27.6.2022 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dal mi účtenku, ale já ho stejně nahlásím

To není vtípek o EET, ale smutná realita. Vzal jsem si tu větu z PL. Udavači a závistivci. My to svalujeme na komunistický režim, ale já to vidím trochu jinak. Vybavilo se mi totiž tatínkovo vyprávění o příhodě v zubní ordinaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 15.12.2016 0:44

Re: Dostanete od Cechacku, tech bajecnych vlastencu,

A proc bych mel kupvat klavesnici, tahleta staci, vy jiste rozumite, ne? A tem dalsim, kteri pouzivaji jen anglickou, take radite, ze si ji maji koupit?

Hloupe provokuji: asi ano. Ty dalsi diskusni prispvky , kde se mluvi o udavacskych Cesich, tem take pisete, ze provokuji? Je jich nekolik, doporucuji ku cteni. Ano, kdokoliv rekne cokoliv spatneho o Cesich, je lhar a provokater. Takze takto se da potlacit veskera kritika a zadne argumenty nejsou nutne a pak staci jen napsat, ze Sulc je husenina a ze se trese a ma si koupit ceskou klavesnici.

P. Sulc 15.12.2016 0:34

Re: Dostanete od Cechacku, tech bajecnych vlastencu,

Hloupy pane: jednak nikde nepsu ''vsichni Cesi'', cikani ziji na davkach, neznamena ze vsichni do jednoho ziji na davkach. Ze Cesi byli zdatni udavaci, to si prectete v jinych prispevcich k tomuto clanku, a jiste neni mineno, ze vsichni Cesi byli udavaci, jen to, ze udavacu bylo mezi Cechy priliz mnoho. BatolaTa jiste neudavala. Ale proc je nutno dospelemu cloveku toto vysvetlovat? Proto, ze Cesi nesnasi kritiku, oni jsou bajecni, vsichni se jim obdivuji, dokonalost sama.

P. Sulc 15.12.2016 0:25

Re: Dostanete od Cechacku, tech bajecnych vlastencu,

Aby ne, v pul pate je uz skoro tma a v nedeli do 12 v poledne tu nedostanete pivo, o rumu ci whisky nemluve. Neni to smutne?

J. Jurax 15.12.2016 0:09

Re: Dostanete od Cechacku, tech bajecnych vlastencu,

Zdravím ... no, víte, nechat si poslat českou klávesnici až do domu není v době e-shopů problém - jistě ani v USA ne. A stojí pár šupů ...

Jinak tu zase vcelku zbytečně hloupě provokujou, voni taky čecháčku. Dělá Vám to dobře?

P. Sulc 14.12.2016 20:21

Re: Dostanete od Cechacku, tech bajecnych vlastencu,

Protoze k tomu nemam duvod, a nejsem jediny, kdo ji nepouziva. Zrejme jste tak malo inteligentni, ze nerozumite, mate smulu. Vetsine to nevadi. Jen hlupaci to ovsem pouzivaji jako zaminku, jak mi to ''nandat''. Titi troubove ovsem nemaji zadnre jine argumenty, snad jeste ze sulc se trese, take projev silne ho intelektu, stejne jako ten vas.

Š. Hašek 14.12.2016 18:10

Re: Podepíšete anexi Srbska?

Nerad bych Vás popletl, ale jest jiná doba. Věci/problémy se neřeší pěchotou.

Štve Vás hodně, že nějaká země v Evropě ještě dokáže (hodnotím kladně) udělat na bruselesoudruhy a Husseina dlouhý nos??

Velice zkráceno.

P. Han 14.12.2016 17:45

Re: Podepíšete anexi Srbska?

Nerad bych vás popletl, ale ne každý se chová tak jako váš veliký guru Brežněv.

Š. Hašek 14.12.2016 16:27

Re: Vidíte jen udavače, ale bylo hodně hrdinů

Těžko soudit.

Článek byl jen kamínek z mozaiky života/jednotlivých pamětníků za Protektorátu. Nikoliv číselná statistika.

Jedna věc jest nahlášení zabijačky/mletí obilí a druhá fakt, že bez Čurdy "by možná Gabčík s Kubišem okupaci přežili". A smlsli by si na nich "Urválkové".

Pražské Gestapo opravdu bylo tehdy po atentátu dosti/hodně bezradné. Jest to v archivech.

Z. Lapil 14.12.2016 16:21

Re: Z toho vyplývá..

Jestli hospodská není úplně naivně pitomá podvodnice, účtenku na vyžádání předloží. Podobně "vietnamské" tržnice: můžou to být tisíckrát pašeráci a dealeři čehokoliv, ale účtenku s IČO a DIČ na vyžádání ochotně a bez problémů dají; koneckonců NĚKDE ty peníze vyprat musejí.

