27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak se vám líbí moskevský zimní čas?

Jaro už je více než týden a naše vláda nám nařídila používat moskevský zimní čas. A hrozí, že u tohoto nesmyslu zůstaneme. Měli bychom se usilovně bránit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 2.4.2019 9:38

Re: Čas je zbytečně abstraktní

A proč si kvůli tomu musíte přestavovat hodinky?

J. Schwarz 2.4.2019 9:03

Re: Čas je zbytečně abstraktní

Proč se nezeptat "chcete v ZIMĚ" vstávat o hodinu dřív... Jinak přece nic nebrání jakékoli firmě v "letní" úpravě pracovní doby. Ať začínají klidně i ve čtyři a už v poledne hajdy na plovárnu!

R. Langer 2.4.2019 9:12

Re: Čas je zbytečně abstraktní

Nechci. V zimě chci vstávat o hodinu později, jak je to přirozené. Mně střídání času vyhovuje. Pokud ale už ten čas bude jenom jeden, pak raději dám přednost světlu večer po cestě z práce.

No, a přesně tak, vám jistě mohou na firmě pracovní dobu upravit tak, aby vám to vyhovovalo. V čem je tedy problém?

Z. Lapil 2.4.2019 9:47

Re: Čas je zbytečně abstraktní

Vlastně máte pravdu. Dovolím si uzavřít na nejpřesnější Chcete vstávat o hodinu dřív?

P. Kmoníček 2.4.2019 8:37

Neuvěřitelné,

co se člověk při debatě o středoevropském čase dozví od českých myslitelů.

V. Novák 2.4.2019 9:43

Re: Neuvěřitelné,

To závisí na tom, s jakými vědomostmi kdo do "procesu" vstoupil...

Z. Lapil 2.4.2019 8:36

Genderové vyvážení

TEN středoevropský čas (racionální), TA letní doba (mimo realitu, ale ach, ta romantika).

Rozumné ženy pochopí a prominou. Doufám :-).

V. Braun 2.4.2019 8:16

(Letní) čas neřeším

Tak v mládí, kdy jsem dokázal spát i do jedenácti, jsem zejména přechod na letní čas a vstávání o hodinu dříve neměl rád. Teď je mi v podstatě jedno, jestli se na letní čas přechází nebo nepřechází a spíše mi delší doba světla večer vyhovuje. Jen doufám, že do budoucna se státy EU dohodnou nějak jednotně, teď když majíé tedy tu suverenitu o přechodu nebo nepřechodu rozhodovat. Nechtělo by se mi sledovat, který stát nepřechází a který přechází a ten, který přechází v kterém konkrétním dni tak činí.

R. Langer 2.4.2019 8:30

Re: (Letní) čas neřeším

Tak právě když tedy teď mají tu "suverenitu", tak si to každý udělá, jak uzná za vhodné, o to snad přece šlo? Stejné to bylo doteď.

J. Schwarz 2.4.2019 9:05

Re: (Letní) čas neřeším

Jednotně - tedy na stejném čase pro CELOU EVROPU?

K. Nový 2.4.2019 8:10

CEST (středoevropský letní čas) je fajn

Večer je déle světlo.

J. Basler 2.4.2019 8:08

Moskevský zimní čas

Paráda, tohle se, domnívám se, ještě nepoužívalo... Kam se hrabe p. Jakl se svým ukrajinským časem.

Byl jsem v mládí na pár dnů v Novosibirsku a Irkutsku a tam čas na ciferníku hodin vůbec neodpovídal tomu, co se dělo na obloze a taky tam lidé normálně (na konec seddesátých let) žili a měli svoje starosti a radosti.

J. Basler 2.4.2019 8:13

Re: Moskevský zimní čas

Ad anketa: Moskevský zimní čas, klidně pořád ale střídání nevadí (stačí, alespoň mně, 2 dny) Trochu to vadí (to střídání) u foťáku - ten to sám neumí...

;-)

P. Jirkovský 2.4.2019 8:04

Pane autore

kam na dnešní mudrlanty s racionalitou? Jim stačí, že jim ouředlník nařídí o hodinu "delší odpoledne"! A už jsou šťastní a veselí.

R. Langer 2.4.2019 8:31

Re: Pane autore

Vám někdo nařizuje delší odpoledne? Zvláštní.

J. Klepal 2.4.2019 7:39

definice časové jednotky

Snad měl autor zdůraznit, že časová jednotka, v současné době definovaná soustavou jednotek SI, není odvozena od (nepravidelné) rotace Země. Měl by také naznačit, jak jsou ty hodiny mezi Londýnem a Prahou vlastně synchronizovány, zvláště vezmeme-li v úvahu novou definici metru. Je snad jasné, že volba počátku odečítání času je čistá konvence, a tedy podstatná pouze pro prosazování různých nesmiřitelných názorů. Jde ve skutečnosti pouze o psychologický efekt. Jestliže například budu vstávat ve 4 hodiny a na hodinách budu mít 6 hodin, bude to pro mne vypadat příznivěji. Za významné bych považoval, kdyby lidé období tmy využívali ke spánku symetricky, což má ideálně nastane pouze tam, kde délka spánku je přesně rovna délce noci. Jinak je zřejmé, že v blízkosti pólů mají židé i muslimové se svými náboženskými nesmysly potíže.

