30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Diktatura peněz

Když Karel Kryl na sklonku svého života odpovídal na otázku, z čeho je nejvíce smutný, řekl: „Vsadili jsme na krámy a na prosperitu a zapomněli na duši, na to, že máme kulturu a krásné věci, které nás odlišují od zvířat. Teď se měníme v příští otroky a děláme to navíc dobrovolně.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Fořtová 25.11.2021 1:01

Cynismus mi nevadí, ale nepochopení ano. Autor pouze komentuje současný stav a to velmi přiléhavě. Potřebujete, aby komentátor zakládal nějakou firmu a radil se se členy své rodiny? To je, promiňte, zcestné.

K. Dvořák 25.11.2021 1:22

Autor nekomentuje současný stav, jen vyjadřuje svou frustraci. A co se týká "zcestného" doporučení, aby zakládal nějakou firmu? V tom moři kňourání a fňukání to byla jediná reálná stížnost. Tak jsem si dovolil ji trošku rozvést. Jinak, je mi samozřejmě šuma fuk, jak se autor živí.

K. Dvořák 25.11.2021 0:46

Nemyslím si, že bych byl cynik, ale něco tak strašně morálně kýčovitého už jsem dlouho nečetl. Divit se, kde že jsou "krásné, idylické časy, kdy ... stovky empatických studentů ... zdarma obstarávali starým lidem nákupy" může jen může jen naprostý naiva. Nevím, zda zmiňovaná až čtyřicetiprocentní přirážka je realita nebo výmysl, ale co autorovi brání v tom, aby založil rozvážkovou firmu, která si bude účtovat přirážku nulovou? Neboť takový by asi měl být žádoucí stav věcí ("charita a nezištná pomoc"). Členové jeho vlastní rodiny by pana autora asi brzo poučili, že žádné vzepětí altruismu nemůže trvat věčně, pokud se ovšem oni sami nemají jít pást ...

R. Langer 25.11.2021 8:28

Přesně tak!

R. Gramblička 25.11.2021 8:49

souhlas, autor dnes blouzní víc, než jindy

F. Svoboda 25.11.2021 9:53

Prosím, můžete mně blíže osvětlit autora ? Objevil se zde na NP cca před rokem ( alespoň pro mne ) a zatím jeho články jsou často nejasné a pro většinu zde diskutujících bláboly. Díky.

R. Gramblička 25.11.2021 11:10

nemůžu, neznám ho

S. Fořtová 25.11.2021 0:32

A věta o tom, že "Peníze dnes už nejsou pouze prostředkem k dosažení čehosi vyššího, ale cílem samotným" to je k vytesání do kamene a samozřejmě k zamyšlení.

R. Gramblička 25.11.2021 8:52

Vy snad víte o nějaké době, kdy peníze byly pouze prostředkem k dosažení čehosi vyššího???

Lidi hromadí peníze, pro ně samotné? To vážně? Možná někteří, většina lidí chce jen prožít život v dostatku a spokojenosti a peníze jsou jen prostředkem jak toho dosáhnout

S. Fořtová 25.11.2021 0:31

Když si člověk vybaví ty začátky, kdy jsme na sebe byli vzájemně tak hodní, tak je mu z té dnešní přeřvávané a sobeckosti s nutno na duši.

R. Langer 25.11.2021 8:30

To hodně záleží na tom, v jaké se pohybujete společnosti. A všichni stejní nikdy nebudou. To znamená, že se se všemi prostě neshodnete. A také hodně záleží na vás! ;-)

J. Jurax 25.11.2021 15:29

Jojo, a kdy to bylo?

K. Kostas 25.11.2021 0:06

Velmi dobrý komentář. Díky. Bylo by naivní si myslet, že jsme velcí altruisté, protože jsme prošli a procházíme covidem. Jsme lidé a společnost stojí na to, že jsme sobci.