A naopak: někdy v polovině 90. let, když ještě v Praze fungovala kavárna/restaurace U Rozvařilů (ne ten známý bufet, dveře z pasáže), tak mi opakovaně dali poctivou účtenku, nicméně teprve při placení se ukázalo, že pan vrchní "zapomněl" přičíst kafe. Spíš to tedy bylo přikrádání než daňový únik, ale když mi to udělali poněkolikáté, přestalo nám tam chutnat, přestože účtenku jsem dostal bez říkání.

J. Mrázek 14.12.2016 15:57

Podepíšete anexi Srbska?

Když dělají tohle, tak NATO přece musí zasáhnout, ne? Srbsko:

Srbsko nemá v úmyslu vstoupit do NATO. Uvedl to ministr zahraničí Srbska Ivica Dačič na tiskové konferenci po jednání s ministrem zahraničí RF Sergejem Lavrovem.

"Nebudeme akceptovat protiruské sankce a vstupovat do NATO", slíbil srbský ministr.

Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2016/12/srbsko-prislibilo-ze-nev.

J. David 14.12.2016 15:31

Myslím, že systém EET má svá pozitiva a rizika...

Jako starý ajťák již v penzi, si přivydělávam rozvozem komodit, která je řízena elektronickou evidencí (servery, kompy, software, mobilní terminály, elektronické podpisy, tisk účtenek). Evidence a kontrola "muší bejt", aby "erár" nebyl ohlupován na berním inkasu. Ale... Technická menstruace (to není třeba "black out", či EMI), stačí výpadek serveru, chyba v "upgrade" softwaru, sběrači kovů někde ukradnou kus optického kabelu v domnění, že je měděnný, "Melišová u porna" vyhodí pojistky místní trafačky... Ano, místo ONline se to bude řešit OFFline. Bez UPSky a generátoru to prý lze zvládlout, stačí na vesnici mít čipernou hospodskou, která ve sklepě šlape bicykl, jak radista Vietkongu v tunelu. Chlapi nahoře pívo při svíčkách lemtají pívo, kasa EET svítí, baba ve sklepě hrdinně generátor šlape, aby byly účtenky alespoň vydány v OFFline úložišti datové schránky. Berte to jako nadsázku, nicméně jako holou realitu. Nevím, jak vy, ale domnívám se, že "100*Nic" umoří i osla, tedy evidenčními povinnostmi. Pívo, utopence, tlačenka, jitrnice, chleba a hořčice. Tak máme klub, s myslivcema i zvěřinu. Jeden koupí sudy píva, druhý dodá zvěřinu, kořalu zakoupíme hromadně v Lidlu, Máňa uvaří svíčkovou z vlastní zeleniny a z daňčího, uloveného společenstvím vlastníků, smetanu dodá soused, který vlastní krávy, a v chalupě myslivců budeme provozovat klubový kulinární vejvar. Vesnická "hospoda" ve smyslu spolkového souručenství. Chceš nažrat od souručenství? Bon, nažer se u pumpy, tam dostaneš účtenku EET (asi), u nás dostaneš pouze domácí prejt s chlebem, bez papíru.

V. Braun 14.12.2016 15:14

Re: Z toho vyplývá..

Do hospod, kaváren a restaurací sice často nechodím, ale když zajdu, podotýkám, že ve městě nebo případně někde rychlé občerstvení na dálnici, tak vždycky vyjedou účtenku z pokladního systému. Jistě, ve vesnické hodpodě to může být něco jiného, ale že by to stálo za takový buzerační systém jako EET to pochybuji.

J. Kyselková 14.12.2016 14:19

Re: hm

Szewczyk - fantazírujete, abyste zakryl svou prasečí úchylku - udat, zničit, ublížit, poškodit !

A. Alda 14.12.2016 13:38

Já nechci nikomu nic oplácet.

Ale kyvadlo se přehoupne jednou tam, pak zpět, a zase tam... Nemusím do něj vůbec strkat.

Zkuste si přečíst třeba tento skvostný článek: http://echo24.cz/a/ieBRE/zprava-o-udavani-v-cechach Ovšem hospodských se netýká.

P. Švejnoch 14.12.2016 13:29

Re: Za komunistů byli hospodští nejspolehlivějším zdrojem.

A z toho vyplývá co? Že když byli za bolševika hospodští práskači (říkáte Vy - já, s nemalou znalostí poměrů v této branži říkám, že je to zevšeobecňování hodně nadnesené, skoro až nesmyslné), tedy že se tím omlouvá to, že "jim to dneska voplatíme"?

