3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Debata o tělesných trestech

Nedávno jsem slyšel v rozhlase zajímavou debatu bývalé ministryně pro lidská práva a psychiatričky Džamily Stehlíkové a dětského psychologa Jeronýma Klimeše o tělesném trestání dětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Kadlec 7.3.2015 15:59

Re: Dan zde opakuje

Mnoho otázek - ale na úvod zásadně: toto NENÍ diskuse o občasném plácnutí dítěte přes zadek. Takové "téma" nestojí za vážnou diskusi, a to právě dělá dlouhodobě Dan Drápal, kdykoli se objeví veřejná diskuse o tělesném trestání dětí.

Otázka k prostředí: oba jsme z prostředí evangelikálních církví. Protože v Bibli je mj. psáno "kdo šetří hůl, nenávidí svého syna", tak je celkem logické, že se (a to po celý můj život, ne jen dnes) vrací lidé, kteří Bibli berou vážně jako my, k otázce výchovy tělesnými tresty.

Na to učení vás ale dnes už těžko odkážu. Matně si pamatuji jen jméno Dobson, jehož knížky jsme kdysi dávno s manželkou sakumprásk zavrhli, ale byly i jiné, a autory si nepamatuji. Do našich církví taky jezdili vyučovat Američani, na různá témata, i o výchově dětí. Jejich jména si již nepamatuji, ale zato si pamatuji, jak nám tvrdili, že doporučují trestat děti proutkem od nejmenšího věku, snad dřív než jim je rok. Bylo to děsně ujetý celý, ale někteří křesťané tomu věřili a nějakou dobu i šířili - asi než měli vlastní děti, počitám. Takových úletů bylo víc, ale my jsme to brzy začali komplet ignorovat, neposlouchat, nečíst. O funkci hole a výprasku se ale občas diskutuje dodnes. Dřív to byla jedna z mála věcí, v níž si křesťani s ateistickou většinou společně notovali.

Myslím si ale, že tyto úlety se netýkají autora tohoto článku, jen to na nás mělo nějaký vliv a nevím jak to on osobně bral. Jeho specialitou je léta letoucí kampaň "proti Severu" a mj. jeho vlivu na výchovu. V tom se naprosto neshodneme.

D. Drápal 7.3.2015 17:58

Re: Dan zde opakuje

Popírám, že u nás v Praze někdy nějaký Američan vyučoval, že se má proutkem trestat dítě mladší než rok.

Co se týče Dobsona, mohu doporučit knížku "Láska musí být neústupná". Četl jsem ještě dvě jiné, nic závadného jsem tam nenašel, ale napsal toho hodně a možná nesouhlasím se vším. Ale "Láska musí být neústupná" je skvělá.

Na www.dkd.cz jsem našel svou starou přednášku o výchově děti - tuším z roku 1995, tam si může kdokoli ověřit, co jsem říkal o výchově dětí tehdy.

S. Lorenc 8.3.2015 19:17

Re: Dan zde opakuje

Neumím si představit, že je možné zavrhnout Dobsonovi důrazy a přitom nezavrhnout Bibli. Pokud vím, tak Dobson vadí akorát vzpurníkům - s prominutím.

O. Kadlec 8.3.2015 23:23

Re: Dan zde opakuje

Tak jsem asi vzpurník. Proč ne? Důležitější pro mne je uchovat si víru i zdravý rozum. Občas je při tom potřeba vzepřít se církevním autoritám - dokonce. To Dobson není. Chcete-li ho číst s užitkem - nic vám v tom nebrání. Mně to nevadí. Odpověděl jsem pouze na položenou otázku. Je samozřejmě škoda, že po pětadvaceti letech se mi už nevybaví jména lidí, jejichž vliv jsme odmítl, bylo jich dost, ale dá se to pochopit.

S. Lorenc 9.3.2015 7:21

Re: Dan zde opakuje

1.Samuelova 15:23 Neva?

S. Lorenc 9.3.2015 7:31

Re: Dan zde opakuje

A ještě něco: buď z Boha děláte lháře, nebo si musíte přiznat, že svoje dvě mladší děti jste měl v nenávisti.

V. Peroutka 7.3.2015 10:23

Re: Dan zde opakuje

pokud dítě plácnu přes ruku, když opakovaně vidím jak strká svou malou ručku do zásuvky na 220V je to bití?

P. Boublíková 7.3.2015 17:13

Re: Dan zde opakuje

Je to výcvik podmíněného reflexu, jako když cvicite pejska. Nebylo by lepší dat do te zásuvky chránič do doby, než děcko rozumem pochopí, ze elektřina může zabit? Chranic stojí par haliru. Anebo jste doma líni zásuvku v případě potřeby odemknout a raději cvicite podmíněný reflex, na který stejně není 100 % spolehnuti?

J. Jurax 7.3.2015 20:25

Re: Dan zde opakuje

No, a když dítě sahá na rozpálenou troubu, jak ji mám zadeklovat? A jak to navrhujete řešit, máte-li v zásuvce zástrčku, kterou dítko tahem za kabel celkem lehce vytáhne a pak zkoumá, zda je v zásuvce schované světlo, když ta lampa svítila? Co děláte, hodlá-li si potomek loknout jaru nebo hodlá cukrovat koláč práškem na nádobí? ... to jsou vlastnoruční zkušenosti z výchovy dcer ... :-)

P. Boublíková 8.3.2015 8:01

Re: Dan zde opakuje

Tyto problémy jsem zpravidla řešila jekotem :-) Je to sice podobný princip jako pruplesk, ale přece jen neuplatnujete násilí. Na horkou troubu bych dítko nechala sáhnout - udělá to jen jednou. Také bych mu ukázala, ze světlo je schované ve vypínači (vsadim se, že by se pak soustředilo na vypínače a ne na zásuvky).

Každopádně je-li dítko v bdělém stavu, musí mít dozor oči na šťopkach, dětská vynalézavost je nekonečná a jeden by se uplacal.