2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak se dožít důchodu

Snad až na docela nepatrný zádrhel. Do roku 2035 se v celé Evropě zdvojnásobí počet lidí, kteří už nebudou schopni vinou nakumulovaných chorob, jež je souběžně postihnou, sami se o sebe postarat!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Janotová 25.3.2022 14:01

Ne, úkolem státu opravdu NENÍ vyrovnávat nespravedlnosti. Tím ať se zabývá nějaká neziskovka nebo charita.

Stát má nastavit zákony a zajistit jejich vymáhání. Nic víc a nic míň.

R. Polášek 25.3.2022 14:24

Myslím vyrovnávat nespravedlnosti trestáním těch, kdo ty nespravedlnosti způsobují. A nastavovat zákonné rámce tak, aby nespravedlnosti nemohl vznikat systémově, pouze jen jako ojedinělé excesy.

Jinak neziskovky většinou společnosti škodí, protože častěji je jejich činnost zamířena proti státu a proti společnosti a na jejich sabotování Typicky všelijaké zelené aktivistické neziskovky. Než že by státu či společnosti nějak pomáhaly.

M. Pressl 25.3.2022 16:22

Bingo! To je ono. Sousta lidí nechce pracovat a hlavně ne rukama.

J. Ošlejšek 25.3.2022 8:28

Jaký smysl má dlouhodobě spořit na penzi při zhodnocení 1,5% a inflaci 10 nebo reálně 25%. Ano správně žádný...

R. Polášek 25.3.2022 8:27

Problém je ve zbytnělém vysokém školství. Když jde na vysokou školu a dostane úspěšně vyfasovat diplom na 60 % mladých ročníků, nutně podle Gausova rozložení IQ v populaci se stanou majiteli diplomu i lidi s průměným iQ kolem stovky i určitá část lidí s podprůměrným IQ kolem 95. Ovšem v praxi tito lidé nestačí na skutečně vysokoškolské náročné technické a jiné pozice. Maximálně se na podobných pozicích mohou využívat prvních několik let po absolvování školy, díky tomu, že v denním studiu nasáli nejnovější znalosti. Ty ale v prostředí pracovního vytížení, kdy na udržování znalostí mají jen čas po práci, vysokoškoláci s tím průměrným a mírně podprůměrným IQ nedokáží udržovat a proto jejich znalosti v praxi rychle zaostávají. Už po takových 5 - 10 letech, pokud tito lidi začali na náročnějších technických pozicích, jsou jejich znalosti zastaralé a jejich pracovní výkon špatný. A jsou na nahražení novými podobně nekvalitními vysokoškoláky absolventy.

A podle toho jsou posuzování i ti ještě starší, rovnítkem "Ještě vyšší věk, ještě horší nebo rovnou žádné znalosti a dovednosti"

Zvláště když spousta těch nekvalitních vysokoškoláků nakonec skončí na znalostně nenáročných pozicích personalistů a personálních manažerů. Kde přímo ovlivňují a rozhodují, čí životopis přijmou k pohovoru a čí životopis hodí bez odpovědi do koše.

R. Szewczyk 25.3.2022 8:25

hm, tak zvaní mladí , co ovládají PC, jsou opravdoví znalci IT, to jest , umí vyplni tabulku v exelu a dokument ve wordu, ovšem vytvořit onu tabulku a dokument musí absolvent prestižní univerzity, co je např. severní můstek a bios ti první neví naprosto nic a ti druzí mají mlhavou představu o tom, že to někde existuje, např na netu, jak se mi dostalo informace od jednoho mladého informatika ha ha h a hi hi hi

R. Langer 25.3.2022 5:35

No, už se to začíná pomalu měnit, a je poptávka po starších odbornících. Mladí totiž většinou neumí lautr nic, a ještě si myslí, že za tu blbost mají brát nadprůměrné platy. Už si to dokonce ledaskde uvědomili. A časem to bude vidět ještě víc.

V. Mokrý 25.3.2022 5:43

R^

L. Hančar 25.3.2022 7:09

Ano, tímto názorem jsem se v posledních 10 letech nabíjel, ale skutek utek. Kovid to dorazil úplně. Ale zase je to motivace pro změnu! Začít od píky.

R. Polášek 25.3.2022 9:37

No, ono stačí, když se pár let ke své práci nedostanete a taky se toho potom spousty musíte naučit. Máte třeba velký obecný přehled, ve svém oboru i často mimo svůj obor, protože máte čas číst a sledovat obecně dostupné věci, vidíte z odstupu souvislosti atd. Ale už se třeba nedostanete ke speciálním detailům svého oboru, protože v tom neděláte. nebo prostě o těch detailech nemáte možnost vůbec vědět. A přitom to jsou věci, které jsou pro ty, co v tom dělají pořád, úplně běžné.

A potom vás nějaké personalistické vemeno navede do výběrového řízení na nějakou pozici ve svém oboru a první, co tam je, jsou právě ty detaily, co jsou pro lidi, co nejsou pryč z oboru, úplné formální maličkosti. A Vy je nevíte...

Pokud rovnou personalista výběrové řízení nepoužívá pro odstřel typově, třeba věkem nevhodných zájemců, protože přes výběrové řízení se nevhodní lidi eliminují mnohem snadněji než přes individuální personální pohovor.

