28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak se vám líbí moskevský zimní čas?

Jaro už je více než týden a naše vláda nám nařídila používat moskevský zimní čas. A hrozí, že u tohoto nesmyslu zůstaneme. Měli bychom se usilovně bránit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 2.4.2019 7:44

No, víte ono to bylo naopak.

Židé nebyli na světě první a jejich Bible je z valné části opsaná. I jejich kalendář. Začátek dne večer je prostě typický pro lunární kalendáře.

A samozřejmě se se začátkem dne v jiné období dne nečekalo na křesťany a jejich oddělování od židů.

Ne za vším je třeba hledat židy ani Židy.

P. Jirkovský 2.4.2019 8:02

Re: No, víte ono to bylo naopak.

Opsaná z čeho? A jakým písmem a kdy?

P. Dvořák 2.4.2019 8:22

Re: No, víte ono to bylo naopak.

Nebuďte hnidopich. Prostě berte jako fakt, že

"Židé nebyli na světě první a jejich Bible je z valné části opsaná."

R. Langer 2.4.2019 8:32

Re: No, víte ono to bylo naopak.

Přesně tak.

Z. Lapil 2.4.2019 9:09

Re: No, víte ono to bylo naopak.

Asi hieroglyfy nebo písmo klínové. Počítám totiž, že nějaký kalendář měli dávno před příchodem Mojžíšovým v Egyptě (bez záplav ani ránu; a dovedli předpovědět a pochopit zatmění Slunce) i v Babylóně (astrologie se bez kalendáře dělat nedá). Mayové byli tou dobou daleko a muslimové jindy, ty bych do toho netahal :-).

Nezapomeňte, že Mojžíš přišel do existujícího civilizovaného světa. A že Newtonovo "Viděl jsem daleko, protože jsem stál na ramenou obrů" je (tehdy) nová formulace, ale skutečnost prastará.

V. Novák 2.4.2019 9:35

Re: No, víte ono to bylo naopak.

Opsaná písmem hebrejským z písma klínového. Nebo ještě spíš přepsáním ústní tradce, která vznikla - do značné míry - převyprávěním tradice sumerské a akkadské.

A hebrejský kalendář je skoro přesně opsaný kalendář babylonsko-asyrský. Včetně jmen měsíců. Skoro, protože trochu zmršeně.

E. Derat 2.4.2019 8:30

Re: začátek dne

Tak prakticky všechny křesťantské a židovské svátky vycházejí z původních pohanských oslav přírodních jevů, jako zimni slunovrat, rovnodenost, letní slunovrat. A protože prostý lid chtěl slavit, bylo třeba tyto oslavy nějak přeplátovat. A tak si vymysleli na tyto dny jiné příběhy, aby mohly oslavy proběhnout v novém pojetí. I komouši v této tradici pokračovali, když udělali svátek Dne znárodnění.

P. Boublíková 2.4.2019 6:34

Muhehe, přesně toto jsem čekala

Splněné přání stylem opičí pracka.

Tak dlouho mnozí prskali proti střídání času, až jim bude moskevský zimní čas zaveden natrvalo. A zase můžete prskat. Dobře vám tak :-)

R. Langer 2.4.2019 8:35

Re: Muhehe, přesně toto jsem čekala

Já nevím, tak myslíte, že lepší bude zavést třeba New Yorkský čas?

Kdo na tu kravinu s tím Moskevským časem přišel, to teda musel být "myslitel". :-P

Z. Lapil 2.4.2019 8:49

Re: Muhehe, přesně toto jsem čekala

To není kravina, to je popis stejně přesný jako třeba "středoevropský letní čas". Kravsky to zní jednoduše proto, že to kravina je.

R. Langer 2.4.2019 9:14

Re: Muhehe, přesně toto jsem čekala

Aha, takže správný čas je ten, o kterém to tvrdíte vy, tak to myslíte?

Z. Lapil 2.4.2019 9:27

Re: Muhehe, přesně toto jsem čekala

Já si nic nemyslím. Já vím, že při definici "v poledne je Slunce nejvýš nad obzorem" se správný čas zjistí měřením, nikoliv hlasováním.

Předpokládám, že se nebudeme kočkovat na téma "15 poledník je v Jindřichově Hradci, na Moravě i v Aši jdou hodinky špatně". O přestupných rocích nemluvě.

R. Langer 2.4.2019 10:04

Re: Muhehe, přesně toto jsem čekala

A co se stane, když v poledne Slunce nebude nejvýše nad obzorem, ale bude tam o hodinu později?

Z. Lapil 2.4.2019 10:25

Re: Muhehe, přesně toto jsem čekala

Bezprostředně nic. Je to jen další plevel v chaosu světa.

V. Vérosta 2.4.2019 6:06

letní čas

je zvlášť pro Čechy opravdovým požehnáním. Rádi pracujeme na zahrádce, jezdíme na kole, chodíme na výlety, sjíždíme Vltavu, sbíráme bylinky, vyrazíme s dětmi do parku, ve stínu lípy dáme jedno orosené, fotografujeme ... A na to máme nyní každý den hodinu navíc, báječné!

