24.5.2022 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dal mi účtenku, ale já ho stejně nahlásím

To není vtípek o EET, ale smutná realita. Vzal jsem si tu větu z PL. Udavači a závistivci. My to svalujeme na komunistický režim, ale já to vidím trochu jinak. Vybavilo se mi totiž tatínkovo vyprávění o příhodě v zubní ordinaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Mrázek 14.12.2016 15:57

Podepíšete anexi Srbska?

Když dělají tohle, tak NATO přece musí zasáhnout, ne? Srbsko:

Srbsko nemá v úmyslu vstoupit do NATO. Uvedl to ministr zahraničí Srbska Ivica Dačič na tiskové konferenci po jednání s ministrem zahraničí RF Sergejem Lavrovem.

"Nebudeme akceptovat protiruské sankce a vstupovat do NATO", slíbil srbský ministr.

Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2016/12/srbsko-prislibilo-ze-nev.

P. Han 14.12.2016 17:45

Re: Podepíšete anexi Srbska?

Nerad bych vás popletl, ale ne každý se chová tak jako váš veliký guru Brežněv.

Š. Hašek 14.12.2016 18:10

Re: Podepíšete anexi Srbska?

Nerad bych Vás popletl, ale jest jiná doba. Věci/problémy se neřeší pěchotou.

Štve Vás hodně, že nějaká země v Evropě ještě dokáže (hodnotím kladně) udělat na bruselesoudruhy a Husseina dlouhý nos??

Velice zkráceno.

J. David 14.12.2016 15:31

Myslím, že systém EET má svá pozitiva a rizika...

Jako starý ajťák již v penzi, si přivydělávam rozvozem komodit, která je řízena elektronickou evidencí (servery, kompy, software, mobilní terminály, elektronické podpisy, tisk účtenek). Evidence a kontrola "muší bejt", aby "erár" nebyl ohlupován na berním inkasu. Ale... Technická menstruace (to není třeba "black out", či EMI), stačí výpadek serveru, chyba v "upgrade" softwaru, sběrači kovů někde ukradnou kus optického kabelu v domnění, že je měděnný, "Melišová u porna" vyhodí pojistky místní trafačky... Ano, místo ONline se to bude řešit OFFline. Bez UPSky a generátoru to prý lze zvládlout, stačí na vesnici mít čipernou hospodskou, která ve sklepě šlape bicykl, jak radista Vietkongu v tunelu. Chlapi nahoře pívo při svíčkách lemtají pívo, kasa EET svítí, baba ve sklepě hrdinně generátor šlape, aby byly účtenky alespoň vydány v OFFline úložišti datové schránky. Berte to jako nadsázku, nicméně jako holou realitu. Nevím, jak vy, ale domnívám se, že "100*Nic" umoří i osla, tedy evidenčními povinnostmi. Pívo, utopence, tlačenka, jitrnice, chleba a hořčice. Tak máme klub, s myslivcema i zvěřinu. Jeden koupí sudy píva, druhý dodá zvěřinu, kořalu zakoupíme hromadně v Lidlu, Máňa uvaří svíčkovou z vlastní zeleniny a z daňčího, uloveného společenstvím vlastníků, smetanu dodá soused, který vlastní krávy, a v chalupě myslivců budeme provozovat klubový kulinární vejvar. Vesnická "hospoda" ve smyslu spolkového souručenství. Chceš nažrat od souručenství? Bon, nažer se u pumpy, tam dostaneš účtenku EET (asi), u nás dostaneš pouze domácí prejt s chlebem, bez papíru.

A. Alda 14.12.2016 11:49

Udavačství je stav duše.

Udání je situace, kdy někdo řekne někomu něco o někom jiném. Toto udání je akt vůle. Udavač vždy jedná z vlastního rozhodnutí. Udání v zásadě můžeme dělit na udání bez vnější příčiny a na udání v reakci na vnější příčinu, kdy jde buď o sebeobranu před utrpěním újmy od udaného, nebo o pomstu za utrpěnou újmu od udaného, nebo jako důsledek vnějšího donucení, třeba při výslechu na StB, Gestapu nebo právem útrpným apod. Udání bez vnější příčiny je pak velice vážný jev. Je to totiž začátek řetězce příčinné souvislosti (nikoli tedy důsledek nějaké předchozí příčiny), je to začátek různých následků, které postupně vystupují jako příčiny dalších následků. První hybatel, spouštěč, událost, jíž nic nepředcházelo, která však vyvolá další události, které prvotní aktér - udavač - vůbec nemohl předpokládat a mnohdy ani tušit. Takové udání mění vesmír, neboť bez něj by vůbec nenastala celá řada následných jevů. Udavač nikdy dopředu neví, jaké důsledky jeho udání vyvolá, kolik osudů ovlivní či přímo zničí, jaké finanční prostředky budou muset být různými lidmi kvůli jeho udání vynaloženy a k čemu všemu to nakonec povede.

