30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chcete u nás Turecko?

I v době covidové, kdy svět řeší úplně jiné starosti, mají byrokraté potřebu strkat nás do Turecka. Turecké hospodářství u nás zatím nezavádějí, ale turecký čas ano.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 28.3.2020 18:01

Zajímavá by byla reakce "hlavounů", kdyby lidé nebyli ovčany, domluvili na netu na občanské neposlušnosti a dál "jeli" podle astronomického času.

Š. Hašek 28.3.2020 18:20

Nelze.

Polovině národa by chyběla část léta!!! Sakra!!!

Jeden můj kolega stále provozuje "osobní určitou občanskou neposlušnost", hodinky si nepřetáčí (on říká, že blbci si je mají šoupat třeba měsíčně). Já se s ním vsadil, že taky ..... vydržel jsem tehdy do července. Jelikož přesný čas jsem ve službě potřeboval dvacettřicetkrát za hodinu .... to přepočítávání mi zabralo dost RAM. Vzdal jsem to, malinko jsem začal zapomínat příjmení ........

P. Staronový 28.3.2020 21:17

Záleželo by na tom, kolik by jich bylo. Asi moc ne, takže i "hlavouni" by to měli "na salámu".

J. Vlček 28.3.2020 15:39

Pane Jakle, naprostý souhlas.

Už dávno mi to šoupání času leze krkem. To je tak hrozný problém s touto kravinou přestat? Prostě ho nevyhlásit a v klidu jet podle normálního času. V čem kdo vidí problém? Na tom se musí usnést hlavouni EU, aby si mohli prokázat svoji důležitost?

Bohužel teď mají takový nával práce, že vedle zakřivenosti okurek a banánů musí chudáci řešit také nedostatek roušek a kupu problémů v souvislosti s kononaviry, takže vyhlásit zrušení letního času už se prostě nestíhá projednat. To je jednoduše nad síly evropského parlamentu. Tak snad příští rok.

Š. Hašek 28.3.2020 16:53

Souhlas. A malinko pozoruji, že mnozí digitální mladoškoláci, kvůli tomu "neustálému šoupání hodin a proslovů v televizi o letním či zimním času", ani neznají celkem podstatné/zajímavé termíny: Greenwich, SEČ, VEČ. Pokud znají GMT, GMT plus 1 ........ tak si myslí, že to "G" je tam od slova glóbus. A ono je to malinko jinak.

V. Braun 28.3.2020 17:39

Zaspal jste dobu, "hlavouni EU" se asi již před třemi lety usnesli, že čas dále řešit nebudou a je to na členských státech jak si to zavedou.

Š. Hašek 28.3.2020 17:53

Nikoliv, nezaspal,

jenom Vy nesledujete, že hlavouni štrasbrusele hodili jenom třpytku národním vládám. Ty to schlamstnou, budou jednat, každá jinak, do alelůjá.

Taky potom národní vlády můžou jednat o průměrech ciferníků a rafijích. Úplně samostatně!

Potěšilo mě, že jste "probudil právě mě", je nás tady víc.

V. Braun 28.3.2020 19:18

Tak nezaspal a o tom, že to EU nemá v kompetenci víte? V tom případě záměrně šíříte nepravdy?

Co myslíte tou třpytkou? Vlády národních států mají nyní stanovení, nebo nestanovení, letního času plně v kompetenci.

Š. Hašek 28.3.2020 19:27

To mi odlehlo! štrasbrusel rozšiřuje státům pravomoce rozhodnout si o ciferníkách na hodinách! To se i Senátu ČR zavaří hlasovací mašiny.

Vaše nadšení jsem měl, když jsem byl šátkován pionýrem.

B. Mráz 28.3.2020 14:50

U nás na vesnici se normálnímu času říká boží čas. Jiný čas než boží je blbost.

Š. Hašek 28.3.2020 16:43

Nejen tam u Vás ......

Souhlas.

P. Staronový 28.3.2020 21:18

To je boží ... blbina. :-P

J. Svozil 29.3.2020 11:31

Blbina a poradna cha cha

J. Krynický 28.3.2020 23:02

To musí být dost opruz muset si neustále připočítáva nebo odpočítávat nějaké takové krásné číslo jako třeba 37 minut 41 vteřin. Ale předpokládám, že už to báby u vás na vesnici zvládají a Ulice jim neutíká.

