28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak je to s drahým bydlením

O vlivu sociální politiky státu na bydlení se 18. července v Právu rozepsal europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kratochvíl 8.8.2019 17:13

Re: Předražené nemovitosti

A co jste vymysleli vy antikomunisti,Vídíme chamtivou neviditelnou ruku trhu. Nyní máme výsledky blbečků antikomoušků.

P. Harabaska 8.8.2019 17:09

Re: Pražští radní zvažují zvýšení

Ne každý může bydlet u lesa a chodit pro vejce k sousedovi. Možná právě v tom spočívá ten tak odlišný náhled na svět.

L. Novák 8.8.2019 16:47

Re: Pozdrav Pán Bůh!

:-D

L. Novák 8.8.2019 16:45

Re: Předražené nemovitosti

Komunistické principy. Něco rozumnějšího vymyslet nedokážete?

L. Novák 8.8.2019 16:44

Komunista Křeček už do bytové problematiky

není schopen vnést rozumný názor. Jeho éra, kdy jako občan s nadstandardními příjmy žil "ve státním" s nízkým regulovaným nájemným a blokoval tak byt využitelný pro sociálně slabší občany, už je pryč. Křeček tady snad taky nebude smrdět věčně...

Dali811 8.8.2019 16:35

Předražené nemovitosti

Řešení předražených nemovitostí pro bydlení je snadné. A není to žádný příspěvek na nájem nebo bezúročné půjčky, protože to jen zvýší poptávku a tím pádem i ceny.

Snížení cen přijde jen po snížení poptávky. Nějaká masová výstavba na podpoření nabídky totiž nehrozí - rozhodně ne od soukromých společností.

A protože každý někde bydlet musí, nelze očekávat ani snížení poptávky na straně zájemců o bydlení. Musí se tedy omezit možnosti do nemovitostí investovat a nebo je používat na pronájem turistům. Toho lze snadno dosáhnout zákazem nákupu nemovitostí cizincům (třeba podobně, jako to je v Dánsku), zavedením progresivní daně z nemovitosti a jejím velkým zvýšením a zákaz pronajímat nemovitost jako "spolubydlení", pokud v ní majitel nemá trvalý pobyt nebo není vedená jako hotel/penzion.

J. Krásenský 8.8.2019 15:59

Drahé bylení v Praze

a jinde je i proto, že byt je zboží které má minimálně dvě funkce - ta první a prvotní je, že v bytě chtějí lidé žít a ta druhá je investiční. V předzvěsti krize (a ta tu - vzhledem ke germanistánu - začíná) se zajišťují mnozí investicí do nemovitostí. Zájemci o bydlení nemůžou konkurovat zájmu o dlouhodobou investici. Poslední roky stoupaly ceny bytů v Praze tempem, že i jinak extrémně liberální ekonomové hovoří o přehřátí trhu. Nevím co s tím. Piráti nabízejí pirátské řešení. Tedy marxistické. A ještě poznámka - existuje podnikání mravné a nemravné, to není jen otázka zákonů, ale obecných mravů. Nemravné podnikání vede k nerovnováze a napětí ve společnosti a může skončit krvavě - zlo plodí zlo. Mám ten nešťastný dojem, že evropské elity tváří tvář neřešitelným dluhům s touto variantou počítají a přivolávají ji. Jak zaznělo kdysi v debatě v ZDF: "Dluhy se mažou revolucí nebo válkou". Marné naděje dnes státy nedluží státům, ale nadnárodním korporacím - u těch si dluhy jen tak nesmažou, jsou už dnes silnější než kterýkoliv stát.

Z. Lapil 8.8.2019 15:34

Re: Pražští radní zvažují zvýšení

Proč New Deal? Není to tak trochu socialismus?

Snažím se chovat rozumně. Vajíčka kupuju od souseda, protože A/ dám vydělat sousedovi, B/ jsou lepší. Do práce jezdím vlakem, protože nemám na byt poblíž pracoviště; dobrá, opravdu to není JENOM v tom :-). Do lesa 5 minut pěšky, k vodě 5 minut autem (nebo cestou od vlaku z práce), vajíčka u souseda, rajčata ve skleníku...

