26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: De mortuis nil nisi bene

Na začátku bych se chtěl omluvit za to, že úvod tohoto komentáře píšu tak, aby ho pochopil i ten největší ignorant a pitomec, a rovnou bych i mohl vyjmenovat několik kandidátů na tyto tituly, ale nechci se snížit na jejich úroveň.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 8.10.2019 9:26

K jeho "socialistické minulosti". Takto exponovaný člověk neměl v tehdejším režimu na vybranou. Alternativou byla jen "klatba" a zákaz jakéhokoliv veřejného vystupování. V případě tak nadaného člověka jako by Gott, který tím co dělal doslova žil, by se to rovnalo prakticky sebevraždě. Jsem přesvědčen, že na tehdejší podmínky se s tím režimem omočil nejmíň, jak to bylo možné.

A. Alda 8.10.2019 11:01

Když se někdo skloní před velikánem, přiživuje se na jeho slávě?

Vy jste vážně idiot. Nekompetentní hlupák.

Nekompetentní lidé jako Vy trpí dvojitým prokletím: schopnosti nutné k úspěšnosti korelují se schopnostmi kvalitního sebeuvědomění, díky kterému jsme schopni odhadnout, jak na tom vlastně jsme. Z toho pak vyplývá fakt, že nekompetentní lidé nedokážou změnit svůj postoj ani po konfrontaci s objektivní realitou, což způsobuje náročnost a nemožnost přijetí pro ně negativní zpětné vazby - protinázoru i když je logický. Hlupák nejenom že neví, že je hlupák, ale díky tomu, že je hlupák, je odsouzen zůstat hlupákem i nadále, neboť si nedokáže své hlupáctví připustit.

J. Jurax 8.10.2019 15:14

No jo, no - nedá mi to. Musím se zde veřejné přiznat, že já si své hlupství fakt nepřipouštím. Ergo nejspíš budu hlupák. Nebo fakt nebudu. Protože kdybych si své hlupství připustil, budu tedy hlupák. Nebo nebudu?

Vy si své hlupství též připouštíte? :-)

V. Petr 8.10.2019 11:39

No, ono je to do jisté míry tak, že se vláda a Babiš takto zachovat museli. Jinak by občany naštvali, protože "Gottovi nevystrojili ani pořádný pohřeb." Reagovali na "společenskou objednávku."

Pamatuji si na pohřeb Václava Havla, kdy se někteří vrhli na Václava Klause, že "pokrytecky řečnil" na Havlově pohřbu, když byl jeho politickým odpůrcem. Táži se, co jiného měl tehdy president Klaus dělat???

R. Tesařík 8.10.2019 13:56

To je přesně to o čem píše pan Nacher, nadávání na Gota svádět na Babiše, že to on.

J. Holíček 8.10.2019 5:36

Nacher velmi dobře!!

Potrefené husy se ozvaly, ani nemohly dospat.RvRv

A. Alda 8.10.2019 11:02

R^

T. Kohout 8.10.2019 5:31

No jo, máte zcela pravdu, ale vysvětlujte to panu Halíkovi a jeho nenávistné družině. Marná práce.

T. Vodvářka 8.10.2019 3:22

Nemyslím si, že by Karla Gotta někdo nějak zvlášť tupil. Články zhodnocují jeho život a kariéru, ale nadávky a zlo v nich nevidím. Nevím, kde to autor našel.

R. Šmíd 8.10.2019 6:21

Halík? Kostlán? Nic?

Š. Hašek 8.10.2019 9:03

Pan Vodrážka by mohl dělat upravovatele faktů, historie, současnosti. Viz jeho poznámka a jeho článek o Vlastě Chramostové.

Faktem je, že Halík "to bere skutečně od podlahy". Tak nějak láskově a pravdově. V případě Karla Gotta. Vodvářka jen malinko něco v životopise vynechá. V případě Vlasty Chramostové.

M. Němec 8.10.2019 2:39

Tak jen ., Nachere, ke srovnání Svěráka s Gottem. Svěrák byl do Divadla hudby pozván, šel tam nerad, a ze strachu se dostavil a podepsal. Karel Gott seděl v jakémsi "předsednictvu", a měl zanícený projev o socialismu a kulturní politice strany. Čučeli na to jak vejři nejen přítomní, ale i ostatní veřejnost.

Asi jako když v Národním divadle seděli Sovák, Kopecký nebo Werich a hleděli, jak kráva Švorcová (jako Gott v Divadle hudby )mele ty svoje plamenný blbiny.

Čemu v tomto případě říkáte slušnost a dobré vychování, Nachere, člověče, kterej to nezažil ?

