12.5.2024 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chtějí „liberální demokraté“ změnu režimu?

Blíží se 17. listopad, státní svátek zvaný„Den boje za svobodu a demokracii“. Letos výjimečný tím, že slavíme 30 let od pádu komunistického režimu. A jsme opět svědky toho, jak si i tento svátek snaží přivlastnit jedna zájmová a ideová skupina, která obvykle chápe sama sebe jako liberální demokraty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 14.11.2019 10:54

Havel byl levičák a bolševik (myšlením) jako poleno.

F. Houžňák 14.11.2019 10:53

No, chtějí. To není jasné jenom Svobodům.

F. Houžňák 14.11.2019 10:53

Technická, "protežovaných", nikoliv "protěžovaných". Z francouzského slova "protégé".

F. Houžňák 14.11.2019 10:52

No, já to taky považuju za velmi nepravděpodobné, risiko velké a úspěch nejistý. Řekl bych, že se plně spolehne na soudruhy z MilChviPrD. Ale myšlenka je to logická, nemyslíte? Když vidím ty MilChviPrDistické držky, hned bych ho šel volit.

J. Vlček 14.11.2019 10:29

Pánové, takováto konspirace může vzniknout jen ve vašich hlavách. Že by si podobný pouliční bordel namířený proti své osobě vymýšlel a strojil sám Babiš, to je myšlenka hodně přitažená za vlasy.

Ony stačily ty štvanice proti jeho osobě, prováděné našimi investigativci přes jeho nemocného syna, horlivě podporované našimi opozičními politiky. Těch útoků a štvanic z jejich strany bylo, a je tolik, že vymýšlet si sám ještě další, to musíte uznat, by byla z Babišovy strany úplná blbost.

P. Hlosta 14.11.2019 10:10

On V. Havel nebyl konzervativní a z toho plyne i jeho ideový kotrmelec. Snažil se najít nový obsah pro politiku při své neochotě přijmout demokracii s jejími obtížemi. Chtěl se vyhnout věčnému zápasu levice a pravice o údržbu státu s tím, že společnost by se měla od takových snah oddělit a být samosprávnou do důsledků. Znamená to likvidaci státu v jeho podstatné funkci. Ale možná to tak až nemyslel, jen nedomyslel.

I. Mertl 14.11.2019 10:03

Právě podobné názory, jako zde publikuje onen Winston, jsou projevem problémů uzavřené společnosti, zakazující všechna vystoupení mimo těch "oficiálních", jak píšu níže o smyslu společnosti otevřené.

P. Hlosta 14.11.2019 10:02

Dobrý demagogický pokus! :-) Jak jen odůvodnit popření nutnosti zastupitelské demokracie, že?! O ideové pravolevosti v politice ten váš demagogický pokus zrovna není. Ačkoliv tato vaše teze vychází z levicových krajních postojů. Jakou krycí myšlenku přinést v zájmu anarchistického vidění, aby byla tak nějak přeci jen dobově přijatelná... :-/

B. Rameš 14.11.2019 9:56

Je to přímé pokračování myšlenky "nepolitické politiky" prosazované Václavem Havlem a jím prakticky provozované "nepolitiky" nevolených, ale protěžovaných elit. Což bylo, mimochodem, jeho největší selhání. Faktem je, že volení politici svým chováním prosazování podobných tezí hodně usnadňují a že podobný jev se objevuje všude možně po světě, bude tedy za ním stát nějaká sociologická zákonitost. Třeba nakonec přijde onen konec dějin Francise Fukuyamy?