Na jednu stranu může udání ve vážné věci skončit na první úřadovně policie, když policajt to lejstro zmačká a archivuje do koše a do knihy došlé pošty ho vůbec nezapíše, aby se tím nikdo nemusel zabývat a špinit, nebo naopak může takové udání v maličkosti vést k rozsáhlému vyšetřování všeho možného postupně odkrývaného, k pádu celých podniků, pádu vlád, sebevraždám i popravám, ba i k válce. (Vzpomeňmež třeba, co se dělo, když Beneš udal Staliánovi Tuchačevského.) Události pak vyvolávají jedna druhou jako když padá dominová řada, ale ten, kdo strčil svým udáním do první kostky, někdy ani netuší, že to, co se děje, vyvolal on sám. I v takovém případě však nese odpovědnost. Před soudem věčnosti mu to vše bude přičteno.

J. Kulheim 14.12.2016 11:30

EET je jenom další pokus obrat o peníze

ty, kteří se snaží vzít svůj osud do svých rukou. Ono to stejně stačit nebude. Je to jenom dalš pokus rozdělit společnost a nastolení strachu.

Důchodová pojištění je v čím dál větším deficitu. Zdravotní "pojištění" nestačí pokrýt náklady a dávají se peníze z jiných daní. Důchodci mají důchody na hranici chudoby, důchodyy jsou kouse nad 40% průměrné mzdy.atd. Socialisté nic jiného než hrabat se lidem v kapsách neumí. O nějaké reformě penzijního, zdravotního, školského, sociálního systému, není řeč. Jediný, kdo se pokusil o změnu systému financování zdravotního systému a řešení důchodového systému byla ODS a pan Julínek.

Daně a poplatky, které platíme -Daň z příjmů + sociální a zdravotní pojištění cca 45%. Dále daň z nemovitostí, daň z nabytí nemovitých věcí, silniční daň. Daň dědická, darovací a z převodu nemovitosti, solární, daň spotřební, DPH /podnikatel, zákazník v obchodě/, ekologická (daň z elektřiny, ze zemního plynu a z pevných paliv), poplatky za znečištění vzduchu či vody, poplatky za odpad, poplatky dálniční, koncesionářský, soudní, notářský, správní, poplatky místní/např. lázeňský pobyt, ubytovací, psi, parkovací a p./, déle clo, bankovní, komora, poštovné, balné, atd. rozhlas, televize, komora, ap. Dělá to cca 80% vydělaných peněz.

Jaké za to "státu" dostáváme služby? Jaké služby poskytuje stát např hospodským na vesnici?

Podle mého názoru je lepší, když peníze zůstanou v kapse hospodského, než když je dostane nenasytný "stát" a rozdá je svým voličům a některým našim nenasytným, bohatým spoluobčanům. Stát hospodařit neumí a s penězi nejlépe umí hospodařit ten kdo si je vydělá.

A. Alda 14.12.2016 11:31

Článek není o EET, ale o práskání.

O udavačství.

P. Schon 14.12.2016 11:42

Re: EET je jenom další pokus obrat o peníze

Teď dostanete od některých místních pěkně do řepy. Dědina kde mám chaloupku, 300 obyvatel, má jednu hospůdku. Končí. EET a k tomu protikuřácký zákon. Hospodský jde na pracák. Bude Bureš dotovat ÚP?

J. Kulheim 14.12.2016 12:06

Re: EET je jenom další pokus obrat o peníze

Pokud bude kritika k věci, tak rod do řepy dostanu. Pokud bude od věci, tak rád nějakou rozdám.

K. Vyšata 14.12.2016 11:07

Naroubovat dobu před sedmdesáti lety

na dnešní dobu je až trapné. Nahlašovatelé, práskači, pomlouvači, z řad prostého lidu jsou na stejné úrovni jako investigativní novináři slídící po všech temných koutech. Vždyť příklad takové slídičky paní Slonkové musí spoustu lidí inspirovat. Ta Slonková je jen příklad, těch novinářů dychtivých "prásknout" kdeco svým čtenářům je spousta.

P. Švejnoch 14.12.2016 11:10

Re: Naroubovat dobu před sedmdesáti lety

Přes všechny výhrady, které k presstitutům mám, bych tohle přeci jen tak úplně nesrovnával.