Děkuji za reakce. Málokdy se povede mít tak obtížně slučitelné názory a nepohádat se. :-)

F. Kusák 8.8.2019 15:33

Re: Byt je zboží

Ano,sdílím Váš názor, ale někomu se to těžko vysvětluje. Jen bych poopravil: ono i to podnikání občas trochu koliduje se zákony, protože je právě těch zákonů tolik, že už se v to nevyznají ani právníci. Každý, kdo podniká, my jistě dá za pravdu. Ale samozřejmě to neznamená, že je to nějaký vyvrhel, který prvoplánovitě porušuje zákony, jen to prostě jinak nejde (nebo o tom dost často ani neví)

Z. Lapil 8.8.2019 15:02

Re: Teď ještě definovat slušné bydlení

Netroufnu si oponovat ohledně výše hypotéky. Nemyslím si ale, že by z nemravnosti přídělového systému vyplývala mravnost nepřiměřené ceny.

Trh prostě funguje tak, že člověk prodává za cenu nejvyšší, kterou dostane, a kupuje za nejnižší, kterou získá. Všimněte se jedné věci: všechny hypotéky mají skoro stejný úrok a podobné byty stojí podobné peníze. To jsou všichni prodejci bytů nemorální?

Kromě toho pořád platí: ten prodejce bytu ho nějakým způsobem koupil od těch lidí, kteří válcovali železné nosníky a pálili cihly... Určitě to koupil tak levně, jak dokázal, a oni mu to prodali tak draze, jak dokázali.

Obávám se, že zatáhneme-li do těchto úvah morálku (uznávám, já s tím začal, ale nedefinuje snad socialismus sám sebe jako ten morálnější systém?), skončíme v úvahách, je-li morálnější odřít zákazníka, abych dokázal slušně zaplatit dodavatele, nebo naopak.

I. Polák 8.8.2019 15:00

Re: Je to ještě jinak. Oni by majitelé ten byt většinou

Vážený pane, pronajímám byty ve svém domě restituovaném v roce 1992 v podstatě po celou tu dobu. Ano mám s tím i negativní zkušenosti. Oproti začátkům vám však můžu říct, že kromě ochrany nájemníků existuje i určitá malá ochrana pronajímatelů. Se současným stavem jsem částečně spokojen. Články, jako ten dnešní pana Křečka, směřují spíše k tomu aby se tato rovnováha zhoršila ve prospěch nájemníků. Jedna z nejsilnějších ochran nájemníků je regulované nájemné. Není to jen věc bolševiků, nemyslete si. Regulované nájmy měli svého času i v New Yorku. Pokud jste o tom ještě nečetl, někde si to najděte a přečtěte, i o následující historii. Přitom je třeba řešit úplně jiný problém, o němž jsem psal původně.

Víte, trvale pronajímat byt nelze bez nákladů a práce s jejich údržbou (tu práci s tím máte i když to jen organizujete, což vám ovšem žádný nájemník neuvěří). Naproti tomu, když byt koupený jako investice nepronajmete, náklady na údržbu samozřejmě klesnou, ale nikoliv na nulu. Ovšem vy (tedy investor - vy osobně možná ne) samozřejmě tu minimální údržbu tzv. odložíte a tudíž se chováte stejně jako ti bolševici za reálného socialismu.

Bylo by to na dlouhý článek, možná ho časem napíšu.

M. Zdobinský 8.8.2019 14:54

Re: Byt je zboží

ok, omlouvám se.

Z. Lapil 8.8.2019 14:47

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš...

JENŽE!!! Víc peněz chtějí nejen podnikatelé, ale i bezprostřední výrobci, od oráčů přes sekretářky až po projektanty co já vím superpočítačů.

Uniká mi, jak někdo může nakupovat "jedině ve slevě" a zároveň demonstrovat za zvýšení platů. Vždyť přece NELZE mít obojí zároveň.

R. Hanuš 8.8.2019 14:46

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš mnoho lidí

No právě. Pokud se nájemce pokusí při podpisu nové smlouvy nepřiměřeně zvednout nájem, tak nájemník prostě zamává a najde si byt s nájmem přiměřeným. Co na tom nechápete?

R. Hanuš 8.8.2019 14:44

Re: Byt je zboží

Vy jste se pane Zdobinský asi přehlédl. Já jsem na vás nereagoval a ani jsem s vašim názorem nepolemizoval. Reagoval jsem na jakéhosi pana Harabasku.

Z. Lapil 8.8.2019 14:41

Re: FATA MORGÁNA SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI.

"Kdyby to tak Bůh chtěl, udělal by to tak" je výrok hodný fatalistického muslima: tak je to psáno a nejede přes to vlak. "Kdyby Bůh chtěl, aby lidé létali, byl by jim dal křídla". Neboli Člověče, drž se při zemi.

Křesťany stvořil bůh se svobodnou vůlí. "Kdyby Bůh nechtěl, aby lidé létali, nebyl by jim dal schopnost vynalézt letadlo". Neboli Člověče, dělej, co umíš".

