29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chcete u nás Turecko?

I v době covidové, kdy svět řeší úplně jiné starosti, mají byrokraté potřebu strkat nás do Turecka. Turecké hospodářství u nás zatím nezavádějí, ale turecký čas ano.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pospíšil 28.3.2020 11:14

Pro mohé z nás a pro mnoho našich dětí ten,že se dostaneme večer do postele po všech kulturních a zábavných zážitcích ať mimo domov nebo v křesle doma u TV o celou biologickou hodinu dřív; to přece znamená přínos!Považuji za krajně rozumné využít co nejlépe ke spaní tmavou část dne, v letním období tak krátkou. Považuji za civilizační nesmysl prodlužovat den umělým osvětlením na úkor noční tmy, tu tmu, která ovlivňuje mechanismus produkce melatoninu a naopak uměle protahovat noc na úkor denního světla zakrýváním oken v ložnici. Nepovažuji za moudré prosazovat umělé prodlužování dne pomocí umělého osvětlení.Tedy stručně řečeno, neprodlužujte den do noci, nejsme slepice, kterým se musí v drůbežárně přisvětlovat, aby snůška nepřestala, a méně braňte vstup světla, když je.

J.V. Pospíšilová-Šteflová -1918

J. Karlík 28.3.2020 11:40

Chudáci na severu, když tam mají bílé noci. Asi musí zatahovat rolety.

V. Církva 28.3.2020 13:42

Tak jako jistě. Ale s časem by to nemělo souviset (jakkoliv souvisí). To už si musí domluvit společnost kdy bud chodit do práce a člověk sám, kdy bude chodit spát.

J. Nový 28.3.2020 13:51

V roce 1918 byla televize...barevná.....

A. Nový 28.3.2020 15:08

Já mám dědův "chytrý mobil" z téhož roku a ten je čb. :-))

D. Stirsky 28.3.2020 11:10

Je pravdou, že staročeský čas se počítal od západu Slunce. To by Jakl teprve dostával infarkty. Osobně si myslím, že LČ je typický příklad toho, co nikomu až tak moc nevadí, dokud se o tom nezačne diskutovat.

Š. Hašek 28.3.2020 12:39

Skutečně nikomu nevadí ....... zjistil jeden štelovač.

Pan Jakl a já bychom nedostávali infarkty ze "Slunečního času" .... buďte si jist, že já šteluji životní rytmus podle Slunce. Vy podle vyhlášky samolibé. Na povel.

Vy nemáte zaveden elektrický proud na svícení???

V. Církva 28.3.2020 13:47

Letní nebo klidně Kyjevský čas mi vadi a vadil vždycky. A jako člověku co musí v přírodě pořád přepočítávat, aby našel sever mne to rozčiluje!

Jsem rád že se o tom konečně diskutuje a čas se nebude měnit. Ale měl by být ten náš. Člověk má být přirozený a v souladu s přírodou.

TAk je možné, že se staročeský čas počítal od západu slunce. Nakonec i to bylo v jakémsi souladu s přírodou. Pak vymysleli čas logičtější a v souladu s přírodou. Ale každý dobrý nápad musí být degradován. Jinak samozřejmě vše je věc dohody mezi lidmi.

J. Krynický 28.3.2020 23:10

Napište mi adresu, pošlu vám kompas.

V. Petr 28.3.2020 9:47

Takže se vraťme do starověku. Už v antice totiž existovaly hodiny, i když jen s jednou ručičkou, což autor ignoruje.

Ale zpravidla neexistoval jednotný čas, ten se měnil každý den, podle východu a západu slunce.

Ještě v 19 století mělo každé větší město svůj vlastní čas, podle místní hvězdárny, poledne se oznamovalo výstřelem z děla.

Jednotný celostátní čas zavedli až Britové kvůli železnici a bylo to umožněno existencí telegrafu, který přenášel zprávy téměř okamžitě.

Š. Hašek 28.3.2020 12:44

Autor nic neignoruje.

To jenom Vy nechápete tu drzou samolibost několika úředníků (vzniklo za válek a budování komunismu 20. století), kdy Vám nařídí, že budete vstávat jinak.