K. Vyšata 14.12.2016 11:38

Re: Naroubovat dobu před sedmdesáti lety

Proč ne? Jediný rozdíl je v tom, že novináři si tím vydělávají. Nízké pudy které je ke "špiclování a udávání" vedou jsou stejné jako u každého jiného občana. Spousta z nás má svá kriteria, já mám jedno, cíl je u všech těchto "bojovníků" stejný.

Je docela legrace ta zaujatost bránit právě segment který zrovna nepatří k výkladní skříni podnikání. Každý z nás to zažil, vynechám EET, podměrečné nalévání nápojů, pančování tvrdého alkoholu, šizení na surovinách a množství u jídel, takové loupení za bílého dne provozuje dost velká část těch nyní bráněných. A nahlašování? Dám krk, že na valné části udání se podílí konkurenční boj.

A. Alda 14.12.2016 11:54

Za komunistů byli hospodští nejspolehlivějším zdrojem.

StB jim ani nedávala podepisovat vázací akty, protože to nebylo třeba a oni práskali své hosty vesele a rádi. Za to pak na ně Státní bezpečnosti nepráskla Veřejné bezpečnosti, že vaří grog z přineseného rumu.

Samozřejmě že i v tom byly výjimky. Ale jen výjimečně.

P. Švejnoch 14.12.2016 13:29

Re: Za komunistů byli hospodští nejspolehlivějším zdrojem.

A z toho vyplývá co? Že když byli za bolševika hospodští práskači (říkáte Vy - já, s nemalou znalostí poměrů v této branži říkám, že je to zevšeobecňování hodně nadnesené, skoro až nesmyslné), tedy že se tím omlouvá to, že "jim to dneska voplatíme"?

A. Alda 14.12.2016 13:38

Já nechci nikomu nic oplácet.

Ale kyvadlo se přehoupne jednou tam, pak zpět, a zase tam... Nemusím do něj vůbec strkat.

Zkuste si přečíst třeba tento skvostný článek: http://echo24.cz/a/ieBRE/zprava-o-udavani-v-cechach Ovšem hospodských se netýká.

P. Švejnoch 14.12.2016 13:24

Re: Naroubovat dobu před sedmdesáti lety

No, přinejmenším vidím rozdíl v tom, že taková Slonková (když už jsme zrovna ji vzali za prototyp) to má jako zdroj obživy - což sice není bůhvíjaká omluva, ale proti anonymnímu udavači Szewczykovi, který hodlá udávat z vlastní zbabělosti, či jinému udavači, který udá jen tak, aby sousedovi ta koza chcípla, je mi to přeci jen pochopitelnější.

Druhý rozdíl vidím v tom, že Slonková do toho vnáší určité svoje znalosti, úsilí a v neposlední řadě i podstupuje (zřejmě nemalé) riziko - zatímco zmáčknout anonymně tlačítko na nějakém bonzwebu dokáže i pan Szewczyk.

A třetí rozdíl vidím v tom, že taková Slonková si možná myslí, že koná veřejnosti jakousi službu (a zřejmě skutečně koná - protože jinak by jí za její produkci nikdo neplatil). Ale dle mého soudu jen menšina donašečů bude skutečně vedena takovýmito "vznešenými" ideály (nemluvím o tom, čím svoje počínání budou před světem i sebou samými omlouvat - mluvím o jejich skutečné motivaci).

Takže jak jsem psal: Presstituty nemám (až na výjimky) rád, ale myslím, že srovnávat to úplně nelze.

A. Alda 14.12.2016 11:33

S výjimkou první věty souhlasím.

Denuncianství skrze noviny je zvlášť účinné a zvlášť odporné.

K problematice udavačství jsem našel zajímavý článek a diskusi zde:

http://panirtenka.blogspot.cz/2016/10/hlasit-se-to-musi.html#more

V. Vaclavik 14.12.2016 10:45

Udavactstvi jako korupce

kvete v zivne pude, v jistem spolecenskem systemu. Ale my se toho jisteho spolecenskeho systemu nevzdame, jedine pres nase mrtvoly. A tak to take bude muset byt, skoncit.

R. Szewczyk 14.12.2016 10:31

hm

no, když mi ten pingl naleje tři decky jakože koly za pětatřicet kaček z dvoulitrové petky ve slevě za dvanáct kaček ze supermarketu, a ještě ji vylepší jako ledem, k tomu mi donese jako kafe hnojnou jihlavanku, taktéž za pětatřicet, k tomu kamošovi krásně vymyje pivní sklenici a to tak, že v ní zůstane půl deci vody, další nejméně půldecku našetří podmírou , takže místo půllitru piva za čtyrycet dostane pivní směs v množství čtyry deci taktéž za čtyrycet, tak takového s chutí napráskám , protože vypráskat takovým kožich nemůžu

P. Švejnoch 14.12.2016 11:07

Re: hm

Z lidí, jako jste Vy, bych se pozvracel.