I. Mertl 14.11.2019 9:56

"Ten model jako jiné utopické modely"? Proč by ten model měl být utopický, pane Anděli? A dokonce škodlivý? A proč vůbec "model"? Bez problémů (no, co je úplně bez problémů) to funguje v naprosté většině západních zemích. V bývalém režimu se lidé směli sdružovat jen v organizacích schválených a plně kontrolovaných režimem, jiné byly zakazovány a pronásledovány. A že to je ten správný model, v nás ze zvyku spolu s jinými zlozvyky přežívá - viz znechucení nad Milióny chvilek ("máme přece svobodné volby!") nebo podezřívavost společnosti vůči lidem scházejícím se k čemukoli, snad s výjimkou hospodských slezin. A přitom je to pravý projev svobody - člověk je stádní tvor a spolčování je přirozený projev. Škodlivost izolace, ke které nás vedl bolševik, pokud jsme se nechtěli stát příslušníky státem zřízených spolků, je individuálně škodlivá, říkají lékaři. Svobodní lidé prostě mají svobodu se sdružovat do jakýchkoli spolků a zájmových skupin, pokud se přitom neporušují zákony. Koukněte se na Západ, co je tam spolků s kdejakou náplní, kulturní, náboženskou, folklorní, sportovní, ekologickou (včetně obstrukcí proti nějakým stavbám - a nejsou některé stavby skutečně zhovadilostí?), na podporu nějakých politiků nebo proti nim, i obskurních. Pro některé starší nebo handicapované osoby to může být jediný způsob komunikace se společností, třeba místo vysedávání/nadávání na internetu. To je prostě model občanské společnosti, kde ty aktivity jsou dány, ano, jak říkáte, "dobrou vůli zúčastněných". A obrana proti psychopatům? To je obecný problém lidstva - nefunguje nebo jen špatně, v otevřené i uzavřené společnosti. Domnívám se, že ta uzavřená je psychopatům otevřenější - viz nekonečná historie s demagogickými uchvatiteli moci. Konec konců, i my jsme si demokraticky do čela státu zvolili dva psychopaty, protože stále jsme spíše společnost uzavřeného modelu.

P. Harabaska 14.11.2019 9:50

Každý si vybírá sám svůj ideál.

P. Harabaska 14.11.2019 9:49

Proč ne? Povšimněme si, jak KDU-ČSL s p. Výborným vyrazila do boje za nápravu "nespravedlivého" systému váhy hlasů voličů. Dokud sedávali ve vládě, neboť přízeň voličů k nim byla vřelejší, ten systém ji nevadil. Sž teď, kde se ocitají na hranici volitelnosti.

P. Harabaska 14.11.2019 9:46

V Rusku také měli jednoho muže (původem Gruzínce), který původně také studoval kněžství, ale potom se začal věnovat politice. A jak daleko to dotáhl! Ještě dnes na mnoha místech stojí jeho sochy.

P. Zinga 14.11.2019 9:46

Ale o tom přeci psal již St. Havel, o "nepolitické politice. Jako skoro všechno z jeho pera absurdní divadlo.

J. Pavelka 14.11.2019 9:44

Jenže k demokracii patří i ty "pouliční kravály" stávky, demonstrace, apod. ..to neznamená jim hned vyhovět, některé požadavky i rozhodně odmítnout apod...Skutečně to není jen o tom jít k volbám...

P. Zinga 14.11.2019 9:44

A jak jinak chcete zjistit vůli "demos"?! Ne nějaké-i když milionové -sekty, ale lidu jako celku?

P. Harabaska 14.11.2019 9:43

Kdo stojí za těmi chvilkaři, že předem se v rádiu a TV oznamuje, kde se posílí provoz v metru, kde bude přerušena doprava a uzavřeny ulice. Zkuste si vyjednat u úřadů vyhrazení části vozovky u chodníku na kontejnér, když budete kvůli rekonstrukci bytu muset odvézt větší množství sutě a jiných materiálů! Problém! Takže nitky od chvilkařů sahají až do míst nejvyšších, neboť oni představují zájmy vyšší, patrně celospolečenské. To oni mohou říkat: Nejsme jako oni.

J. Svoboda 14.11.2019 9:40

Základem článku je dezinformační lež, že chvilkaři chtějí zrušit volby. Bóže, jak průhledné trolení.

