27.6.2022 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dal mi účtenku, ale já ho stejně nahlásím

To není vtípek o EET, ale smutná realita. Vzal jsem si tu větu z PL. Udavači a závistivci. My to svalujeme na komunistický režim, ale já to vidím trochu jinak. Vybavilo se mi totiž tatínkovo vyprávění o příhodě v zubní ordinaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Balzám 14.12.2016 8:50

Nebuďte hlupáci

Udavačství samozřejmě není žádnou typickou árodní vlastností, natož českou. Za války bylo mnohem více udavačů třeba ve Francii. A dneska se stačí podívat za hranice, třeba v Německu považují práskačství za bohulibou činnost a jsou na to náležitě hrdí...

J. Schwarz 14.12.2016 8:44

Proč pořád jen Babiš, Babiš -

ten jenom realizoval nápad k jehož autorství se vehementně hlásí jistý Bohoušek Sobotků a jeho ČSSD, Babiš je pragmatik, který dokáže využít situace ve svůj prospěch. Ale to neznamená, že člověk, který zvedne ze země a ponechá si peněženku , co ležela u chodníku je horší než lupič co druhého přepadl, zmlátil, okradl a upadlé peněženky si nevšiml. Babiše obdivovat nemusím, ale profízlovanou, byrokratickou diktaturu tu buduje ČSSD s právě s takovými "mysliteli" jako jsou právě Sobotka či Mládek.

H. Malichová 14.12.2016 8:26

Z toho vyplývá..

..,plaťte daně. Udavači si budou muset hledat něco jiného.

Kromě toho - máte nápad, jak např. hostinské, kterým se o účtence nezdálo ani ve snu, donutit ji zákazníkům vydávat?

J. Schwarz 14.12.2016 8:50

Re: Z toho vyplývá..

Nápad mám. Ať si ti, co vyžadují "sociální jistoty" je zařizují ze svého a ty, co ve spojení třeba se socany vidí ohrožení a ne jistotu ponechají jejich osudu. Pak by bylo možné platit minimální daně, "přátelé sociálních jistot" by pak neplatili státu ale do svého "solidárního fondu". Pak by se uvidělo jestli se líp snášejí individualisti nebo kolektivisti. Mám dojem, že deklaratorní kolektivisti se shodnou jen na okrádání individualistů - kdyby se separovali, pak by se kolektivisti samou "láskou k bližnímu" navzájem povraždili.

H. Malichová 14.12.2016 8:55

Re: Z toho vyplývá..

Konstrukce dobrá, ale nerealizovatelná.

J. Lepka 14.12.2016 9:45

Re: Z toho vyplývá..

Myslíte, že účtenka z hospody vám zaručí, že se po tam čepovaném moku v noci nepo.erete? Nebo že nějakému "inteligentímu" konzumentovi zabrání porovnat cenu točeného v místním pohostinství, jehož provozovatel musí platit nájem,topení,energie, vodu ajánevímcoještě s cenou patoku z hypermarketu v petflašce??? Zřejmě jste také pod vlivem pošetilé představy, že ten váš hostinský neplacením daní (?) ohrožuje váš důchod. Zkusím vám dát malý návod. Vemte si tužku a papír a sečtěte si, kolik asi může vytočit piv, ten rozdíl mezi jeho cenou a petflaškovou jistě znáte, odhadněte náklady (nejen ty již zmiňované, ale i amortizaci) a zjistíte, že pokud zaplatí pár stovek, bude to odpovídat realitě. Taky si můžete zkusit vydělit, kolik by takových muselo být, aby se váš guru dočkal slíbených miliard.

A poslední argument. Pokud se dotyčný rozhodne zavřít krám a půjde na pracák, tak pořestože mu třeba na podpoře nedají ani kačku, stát za něj bude platit sociální a zdravotní pojištění. To se platí ze státního rozpočtu. Ano, milá paní Malichová, i z vašich daní!

R. Dubravský 14.12.2016 10:45

Re: Z toho vyplývá..

Technická:

Nelze porovnávat cenu točeného piva s lahvovým. Sudové pivo je dražší již na výstupu s pivovaru.

J. Krejčí 14.12.2016 11:10

Re: Z toho vyplývá..