Místo toho, abyste problém řešil na místě a s tím, kdo Vám (dle Vašeho názoru) ten problém způsobil, půjdete žalovat.

Jenže ono to by to k okamžitému řešení z očí do očí potřebovalo trochu odvahy, že? Ale pochopitelně - když je někdo podělanej strachy, tak mu nic jiného než práskat nezbývá...

P. Schon 14.12.2016 11:29

Re: hm

Já mám dobrý nápad. Neteř loni otevřela kavárnu. V okolí jsou další dvě. Takže příští týden napíši na Burešův udavačský web, že jsem tam byl a nedostal účtenku a další týden to zopakuji. A potom bude na řadě druhá kavárna. Dostanou pokutu půl melounu a zkrachují. A neteř bude vysmátá. Dobrý nápad že?

P. Schon 14.12.2016 11:32

Re: hm

Jo a ten Szewczyk se nějak vyzná. Pingl který to dělá.

R. Szewczyk 14.12.2016 12:21

Re: hm

hm, na hrubý pytel hrubá záplata, ten onen mi taky do očí neřek, že mně chcá podvést, mimoto , války se taky vítězí lstí a uskokem,

M. Moravcová 14.12.2016 12:34

Re: hm

kam to chodíte do hospody proboha?

J. Kyselková 14.12.2016 14:19

Re: hm

Szewczyk - fantazírujete, abyste zakryl svou prasečí úchylku - udat, zničit, ublížit, poškodit !

F. Navrátil 14.12.2016 9:22

Vidíte jen udavače, ale bylo hodně hrdinů

Pane autore, když je Český národ charakterizován udavačstvím, tak mi povězte, proč po atentátu na Hedricha nebylo schopno šílející gestapo a ostatní německé bezpečnostní složky rozkrýt širokou šíť lidí, kteří ubytovávali a živili parašutisty a další ilegální odbojáře. Podařilo se jim to až po zradě Čurdy, což byl voják a speciálně vycvičený výsadkář. Na našem rodinném statku se ukrýval v době heydrichiády celostátně hledaný odbojář, který pak celou válku putoval od jedné adredy k druhé. O jeho existenci musel vědět velký okruh lidí, ale unikal tak gestapu až do osvobození. V okruhu vašich znýmých se zřejmě vesele udávalo a nyní hledáte pro jejich svinstvo omluvu: Vždyť to dělali všichni Češi!

R. Szewczyk 14.12.2016 10:45

Re: Vidíte jen udavače, ale bylo hodně hrdinů

co vás, prosím vás , vede k myšlence , že pokud se gestapo dozvědělo o někom v odboji, tak se na něj vrhlo jako smečka psů,? Ach ano, chápu, gestapáci byli uplní debilové, ačkoliv není jasné, proč v tom případě nebyli zařazeni do projektu euthanasie, ach ano, když na východě stačil jeden geroj zkosit denně jednu divizi wermachtu , když se dařilo tak dvě, a na západě k podobnému výkonu stačí jeden učitel hank plus fury tank, možná to je tím, že jim velel jednovaječný narkoman a psychopat áda,

A. Alda 14.12.2016 13:22

O udavačství

je také tento článek: http://echo24.cz/a/i5Nm4/udavani-ne-jen-takove-hlasenicko

a také tento: http://echo24.cz/a/wtTAC/udej-hospodskeho-kazdy-paty-cech-je-pripraven

a zejména tento článek:

http://echo24.cz/a/ieBRE/zprava-o-udavani-v-cechach

Ten obzvlášt doporučuji.

Š. Hašek 14.12.2016 16:27

Re: Vidíte jen udavače, ale bylo hodně hrdinů

Těžko soudit.

Článek byl jen kamínek z mozaiky života/jednotlivých pamětníků za Protektorátu. Nikoliv číselná statistika.

Jedna věc jest nahlášení zabijačky/mletí obilí a druhá fakt, že bez Čurdy "by možná Gabčík s Kubišem okupaci přežili". A smlsli by si na nich "Urválkové".

Pražské Gestapo opravdu bylo tehdy po atentátu dosti/hodně bezradné. Jest to v archivech.

P. Trčka 14.12.2016 9:17

Udavačství dotažené k dokonalosti

Myslím, že udavačství dotažené k dokonalosti bude ve chvíli, kdy mne, vás nebo prostě někoho, kdo by se k udávání nikdy nesnížil, takový nějaký horlivý práskač udá za to, že jsme ještě nikoho nepráskli. Podle mne jsou práskačství, závist a fanatizmus nejhoršími lidskými vlastnostmi. Bohužel u nás se hojně vyskytují.