15.8.2022 | Svátek má Hana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: De mortuis nil nisi bene

Na začátku bych se chtěl omluvit za to, že úvod tohoto komentáře píšu tak, aby ho pochopil i ten největší ignorant a pitomec, a rovnou bych i mohl vyjmenovat několik kandidátů na tyto tituly, ale nechci se snížit na jejich úroveň.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bouda 8.10.2019 0:46

Mne by opravdu zajímalo, proč bych se měl řídit latinským "o mrtvých jen dobře". Proč bych měl smrt člověka chápat jako očistu jeho života, a proč bych měl k úmrtí člověka buď mlčet (pokud není nic dobrého, co by o něm šlo říci), nebo chválit. Ale hlavně, mein gott, nekritizovat! Jenže snahami o zamezení kritické diskuze nad právě zemřelou osobností se nic nevyřeší (ona totiž žádná cenzura ani politická korektnost nic nevyřeší).

R. Benýšek 8.10.2019 10:47

Jakožto navěky s tím ́o mrtvých jen dobře ́ taky nesouhlasím. Bližší je mi nedávné Astonovo (v souvislosti s úmrtím někoho jiného) ́o mrtvých jen pravda ́. Ale jakožto dočasně (v době smutku, čili určitě do pohřbu) se k tomu ́o mrtvých jen dobře ́anebo mlčet připojuji - je to výraz ohleduplnosti k pozůstalým, kteří se čerstvě vyrovnávají s úmrtím blízkého člověka.