Mě to dost štve, vstávání jinak, na povel. Někdo si libuje a přesvědčuje mě, že prožil delší léto. No, je to vidět!!!

Pamatuji, že před časem se změně času říkalo i "bilakovština". Vy jste zapomněl?

J. Nevrkla 28.3.2020 9:43

Jak s panem Jaklem zpravidla souhlasím, tady až tolik ne. Mám rád sluneční svit, tady si ho neužívám až tolik kvůli vyšší oblačnosti, a tak mi v létě přijde trochu líto, že o něj brzy ráno přicházíme v posteli, více si ho užijeme odpoledne. Mně se to docela líbí. A zdravotní problémy myslím přeháníme, často cestují mnozí s daleko většími posuny.

V. Církva 28.3.2020 13:51

Tak vstávejte dřív. Dokonce by se dalo dát doporučení na jiný začátek pracovní doby, třeba přes odbory. Doprava by se pak přizpůsobila.I když teda chodit na šestou v letním čase tedy vstávat ve 4. No to díky.

V. Petr 28.3.2020 9:35

Článek je pitomost. Žádný "správný" čas neexistuje, to by ho musel zavést Bůh! Veškeré časy jsou lidské dílo!

Š. Hašek 28.3.2020 12:51

Článek není pitomost. Pitomostí neoplývá Slunce/čas. Čas definovaný a na celý život v těle a hodinkách.

Pitomostí oplývají úřady. Dříve válečné, potom husákovské, potom štrasbruselské.

Přeji Vám delší léto! Potom mi napište, že jste plnil plán rychlejc, když máte novočas.

J. Kalina 28.3.2020 9:27

tak je to opět tady. Jen bych připomenul, že se tady brojí vždy na jaře, když se ubere hodinky z noci = méně se spí, ale na podzim nikdo ani neštěkne. Takže to vypadá, že to vadí hlavně flamendrům, kteří zcela pravidelně chodí z hospody domů ve 12:00 a zcela pravidelně rok co rok vstávají v 7:00, aby si nenarušili biorytmus.. Já osobně, jako zasloužilý penzista, jsem se v prosinci budil klidně až v 9:00, ale nyní nedospím ani do 5:30. Je to tím, že nemám zatažené rolety a vzbudí mne světlo. A tak se to mění a posouvá v celé přírodě. Co se neposouvá jsou začátky pracovní doby, jízdní řády, úřední hodiny. Takže tím umělým posunutím se jednotně malinko srovná začátek a konec provozu společnosti zhruba podle délky slunečního svitu a začátku hemžení lidí, zvířat a rostlin. Všichni sportovci (ale i jiní) hrající něco venku spíše vítají tento posun neb jim umožní si zahrát po práci a ještě za světla. Kdo to chce mít co nejjednotnější mohl by se odstěhovat na rovník, případně i v létě chodit do tělocvičen. Problém není v tom, že se posouvá čas na hodinách, ale v tom že jsou zavedeny asi 300 let hodiny, které může mít každý člověk a všichni skáčou dle umělého rytmu hodiny místo miliony let fungujícího biologického rytmu slunce/ tam, den/noc, jaro/léto/podzim/zima. konec konců i pan Jakl i další by se mohli zamyslet jak je to možní, že v zimě se s pivem nechodí na zahrádku, posun času, ne posun času. Holt člověk reaguje na to jak se to kolem něj mění během roku a čas na hodinkách je hlavně proto, aby se sjednotily 2 milenci, kdy si dají rande. Ono takové to rande hodinu po poledni bez hodinek by mohlo znamenat, že se vůbec nepotkají neb kdy je to poledne a co je to ta hodina, když by to každý posuzoval dle svého. Jak by to vypadalo, kdyby si každý upravoval denní režim podle svého a z každého stromu by visel jeden neupravený.....

V. Holý 28.3.2020 9:30

Na podzim se nebrojí proto, že se to vrací do normálu, to je snad logické.