Nepřipadá mi, že bych tímto tvrzením nějak popíral spontánní vývoj.

M. Zdobinský 8.8.2019 14:36

Re: Byt je zboží

Pane Hanuši, položil jste si někdy otázku, proč to tak je? Proč je bytů v některých lokalitách málo (Praha) a v některých dost (např.Plzeň nebo Most)? Až na ni odpovíte, zkuste druhou. Pomůžou tomu nějaké regulace, zdanění nebo to co navrhují Piráti? Jak to pomůže a komu? A pak poslední. Jak se liší byt a např.obchod jako zboží?

Děkuji za odborné odpovědi.

Z. Lapil 8.8.2019 14:30

Re: Byt je zboží

Jaký je přiměřený zisk developera, který koupí pozemek určený k bytové výstavbě, a pak několik let běhá od čerta k ďáblu, aby dostal povolení postavit na něm byty?

Upřímně se bojím snahy svázat trh do paragrafů. Na Ukrajině a v KLDR z toho byl hladomor, u nás jenom z těch obtížnějších bytomor a vložkomor, o celkem nepodstatných banánomorech a podobných nedostatcích nemluvě.

M. Zdobinský 8.8.2019 14:28

Re: Byt je zboží

Jsem rád, že jste mě hned zařadil jako "polozloděje", který odírá nějaké chudáky o svůj hanebný a přemrštěný zisk. Už mi chybí jen ten židovský frňák. Takže vážený soudruhu Harabasko, neexistuje nic jako nepřiměřený zisk při prodeji zboží. To jenom na VUMLu možná učili,že to tak je. Neexistuje dokonce ani slušné nebo neslušné podnikání,i v tom se mýlíte. Existuje jen podnikání zákonné a nezákonné. Stavba,prodej a pronájem bytů je zákonné.(Tedy pro vás možná ne a chtěl byste zase nějaký přídělový systém.) Mýlíte se i v tom,že to že někdo nemá dost peněz na bydlení v Praze je nepřiměřená nouze. Ta by to byla jen v případě např.živelné pohromy. Chápu,že by se vám líbili nějaké paragrafy, jak někomu něco sebrat nebo vyvlastnit. Možná zkuste víc a lépe pracovat. Pozdrav Pán Bůh nebo radši Čest práci.

P. Harabaska 8.8.2019 14:27

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš...

O ničem jiném nemluvím. Je ton jen kolotoč zdražování, za nímž zvyšování příjmů jen pokulhává. Zajděte do konzumu, de lékárny, ... Maso, zelenina, brambory, benzin, byty. Zjednodušeně řečeno zdražuje se F - fšecko.

K. Janyška 8.8.2019 14:26

Re: FATA MORGÁNA SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI.

Nic takového však nelze za žádných okolností dosáhnout a to z jednoduchého důvodu. To by totiž okolnosti, za kterých člověk "vzniká" a kde žije a roste a pracuje nebo taky ne, musely být absolutně stejné. Musel by mít shodně chytré a materiálně zajištěné rodiče se stejnými zájmy. Všechno by prostě muselo být stejné, včetně genetického založení lidí. To je ideální model sociální spravedlnosti.

Protože však nelze určit princip, podle kterého by se postupovalo, je to jen fata morgána, za kterou si ženou hloupí lidé, tedy socialisté všemožných druhů. Nemají ani tušení, že lidský svět řídí je a nás a ne oni a my, lidé, jeho. Nevědí, že jejich mysli jsou složeny z pravidel jediné možnosti jejich přežití a existence lidstva, spontánního řádu lidského světa. A ten se nikoho z lidí na nic neptá a sebereguluje, sebepořádává se a sebezachovává.

Je doslova špičkovou trapností, že Církev svatá, pod vlivem inspirace socialismem na přelomu 19. a 20. století a strachem před útěkem svých oveček od ní, přijala tuhle pitomost, která nemá obdoby, v roce 1931 a poté potvrdila v roce 1937, do své doktríny. Dopustila se pro mne, věřícího v Boha 50 na 50, superhříhu, když pohrdá Božím dílem. Kdyby to tak Bůh chtěl, udělal by to tak.

Důkaz zařazení křesťanů mezi socialisty se nabízí v případě největším a nejviditelnějším. Každý vidí, že socialistickou, tedy příkaznickou, EU drží nad vodou společně právě rudí a černí socialisté, kterých dobroserství, tedy neomarxismus, nezná mezí... Dzp.

K. Janyška 8.8.2019 14:26

FATA MORGÁNA SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI.

Co je to spravedlnost ? Je to jen a jen rovnost všech občanů před soudem, právem a zákony země bez ohledu na cokoliv, je vlastností jen a jen lidského chování a nezná přívlastků.

