohužel

V hodinkách. Leckomu to přijde divné, ale já si vždycky myslel, že měřící přístroje jsou od toho, aby zviditelnily běžnými smysly nepostřehnutelnou skutečnost.

M. Řepa 2.4.2019 9:00

Re: bohužel

Nemluvím za velkou část národa, ale mluvím o faktech. Statisticky velká část národa chodí do práce na "ranní". A to že přirozené denní světlo je pro psychickou pohodu nenahraditelné, o tom snad nepochybujte. Nebo ano?

R. Langer 2.4.2019 9:19

Re: bohužel

Hm, u těchhle jedinců si tím nejsem až tak jistý. Podle všeho sedí večer zavření doma a v 8 chodí spát, aby ve 3 mohli vstávat a potom celý den prudit, že se pořádně nevyspali. Světlo večer nepotřebují, a když ano, tak si ho přece rozsvítí. Já osobně to nechápu, ale pár takových exotů se holt vždycky najde.

Z. Lapil 2.4.2019 9:45

Re: bohužel

No jo, ale letním časem je zhruba dva měsíce v roce donutíte vstávat za tmy. A letní čas v zimě znamená východ slunce až někdy k osmé hodině ranní neboli vstáváte vysloveně v noci.

A to jsme sem ještě nezatáhli skutečnost, že ze západní Evropy je blíž do Londýna než do Jindřichova Hradce, takže tam mají skoroletní čas i v zimě. Extrémní případ: Bretaň je západně od Londýna a kolem letního slunovratu tam o půlnoci zdaleka není úplná tma. Ne že by se dalo číst, ale noc fakt vypadá jinak.

R. Langer 2.4.2019 10:11

Re: bohužel

Já vstávám v 5:30, a teď už svítá. Kdo vstává dříve, tak stejně vstává i tak "do tmy".

Z. Lapil 2.4.2019 10:28

Re: bohužel

O tom něco vím. Dnes ráno jsme byli klíčovou čtvrthodinu bez elektřiny :-).

Z. Lapil 2.4.2019 8:38

Re: bohužel

Nic. Ale je to stejná pitomost, jako kdyby vás vždycky na léto psali angerL.

R. Langer 2.4.2019 8:51

Re: bohužel

Ale pročpak? Podle vás není přirozené vstávat v zimě později, a v létě dříve? No tak to si o tom něco nastudujte. A kromě toho - vždyť vy sám tvrdíte, že: "Nesmíte být tak závislý na přístrojích".

Vy to ostatním vyčítáte, ale sám se tím absolutně neřídíte. Tak co to tady plácáte, jste závislý, nebo ne? :-D

Z. Lapil 2.4.2019 9:37

Re: bohužel

Protože posun proti správnému = astronomickému času, notabene dočasný) je stejný nesmysl, jako posun proti správnému = matrikovému řazení písmen ve jméně.

Dobrá, možná jsem závislý. O důvod víc si přát, aby přístroje ukazovaly skutečnost. Nezlobte se na mě, ale já opravdu nevidím rozdíl proti řekněme dozimetru, který vám ukáže menší dávku záření, aby vás nevylekal. Nebo méně dramaticky proti tachometru, který ukazuje větší rychlost, abyste - jsa měřen - vyhověl předpisům.

Nebo dokonce proti uměleckému řešení skrze brýle značku Čučanta, které se v případě nebezpečí zatmaví, aby jejich uživatel neviděl nic, co by ho mohlo rozrušit. (Stopařův průvodce po Galaxii).

R. Langer 2.4.2019 10:13

Re: bohužel

A když byste si na hodinkách nastavil svůj čas, tak by to nefungovalo?

Z. Lapil 2.4.2019 11:01

Re: bohužel

Není mého času, i když je pravda, že táta si na hodinkách nařizoval zhruba dvě minuty náskok, aby měl rezervu. Mně to smysl nikdy nedávalo.

Ono nejde o to, že by "neastronomické" nastavení hodinek technicky nefungovalo. V USA taky neříkají "je 14 hodin" ale "je 2h PM" a nezdá se, že by to mělo vliv aspoň na lety z Evropy.

Jde mi o to, že sahat do běhu světa jen proto, že neumím jít spát se slepicemi, ale potřebuju na to hodinky, mi přijde jako zbytečná komplikace. Existuje "vzdálenost" mezi předtím a potom (například 8 hodin spánku, zhruba) a nevidím smysl k do výpočtu přidávat dvakrát tu samou konstantu, jednou kladnou a jednou zápornou, když tam docela dobře může být nula.

Mmch - tentokrát jsem doma přeřizoval jedny jediné hodiny. Ostatní mi nedaly volbu. Asi bych jim musel nalhat, že jsem v Kyjevě, ale radši nechci vědět, co by se stalo, až bych zapnul navigaci, respektive GPS.