V. Kučer 25.3.2022 13:56

Podnik kde pracuji zaměstnává starší, zkušené a hlavně zodpovědné. Povolají občas i mě ačkoliv je mi 70+ ale je pravda že pokud tam delší dobu nejsem tak trvá nějakou dobu než se do toho opět dostanu.

T. Pospěch 25.3.2022 2:48

Zaměstnavatelé si někdy neuvědomují jednu věc. Je mi 50 a střední školu jsem ukončil v r.1990. Celou transformaci ekonomiky jsem prožil v práci od začátku. Změny to byly obrovské, ve škole nás na spoustu věcí nepřipravili, hlavně na PC.

Považuji se za mnohem přizpůsobivějšího než mnozí mladší. A vím proč se co jak dělá, mám to prožité a ne jen slyšené ve škole. No a moudro na závěr - vždycky je to o konkrétním člověku.

L. Hančar 25.3.2022 7:07

Je mi o deset víc. Přibližně od věku 50 let mi začaly příležitosti najít dobrou práci s každým rokem vadnout, neváhám použít výraz geometrickou řadou. Na mé straně se nic, kromě věku, neměnilo. Taková je doba. Zareagoval jsem pozdě, ale přece: opustil jsem ohnutou práci zaměstnance a postavil si minipivovar. Zaměstnávám sám sebe a cítím se mladší! Nouzi o práci už nemám. A deputátní pivo pro sládka.

T. Pospěch 25.3.2022 7:28

Gratuluji, to musí být krásná práce, rád ochutnávám produkty této profese :-)

P. Hatina 25.3.2022 1:25

Tak to je opravdu dobrej fór, zrovna v době když inflace přesahuje 10 procent doporučovat nikoliv jen lidem, aby si spořili na důchody, ale dokonce státům, aby je k tomu nějakým legislativním příkazem "protože dúchodová reforma" donutily. Ono i když řekneme "nemají si ty peníze spořit, ale investovat", tak díky současné ukrajinské krizi a sankcím Ruska jde spousta investic down. A to ani nemluvíme o riziku globální války, která bude hodně drahá, a spousta investičních zdrojů či fondů zanikne.

Pokud jde o zaměstnaneckou politiku dnešních firem,tak si spíše přiznat, že takhle dravě dnes firmy fungují a musí fungovat aby ekonomicky přežily. Takže těch teplých a stabilních místeček pro lidi po padesátce se zastaralými zkušenostmi zase tak moc nemají, a spíše jim při různých akvizicích a změnách zanikají.

No a na závěr, to je spíše bizarní představa že by vlády měly nechat likvidovat seniory bez patřičné podpory. Pro vlády bude mnohem jednodušší neudělat pro ně nic, a a ́t se o ně postarají jejich rodiny.;-D

R. Langer 25.3.2022 5:37

Jo, přesně tak, to je taky vtipné. Příští rok budou mít peníze přibližně poloviční hodnotu, tak hlavně hodně šetřete. ;-D

J. Janotová 25.3.2022 8:36

"Pro vlády bude mnohem jednodušší neudělat pro ně nic, a ať se o ně postarají jejich rodiny"

A to je taky jediné rozumné řešení!!!

P. Hatina 25.3.2022 9:18

No, jak pro koho. Zkuste se o takového bezmocného stařečka starat doma, v dvoupokojovém bytě i s dětmi, když tento potřebuje celodenní péči takže ani do práce nemůžete. A kdyby navíc ani nedostával státní důchod, ale museli by jste se jako rodina živit všichni společně (vlastně nevím z čeho, asi ze žebroty), on by Vás ten humor přešel.

J. Janotová 25.3.2022 9:47

Jaký humor? Naše rodina přesně tohle zažila na začátku 60. let. Děda ovdověl, nejdřív jsme mu vozili s bratrem(12 a 13 let) jídlo (3x týdně, vlakem a asi 2km pěšky) . Když už nezvládal, byl s námi v 2 plus 1 -kuchyň přestěhována do předsíně. Děda měl jako bývalý živnostník důchod asi 400 Kčs. A nebylo to v našem okolí nic neobvyklého, mít dědu či bábu doma. Domovy důchodců tehdy ještě jaxi moc nebyly.... Takže vím, že to jde..... Jako děti holt jsme neměli všechno co jsme viděli a od 15 let jsme měsíc z prázdnin strávili na brigádě.

R. Polášek 25.3.2022 10:07

Tak není to možné v městském bytě, protože tam důchodce může přispívat pouze důchodem. Když ten nebude v patřičné výšce, je pro rodinu velký problém.

Něco jiného to je na vesnici v rodinném domku, protože tam důchodce, pokud jen trochu může, tak pracuje a tím přispívá. A tím si taky udržuje svou soběstačnost. Tam je běžné nebo bylo dříve běžné, dnes už ani tolik ne, že důchodce byl soběstačný i do vysokého věku 80 a víc let. A jakmile přestal být soběstačný, do půl roku, maximálně roku zemřel. Málokdy a málokde to trvalo výrazně delší dobu.

B. Bublina2 25.3.2022 0:30

Poněkud ponuré popsání současného stavu...s mladými Indiány se občas stýkám, je to na mrtvici...jejich absolutně vyšroubované ego je neuvěřitelné...už abych byl na rozptylové loučce...až se ze společenských důvodů zůčastní mé tryzny, doufám, že jim někdo zabrání k zohyzdění mé rakve IN a COOL symboly[UA]