8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Díky, Báro!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Fafa 7.9.2007 16:17

Treti,

USAF a RAF bombardovaly v roce 1945 Prahu a byli pri tom zabiti cesti civiliste. To take byli FDR a Churchill mezinarodnimi zlocinci?

Petr Q. 7.9.2007 16:07

Re: K pověrám o Tibetu:

Doktore, na odborného lékaře XY jseš ale vzdělanej sinolog. Nebo pouhý sinofil? Takže co v tomto a minulém století páchá/spáchala v Tibetu je v pořádku?

kevorkian 7.9.2007 15:49

Spojení „olympionismus“ a „demokracie“.

Spojeni  „olympionismus“ a „demokracie“  přece nikdy neexistovalo. Olympiský výbor přiklepl hry Moskvě v době, kdy tamější režim měl k demokracii mnohem dál, než ten čínský dnes.

To že tam západ potom nejel, byl jan důsledek invaze do Afghanistánu.

Ostatně i dnes nikdo a nic, nebrání prodemokraticky smýšlejícím zemím a sportovcům, do číny nejet.    Oni ale pojedou....   To jsou jen takový módní kecičky...

vládík 7.9.2007 15:41

Re: Olympiady jsou konány především pro různé činovníky.Ti sportovci jím jen dělají kulisu..

No jo, ale na TV přenosy se dívá několik miliard. A o tom to je.  Jak říká Mistr Smolík v jednom filmu: Již ve starém Římě byli žoldáci - modří, červení, zelení a ti pro žold mezi sebou bojovali. A diváci se za tyto barvy prali.

vládík 7.9.2007 15:37

Re: Re: Špotáková má na to

Z čeho usuzujete na výši "přínosu pro společnost"?   Není třeba v tom, že přivede spoustu kluků a holek k tomu aby (alespoň nějakou dobu) sportovali. A neměli čas na fet (kdo si hraje, nezlobí). 

A na té vrcholové úrovni je bezesporu v tom, že pomáhá nespočetné množství lidí zabavit. Stejně jako Petr Novotný na Nově. Nebo herec v seriálu, šumař či symfonický orchestr.  Ano - stejně. Každý si vybere podle své chuti? Víte proč mají ty "požitky"?  Protože jim je ta spousta bavících se lidí zaplatí (v právech na TV přenos, který by nebyl, kdyby  je to nebavilo). 

doktor 7.9.2007 14:55

K pověrám o Tibetu:

Tibet byl od dobytí Číny Kublaj-chánem a založením mongolského císařství Yuan v roce 1271 součástí Čínského císařství s vlastní autonomií. Po svržení posledního loutkového mandžuského císaře Pu-I z dynastie Čching v roce 1912 v Tibetu ze strategických důvodů (blízkost Indie, Nepálu, Bhutánu, Sikkimu) pod zástěrkou jeho samostatnosti vládli až do roku 1951 fakticky Angličané. I když se dnes říká, že Tibet okupovali až Maovi komunisté v roce 1951, ani Čínská buržoazní republika (1920 - 1948) pod vedením prezidenta Čankajška suverenitu Tibetu nikdy neuznala a smlouvy o osamostatnění Tibetu neratifikovala. Tibet byl tedy formálně od 13. století nepřetržitě autonomní národnostní oblastí Číny.

Jura Jurax 7.9.2007 13:55

Re: Špotáková má na to

No, že tzv. vrcholový "sport" je, že se jedinec či kolektiv za cenu velkého sebeobětování a drezůry až nelidské nechá vycvičit k tomu, že naprosto neužitečnou činnost dokáže provést lépe než kolektiv či jedinec jiný, kolem čehož je veliký zábavní průmysl (tedy jak u kterého sportu, že) a veliký kšeft, v tom s Vámi souhlasím. Doby, kdy přežití komunity záleželo na tom, aby její příslušníci uměli dále mrštit oštěp či šutr a rychlým překážkovým během zaútočit či zdrhnout jsou více než dvě tisíciletí za námi. Nicméně - sport je jeden z mnoha způsobů obživy, skýtající dokonce těm nejlepším požitky naprosto neúměrné jejich přínosu pro společnost, který se víceméně limitně blíží k nule - ovšem svět není spravedlivý ...

Jinak ovšem slečna Špotáková dokázala ve svém, byť poněkud obskurním oboru víc, než dokáže 99% z nás ve svých oborech. A že má názor je jen dobře, byť s ním nemusíme souhlasit - takže nevím, falešný kněže, proč tolik jedu?

quax 7.9.2007 13:38

Re: Re: Uvidíme, jestli je Báru slyšet!

no co by dělala...?Tak by nikam nejela, no co.Čína se neposere, Bára taky ne a asi nikdo...

