6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak je to s tou korektností

Musím říct, že tak dobře, jako jsem se bavila poslední týden, jsem se nebavila už dlouho. Snad jsem se mohla i zlobit. Snad jsem mohla být pobouřena. Snad jsem mohla být otrávená.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 26.10.2018 9:18

Ano, politická korektnost je rádobyinstitucionalizované lež.

Minimálně však návod k její výuce... Dzp.

M. Malovec 26.10.2018 9:09

A naučme se

politickou korektnost ignorovat.

Š. Hašek 26.10.2018 21:33

Re: A naučme se

Začal s tím třeba president ČR.

J. Novotny 26.10.2018 9:02

Problém s politickou korektností je v tom, že

ji politici tlačí lidem mimo politiku (přitom sami to mají jen jako divadlo).

P. Dostál 26.10.2018 8:36

Zbytečná personifikace

Politická korektnost za nic nemůže. Stejně jako za nic nemohou jiná abstrakta jako pravda, láska, modrá, rudá. Viníkem je evoluce. Bohužel průměrného člověka vybavila tendencí následovat všeobecné mínění, protože na vlastní názor se nezmůže. To by v přirozených podmínkách hominidí tlupy tak nevadilo, ale v prostředí rychlého šíření názorů mezi velké množství lidí může malá skupina agresivních křiklounů v populaci rozšířit libovolnou kravinu, protože většina začne mít pocit, že když to všude slyší, je to správně.

V. Braun 26.10.2018 8:45

Re: Zbytečná personifikace

Naprosto souhlasím, mínění lidí v ČR o uprchlících to dokazuje.

M. Sedliska 26.10.2018 9:20

Mínění lidí v ČR ohledně záplavy uprchlíků je dost různorodé, což mi připadá v pořádku. Rozbuškou mezi různými názorovými proudy je právě ona politická korektnost a nenazýváni věcí pravými jmény.

R. Brzák 26.10.2018 11:04

Re: Zbytečná personifikace

Tendence následovat všeobecné mínění je vyvažována touhou po svobodě (jakožto jediné ověřené cesty ke štěstí). V malé skupině lidí, která je provázána intenzivními osobními vztahy (zjednodušeně láskou) se touha po svobodě (vyslovováním a prosazováním vlastního názoru) projevuje snadněji - protože jedinec se v ní necítí tolik ohrožen (nemá strach ze svého souseda, bo ho dobře zná). Strach, který se prosazuje se vzrůstající velikostí skupiny (nemohu znát všechny své sousedy tak snadno, jako v malé komunitě), nás vede ke stádnosti. Stát, jakožto největší stádo, vybudovaný na základě strachu, kvůli strachu udržovaný a strachem udržovaný, samozřejmě omezuje naši schopnost svobodného uvažování a rozhodování nejvíce.

Samozřejmě mluvím o všech státech - byť některé jsou mnohem horší, než jiné.

Řešením je decentralizace moci na nejmenší možnou jednotku.

Ideál - ten utopický, protože přinejmenším v dohledných generacích nedosažitelný - je pak anarchokapitalismus.

I. Schlägel 26.10.2018 13:18

Re: Zbytečná personifikace

Ano.

P. Eugel 26.10.2018 8:29

Paní Šichtařová, vyřizuji poděkování a hodně sil manželovi. Hlavně poslední článek v Reflexu se povedl. Hodne sil na řešení telefonátů, které popisoval v článku

Vím, že jsem v jiném médiu a v jiné diskusi. Ale nemaje FB, není jiné cesty. Děkuji.

M. Šejna 26.10.2018 8:01

tentokrát souhlas s madam Šichtařovou

stává se mi to málokdy, ale dnes s madam Šichtařovou souhlasím.

Možná by v této souvislosti stálo za připomenutí výrok jednoho českého novináře, který tenhle bezohledný boj za "korektnost" nazval "AROGANCE DOBRA".

Arogance dobra je přesná definice chování mnohých pravdo-láskařů a jim podobných politických korentníků, kteří jsou ochotní svoji pravdu a lásku šířit pomocí lži a nenávisti. Včera to předvedl místní grafoman Tomáš Vodvářka.

R. Tichý 26.10.2018 7:55

Az vyhraje multikulti dzihad, tak vsech LGBQT28+ bude mit krusny zivot. Jeste radi budou vzpominat na krusny zivot v okovech bileho muze.

D. Polanský 26.10.2018 6:58

A k čemu vám je facebook?

Hm ...