P. Švejnoch 14.12.2016 13:24

Re: Naroubovat dobu před sedmdesáti lety

No, přinejmenším vidím rozdíl v tom, že taková Slonková (když už jsme zrovna ji vzali za prototyp) to má jako zdroj obživy - což sice není bůhvíjaká omluva, ale proti anonymnímu udavači Szewczykovi, který hodlá udávat z vlastní zbabělosti, či jinému udavači, který udá jen tak, aby sousedovi ta koza chcípla, je mi to přeci jen pochopitelnější.

Druhý rozdíl vidím v tom, že Slonková do toho vnáší určité svoje znalosti, úsilí a v neposlední řadě i podstupuje (zřejmě nemalé) riziko - zatímco zmáčknout anonymně tlačítko na nějakém bonzwebu dokáže i pan Szewczyk.

A třetí rozdíl vidím v tom, že taková Slonková si možná myslí, že koná veřejnosti jakousi službu (a zřejmě skutečně koná - protože jinak by jí za její produkci nikdo neplatil). Ale dle mého soudu jen menšina donašečů bude skutečně vedena takovýmito "vznešenými" ideály (nemluvím o tom, čím svoje počínání budou před světem i sebou samými omlouvat - mluvím o jejich skutečné motivaci).

Takže jak jsem psal: Presstituty nemám (až na výjimky) rád, ale myslím, že srovnávat to úplně nelze.

A. Alda 14.12.2016 13:22

O udavačství

je také tento článek: http://echo24.cz/a/i5Nm4/udavani-ne-jen-takove-hlasenicko

a také tento: http://echo24.cz/a/wtTAC/udej-hospodskeho-kazdy-paty-cech-je-pripraven

a zejména tento článek:

http://echo24.cz/a/ieBRE/zprava-o-udavani-v-cechach

Ten obzvlášt doporučuji.

M. Moravcová 14.12.2016 12:34

Re: hm

kam to chodíte do hospody proboha?

M. Moravcová 14.12.2016 12:29

Re: EET a práskání

ale přece ty výzvy, nabádání, prezentování udavačství jako bohulibou a pomalu hrdinskou činnost, to je ten průser.

R. Szewczyk 14.12.2016 12:21

Re: hm

hm, na hrubý pytel hrubá záplata, ten onen mi taky do očí neřek, že mně chcá podvést, mimoto , války se taky vítězí lstí a uskokem,

J. Kulheim 14.12.2016 12:06

Re: EET je jenom další pokus obrat o peníze

Pokud bude kritika k věci, tak rod do řepy dostanu. Pokud bude od věci, tak rád nějakou rozdám.

A. Alda 14.12.2016 11:54

Za komunistů byli hospodští nejspolehlivějším zdrojem.

StB jim ani nedávala podepisovat vázací akty, protože to nebylo třeba a oni práskali své hosty vesele a rádi. Za to pak na ně Státní bezpečnosti nepráskla Veřejné bezpečnosti, že vaří grog z přineseného rumu.

Samozřejmě že i v tom byly výjimky. Ale jen výjimečně.

A. Alda 14.12.2016 11:49

Udavačství je stav duše.

Udání je situace, kdy někdo řekne někomu něco o někom jiném. Toto udání je akt vůle. Udavač vždy jedná z vlastního rozhodnutí. Udání v zásadě můžeme dělit na udání bez vnější příčiny a na udání v reakci na vnější příčinu, kdy jde buď o sebeobranu před utrpěním újmy od udaného, nebo o pomstu za utrpěnou újmu od udaného, nebo jako důsledek vnějšího donucení, třeba při výslechu na StB, Gestapu nebo právem útrpným apod. Udání bez vnější příčiny je pak velice vážný jev. Je to totiž začátek řetězce příčinné souvislosti (nikoli tedy důsledek nějaké předchozí příčiny), je to začátek různých následků, které postupně vystupují jako příčiny dalších následků. První hybatel, spouštěč, událost, jíž nic nepředcházelo, která však vyvolá další události, které prvotní aktér - udavač - vůbec nemohl předpokládat a mnohdy ani tušit. Takové udání mění vesmír, neboť bez něj by vůbec nenastala celá řada následných jevů. Udavač nikdy dopředu neví, jaké důsledky jeho udání vyvolá, kolik osudů ovlivní či přímo zničí, jaké finanční prostředky budou muset být různými lidmi kvůli jeho udání vynaloženy a k čemu všemu to nakonec povede.