Asi tak. Loni jsem si nechal od jednoho živnostníka udělat podlahy, v celém domě, celková cena cca 150 tis. Kč. Z toho za materiál cca 80 tis. Kč. Ten člověk byl k nezastižení, pořád někde na zakázkách, evidentně práce měl dost. V červenci tu zakázku po mě během týdne udělal (nivelace, broušení, penetrace, lepení vinilu). Neměl jsem snahu se s ním dohadovat na nějaké platbě bez dokladu, prostě mi vystavil fakturu. A číslo té faktury bylo 1/2015. V červenci. A o tom to je.

P. Švejnoch 14.12.2016 10:00

Re: Z toho vyplývá..

A proč bych měl nutit někoho, aby mi vydával účtenku??? :-o

V. Braun 14.12.2016 15:14

Re: Z toho vyplývá..

Do hospod, kaváren a restaurací sice často nechodím, ale když zajdu, podotýkám, že ve městě nebo případně někde rychlé občerstvení na dálnici, tak vždycky vyjedou účtenku z pokladního systému. Jistě, ve vesnické hodpodě to může být něco jiného, ale že by to stálo za takový buzerační systém jako EET to pochybuji.

Z. Lapil 14.12.2016 16:21

Re: Z toho vyplývá..

Jestli hospodská není úplně naivně pitomá podvodnice, účtenku na vyžádání předloží. Podobně "vietnamské" tržnice: můžou to být tisíckrát pašeráci a dealeři čehokoliv, ale účtenku s IČO a DIČ na vyžádání ochotně a bez problémů dají; koneckonců NĚKDE ty peníze vyprat musejí.

A naopak: někdy v polovině 90. let, když ještě v Praze fungovala kavárna/restaurace U Rozvařilů (ne ten známý bufet, dveře z pasáže), tak mi opakovaně dali poctivou účtenku, nicméně teprve při placení se ukázalo, že pan vrchní "zapomněl" přičíst kafe. Spíš to tedy bylo přikrádání než daňový únik, ale když mi to udělali poněkolikáté, přestalo nám tam chutnat, přestože účtenku jsem dostal bez říkání.

A. Alda 14.12.2016 8:19

Děkuji pane,

že jste tyto své vzpomínky napsal a zveřejnil.

M. Šejna 14.12.2016 7:58

EET a práskání

napráskat podnikatele bylo dříve možné i bez EET. Nechápu tedy souvislost mezi EET a českým práskačstvím.

Pokud někdo uvažuje o tom, že EET zkolabuje poté, co budou finanční úřady zahlceny udáními, tak nejspíš nepochopil podstatu zavedení EET.

A. Alda 14.12.2016 8:28

EET je další nová příležitost udávání,

a takových příležitostí poslední dobou hodně přibylo, namátkou: kontroly komínů, kontroly kotlů a topenišť, zavádění modrých parkovacích zón, zavádění udávacích tlačítek na počítačích a udávacích kolonek v internetových diskusích...

Lidé s duší domovního důvěrníka se zase mohou vyžívat v práskačství, což pár let po pádu komunistů nemohli, protože nebylo co práskat.

Negativní vlastnosti se mají potlačovat, nikoli podporovat a využívat.

Vy jste, předpokládám, nikdy neklikl na políčko "nahlásit příspěvek". Já také ne. Ale je hodně lidí, kteří chodí na internetové diskuse jen proto, aby to mohli dělat. Jsou i tací, kteří se snaží druhé lidi vytočit tak, aby napsali něco, za co by je mohli udat.

M. Klas 14.12.2016 9:40

Domovní důvěrník

Už jsem tu několikrát narazil na to, že se někdo ohání domovním důvěrníkem jako někým podlým, udavačským. Asi jsem nikdy na toho "správného" nenarazil, ale u nás v Plzni to byla funkce, o kterou nikdo moc nestál, takže jsme ji dostávali v pořadí na další rok podle čísla bytu. Všichni ho otravovali s tím, že něco v domě nefunguje a že má sehnat řemeslníky apod.... Byl to spíše takový správce domu, samozřejmě ve svém volném čase. Po roce se vždy rád své funkce vzdal.

A. Alda 14.12.2016 9:55

Nepsal jsem o domovních důvěrnících,

ale o lidech s duší domovního důvěrníka.

Ve Vašem domě se holt takový člověk nevyskytoval. Já ale znám spoustu takových, co si to užívali, to psaní posudků tu pro policii, tu pro nějakou organizaci KSČ, tu pro školu, jindy pro vojenskou správu... A pečlivě hlídali, zda mají všichni vyvěšené praporky. A zda chodí na směny Národní fronty a akce Z. Atd. atp.