J. Jurax 26.10.2018 18:48

No, mně třeba k ničemu ... :-)

J. Kopis 26.10.2018 6:36

To co autorka popisuje je pouze

prachobyčejná hypertrofovaná idiocie. To se stává zejména tehdy, kdy ve společnosti vzroste počet takto postižených jedinců nad kritickou mez. Společnost má totiž vůči projevům idiocie jistou absorpční schopnost, avšak pouze do to míry, než počet takto postižených jedinců dosáhne uvedenou hranici. Pak už je řešení pouze v tom nejpragmatičtějším tisíci lety prověřeném postupu společenské očisty.

M. Krátký 26.10.2018 3:54

hezky popsané a můj souhlas

můj tchán byl ročník 1907 - by současnou situaci okomentoval takto : dite mi do prhele s těma vašima kravinama. Dobré ráno a hezký páteční den

J. Brunner 26.10.2018 1:23

Dříve

homosexuály zavírali, nebo ještě něco horšího. Nyní mají zastání, nic proti tomu. Je to se společností jako vždy, přežene se to, kyvadlo stoupá, pomalu zastavuje a nakonec půjde zpátky. Kdo ho zastaví, aby se nezhouplo do druhé krajní polohy, ve které před lety bylo? Agresivní homosexuálové sobě, nebo těm příštím, podřezávají větev.

V. Kotas 26.10.2018 6:27

Re: Dříve

To kyvadlo se může zhoupnout velmi rychle na druhou stranu, stačí aby zde měl navrch Islám. V západní Evropě to místy už vidíme.

D. Polanský 26.10.2018 6:58

Re: Dříve

Stačí se podívat do Paříže.

V. Student 26.10.2018 10:43

Re: Dříve

Každé kyvadlo by mělo díky plynutí času svůj pohyb zkracovat. Vzhledem ke stávajícímu pohybu kyvadla se nemůžu zbavit pocitu, že se ho naši sluníčkoví aktivisti snaží v určitém směru posunout co nejvíc.

Jediným výsledkem bude, že sebou kyvadlo na druhou stranu švihne o to víc, až přijde jeho čas. Každý to ví, a pořád to nějací rádoby sociální inženýři zkoušejí.

R. Brzák 26.10.2018 10:55

Re: Dříve

Právě že to každý neví. Neví to ten, kdo není schopen vnímat širší souvislosti - například zákonitosti "historického kyvadla", jaké můžeme vysledovat v dějinách. Ne snad proto, že by byl hloupý nebo nevzdělaný. Ale proto, že je do určité míry oslepen - tunelovým vnímáním, charakteristickým pro člověka, který podlehne svému strachu.

Stát je založen kvůli strachu, kvůli strachu je udržován a také strachem udržován. Je snad divné, když drtivá většina lidí žijících pod kuratelou státu, na státu závisle, snadno strachu podléhá? A pak jsou ve svých rozhodnutích v konkrétních věcech často zaslepeni...a jsou z nich sociální inženýři, nebo po jejich angažovanosti volají...

V. Student 26.10.2018 13:18

Re: Dříve

Někteří podléhají svému strachu. Na ty se nezlobím. Někteří podléhají pocitu své dokonalosti, tomu, že mají určovat směry, kterými mají jít ti ostatní, že tomu nějak víc rozumí. Na ty se zlobím velmi.

R. Brzák 26.10.2018 16:49

Re: Dříve

Z mého pohledu není mezi prvními a druhými rozdílu. Pokud totiž podlehnu pocitu své dokonalosti, znamená to, že jsem natolik vystrašen tím, že bych dokonalý býti nemusel být, že sám sebe odmítnu přijmout i se svou přirozenou nedokonalostí (nikdo z nás není zrozen jako všemocný dokonalý bůh). Kdo se mocí (nad druhými lidmi) snaží prosazovat směry, je vystrašen, že pokud nebude právě jeho zvolený směr převažující či dokonce jediný, nebude jemu (či jeho blízkým, případně bližním, nebo nějakým dalším lidem, potřebným a slabším) bez zorganizování světa dobře, bezpečno, zdrávo...

A nakonec, jakmile ve mně něco vybudí zlobu, musím se podívat sám na sebe, jestli nejsem sám vystrašen... Protože jedině strach mne může odvádět od příjímání světa a života v něm s láskou - i se všemi jeho bolestnými a neodvratitelnými skutečnostmi, včetně výskytu lidí svým strachem natolik zblblých, že páchají hlouposti či dokonce velmi zlé věci. Přijímat rozuměj nikoliv schvalovat či participovat...