Š. Hašek 29.3.2020 9:57

???

J. Krynický 29.3.2020 12:44

"Boží" čas pro vaši vesnici nabeton neodpovídá ani CET ani CEST, ale liší se od nich. Od obou. Pokud byste tedy opravdu fungovali podle "božího" času, tak byste museli přičítat nebo odečítat nějaké minuty a vteřiny jak v létě, tak v zimě.

Středoevropský čas odpovídá celkem přesně v Praze, pokud je ta vaše vesnice někde u slovenských hranic, tak už je "boží" čas tak o deset minut jiný!

R. Langer 29.3.2020 21:44

Ano, boží je kdejaká blbost, to je fakt... :-D

I. Schlägel 28.3.2020 14:00

Jsem pro letní čas po celý rok. Už jenom kvůli opravdu včasnému svítání u standardniho středoevropského času v letních měsících.

V. Církva 28.3.2020 14:08

Tak můžete přece dřív vstávat u toho standardního. A pokud je někomu je i začínat práci v 6 pozdě (no fuj i těch 6 je příliš brzy), dá se sodbory domluvit i ta 5tá. Standardní čas je prostě snadno definovatelný, firmy s pevnou pracovní dobou se můžou přizpůsobit kterémukoliv.

Bohužel tato debata je bezpředmětná, jsme příliš navázáni na Německo i Rakousko. Protože ti se chystají na nelogický letní čas, budeme ho mít taky.

A jakkoliv se mi to ani trochu nelíbí, má bohužel logku se jim přizpůsobit. Je idvné mít se sousedem a obchodním partnerem jiný čas.

I. Schlägel 28.3.2020 15:09

Pracovní doba se nebude menit u většiny firem ani ve školách. Je to má osobní prefetence. Nikomu ji nevnucuji. Vyhovuje mi západ slunce o hodinu později.

P. Staronový 28.3.2020 21:21

Že by byl nějaký čas logický a jiný nelogický, to čtu prvně.

IMHO je logický takový, který nejlépe využívá dobu denního světla a je v i v okolí.

Š. Hašek 28.3.2020 17:01

Předpokládám, že míníte SEČ, SEČ plus 1, GMT, GMT plus 1.

Pokud si vzpomínám na naši zeměpisářku ..... tak "letňáči" dostávali sardele. "Zimnáči" totéž. Celkem oprávněně nám bušila do makovic Greenwich!

Možná by ta televize mohla občas informovat i občany starší pěti let.

Neberte mě vážně.

J. Krynický 28.3.2020 23:04

Máte na mysli CET a CEST, že? Tedy Central European Time a Central European Summer Time.

SEČ je broskvovina a zeměpisářka je kráva.

Š. Hašek 29.3.2020 10:03

Vida! Nějaký modernista z centrálního štrasbrusele.

No, .... a nějaká anglická slovíčka ke mně také dolétla. Je jich víc než sedm.

Já zůstanu u Greenwich, tam se taky na centrální štrasbrusel před nedávnem vysr.

J. Krynický 29.3.2020 12:50

Centrální Štrasbrusel by to měl v žabožroutštině, tedy L'heure normale d'Europe centrale (HNEC).

A mimochodem i když budete blbnout s obrozeneckými českými zkratkami, tak v létě je SELČ neboli Středoevropský letní čas. (https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edoevropsk%C3%BD_letn%C3%AD_%C4%8Das)

V. Kolman 28.3.2020 17:57

Není pane Schlagele lepší rovnou posunout čas o 12 hodin na čas denní? Potom budete mít denní světlo celých 24 hodin :-) :-) :-)

P. Staronový 28.3.2020 21:19

Já také.

V. Církva 28.3.2020 13:38

Je to tak jsem v tomto případě zastánce harmonie s přírodou. Můžeme si definovat že správný čas je ten o hodinu posunutý i že muž bude vlastně žena vdaná za muže, ale s harmonií, rozumem a to nemá nic společného.

J. Krynický 28.3.2020 23:08

Tedy každá ves, vlastní čas, že? Jinak té harmonie nedosáhnete a u města velikosti Londýna už se i tak dostanete na každé straně tak o půl minuty mimo.

F. Navrátil 28.3.2020 11:20

Jen bych chtěl upozornit autora, že se mýlí a že Petrohrad je v moskevském časovém pásmu.