Co je to však tzv. spravedlnost sociální ?

Je to největší nespravedlnost lidstva na sobě samém a nesmysl, který nemá svojí rozšířeností obdoby. Spočívá totiž v naivní představě, že každý má právo na stejný díl všeho dobrodiní světa, jako ostatní, ať už je sám velký nebo malý, líný nebo pracovitý, hezký nebo škaredý, chytrý nebo hloupý, nadaný nebo bez nadání. Prý má právo i na stejné počasí a prostředí, kde žije i na nové krásné a stejné auto a hodnou a krásnou manželku a ideálního muže. Všichni mají právo na stejné platy a parádní vedoucí. Prostě mají prý právo na všechno úplně stejně, zejména co se materiálních a jiných výhod týká.

Sociální spravedlnost je tedy morálním středobodem socialimu, tedy přesvědčení, že lidský svět lze zorganizovat lidmi ve jménu dobra.

P. Harabaska 8.8.2019 14:25

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš mnoho lidí

Melete vy. Každý domácí si najde podle potřeby tisíc důvodů, jak nájemníka natáhnout. Třeba i s využitím výpovědní lhůty.

P. Harabaska 8.8.2019 14:21

Re: Teď ještě definovat slušné bydlení

Vašnosto, bydlím v jednom z těch panelákových bytů (ano zdědil jsem ho), tedy králíkáren podle terminologie dědice bytu na Rašínově nábřeží, a mohu vás ujistit, že po výměně výtahu v domě a modernizaci bytového jádra je můj čtyřpokojový byt přinejmenším zcela srovnatelný s byty cca 5 roků starými a koupenými za nekřesťanské peníze, které jsem navštívil o dvě ulice dál. Nikam mi nezatéká, stěny nejsou ze sádrokartonu, nikde nic neplesniví a dveře nikde při zavírání nedrhnou o podlahu, jak jsem viděl právě v těch novým a tzv. moderních. Blábolíte něco morálce, ale projevem morálky je i prodej předražených bytů lidem, kteří si koupí bytu uvážou ve 25 letech balvan na krk, aby ho spláceli ještě v 55 a přitom se báli, kdy na ně ukáže prst hospodářského vývoje a "cyklické" krize ve spojení s propouštěním ze zaměstnání, která se - a na to vezměte jed - dostaví s plnou parádou.

Z. Lapil 8.8.2019 14:21

Re: No, takže jeden příklad.

HODNĚ dobrá analogie. Děkuji.

Z. Lapil 8.8.2019 14:19

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš...

Na to nepotřebujete přijímat zákon. Jednostranné neplnění smlouvy je přece legitimní důvod k jejímu vypovězení.

R. Hanuš 8.8.2019 14:19

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš mnoho lidí

Člověče, co to tu melete. Nikdo nemůže nikomu svévolně zvedat nájemné. Mezi nájemcem a pronajímatelem je smlouva, která se dnes uzavírá, převážně na dobu určitou, jejíž součástí jsou i výpovědní lhůty, z důvodů dle zákona. Po celou dobu platnosti smlouvy nelze jednostranně zvýšit nájemné.

Z. Lapil 8.8.2019 14:17

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš...

V tom zvyšování cen rozhodně nejsou majitelé bytů sami. Koukněte na jídlo, koukněte na odboráře ze Škodovky, na policajty, doktory, učitele, železničáře, řidiče... Každý z nich měl v minulých pěti(?) letech aspoň nějakou stávkovou pohotovost..

F. Houžňák 8.8.2019 14:16

Jedna ze zásadních příčin, možná i hlavní,

nedostatku (cenově dostupných) bytů jsou právní předpisy, jak při schvalování stavebních pozemků, tak při nařizování, co nový byt nesmí a musí mít. Samozřejmě taky nemožnost vyhodit neplatiče po dvou-třech měsících. Tak je to v Německu a nepochybuju o tom, že je to tak i v Čechách. Jo, i na Moravě. Když si chcete v Německu postavit za svoje rodinný domek, musíte splnit tolik podmínek, jako byste stavěl palác, co musí vydržet tisíc let.

D. Kolben-Kolář 8.8.2019 14:13

Re: Pozdrav Pán Bůh!

Až na věky, soudruhu Harabasko... Obšlápni si to u s. Pláteníka a jdi se přihlásit na OPBH, třeba Ti za 20 let něco přiklepnou. A na OV řekni , že podnikatelé jsou banda lumpů, co tyjí z bezpracného zisku - spolehni se, že to otiskne příští číslo místní Jiskry či Pochodně.