Jiří K. 7.9.2007 13:23

Re: Re: Re: Štafeta

  ...Anexe a hlavně některé další následné historické události znamenaly prakticky vymýcení jedné svébytné kultury a pokus o její nahrazení kulturou jinou. ...

No, svým způsobem měli Tibeťané vlastně ještě štěstí. Také mohli dopadnout jako severoameričtí indiáni o jedno století dříve. I ta stavba železnice od jednoho pobřeží k druhému měla na původní obyvatelstvo podstatně horší vliv než výstavba tratě do Lhasy.

O civilizacích středo a jihoamerických indiánů se raději nezmiňuji, to je už moc dávná historie.

www racek 7.9.2007 12:42

ale neberme to nejak vážně ani jí to nezazlívejme.

je to šikovná holka něco velkého dokázala a jistě, lidská práva v číně mají jiný standard než u nás. konec konců, pro řadu číňanů je hlavní právo na tu misku rýže denně, což jestě před 30 lety nebylo samozřejmé. a to je jejich veliký úspěch, nemyslíte?

www racek 7.9.2007 12:39

Re: Uvidíme, jestli je Báru slyšet!

no, to se samozřejmě nestane ale bylo by hezké, kdyby to začalo trochu, třeba i nepatrně hrozit, co by bára dělala ...

ale jo, nehrozí jí nic a tak mohla být odvážná. jako ostatně většina bojovníků proti komunismu 17 let po jeho klinické smrti.

VLK 7.9.2007 12:33

Re: Re: Re: Á propos,...

Severní Korea. Súdán. Barma. Tanzánie. Zimbabwe. Assám. Nepál. Všechno až na poslední dvanedemokratické režimy, které vraždí své vlastní lidi a které by se bez Číny zhroutily. Poslední dva jsou tzv. národně osvobozenecký boj vedený maoistickými komunisty a podporovaný Čínou.

Láďa 7.9.2007 12:28

Uvidíme, jestli je Báru slyšet!

Bude zajímavé sledovat, jestli se objeví nějaká oficiální reakce ČLR. Třeba, že Miss Spotakova nedostane vstupní vízum.

VLK 7.9.2007 12:20

Re: Re: Štafeta

Dovolil bych si právě v tomto případě značně rozlišovat mezi životní úrovní a kvalitou života. Anexe a hlavně některé další následné historické události znamenaly prakticky vymýcení jedné svébytné kultury a pokus o její nahrazení kulturou jinou. Budhistické kláštery byly většinou vydrancovány až za Kulturní revoluce, ale nebýt anexe, tak by k tomu nedošlo.

Ano, je značnou otázkou, jak by se Tibet vyvíjel bez anexe. Nakolik by se povedlo otevřít tamní společnost světu a udělat z ní most mezi Indií, Čínou, Mongolskem a Ruskem, jak snil předchůdce nynějšího dalajlámy. Nakolik by se současný dalajláma stal tak pokrokovou osobností, kdyby nežil v exilu.

Pokuste se rozlišit, jakou část pokroku přinesli na Tibet Číňané a jaká by se tam dostala tak jako tak, neboť svět se neustále vyvíjí vpřed. Značná část tohoto pokroku se na Tibetu vztahuje jen na Číňany či jen úzko vrstvu s nimi spolupracující nebo dokonce jen na ještě užší vrstvu čínských papalášů. A to ze tří důvodů: První a nejrozšířenější - je to prostě velká země s málo lidma a tak se všechny vymoženosti šíří pomalu. Druhý, stále podstatný - prostě to komunisti a Číňani ze svých rukou nepustí. Třetí, čím dál slabší - Tibeťani to odmítají, ať už z národní a náboženské hrdosti, nebo proto, že to nepotřebují. Ten třetí důvod slábne, protože sílí možnost získat něco od jiných lidí než jsou Číňani.

Jen tak mimochodem, teď se s velkou slávou otevřela železnice do Lhasy. Už před anexí se plánovala železnice do Lhasy, ale zcela jiným směrem - z Indie podél Brahmaputry.