J. Lukavsky 2.4.2019 7:38

Re: letní čas

Souhlas, já také oceňuji prodloužení aktivity za slunečního světla. On vlastně jediný přirozený a biologický čas měl Praotec Janeček: Sluníčko nakouklo do jeskyně, Janeček se vyhrabal z kožešin, vyšel ven, protáhl se, ...... vzal kyj a šel lovit mamuta. Když Slunce se schovalo za kopec tak zalezl do jeskyně, přiložil na oheň a spal. To by se nám ale čas pošupoval denně o pár minut a byl by to pěkný čurbes. Takže klidně vydržím zimní a letní čas. Stejně když jedu do Prahy či jinam tak musím z pelechu o hodinu dříve a zatím mě to nezabilo. Připadá mi, že to je "dělat z prdu kuličku". Tydlencty starosti a Rotchildovy prachy bych chtěl mít! J.L.

R. Langer 2.4.2019 8:40

Re: letní čas

Střídání času v zimě a v létě se v soudobých podmínkách nejvíce přibližuje optimálnímu biologickému času, kdy se prostě v zimě vstává později a v létě dříve. Nejvtipnější jsou pomatenci, co tvrdí, že nejzdravější je vstávat celý rok podle budíku, a ještě mít večer brzo tmu. Ale jim je to totiž jedno, to jsou totiž evidentně jedinci s poruchami spánku, kteří usínají v 8 večer a ve 3 ráno jsou vzhůru, a tak prostě prudí ostatní, co se umí vyspat normálně.

A. Hrbek 2.4.2019 3:58

Většina lidí právě teď ocenila,

že je večer v 7 hodin ještě dobře vidět, a že tuto hodinu je možné rozumně využít.

Z. Lapil 2.4.2019 8:50

Re: Většina lidí právě teď ocenila,

Jo. Jít spát, abych mohl ráno dřív vstávat.

P. Labaj 2.4.2019 1:56

Bohužel

Bohužel asi o to střídání času přijdeme, protože posun o jedinou hodinu 2x ročně někomu prý dělá problémy.

Docela by mě zajímalo, jestli ti, co s tím mají ty problémy, vstávají a chodí spát opravdu pořád stejně, o víkendech, dovolených atd. Tam si (předpokládám) rozhodí své biorytmy víc. A to už vůbec nezmiňuju lidi, kteří si rytmy musí posouvat každou chvíli - směnaři ve fabrikách, spousta služeb, doprava, zdravotnictví atd.

To opravdu lidi nevidí výhodu v tom, že v létě je delší večer a dá se venku dělat, sportovat a bavit se? A že v zimě je zase lepší nemuset vstávat za tak hluboké tmy?

Jinak nevím, proč autor používá moskevský čas. Může přece klidně používat řecký nebo finský čas. No jo, ale to by nemělo tu správnou dehonestující příchuť.

J. Strakoš 2.4.2019 6:00

Re: Bohužel

Osobně se dostávám do paradoxní situace. Střídání a zavedení nějakého posunu jsem vždy považoval za nepěknou výjímku z pravidla, která by se dala řešit možnou změnou pracovní nebo otvírací doby a pokud bych hlasoval, bylo by to jasně pro zrušení.

Čím jsem starší, tím více mi dokonece střídání času vadí, a to na obě strany a trvá mi déle a déle než si organizmus přivykne.

Nicméně (a to je ten paradox) čím jsem starší, tím více si letních večerů vážím a užívám si venku většího večerního množství světla. A také si uvědomuji, že pokud bude tento posun zrušen, domluva na letní pracovní a otvírací době se konat nebude a o tu hodinku budu mít odpoledne kratší.

J. Pospíšil 2.4.2019 6:57

Re: Bohužel

Večery budete mít ve skutečnosti stejné. Venku není déle světlo, to jen na hodinkách jste si posunula čísla.

K. Nový 2.4.2019 8:11

Re: Bohužel

Výsledek je stejný - po práci je večer déle světlo.

R. Langer 2.4.2019 8:41

Re: Bohužel

Ono NENÍ venku déle světlo, ono prostě dříve vstáváte. Což je v létě biologicky přirozené.

P. Boublíková 2.4.2019 6:40

Re: Bohužel

U těch, co chodí na střídavé směny, se biorytmy časem jakoby vymažou. Není to však pro organismus nic zdravého. A taky se to nepovede u všech. Syn rezignoval na práci ve zdravotnictví, protože střídavé dvanáctky ve špitále prostě nedal.

No a já si posunuju hodiny při změně času vždy už z pátku na sobotu, takže mám na přizpůsobení se dva dny a to mi stačí.

R. Langer 2.4.2019 8:42

Re: Bohužel

No však to nedá spousta lidí, ale to je normální. Já bych to také nedal, ale spát mohu, kdy mě napadne.

V. Hošek 2.4.2019 7:51

Re: Bohužel

Jinak nevím, proč autor používá moskevský čas. Může přece klidně používat řecký nebo finský čas. No jo, ale to by nemělo tu správnou dehonestující příchuť.

No s Vámi je těžká polemika, když nepochopíte psaný text. To byl "vrácený úder" názvu "letní čas," protože sociálním inženýrům (což jste i vy) ten název napomáhá k zavedení tohoto nesmyslu.

I. Širůček 2.4.2019 9:14

Re: Bohužel

Přece proto, že je tu spousta milovníků Moskvy, tak jim chtěl udělat radost!

Z. Lapil 2.4.2019 8:45

Re: Bohužel

Já nemám nic proti delšímu večeru. Já mám námitky proti sebematení posouváním hodinek.

R. Langer 2.4.2019 8:46

Re: Bohužel

Je to ekvivalent přirozeného dřívějšího vstávání při dřívějším rozednění. kolik je na hodinách je nepodstatné.