Pěkný den.

F. Houžňák 14.11.2019 9:39

No, vždyť to říkám. Postavte se davu zmužile v čelo, přetavte ho do hnutí HHN, jděte do voleb, vyhrajte je, sestavte vládu a s chutí do práce. Směle vpřed! A ne jenom hudrat na nějakém pitomém chatu. Blbý je akorát, že každý v tom davu má jinou představu, jak na to. Ale to je právě váš dějinný úkol, tyto představy synkreticky sjednotit.

J. Hruška 14.11.2019 9:34

To je najednou strachu z obyčejné demonstrace síly davu. (už ne-mlčící většiny). Lumpen-proletariát už neexistuje, nastupuje tzv. "střední třída" nespokojená s "úspěšnou" vládou oligarchy a mužického cara se smečku zrádců. Oligarcha si koupí výsledek voleb zvláště když ovládá i státní kasu, hněv davu však neuplatí. Kdy prohlédne "prokurátor" a pak soudce "lynč"? Co odsoudí? OLIGARCHII.

M. Valenta 14.11.2019 9:23

Možná se toho opravdového diktátora ještě dočkáte pane Šindeláři. A kde jste přišel na to, že demokracie je pouze o volbách mi není jasné.

Š. Hašek 14.11.2019 9:21

Ten Hruška asi nemá rád "logiku věci", pravidla voleb mu nic neříkají, nehraje šachy, ........... moc se dívá na televizi a malinko ho uhranul Minář. A Halík.

J. Oldfart 14.11.2019 9:17

Svobodnou společnost je třeba bránit proti "občanské společnosti", která uznává legislativu a jiná pravidla jen pokud jsou v souladu s jejími zájmy. Pokud ne, odvolává se na jakési "vyšší hodnoty" a "veřejný zájem".

R. Tesařík 14.11.2019 9:11

Dobře napsáno.

P. Hlosta 14.11.2019 9:10

Přesně vyjádřeno a souhlasím. Jen dodám, že touto tzv. občanskou společností se zruší vnímání politiky ideově pravicové a levicové, což bude znamenat v důsledku anarchistické pojímání života. Anarchismus je v podstatě extrém levicovosti. A jsem u toho kde, u které ideologie, leží vina za tento trend. Je to o levici!

J. Anděl 14.11.2019 9:00

S některými částmi souhlasím. Zastavím se jen u toho, že komu vadilo toto a tamto, měl se ozvat (či zasáhnout) dřív.

Víte co se říká... lépe pozdě než nikdy.

Tím nehájím ten konkrétní krok Miliónů. Já jen že "lépe pozdě než nikdy" patří mezi základy psychického vybavení sebe si uvědomujícího svobodného jednotlivce. Ať jsem v jakýchkoliv s*ačkách a můžu si za ně třeba i sám, lépe začít je řešit teď, i když je to ve srovnání s šancí na úspěch, kdybych začal včera, pozdě.

Jenomže nikdo z nás nemůže začít včera.

F. Houžňák 14.11.2019 8:47

Tak si založte "Hruškovo Hnutí NE", zkratkou HHN, a ty volby vyhrajte. To je jednoduché. Když to dokázal Babiš, dokáže to i Hruška.

F. Houžňák 14.11.2019 8:45

Chvilkaři jedou po koleji profesionálních chartistů. Tenkrát to bylo taky "Von ten socialismus by nebyl tak špatnej, ale museli by ho vést nějaký jiný lidi", tedy oni.

F. Houžňák 14.11.2019 8:42

Třeba to tak na Moravě říkají ...

F. Houžňák 14.11.2019 8:41

I to je možné. Je to chytrý člověk. A když ho poslouchám v televizi, mluví normálně, ne v otřepaných frázích jako Kalouskové a Fialové. Jak říkal jeden můj přítel: mluví jako dílovedoucí, ne jako politik.