Tibet před anexí nebyl nikdy součástí Číny, nanejvýš to byla kolonie a to ještě nepřímá, daná jen určitým patronátem čínských císařů nad dalajlámou. A byla vyvažovaná duchovním patronátem opačným směrem. Tedy bych to srovnal vztahem papeže a císaře v evropském středověku v obdobích, kdy císař měl navrch. Postoj komunistické a kuomintangské Číny k Tibetu je obdobný. Ale proti Tibetu pod Kuomintangem bych nic neměl, neboť ti by tibetskou kulturu nezničili.

krmič 7.9.2007 11:44

Re: Re: Správně

Vy nemáte čínský počítač (nebo aspoň některé komponenty)? Vy vlastně píšete z práce, tak svůj nepotřebujete. Ale kdyby, jak by čínský počítač ohrožoval vaše zdraví?

Sumo 7.9.2007 11:36

Re: Re: Re: Á propos,...

No minimálně v Číně a v Ćínou okupovaném Tibetu. Tj. ohrožují cca pětinu všech obyvatel planety.

MIKLAS 7.9.2007 11:33

Re: Špotáková má na to

Také je na Vás nejvíce sexy mozek?

figura 7.9.2007 11:31

Re: no, jistě, právo na názor.

Přesně tak.

www racek 7.9.2007 11:31

Re: Štafeta

anexe tibetu, jehož samostatnost na číně byla velice krátká, proběhla v době mnoha dalších anexí. hned po druhé světové. konec konců, k anexím dochází stále...a nikoho to nevzrušuje.

ale, u tibetu to opravdu znamená velmi pronikavé zvýšení životní úrovně a kvality života.

www racek 7.9.2007 11:28

no, jistě, právo na názor.

to tý holce neberu. 

ovšem, kdyby tam na protest nejela ... to bych bral víc. ale ona tam pojede. hádejte proč.

www racek 7.9.2007 11:26

Re: Re: Á propos,...

hmm, kde momentálně číńani vraždí?

ZW 7.9.2007 11:24

Re: Taky souhlasím

Jasně, bojkot - to je to pravé. Vzpomeňme, jak olympijské myšlence pomohly Moskva 1980 a Los Angeles 1984.

BTW, v tom osmdesátém: To se díky bojkotu komunistický režim v Rusku zhroutil během pár týdnů, že? Nebo ne?

ZW 7.9.2007 11:21

Fuj, ta Čína!

Předpokládám, že autor psal svůj příspěvek na počítači, v němž nebyla ani jedna součástka vyrobená v Číně. Že v jeho bytě není ani jeden v Číně vyrobený spotřebič. Že na sobě nemá ani nitku vyrobenou v Číně. V tom případě tleskám nahému poustevníkovi z jeskyně!

vládík 7.9.2007 11:07

Re: Špotáková má na to

Nevím jestli mormonský, nevím jestli kněz. Ale zníte sakra falešně.  A hlavně závistivě.

Mymochodem - nelíbí-li se vám kritika sl. Špotákové (má-li jiný názor), znamená to automaticky že má s myšlením problémy? Nebo jak jste na tento fakt přišel?

A při vaší inteligenci byste jistě mohl pochopit, že naše zlatá oštěpářka neskáče (alespoň ne závodně).

vládík 7.9.2007 11:02

Re: Čemu se kdo diví?

Kdyby jen divadlo. Je to obrovský kšef pro členy olympijského výboru. Nekonečný. Je to i o jejich vlivu v globálním světě.

vládík 7.9.2007 11:00

Re: Olympiady jsou konány především pro různé činovníky.Ti sportovci jím jen dělají kulisu..

Údaje (za ČR i za olympijskou vesnici) jsou vždy v době olympiád zveřejnňovány. Jen si to zapamatovat.

Marat 7.9.2007 10:59

Olympiady jsou konány především pro různé činovníky.Ti sportovci jím jen dělají kulisu..

Prosím, vás,co mají ty Olympiady co společného se sportem? Rád bych se dozvěděl,kolik různých funkcionářu,novinářu a pod.připadá na jednoho sportovce na takové Olympiadě.

VLK 7.9.2007 10:28

Štafeta

Odmítnout olympijskou štafetu, pokud půjde přes Mont Everest, neboť tím půjde přes okupovaný Tibet.

ja 7.9.2007 10:22

Čemu se kdo diví?

O čem je dnes olympiáda? Je to divadlo pro lidi, kde týmy fyziologů a chemiků soutěží skrze zaplacené pokusné králíky, kdo druhého oblafne. A je úplně jedno, jestli to divadlo se koná na jednom konci světa nebo na druhém. Holt jen postavení kulis je finančně náročnější.

třetíUž je to trapné 7.9.2007 10:16

Re: Re: Re: Re: Každej

Á, Jirka.S. změnil nick a začal vykat. Konečně.