J. Vavrochová 8.10.2019 8:15

Víte, já jsem to zažila a jsem mile překvapena, že pan Nacher, ač to v úplnosti nezažil, vystihl podstatu.

J. Vintr 8.10.2019 9:05

Vsaďte se, že kdyby to po kterémkoliv z těch, co jste jmenovala, chtěli, tak by žádný z nich ten projev přečíst neodmítl.

J. Jurax 8.10.2019 15:26

No jo, no ... odmítl byste, když by cenou za to odmítnuti mohla být profesní likvidace? Dlouhodobá ba až doživotní, s následnou možnou diskriminací dětí a rodinných příslušníků, neboť že se komunistický režim v devětaosmdesátém sesype stěží mohl kdo doufat.

Za sebe alibisticky říkám, že fakt nevím. Ale možná bych neodmítl - nechtělo by se mi od počítačů k lopatě (i když bych si paradoxně asi vydělal stejně, ba možná i víc) a rád bych, aby se děti dostaly na střední školu.

A. Alda 8.10.2019 11:08

Ale lejno.

Gottův "projev" jsem si znovu přehrál, abych se ujistil o svém tehdejším názoru. On jim tam řekl přibližně toto: dejte nám s politikou pokoj, my chceme zpívat a rozdávat lidem radost.

Š. Hašek 8.10.2019 12:02

Paně Němče,

"uznávám, že na velikána Svěráka nějaký Gott nemá". A napadlo mě, že "na velikána Drahoše nějaký Zeman taky nemá".

V. Petr 8.10.2019 12:49

A Gott to udělal podle Vás rád, jako ta Švorcová???

No, uvedl bych případ dvou normalizačních komunistů. Soudruh kádrovák a současně předseda CZV KSČ zařídil, aby na podniku byla zřízena jednotka Lidových milicí, kam byli nahnáni prakticky všichni komunisté. Soudruh A se snažil členství vyhnout, ale nakonec se mu to nepodařilo. Soudruh B se v milicích velice angažoval a pořád chodil za soudruhem kádrovákem, jak to přijde, že on, takový zasloužilý a pořád není ničeho vedoucím. Nakonec mu soudruh kádrovák tu funkci zajistil, přes odpor soudruha A, který soudruha B považoval za neschopného...

J. Vintr 8.10.2019 1:39

Jen taková poznámka. Kdyby se Gott za bolševika zachoval podle jeho pomlouvačů správně, tak by dnes něměli koho pomlouvat. O nějakém elektrikáři ze Škodovky by se asi dozvěděl málokdo.

J. Jirka 8.10.2019 7:17

No a? Víte, kolik za posledních pár let zemřelo mistrů svého oboru, kteří po sobě zanechali mnohem větší stopu než Gott a neštěkl po nich ani pes?

J. Vintr 8.10.2019 9:10

Otázka je, co myslíte tou stopou. V počtu lidí, kteří ho znali a kterým dělal jen radost, ho asi těžko někdy někdo předstihne. Gottova popularita nevycházela jen z jeho pěveckého umění, ale hlavně z toho, že to byl bytostně pozitivní člověk. A takové příklady lidé potřebují, aby se jim lépe žilo.

P. Bouda 8.10.2019 0:45

Karel Gott dobře ztělesňuje dějiny této borůvkové republiky po komunistickém puči, a ukazuje, jak se taky dalo vyjít s režimem, pokud člověk přimhouřil oči a ohnul hřbet. V jeho případě nebylo pro kariérní postup nutno stát se členem KSČ, ani donašečem StB, stačilo nedělat režimu problémy. Podotýkám, nevyčítám mu podpis Anticharty, a to proto, že kdyby nepodepsal, mohl to být taky konec jeho kariéry (daleko víc by mne zajímala jména těch příslušníků StB, kteří celou slavnou Chartu 77, Antichartu i následnou Asanaci, vymýšleli a řídili a naháněli umělce do Národního a Reduty). Gottův zpěv provázel občany celou normalizací až do pádu režimu v roce 1989 - režim jej nechal vyniknout.

Problém je, že stejně dobře ztělesňuje dějiny druhé poloviny 20. století ještě jiný umělec - Karel Kryl - jehož život ukazuje, co čekalo ty, kteří nepřimhouřili oči a uchovali si rovnou páteř, nestali se členy KSČ ani spolupracovníky StB. Kryl svou uměleckou tvorbou - tak naprosto odlišnou od popmusic - komunistickému režimu vadil, což vyústilo v jeho odchod do exilu, no na rozdíl od pokusu Gotta emigrovat Krylovi prezident Husák žádný dopis, v němž by jej žádal k návratu, nepsal. Přesto i Krylův zpěv provázel občany celou normalizací až do pádu režimu v roce 1989 - na vlnách Svobodné Evropy a pašovaných nahrávkách.

