12.5.2024 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chtějí „liberální demokraté“ změnu režimu?

Blíží se 17. listopad, státní svátek zvaný„Den boje za svobodu a demokracii“. Letos výjimečný tím, že slavíme 30 let od pádu komunistického režimu. A jsme opět svědky toho, jak si i tento svátek snaží přivlastnit jedna zájmová a ideová skupina, která obvykle chápe sama sebe jako liberální demokraty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 14.11.2019 14:18

Tak si to, pane Mertle, proberme. Ty údajné " spolky občansky aktivních lidí" mají kupodivu dost peněz na svoji činnost i propagandu. Zákony neporušují, protože sprostě napadat Zemana a Babiše se smí, za to nikdo nikomu profil nesmaže ani ho nepožene k soudu. Ale dotkněte se Gréty, EU a "ekologů"a hned je oheň na střeše. Co má "občanská společnost" proti Babišovi a Zemanovi? Na Babiše Čapí hnízdo a na Zemana neslušné vyjadřování v médiích a pak vzhled. Na základě toho jede neustávající propaganda proti nim v médiích, v akademických i uměleckých kruzích. Co chtějí "protestující" dosáhnout, krom odstoupení dotyčných osob? Nepochybně změny politiky, ale jaké změny? Napadá mne jediné - víve Bruselu, integrace, přijetí EURa, souhlas s kvótami na migranty, odmítnutí jádra a příklon k sebevražedné "zelené" politice - krátce totální kapitulace před "západními" progresivisty...

J. Hajský 14.11.2019 14:07

Pan Valenta níže v diskusi napsal: "Jistěže hlavní jsou volby, ovšem snahy o korekci vládního počínání během volebního období jsou podle mne zcela legitimní."

Co se ale těmi snahami o korekci vládního počínání dokáže, jsou-li tyto snahy jen manifestovány vykřikováním "Babiš ven" čtvrt milionu lidí na Letné? Notabene lidí, kteří stejně ne nejsou jednotni v programu co po Babišovi. Nic. Babiš a vláda povládne dál až do voleb.

Jedna možnost, jak to změnit je, že manifestující z Letné seběhnou dolů, vyvlečou Babiše a ty,co by ho případně bránili ze Strakovky a zatočí s ním jako bolševici s carskou rodinou. Uznáte, že by to nebylo příliš demokratické.

Chvilkové manifestace se na Letné konají každého půl roku. Jsou-li dle pana Valenty hlavní volby - a já s ním naprosto souhlasím - pořádejme je místo manifestací na Letné každého půl roku. Udělala-li by vláda za toho půl roku něco špatně, nebo by se lidu premiér znelíbil, za půl roku by měla vláda utrum. Co na tom, že lidi budou otráveni, budou chodit k volbám stále v menším množství, ale to by v tom byl čert, aby se pan Minář po čase alespoň na půl roku nestal premierem.;-D

J. Vlček 14.11.2019 14:05

Pane Navrátile, myslím, že se opravdu mýlíte. Mně se v té opozici skutečně jeví jeden blbec vedle druhého.

M. Krátký 14.11.2019 14:04

a vraťme se na období po 89tém roce - likvidace našeho mimořádně důležitíého a úspěšného odvětví průmyslu - zbrojní výrobu - jak kdysi zpívala Pavlína Filipovská : snad v roce 66tém, až všude bude vládnout mír atd blekotání ( Pavlíno promiň ) tak jsme naivně naletěli Václavovi Havlovi ( Václave promiň ) na jeho hum/soc plky a výsledek ??? Horko-těžko to teď doháníme - hezký den R^R^R^ Snad se zmátoříme z toho průseju ???

F. Houžňák 14.11.2019 14:03

Znáte písničku, tuším od Třešňáka, co začíná "Lidská blbost nezná mezí, zdá se že je stále březí"? Já bych řekl, že je ze života.

J. Schwarz 14.11.2019 13:57

Ta "samospráva do důsledků" by nebyla špatná, pokud by byla možná. Znamenala by totiž fakticky vznik "ministátů" pod jedinou fasádou, kde by si lidé z jednotlivých lokalit mohli žít po svém aniž by jim do toho sousedé žvanili. Sbohem "společným politikám" EU! když se dnes tak vyzdvihuje digitalizace a všechno "digitální" je in, proč si nevytvořit rovnou virtuální "digitální" společnosti a státy? Konec hádkám, všichni by si žili ve vlastních bublinách. Žádné "inkluze" a "principy solidarity"...kdepak, každý spolek za své a dobrovolně. Kdo by se k nikomu nepřidal, musel by se nějak protlouct sám.