J. Lepka 14.12.2016 9:47

Re: EET a práskání

To nic, Šejno, vy toho nechápete víc.

R. Dubravský 14.12.2016 10:51

Re: EET a práskání

EET jako takové samozřejmě nezkolabuje. "Udavačský" systém je oddělený a na příjem účtenek a vydávání kódů nemá vliv.

Na co má vliv, je zatížení FÚ, které musí udání prošetřovat. A zde již má smysl uvažovat o kolapsu vlivem zahlcení neopodstatněnými udáními.

J. Krejčí 14.12.2016 11:11

Re: EET a práskání

Nevím, proč by mělo zkrachovat EET, podobné soukromé systémy (platební karty) fungují bez problémů.

M. Moravcová 14.12.2016 12:29

Re: EET a práskání

ale přece ty výzvy, nabádání, prezentování udavačství jako bohulibou a pomalu hrdinskou činnost, to je ten průser.

D. Polanský 14.12.2016 7:28

Němci to za protektorátu

neměli lehké. S tolika práskači na km čtvereční jako v Česku se nikde nesetkali. Jinde museli lidi často k spolupráci "přesvědčovat", tady se hlásili ve velikém dobrovolně. Teď to všechno eviduj a vyřizuj!

P. Vébr 14.12.2016 7:32

Re: Němci to za protektorátu

Zajímavé. Přitom Heydrich si Hitlerovi stěžoval, že nemůže sehnat informátory z řad českého obyvatelstva. Že má sice dost informátorů, ale že to jsou všechno Němci...

H. Balzám 14.12.2016 8:52

Re: Němci to za protektorátu

To je samozřejmě lež.

J. Krejčí 14.12.2016 11:12

Re: Němci to za protektorátu

Není to pravda.

F. Lesniak 14.12.2016 6:55

Burešovi musí být teplo u srdce,

když se tady začalo zase práskat jako za starých časů, kdy on sám byl bolševický práskač.

J. Lepka 14.12.2016 9:56

Re: Burešovi musí být teplo u srdce,

To je prosté, je to něco jako volební průzkum.

Lze s pravděpodobností hraničící s jistotou předpokládat, že tito duševně postižení jedinci budou volit tu partu, která jim jejich hobby umožní a usnadní.

P. Sulc 14.12.2016 1:03

Dostanete od Cechacku, tech bajecnych vlastencu,

pekne vynadano. Ja parkrate napsal ze Cesi byli vzorni udavACI, jakych malo, a uz jsem to schytal, od Juraxe i dalsich vlastencu, kteri nemohou slyset cokoliv spatneho o Cesich. Kdepak ze by Cesi zavideli ci byli netolerantni, to ani napad. Jen je zle, kdyz ma soused nove auto ci si predela barak.

P. Švejnoch 14.12.2016 6:52

Re: Dostanete od Cechacku, tech bajecnych vlastencu,

Vy musíte mít vážně smutnej život.

P. Sulc 14.12.2016 7:27

Re: Dostanete od Cechacku, tech bajecnych vlastencu,

Aha, a kdyz napisu ze Cesi jsou kabrnaci, ze se jim cely svet obdivuje, ze jim Havla zavidel, tak budu mit zivot veselej? Proste [patrite mezi ty Cechacky, kteri nesnasi jakoukoliv kritiku bajecneho naroda a ze mezi Cechy kvetlo udavacstvi, to uz vubec ne.

P. Švejnoch 14.12.2016 7:56

Re: Dostanete od Cechacku, tech bajecnych vlastencu,

Nebudu se s Vámi přít, nebudu Vám nic vysvětlovat - ve Vašem případě je to zhola zbytečné.

Máte nepochybně a neotřesitelně pravdu - všichni Češi jsou naprostí hlupáci a odporní hajzlové - a to včetně mě, pochopitelně.

Je celkem pozoruhodné, jaké všechny detaily jste vydedukoval z mého, poměrně lakonického, příspěvku... Dovolím si tedy také podobnou dedukci: Z Vašich příspěvků plyne taky jeden celkem očividný závěr - Vy jste zatrpklý a zapšklý starý trouba, od svého mládí žijící ze svého vpravdě ojediněle heroického životního výkonu - emigrace do USA - který ta banda všivých a zaprděných čecháčků nedokáže dostatečně ocenit. A navíc zřejmě ani ty USA nejsou taková hitparáda, jak jste si představoval (resp. jsou hitparádou čím dál menší). Takže jak říkám - Vy musíte vést smutnej život... :-)