P. Dvořák 2.4.2019 8:14

Opravu?

"Jde ve skutečnosti pouze o psychologický efekt. Jestliže například budu vstávat ve 4 hodiny a na hodinách budu mít 6 hodin, bude to pro mne vypadat příznivěji."

Tak až přijdete z obchodu nebo z nádraží, kde je otevřeno nebo vlaky odjíždí podle vašeho psychologického efektu, řekněte mi prosím, jaké to bylo.

Mám rád efekty. Vypadají hezky a dá se u nich snít, jaké by to bylo, kdyby to nebylo takové, jaké to je.

J. Klepal 2.4.2019 8:17

Re: Opravu?

Zase jeden "chytrák", který si vymyslí hovadinu a pak z ní obviňuje někoho jiného.

P. Dvořák 2.4.2019 8:25

Re: Opravu?

Hovadinu s vymyslel ten, kdo tvrdí, že odečítání času je pouze psychologický efekt.

Vy už se blížíte europarlamentu. Ti např. hlasují o fyzice a potom dávají litrové motory do jeden a půl tunových aut. Asi aby to frčelo.

Z. Lapil 2.4.2019 9:22

Re: Opravu?

Pozor: vaše formulace "odečítání času je psycholigický efekt", znamená něco naprosto jiného, než že "při odečítání času (míněno stanovení počátku souřadnic: kdy je 0:00 hod) JDE O psychologický efekt".

R. Langer 2.4.2019 9:37

Re: Opravu?

Takže nám tím chcete říct, že máte ze střídání času psychologické problémy? Že na vás takhle působí ten "psychologický efekt"?

Z. Lapil 2.4.2019 9:52

Re: Opravu?

Popravdě - psychologické problémy (rozčilujou mě) mám s lidmi, kteří chtějí skutečnost učinit příjemnější tím, že si blbě nastaví měřák. A ke všemu argumentují jedním ze čtyř podstatných stavů (večerní světlo v létě), zatímco ty ostatní (letní ráno; zimní ráno - to zvlášť; zimní večer) jaksi pomíjejí.

Asi se shodneme, že to, kdy je poledne, je možná teoreticky zásadní, ale prakticky dost jedno.

R. Langer 2.4.2019 17:46

Re: Opravu?

Právě proto je ovšem čas přirozené měnit, nikoliv naopak. ;-)

Z. Lapil 3.4.2019 8:47

Re: Opravu?

Čas se nemění, mění se soustava souřadnic.

J. Klepal 2.4.2019 9:41

Re: Opravu?

Trapnou výmluvou nelze vlastní výmysl podsouvaný jinému obhájit. Ve skutečnosti bylo uvedeno: ...volba počátku odečítání času je čistá konvence, a tedy podstatná pouze pro prosazování různých nesmiřitelných názorů. Jde ve skutečnosti pouze o psychologický efekt. Nikoliv tedy nesmysl "odečítání času je pouze psychologický efekt".

P. Dvořák 2.4.2019 10:05

Re: Opravu?

Zkrátka napište "mám s tím psychologický problém" a nezabalujte do spousty všelijak přeskupovaných a následně vysvětlovaných slovíček a vět.

T. Kubín 2.4.2019 6:41

začátek dne

No, on den končil a začínal se západem slunce z jiného, než astronomického důvodu. Je to odvozené od začátku 1.knihy Mojžíšovy, stvoření každého dne je zakončeno slovy "a byl večer a bylo ráno, den Xtý...". Světlo při stvoření přišlo až po tmě. Autoři se tím řídí dodnes, Židovský den začíná večer, proto třeba Šabat začíná s první hvězdou v pátek při soumraku.

To až později se kdosi rozhodl, že je třeba se od těch Židů ještě více odlišit, jako třeba oddělit Velikonoce od Pesachu atd.

J. Pospíšil 2.4.2019 7:04

Re: začátek dne

U vánoc jsme tu židovskou konvenci zachovali. Dárky rozdáváme večer, kdy podle ní začíná první svátek vánoční. Většinou si to vůbec neuvědomujeme.

I. Širůček 2.4.2019 9:10

Re: začátek dne

vida, a já myslel, že to je Štědrý večer - a on zatím první svátek...

V. Novák 2.4.2019 9:38

Re: začátek dne

To není převetí židovské tradice, v předvečer velkých svátků se drží vigilie. A čeká se na půlnočn, kterou svátek Narození Páně začíná.