J. Vlček 14.11.2019 13:57

Přesně tak, pane Houžňáku.

M. Krátký 14.11.2019 13:55

pana Michaela Kocába si vážím jako velmi dobrého muzikanta - ale s tou likvidací V4 to celé pohnojil - asi mu jebe v hlavě - v koulích asi už moc ne, přeci jen je to už starší kůň a na na pořádnej sex už sílu nemá - tak blbne se svými nápady politickými - škoda ho !!!

J. Schwarz 14.11.2019 13:51

Podle vás nejspíš soudy pracují skvěle, stejně tak i státní zastupitelství, že. Vás ještě nikdo účelově neobvinil a soudce neodsoudil aby měl věc z krku, takže je všechno v pořádku a žádného "tlaku na justici" netřeba. Cítil jste tlak na justici i za ministra Pelikána? Jaképak peníze nás stojí udělování výjimek z emisních povolenek? To nám přece peníze šetří! Nejvíc bychom ušetřili kdybychom se mohli na energetickou a environmentální politiku EU vykašlat docela.

J. Schwarz 14.11.2019 13:42

Přesně tak - většina lidí si dobře uvědomuje, že politikům jde především o dotace a o to, aby udělali dobrý dojem na současnou západní vrchnost. Protože když neudělají, budou je prodejní novináři napadat a pomlouvat v médiích, všichni uvidí že jsou "v nemilosti" a odtáhnou se od nich. podobně to bylo s Čunkem když vystěhoval vsetínský "dům hrůzy"...

F. Navrátil 14.11.2019 13:39

Je to výsledek mého přesvědčení, že opozice nemůže být přece tak neuvěřitelně hloupá, aby organizovala akce, které jí snižují volební preference a Babišovi přihrávají. Nebo se sakra mýlím?

R. Meisner 14.11.2019 12:56

co chcete--vždyť milion chvilek útočí pouze na prvotní signální soustavu,, nic jiného......jaký by proboha mohli mít smysluplný program?

V. Podracký 14.11.2019 12:53

Myslím, že článek je dobrý postřeh.

R. Langer 14.11.2019 12:52

Ano, 83 % populace, co se na ničem neshodne, ba ani často nejde k volbám, bude pilířem nezkorumpovatelných voleb. Jen tak dál, s těma blbostma... ;-D

Ale ono tam jde spíš o tu masovou demonstraci síly mas, co, soudruhu? Až nás půjdou, milióny... :-P

R. Langer 14.11.2019 12:42

Tak tak!

R. Langer 14.11.2019 12:41

Aha, tak o čem že to ještě je?

R. Langer 14.11.2019 12:36

Kdyby opoziční strany věnovali voličům tolik času a pozornosti jako Babišovi a Zemanovi, tak by velmi pravděpodobně nemuseli věnovat tolik času a pozornosti Babišovi a Zemanovi. Ale někomu to holt nevysvětlíte. ;-)

R. Langer 14.11.2019 12:34

Samozřejmě, a ohrazení se proti takovému počínání nepochybně také, že? ;-)

R. Langer 14.11.2019 12:32

Máte pravdu, hnusný dne, asi chtějí jenom zavést volby s jednotnou Národní frontou v čele, jak to bylo dřív. Skandovat "Svobodné volby!" jsem tam nikoho neslyšel... ;-D

D. Stirsky 14.11.2019 12:30

Čapí hnízdo zástupný problém není, on to je skutečný problém, který by měl vadit zvláště těm, co při slovu dotace dostávají osypky. Ale je pravdou, že MCHV neumí nic jiného než štvát proti Babišovi a to opravdu žádný program není. Jak píše autor: při dalších volbách ANO z 99 % bude opět první. T.j. mnohým lidem resp. mnohým voličům je Hnízdo a celý AGROFERT jedno.

J. Novak 14.11.2019 12:25

Omyl, pokud by se "sluníčkám" povedlo náhodou změnit výsledky voleb, tak by jakoukoliv opoziční demonstraci zlikvidovali jako žluté vesty ve Francii.

M. Valenta 14.11.2019 12:23

Jistěže hlavní jsou volby, ovšem snahy o korekci vládního počínání během volebního období jsou podle mne zcela legitimní.

J. Ježek 14.11.2019 12:05

Hezky se odkopal Kocáb. Je prý třeba na Letné demonstrovat za zrušení V4. Asi proto, že blok 4 zemí je schopen vzdorovat leckteré bruselské šílenosti (viz přerozdělování nelegálně do Evropy vniknuvších džihádistů), ale každý stát samostatně je de facto hov... v písku bez vlivu a šance dosáhnout cokoli.