Na jednu stranu může udání ve vážné věci skončit na první úřadovně policie, když policajt to lejstro zmačká a archivuje do koše a do knihy došlé pošty ho vůbec nezapíše, aby se tím nikdo nemusel zabývat a špinit, nebo naopak může takové udání v maličkosti vést k rozsáhlému vyšetřování všeho možného postupně odkrývaného, k pádu celých podniků, pádu vlád, sebevraždám i popravám, ba i k válce. (Vzpomeňmež třeba, co se dělo, když Beneš udal Staliánovi Tuchačevského.) Události pak vyvolávají jedna druhou jako když padá dominová řada, ale ten, kdo strčil svým udáním do první kostky, někdy ani netuší, že to, co se děje, vyvolal on sám. I v takovém případě však nese odpovědnost. Před soudem věčnosti mu to vše bude přičteno.

P. Schon 14.12.2016 11:42

Re: EET je jenom další pokus obrat o peníze

Teď dostanete od některých místních pěkně do řepy. Dědina kde mám chaloupku, 300 obyvatel, má jednu hospůdku. Končí. EET a k tomu protikuřácký zákon. Hospodský jde na pracák. Bude Bureš dotovat ÚP?

K. Vyšata 14.12.2016 11:38

Re: Naroubovat dobu před sedmdesáti lety

Proč ne? Jediný rozdíl je v tom, že novináři si tím vydělávají. Nízké pudy které je ke "špiclování a udávání" vedou jsou stejné jako u každého jiného občana. Spousta z nás má svá kriteria, já mám jedno, cíl je u všech těchto "bojovníků" stejný.

Je docela legrace ta zaujatost bránit právě segment který zrovna nepatří k výkladní skříni podnikání. Každý z nás to zažil, vynechám EET, podměrečné nalévání nápojů, pančování tvrdého alkoholu, šizení na surovinách a množství u jídel, takové loupení za bílého dne provozuje dost velká část těch nyní bráněných. A nahlašování? Dám krk, že na valné části udání se podílí konkurenční boj.

A. Alda 14.12.2016 11:33

S výjimkou první věty souhlasím.

Denuncianství skrze noviny je zvlášť účinné a zvlášť odporné.

K problematice udavačství jsem našel zajímavý článek a diskusi zde:

http://panirtenka.blogspot.cz/2016/10/hlasit-se-to-musi.html#more

P. Schon 14.12.2016 11:32

Re: hm

Jo a ten Szewczyk se nějak vyzná. Pingl který to dělá.

A. Alda 14.12.2016 11:31

Článek není o EET, ale o práskání.

O udavačství.

J. Kulheim 14.12.2016 11:30

EET je jenom další pokus obrat o peníze

ty, kteří se snaží vzít svůj osud do svých rukou. Ono to stejně stačit nebude. Je to jenom dalš pokus rozdělit společnost a nastolení strachu.

Důchodová pojištění je v čím dál větším deficitu. Zdravotní "pojištění" nestačí pokrýt náklady a dávají se peníze z jiných daní. Důchodci mají důchody na hranici chudoby, důchodyy jsou kouse nad 40% průměrné mzdy.atd. Socialisté nic jiného než hrabat se lidem v kapsách neumí. O nějaké reformě penzijního, zdravotního, školského, sociálního systému, není řeč. Jediný, kdo se pokusil o změnu systému financování zdravotního systému a řešení důchodového systému byla ODS a pan Julínek.

Daně a poplatky, které platíme -Daň z příjmů + sociální a zdravotní pojištění cca 45%. Dále daň z nemovitostí, daň z nabytí nemovitých věcí, silniční daň. Daň dědická, darovací a z převodu nemovitosti, solární, daň spotřební, DPH /podnikatel, zákazník v obchodě/, ekologická (daň z elektřiny, ze zemního plynu a z pevných paliv), poplatky za znečištění vzduchu či vody, poplatky za odpad, poplatky dálniční, koncesionářský, soudní, notářský, správní, poplatky místní/např. lázeňský pobyt, ubytovací, psi, parkovací a p./, déle clo, bankovní, komora, poštovné, balné, atd. rozhlas, televize, komora, ap. Dělá to cca 80% vydělaných peněz.

Jaké za to "státu" dostáváme služby? Jaké služby poskytuje stát např hospodským na vesnici?

Podle mého názoru je lepší, když peníze zůstanou v kapse hospodského, než když je dostane nenasytný "stát" a rozdá je svým voličům a některým našim nenasytným, bohatým spoluobčanům. Stát hospodařit neumí a s penězi nejlépe umí hospodařit ten kdo si je vydělá.

P. Schon 14.12.2016 11:29

Re: hm

Já mám dobrý nápad. Neteř loni otevřela kavárnu. V okolí jsou další dvě. Takže příští týden napíši na Burešův udavačský web, že jsem tam byl a nedostal účtenku a další týden to zopakuji. A potom bude na řadě druhá kavárna. Dostanou pokutu půl melounu a zkrachují. A neteř bude vysmátá. Dobrý nápad že?