V. Vérosta 28.3.2020 9:47

Omyl, biorytmy se NIKDY neřídí podle slunce, protože to je nespolehlivá potvora každý den si troufale vychází a zapadá v jinou dobu! :-)

V. Holý 28.3.2020 9:18

Měnit čas je zpupnost. Půlnoc má být v půlce noci, tj. části dne, kdy je tma a poledne má být v polovině té části dne, kdy je světlo. Aby se člověk mohl v létě hrabat déle na zahrádce stačí upravit pracovní dobu a nesahat přitom na přírodní až kosmické zákonitosti. Soudruzi v Bruseli už spekulovali i o tom, že bude-li čas sjednocen, zůstaneme u toho "letního". Lidská zpupnost vůči přírodě bude jednou potrestána. Pohlédneme-li na to, co se děje teď, už to možná začíná.

J. Kalina 28.3.2020 9:31

no a to se přesně dělá, aby poledne bylo jakž takž uprostřed dne a půlnoc jakž takž uprostřed noci. Vyneste si půlky intervalů mezi údajem východ slunce a západ slunce. Získáte tak údaje kdy je uprostřed intervalu poledne a půlnoc a uvidíte, jestli jsou stále na stejném místě.

Š. Hašek 28.3.2020 9:04

Podobně jako vyhovuje panu Jaklovi, mně plně vyhovuje stálý čas, který nějací fousatí vašnostové definovali před časem v tamté hvězdárně u Londýna.

Pokud si pamatuji, i další vašnostové typu Palacký, Masaryk, Čapek, Wichterle ..... se nijak necukali. Večer/ráno měli lampu, později patentní edisonku.

Tuhle jsem si koupil modernější holicí strojek Braun. Modernější, štelovací čas nepotřebuji.

R. Szewczyk 28.3.2020 8:43

he he he , ha ha ha , akorát pojem letní čas je věta idiotova, stejně jako zimní čas, uředníci, kteří maj povinost mluviti češtin a používat zákonné jednotky a fyzikální a jiné pojmy v souladu s posledními poznatky vědy,

tedy si dovolím místní poučit, že čas je udaj na časové ose, např léta páně 2020, ovšem od minulého jara neuběhl čas , anobrž doba, viz roční doby, nikoliv roční časy,

D. Polanský 28.3.2020 8:41

Osobně mě letní čas pěkně s*r*. Vadí mi!

Š. Hašek 28.3.2020 8:46

Asi tak.

Ale rozhodně uznáte, že pokud už nebude, tak se okopá míň brambor a budete žít kratčejc! To je matematika a pětiletka!!!

V. Církva 28.3.2020 13:57

To máte pravdu, sovětská žena by jistě letní čas uvítala. Je letní, moderní a pomáhá to kolchozníkům.

Š. Hašek 28.3.2020 17:58

Sovětská žena již utekla v dál ..... vzpomíná jen Štětina.

Přiběhly von Leyenová a Merkelová!!! Nové a skutečné ženy!!!

Jak z Goebbelsových týdeníků UFA.

J. David 28.3.2020 9:25

Mne také...

D. Stirsky 28.3.2020 8:36

Já opravdu byl mnohokráte v Turecku. A také jsme se mnohokráte přesvědčili, že v této krásné, autoritářské zemi stavějí stovky kilometrů kvalitních silnic a dálnic za rok. A nejen to! Takže fundovaný průvodce nás několikráte upozornil, že by nebylo k zahození u nás něco z tureckého hospodářství zavést.

D. Polanský 28.3.2020 8:42

Klidně, ale ne islám!

V. Církva 28.3.2020 14:02

Tak uvědomme si, že Turecko bylatéměř normální kapitalistická země v době když jsme my měli komunismus. Islám Turecko retardoval o staletí zpátky, ale celé minulé století Turci pracovali na nápravě. Turci jsou dynamický pracovitý národ. Kulturně a geneticky je to směs Evropanů, středoasijců, středozemních kultur jako Řeci i Arabů.

Škoda, že nejsou křesťané, pak by mělo Turecko velké šance být skvělým místem pro život.