Přeloženo do češtiny: po vynoření z moskevského pozadí před 30 lety se máme trvale zanořit do bruselského pozadí, držet hubu a krok, kývat a tleskat. Úžasné. Sluníčkářská představa o demokracii odhalená na dřeň...

M. Krčmář 14.11.2019 11:53

Ano,čapí hnízdo je zástupný problém,ale v dnešní době,kdy je velká část státu(soudy-Benešová,krajské úřady-Jermanová) pod přímým tlakem dua Babiš-Zeman,nám nezbývá než za tu naši svobodu opět bojovat,ať už s chvilkařema nebo bez. Nacisti i komunisti byli též demokraticky zvoleni,ale až apatie vlastního obyvatelstva jim umožnila zesílit až na hranici,ze které nebylo cesty zpět. PS:přeji mnoho úspěchů studentům UK v jejich boji proti uhlí, respektive proti přístupu našich úřadů při udělování vyjímek ohledně emisních povolenek (takto nás konečné uživatele stojí mnoho peněz aniž mají vliv na životní prostředí),ať jim ani přesto není Zima.

J. Vavrochová 14.11.2019 11:49

R^:-(

V. Petr 14.11.2019 11:20

Mimochodem, "Výmarská republika i Třetí francouzská republika skončily proto, že politikové byli zaměřeni jen na skupinové zájmy"

(c) Ludwig von Mises

V. Petr 14.11.2019 11:18

Souhlas, vlastně ve všem.

A. Forman 14.11.2019 11:08

V.H. hledal se svými souvěrci lepší typ socialismu.... neuvědomoval si, že to není možné, vždy to bude socialismus se všemi znaky nesvobody...... vždy se budou objevovat jediní nositelé pravdy a lásky s nárokem rozhodovat bez ohledu na základní prvky demokracie a jako nástroje správy věcí veřejných. Socialismus je jen jeden, má jen mnoho podob, ale dobře rozlišitelný.

J. Anděl 14.11.2019 11:05

Pane Mertle, já s vámi v mnohém souhlasím. Rozlišuji, pravda, spíš pocitově, dva pojmy, dva jevy. To, co je, a to, co se mi zdá, že na pozadí vystrkuje růžky.

To, co je, je občanská společnost reálná, aktuální. Jak píšete, otevřená společnost. Svobodná společnost, ve víceméně tradičním demokratickém rámci. U té jen moc nevím, proč je nutné mít ten samostatný pojem "občanská společnost" (připadá mi to jako zavádět speciální pojem pro setkání kamarádů v hospodě) - ale tak proč ne.

Z různých drobných náznaků si ale skládám, že jsou minimálně jednotlivci, kterým to, co je, nestačí. Buď jen potřebují (normálně demokratickými metodami) stále více upřesňovat kodexy chování (no, kodexy.... ehm, ve skutečnosti zákony, včetně trestního práva), aby odpovídaly představám různých organizací, nebo opatrně či otevřeně skutečně hovoří o nutnosti mít nový systém, odlišný od současné podoby demokracie. Například k úspěšnému boji s klimatickými změnami. To vnímám jako jakýsi náznak ideí institucionalizované "občanské společnosti". Jako potenciální budoucí ekvivalent korporativismu. A nebo teokracie...

To by nebyla otevřená společnost v duchu, který popisujete. V takové společnosti má institucionální hnutí určitého zaměření moc nad svobodou jednotlivce. Takže v souladu s tím, co sám píšete, by to bylo prostředí psychopatům vstřícné.

Dneska to (ještě relativně) dobře funguje právě proto, že se to celé odehrává v normálním demokratickém rámci. Případná změna toho systému by tu rovnováhu vychýlila.

J. Hruška 14.11.2019 10:58

83% společnosti nevygeneruje diktátora protože je demokratická, svobodomyslná, diskutující a tedy rozhádaná, nejednotná, tolerantní i právě k menšině. Menšina, oněch 17%, se spokojí s vůdcem, dnes s oligarchou pachtícím se po moci všemi prostředky, počínaje demagogií, oportunismem i ovládnutím voleb vlastním i v současnosti státním kapitálem. Aristokracie - dnes oligarchie je protivou demokracie. S aristokracií se společnost vypořádala již před sto lety revolucí, s oligarchií je obtížné se vypořádat svobodnými volbami (snadno si výsledek koupí vlastním i státním kapitálem). Musí nastat něco podobného jako revoluce, předchůdce nových, nezkorumpovaných voleb. masová občanská neposlušnost, davová demonstrace síly mas. Zdař Bůh.