Oba dva Karlové se potkali na balkóně Melantrichu v roce 1989, kde Gott zpíval státní hymnu s Krylem (ne naopak). Bylo to symbolické smíření disentu s většinovou společností - a byla to samozřejmě chyba Kryla, že v tomto ohledu vyhověl Havlovi. Přesto po smrti Kryla nedošlo k takovým orgiím národního fňuku, jako minulý týden.

Vlasta Chramostová je pak někde uprostřed mezi oběma Karly: napřed zasloužilá umělkyně a spolupracovnice StB, poté signatářka Charty 77 a disidentka.

I. Procházková 8.10.2019 1:16

Pěkné přirovnání: "orgie národního fňuku"...;-DR^

J. Kalíšek 8.10.2019 1:19

Spolecne vystoupeni nebyl, pokud vim, napad Vaclava Havla, ale Jiriho Cerneho. Lehko se dnes odsuzuje. Tehdy ale nebylo vubec jasne, jak to dopadne a vystoupeni Karla Gotta melo velky efekt. Kdyz i tato tvar normalizace opoustela lod, fakt se asi potapela. Tohle bych zrovna Gottovi ani Krylovi nevycital, spis naopak, u mne za to oba maji kladne body. Jinak s Vasim komentarem souhlasim.

K panu Nacherovi jen jedine: SAEPE SIBI ET ALIIS GARRULA LINGUA NOCE. Stydte se, umite-li to.

A. Alda 8.10.2019 11:16

Když Karel Gott zpíval hymnu na protestním shromáždění na Václaváku, byl to jasný konec panství Rudého Vysavače. Manželky všech komunistických funkcionářů rázem zakázaly svým manžílkům organisovat cokoli proti této revoluci, kterou tak jednoznačně podpořil právě Karel Gott.

Gottův zpěv hymny byl tím hlavním zvratem politické situace.

P. Bouda 8.10.2019 16:05

LOL, tak určitě. Hlavním zvratem politické ituace byl 17. listopad, kdy to soudruzi z pohotovostního pluku přehnali a občané si - soudruh nesoudruh - řekli, že svá děcka tímto způsobem masakrovat nenechají. Zbytek už bylo poklidné předání moci pod heslem "Co jsme si, to jsme si", jak o tom zpívá Karel Plíhal.

J. Vintr 8.10.2019 2:08

Nelze srovnávat. Karel Kryl byl ve zcela jiném postavení než Karel Gott. On v podtstatě odejít musel, protože by ho za jeho předchozí vystupování bolševici nejspíš zavřeli a rozhodně by mu nedovolili zpívat to co chtěl (a nejspíš musel). Kdyby se Gott (nesmyslně) vzepřel bolševickému režimu, tak by pro nic za nic zahodil rozjetou uměleckou kariéru. To, že po smrti Karla Kryla nedošlo k "orgiím národního fňuku" bylo prostě tím, že Kryl neoslovil tolik lidí jako Gott. Mne osobně jeho smrt zasáhla mnohem víc, protože mohl ještě vytvořit mnoho nového. Na rozdíl od Karla Gotta, který už svou kariéru završil.

T. Kohout 8.10.2019 5:40

Režim mě své opravdové, režimní zpěváky, třeba pan Liška. Ale veškerá podpora režimu mu nepomohla, aby se jen krapet přiblížil k popularitě Gotta, takže to asi bylo v něčem jiném, než podpoře režimu. Různí lidé dělali různé věci, např. pan Neckář prohlašoval o panu Reedovi, že je to jeho "přítel". Myslel to vážně, nebo tím chtěl získat politické body? Zpěváci zpívali a pivaři pili pivo. Prosté. Někdo protestoval a tak tvořil "protestní písně" všeho druhu.

V. Petr 8.10.2019 14:59

Připoměl bych, že ČRo ODMÍTL přehrát píseň Karla Kryla "Demokracie" a to přesto, že ho o to v rámci jednoho Interview požádal prezident Zeman!

S. Sedlák 8.10.2019 0:20

Vy jste, autore, už dost prokázal gumovost etických pravidel, takže se nedá moc divit vašemu pohledu.

Myslím že nikdo mistra po smrti nemistruje, ale každý, kdo tu dobu žil a koukal, jak gumová stanoviska zastával, může mít výhrady, aby mu ho někdo teď strkal před nos jako svátost.